Przed nami kolejny długi weekend i aż kilka dni wolnego do wykorzystania! Grzechem byłoby nie skorzystać z pięknej pogody i nie ruszyć na odkrywanie najciekawszych atrakcji w Polsce. Pytanie gdzie warto pojechać w Polskę na weekendowy wypad? Podrzucamy kilka świetnych pomysłów na ciekawy city break, wędrówkę po najpiękniejszy parkach narodowych Polski, czy też nowoczesne atrakcje dla dzieci.

16 województw, 23 parki narodowe, tysiące kilometrów górskich szlaków, miliony hektarów pięknych lasów i setki kilometrów piaszczystych plaż. Polska to atrakcyjny kierunek z dużą ilością różnorodnych możliwości na dłuższe i dalsze wypady. Jeśli lubisz odkrywać nowe miejsca i ruszać w kierunki, które są mniej oblegane przez turystów, to świetnie trafiłeś. Stworzyliśmy listę najciekawszych atrakcji na długi weekend czerwcowy i majowy w Polsce, które z pewnością przypadną każdemu do gustu.

Majówka, gdzie wyjechać? 15 tanich i ciekawych kierunków w Polsce

1. Mazury cud natury – ciekawe atrakcje nad jeziorem na długi weekend

Jakie są najpiękniejsze miejsca na Mazurach? Od wielu lat krąży po świecie hasło “Mazury cud natury”. I zdecydowanie trudno się z nim nie zgodzić, bo przyrodnicze atrakcje, jakie odkrywają przed nami Mazury zapierają dech w  piersiach. Tysiące błyszczących w słońcu jezior, po których suną białe żaglówki, potężny obszar Puszczy Piskiej z dzikimi lasami, a do tego malowniczy szlak kajakowy Krutyni, gdzie w krystalicznie czystej wodzie zobaczysz na dnie rzeki małże. A to wszystko w otoczeniu Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Jednak atrakcji na Mazurach znajdziesz dużo więcej! Co przyciąga turystów na Mazury? Oczywiście kultowe miasteczka jak Giżycko, które jest polską stolicą żeglarstwa, słynne Mikołajki z mnóstwem tawern, klimatyczny Reszel z zamkiem, jedyne mazurskie uzdrowisko Gołdap, a do tego największe miasto i stolica regionu, czyli Olsztyn z genialną starówką i planetarium.

Z czego słyną Mazury i czym się wyróżniają? Zdecydowanie Mazury to region z mnóstwem przyrodniczych skarbów, ciekawych zabytków, tajemniczych bunkrów, ale znajdziesz tu też nowoczesne atrakcje, również dla dzieci. Czy warto jechać na urlop, wakacje lub długi weekend właśnie na Mazury? Oczywiście, że tak! Poznaj naszą listę najciekawszych miejsc Warmii i Mazur i ruszaj na ich odkrywanie.

Mazury atrakcje – TOP 20 miejsc, które warto zobaczyć

2. Góry Stołowe – widokowe i łatwe szlaki skalnych labiryntów

Góry Stołowe to wyjątkowo malowniczy skrawek Sudetów. To w nich znajdziemy świetne górskie szlaki z tajemniczym labiryntem Błędnych Skał, widokowe tarasy Szczelińca Wielkiego, czy zjawiskowe formacje Skalnych Grzybów. Potężne ostańce są też ulubionym miejscem dla wspinaczy, którzy na pionowych ścianach próbują swoich sił.


Jednak Góry Stołowe to również świetne zabytki z niepowtarzalnym sanktuarium w Wambierzycach, wyjątkową Kaplicą Czaszek i ciekawym Muzeum Papiernictwa, w którym sami możemy odcisnąć własny arkusz papieru. Zdecydowanie atrakcje jakie oferują nam Góry Stołowe są bardzo różnorodne.

W zacisznych górskich wioskach można złapać chwilę wytchnienia, a do jednego z wielu uzdrowisk zajrzeć po zdrowotny łyk wody. Co warto zwiedzić w Górach Stołowych? Poznaj naszą listę najciekawszych atrakcji, wyjątkowych szlaków i topowych miejscówek, idealnych zarówno na weekendowy wypad, urlop na szlaku, czy też wycieczkę z dzieckiem.

Góry Stołowe atrakcje, najciekawsze szlaki – 13 miejsc, które warto zwiedzić

3. Tatry – najpiękniejsze góry Polski na długi weekend

Tatry to najwyższe góry w Polsce, które jak magnes przyciągają swoimi strzelistymi graniami. W uroczych dolinach rytm wyznaczają szumiące potoki, wysokogórskie stawy ukryte są w cieniu potężnych szczytów, a zjawiskowe wodospady tworzą bajkowe kaskady. Odwiedzając jedno z 8 tatrzańskich schronisk możesz spróbować kultowej szarlotki, albo skorzystać z noclegu w samym sercu Tatr. Nie brakuje tu też zjawiskowych jaskiń, jak chociażby słynna jaskinia Mroźna, Mylna, czy największa Wielka Śnieżna.

W Tatrach mamy aż 275 km szlaków, więc jest w czym wybierać. Począwszy od łatwych tras reglowych, po wysokogórskie szlaki z łańcuchami, klamrami i drabinkami. Cały obszar Tatr objęty jest specjalną ochroną przez Tatrzański Park Narodowy, w którego logo znalazła się kozica górska. Najwyższym szczytem polskiej części Tatr są Rysy ze swoją wysokością 2499 m n.p.m.

Niezwykłe cuda przyrody zaskakują nas tu o każdej porze roku, kiedy zatem najlepiej pojechać w Tatry? Wiosną Dolina Chochołowska zalana jest przez morze krokusów. W wielu miejscach na tatrzańskich polanach latem pasą się owce, a na Hali Gąsienicowej zobaczysz kwitnącą wierzbówkę kiprzyca. Jesienią doliny osnuwa klimatyczna mgła, a bukowe drzewa zaczynają się złocić. Zima to czas białego szaleństwa, tatrzańskie zwierzęta zapadają w zimowy sen, a szczyty przykrywa puchowa kołdra. Tyle atrakcji czeka na nas w Tatrach, zatem z pewnością jest to świetny kierunek na długi weekend.

Tatry szlaki – 15 najpiękniejszych tras dla początkujących i zaawansowanych

4. Gdańsk – idealne miasto city break na długi weekend

Gdańsk to miasto morza, przepięknych zabytków i nowoczesnych miejsc rozrywki. To również stolica Pomorza oraz jedno z najstarszych miast Polski, które liczy już ponad tysiąc lat. Odkrywając najciekawsze atrakcje Gdańska mamy okazję poznać jego morską historię, zachwycić się niezwykłymi widokami i spędzić przyjemnie czas na jednej ze złotych plaż Bałtyku.

Co warto zwiedzić w Gdańsku? Znajdziemy tutaj ciekawe atrakcje dla dorosłych, wielbicieli historii, zabytków i sztuki. Chlubą miasta jest największa ceglana świątynia w Europie, a także najstarszy Żuraw portowy.

Wśród nowoczesnych atrakcji Gdańska nie zabrakło również multimedialnych muzeów oraz miejsc rozrywki, jakie znajdziemy w dawnej stoczni gdańskiej. Odkryjemy tu wiele przyrodniczych skarbów, darmowych atrakcji i miejscówek w jakich będą się świetnie bawić dzieci. Gdańsk to zdecydowanie idealny kierunek na weekendowy wypad.

Gdańsk atrakcje i zabytki, 15 miejsc jakie warto zobaczyć

5. Roztocze – gdzie wyjechać na długi weekend z dala od miasta?

Zachwycające widoki, szumiące potoki i intrygujące zabytki, a co najważniejsze totalny brak tłumów. Na Roztoczu odpoczniesz, poczujesz zapach dzikiej natury, a przy okazji odkryjesz kilka wyjątkowych atrakcji. Ten kierunek z pewnością przypadnie do gustu zarówno wielbicielom przyrody, jak i pasjonatom zabytków.

Roztocze to kraina pagórków, które przecinają doliny lessowych wąwozów i szumiących potoków. Dodatkowo wyjątkowego uroku dodają maleńkie miasteczka i ukryte w Puszczy Solskiej wioski. Roztocze to prawdziwy raj dla rowerzystów, smakoszy regionalnej kuchni, a także łowców niespotykanych zabytków, jakie spotkasz w Zamościu czy Zwierzyńcu.

Czy warto jechać na Roztocze na długi weekend? Zdecydowanie tak! Szlaki kajakowe, rowerowe i piesze, ciekawe i nowoczesne muzea Zamościa wpisanego na listę UNESCO, uroczy Roztoczański Park Narodowy, Rezerwaty przyrody z Szumami na Tanwi na czele, a do tego niezwykła gościnność i wszechobecny spokój. Takie właśnie jest Roztocze.

Roztocze – najciekawsze atrakcje, 11 miejsc które warto zobaczyć

6. Dolina Popradu – uzdrowiska, zamki i rowerowe atrakcje Małopolski

Dolina Popradu to niezwykle malowniczy zakątek Małopolski. Otulona przez przepiękne wzgórza Beskidu Sądeckiego serwuje zapierające dech panoramy. W zacisznych dolinach odnajdziemy piękne miasteczka, jak chociażby Stary Sącz, w którym zatrzymał się czas. Ruiny zamku w Rytrze opowiadają wielowiekową historię tych ziem, a klimatyczne uzdrowiska dodają sił witalnych. Dolina Popradu to świetne miejsce, w którym każdy znajdzie dla siebie ciekawe atrakcje.

Poprad to górska rzeka, która swoje źródła ma po słowackiej stronie Tatr. Co ciekawe, wbrew logice nie płynie jak inne słowackie rzeki na południe, ale opływa Tatry i obiera kierunek północny, by połączyć się z Dunajcem. Dolina Popradu to prawdziwa petarda dla miłośników aktywnego wypoczynku. Możemy tutaj wybrać się zarówno na szalony rafting, przejażdżkę trasą rowerową, czy wypad na górski szlak.

Jednak dolina odkrywa też przed nami swoje najpiękniejsze skarby, czyli małe miasteczka i uzdrowiska – Muszyna, Żegiestów, Piwniczna, Rytro, czy Stary Sącz. Nie brakuje tutaj i nowoczesnych atrakcji, jak chociażby wyjątkowego leśnego mola, uroczej kładki na Bobrowisku, czy widokowych punktów. A więc to idealny kierunek na długi weekend.

Dolina Popradu – atrakcje, TOP 10 ciekawych miejsc, które warto zobaczyć

7. Kampinoski Park Narodowy – atrakcje na weekend blisko Warszawy

Kampinoski Park Narodowy to potężny kompleks leśny, który znajduje się tuż „za płotem” naszej stolicy. Do dyspozycji mamy aż 360 km szlaków, 200 km szlaków rowerowych oraz 10 ścieżek dydaktycznych! Najpopularniejsza turystyczna osada Kampinosu to wioska Granica! Możemy tu przespacerować się 4 kilometrową ścieżką dydaktyczną „Skrajem Puszczy”, która prowadzi kładką nad bagnami aż do wieży widokowej.

Tutaj znajdziemy również Skansen Budownictwa Puszczańskiego. Co ciekawe na terenie ośrodka edukacyjnego zobaczycie prawdziwy fragment żuchwy wieloryba. Podczas zwiedzanie musicie też odwiedzić położony w lesie mały cmentarz, na którym pochowano ok. 800 żołnierzy poległych we wrześniu 1939r. podczas tzw. „Bitwy nad Bzurą”.

Jeśli zastanawiasz się gdzie wyjechać blisko Warszawy, to zdecydowanie polecamy Kampinos. To potężny obszar różnorodnych możliwości na przyjemne spędzenie długiego weekendu z naturą i historią.

Kampinoski Park Narodowy – 7 najciekawszych atrakcji, szlaków i ścieżek przyrodniczych

8. Karkonosze – najciekawsze atrakcje i szlaki Sudetów na długi weekend w górach

Karkonosze to najwyższe pasmo Sudetów, które jak magnes przyciąga wielbicieli górskich szlaków. Śnieżka, Śnieżne Kotły czy też Szrenica to obowiązkowe punkty, które chce zdobyć każdy turysta. Jednak Karkonosze to również region, w którym znajdziemy klimatyczne miasta jak Karpacz, Szklarska Poręba, czy Jelenia Góra. Nie brakuje tu też uroczych górskich miejscowości, ciekawych muzeów i mnóstwa wyjątkowych atrakcji.

Województwo Dolnośląskie to jeden z fajniejszych kierunków zarówno na weekendowy wypad, zimowe ferie, czy też wakacyjny urlop. Szczególnie ciekawe i bardzo różnorodne są Karkonosze z ich łatwymi i widokowymi szlakami. Możemy je również zdobywać wjeżdżając kolejką linową na Szrenicę lub Kopę pod Śnieżką.

Jednak góry to nie wszystko, bo Karkonosze to też wyjątkowe atrakcje jak najstarsze uzdrowisko w Polsce, czyli Cieplice Śląskie Zdrój, malownicze wodospady w Szklarskiej Porębie, czy Dolina Pałaców i Ogrodów. A do tego na wyciągnięcie ręki mamy zamek Chojnik, malowniczą Dolinę Bobru z zaporą wodną Pilchowice i Rudawy Janowickie. Wypad w Karkonosze to świetny kierunek na weekend z mocą atrakcji i górskich szlaków.

Karkonosze atrakcje – 25 wyjątkowych miejsc, co warto zobaczyć i gdzie pojechać?

9. Podlasie – Kraina Otwartych Okiennic, Szlak Tatarski i Biebrzański Park Narodowy

Podlaskie to region, gdzie natura przeplata się z historią i tradycją. Podróże w stylu slow, różnorodność religii i smaków, a do tego zaskakujące sielskie krajobrazy. Zdecydowanie Podlasie to miejsce, jakie warto odwiedzić. Przyjedź tutaj tylko raz, a gwarantuję, że pokochasz ten region i będziesz wracać częściej, tak samo jak my!

Z czego słynie województwo podlaskie? To jeden z najbardziej różnorodnych regionów w Polsce, w którym zobaczysz aż 4 parki narodowe: Wigierski, Narwiański, Biebrzański (największy w Polsce), a także Białowieski, który jako jedyny trafił na przyrodniczą listę UNESCO.

Podlasie to również niezwykła mieszanka religii, gdzie zabytkowe cerkwie, meczety i kościoły katolickie stoją tuż obok siebie. Każdy szanuje siebie nawzajem i razem z sąsiadem świętuje jego uroczystości. A dodatkowo smaki tutejszej regionalnej kuchni z wyśmienitymi kartaczami i sękaczem nie mają sobie równych!

Dzika Puszcza Białowieska i Knyszyńska z genialnymi szlakami rowerowymi, klimatyczne podlaskie miasteczka jak Białystok, Tykocin i Supraśl, świetne szlaki kajakowe, kolorowa Kraina Otwartych Okiennic, Polska Amazonka, czyli Narew. Czy warto pojechać na Podlasie? Lista ciekawych miejsc zdaje się nie mieć tutaj końca, ale właśnie Podlasie i Suwalszczyzna oferują nam tak ciekawe atrakcje, że trzeba je odwiedzić na długi weekend!

Podlasie atrakcje – 20 miejsc, za które pokochasz Podlaskie, co warto zobaczyć?

10. Szlak Orlich Gniazd – najpiękniejsze zamki w Polsce

Teren Jury Krakowsko – Częstochowskiej to region niezwykle malowniczy. Zamek Ogrodzieniec jest jednym z najważniejszych miejsc na Jurze. Jego majestatyczne ruiny budzą zachwyt w każdym, kto tylko pierwszy raz go widzi. Nic dziwnego zatem, że upodobali go sobie również i filmowcy. Na przestrzeni lat zagrał w filmach “Janosik”, “Zemsta”, a nawet w ostatnim czasie w serialu Netflixa “Wiedźmin”.

Do tego koniecznie trzeba odwiedić również dwa bliźniacze zamki Mirów i Bobolice, pomiędzy którymi biegnie widokowy szlak Grzęda Mirowska. Do tego dorzucamy jeszcze zamek Rabsztyn i srebrne miasto Olkusz. Jeśli szukasz inspiracji gdzie wyjechać blisko Śląska, to Ogrodzieniec będzie idealnym kierunkiem na spędzenie długiego weekendu w iście bajkowym wydaniu.

Zamek Ogrodzieniec – największy na Szlaku Orlich Gniazd

11. Bieszczady – najpiękniejsze szlaki i atrakcje na Podkarpaciu

Bieszczady to jedne z najpiękniejszych gór w Polsce, które jak magnes przyciągają swoimi widokowymi szlakami przez połoniny i niezwykłą historią opuszczonych wsi. Zmierzając w Bieszczady masz okazję zobaczyć największą zaporę wodną w Polsce z malowniczym jeziorem Solińskim, odwiedzić Bojkowskie cerkwie z listy UNESCO, stanąć oko w oko z dzikim żubrem, czy też przemierzyć doliny kultową Bieszczadzką Ciuchcią.

Bieszczady to prawdziwy przyrodniczy fenomen Polski. Właśnie tutaj możesz spacerować przez prastarą karpacką puszczę, wejść w głąb dzikiego torfowiska i podziwiać bezkresne panoramy z widokowych połonin. W bieszczadzkich lasach wciąż można spotkać watahy wilków, potężne żubry, czy niedźwiedzie.

Najcenniejszy pod względem przyrodniczym obszar już od 1973 roku chroni Bieszczadzki Park Narodowy, w którego logo znalazł się ryś. Zdecydowanie atrakcji w Bieszczadach jest wiele, poznaj więc razem z nami najciekawsze perełki, które musisz zobaczyć na długi weekend.

Bieszczady – najciekawsze atrakcje i szlaki, 20 miejsc które warto zobaczyć

12. Góry Świętokrzyskie – wśród legend, nowoczesnych muzeów i regionalnych smaków

Góry Świętokrzyskie to niezwykle czarująca kraina południowej Polski, w której znajdziemy przyjemne górskie szlaki, świetne atrakcje dla dzieci oraz owiane tajemniczymi legendami szczyty wzgórz. Świętokrzyskie to idealny kierunek na przemierzanie ścieżek prastarej Puszczy Jodłowej, możemy tu też poznać historię największych gołoborzy w naszym kraju i dodatkowo odwiedzić najstarsze sanktuarium Polski.

Jeśli szukasz pomysłu na długi weekend, albo kilkudniową podróż we dwoje lub z całą rodziną, to zdecydowanie możemy Ci polecić Góry Świętokrzyskie. Znajdziesz tutaj nie tylko ciekawe atrakcje dla dzieci, ale i genialne widokowe punkty i zaciszne miejsca, w których złapiesz głębszy oddech.

Co warto zobaczyć w Górach Świętokrzyskich? Przygotowaliśmy listę najciekawszych i bardzo różnorodnych atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć. W naszym zestawieniu nie zabrakło wyjątkowych szlaków w Świętokrzyskim Parku Narodowym, jak chociażby na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, czyli Łysicę, owiany legendami Święty Krzyż, czy zaciszne rozlewiska z kładkami na Łąkach Miłości.

Wielowiekową historię poznasz w jednym z kilku ciekawych muzeów, lub odwiedzając ruiny zamków, a najmłodszych turystów możesz zabrać w podróż dookoła świata w parku miniatur, czy galerii minerałów.

Góry Świętokrzyskie atrakcje, 19 najciekawszych miejsc, jakie warto zobaczyć

13. Pieniny – ciekawe atrakcje i łatwe szlaki na długi weekend czerwcowy

Pieniny to jeden z najbardziej bajkowych regionów Polski. Słynne szczyty Trzech Koron, Sokolicy i Wysokiej serwują nam zjawiskowe panoramy. Malowniczy przełom Dunajca możemy przepłynąć flisacką tratwą, albo przejechać szlakiem rowerowym Velo Dunajec. Zamek w Niedzicy i Czorsztynie podrzucają garść historycznych ciekawostek.

Pieniny to zdecydowanie skarbnica przyrodniczych cudów, jakie chroni najstarszy w Polsce Pieniński Park Narodowy, a także Rezerwat Wąwóz Homole, Rezerwat Białej Wody i Rezerwat Przełom Białki. Do tego dochodzi niezwykły świat motyli i najstarsze w Polsce reliktowe sosny na Sokolicy. O wszystkich cudach natury dowiemy się odwiedzając przyrodnicze pawilony edukacyjne.

Natomiast pienińskie wioski i miasteczka ze Szczawnicą na czele oferują mnóstwo ciekawych atrakcji, bo w Pieninach nie ma czasu na nudę! Czy warto jechać w Pieniny na długi weekend? Zdecydowanie warto, bo w Pieninach oprócz górskich szlaków i zamkowych opowieści odkryjemy wciąż żywą góralską tradycję.

Pieniny atrakcje i szlaki TOP 15 najciekawszych miejsc, jakie warto zobaczyć

14. Świnoujście – słynny kurort nad Bałtykiem

Uroczy wiatrak Stawa Młyny, przepełnione historycznymi ciekawostkami forty, a do tego ciągnąca się kilometrami złocista plaża Bałtyku. Świnoujście to świetny kierunek na wakacyjny wypad z mnóstwem różnorodnych atrakcji. Tutaj świetnie będą się bawić zarówno wielbiciele słodkiego lenistwa, pasjonaci zabytków, jak i zwolennicy aktywnego wypoczynku.

Świnoujście to jedno z najsłynniejszych uzdrowisk nad Bałtykiem. Położone jest na dwóch największych wyspach w Polsce, czyli Wolin i Uznam. Wyspy rozdziela wpływająca do Bałtyku Odra, a w zasadzie jej odnoga zwana Świną. Z jednej wyspy na drugą możemy się dostać bezpłatnie promem lub nowoczesnym tunelem pod Świną.

Świnoujście to również niezwykle popularny nadmorski kurort, do którego latem przyjeżdża mnóstwo turystów. Ciągnące się kilometrami złociste plaże są wręcz idealne dla rodzin z dziećmi. Tutejsze 3 forty Twierdzy Świnoujście zdradzają nam historyczne ciekawostki o przeszłości miasta. Największa na polskim wybrzeżu latarnia morska to najlepszy punkt widokowy. A do tego dochodzą dwie promenady, uroczy Park Zdrojowy i świetne szlaki rowerowe wybrzeżem Bałtyku.

Świnoujście atrakcje – 10 miejsc, które warto zobaczyć

15. Wrocław – najpiękniejsze miasto Polski na romantyczny długi weekend

Wenecja Północy, Amsterdam Wschodu, miasto mostów i krasnali, to tylko kilka z określeń Wrocławia. To kolorowe miasto jest przepełnione nieszablonowymi atrakcjami, pięknymi zabytkami, a także nowoczesnością. Potężny wieżowiec Sky Tower z punktem widokowym, najstarsze w Polsce ZOO, bajkowy Ogród Japoński, a do tego rynek z 60 kolorowymi kamienicami.

Wrocław to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, idealny na romantyczny wypad we dwoje, szaloną podróż z grupą przyjaciół, czy rodzinną wycieczkę z dziećmi. Wrocław to miasto, w którym każdy znajdzie odpowiednią dla siebie atrakcje. Nie brakuje tutaj różnorodności, nowoczesnych miejsc, wielowiekowych zabytków, czy cudownych przyrodniczych zakątków. Miasto krasnali i Wenecja północy z pewnością pozytywnie Cię zaskoczy.

Wrocław atrakcje i zabytki – zwiedzanie TOP 20 najciekawszych miejsc. Co warto zobaczyć?

16. Mierzeja Wiślana – długi weekend nad Bałtykiem i na rowerowym szlaku

Trasa rowerowa R10 to szlak, którym możemy objechać wybrzeże Bałtyku. Jednym z ciekawszych odcinków jest ścieżka rowerowa Mierzeja Wiślana, jaka biegnie od Mikoszewa do Pisków. Ten niezwykły szlak prowadzi nas przez najciekawsze atrakcje turystycznych miejscowości nad Zatoką Gdańską. Zaglądamy w urocze rybackie wsie jak Mikoszewo, Kąty Rybackie, czy Piaski oraz do popularnego kurortu, czyli Krynicy Morskiej. Na szlaku zobaczymy też wciąż dzikie i tajemnicze plaże Bałtyku.

Możemy tu zwiedzić między innymi uroczy rezerwat przyrody Mewia Łacha, odwiedzić obóz w Sztutowie, zajrzeć do portu Kątów Rybackich, czy też wejść na latarnię morską. Przemierzamy świetne szutrowe ścieżki wśród pachnących sosnowych borów oraz nad brzegiem Bałtyku. Szlak rowerowy przez Mierzeję Wiślaną to pełna wrażeń i niespodzianek 52 km trasa, która dostarcza wielu widoków i świetnych atrakcji.

Trasa Rowerowa R10 Mierzei Wiślanej Mikoszewo – Piaski

17. Suwalski Park Krajobrazowy – idealne miejsce na długi weekend w rytmie slow

Genialne punkty widokowe, niezwykłe głazowiska Bachanowo i Rutka, najgłębsze w Polsce jezioro Hańcza, urocze ścieżki przyrodnicze i szutrowe szlaki rowerowe. Suwalski Park Krajobrazowy to kraina niezwykłych atrakcji i niepowtarzalnych miejsc.

Suwalski Park Krajobrazowy został utworzony w 1976 roku, jako pierwszy park krajobrazowy w Polsce. Dziś jego powierzchnia wynosi ponad 6 tys. ha, jednak większość terenów, bo aż 60 % zajmują użytki rolne, czyli pastwiska i pola uprawne. Reszta obszaru parku to błyszczące w dolinach jeziora, szumiące lasy i tajemnicze bagna. Suwalszczyzna to wyjątkowo baśniowa kraina, którą sprezentował nam lądolód.

Dziś możemy się tutaj zachwycać morenowymi pagórkami, najpiękniejszym w Polsce ozem, czy polodowcowymi jeziorami z krystalicznie czystą wodą. Tutejsze doliny są dziełem rzeki Czarna Hańcza oraz Szeszupy. Jednak Suwalski PK to również niezwykłe wioski, przepełnione intrygującą historią ich mieszkańców.

Suwalski Park Krajobrazowy – 10 wyjątkowych atrakcji Suwalszczyzny

18. Olsztyn – stolica Warmii na długi weekend z dziećmi

Olsztyn to jedno z najciekawszych miast w Polsce, idealnych zarówno na weekendowy wypad, jak i dłuższy urlop. Z czego słynie Olsztyn? To miasto przepięknych zabytków z uroczym rynkiem, który tętni życiem, ciekawym zamkiem, w jakim mieszkał sam Mikołaj Kopernik, czy najstarszą w mieście, bo liczącą już ponad 400 lat bazylikę św. Jakuba.

Jednak dzisiejszy Olsztyn to przede wszystkim miasto nowoczesne, więc i jego atrakcje są nieszablonowe. Co jest fajnego w Olsztynie? Właśnie w Olsztynie możesz wyruszyć w niezapomnianą podróż do gwiazd odwiedzając drugie największe w Polsce planetarium, które jest świetną atrakcją dla dzieci. Równie ciekawe jest obserwatorium, jakie mieści się w zabytkowej wieży ciśnień.

A to nie koniec ciekawych atrakcji, jakie czekają na Ciebie w Olsztynie, bo przecież miasto leży w otoczeniu aż 11 jezior. Zatem nie brakuje tu również atrakcji dla miłośników wodnych szaleństw. Swoich sił możemy spróbować  żeglując po jeziorach, łapać wiatr we włosach na pędzącej motorówce, czy na wakeboardingu.

Natomiast jeśli lubisz spędzać czas w otoczeniu lasu, to z pewnością przypadnie Ci do gustu wyprawa rowerowa wokół jeziora Ukiel, czy też jazda konna po tajemniczych olsztyńskich lasach. To tylko kilka z powodów, dla których warto odwiedzić Olsztyn na długi weekend.

Olsztyn atrakcje – TOP 15 miejsc, co warto zobaczyć?

19. Ojcowski Park Narodowy – najmniejszy w Polsce z mnóstwem atrakcji

Choć Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym z parków w Polsce, to jednak zdecydowanie może pochwalić się sporą ilością różnorodnych atrakcji. Jaskinia Ciemna, źródełko miłości, słynna Maczuga Herkulesa oraz legendarne zamki w Ojcowie i na Pieskowej Skale. To tylko kilka z powodów, dla których warto tutaj przyjechać.

Jesień mieni się tutaj setką kolorów, wiosna wybucha soczystą zielenią, a zima okrywa puszystą pierzyną wapienne skały. Czy nie brzmi to niczym opowieść z bajki? Aż trudno uwierzyć, że potężne formacje skalne Ojcowskiego Parku Narodowego są stworzone ze szczątek milionów organizmów, które opadły na dno morza. Maczuga Herkulesa, Igła Deotymy, Brama Krakowska, czy skała Rękawica to najpopularniejsze ostańce jakie tutaj zobaczysz.

Jakie atrakcje czekają na nas w Ojcowskim Parku Narodowym na długi weekend? Park to nie tylko skały, to również ponad 500 jaskiń w tym najsłynniejsza Grota Łokietka i Jaskinia Ciemna, w których hibernują nietoperze. Dlatego też właśnie nietoperz jest w logo Ojcowskiego PN. W parku możemy spotkać aż 17 z 21 gatunków nietoperzy jakie występują w Polsce.

Ojcowski Park Narodowy – atrakcje i zabytki, 14 najciekawszych miejsc, jakie warto zobaczyć

20. Pogórze Wiśnickie – atrakcje Doliny Dunajca na długi weekend

Czy słyszałaś/eś kiedyś o Pogórzu Wiśnickim, niezwykle malowniczym regionie Małopolski, który jest pewnego rodzaju bramą w Beskidy? Jeśli nie to porywam Cię w niezwykle różnorodny wypad po naszych okolicach, miejscu nie tylko nam bliskim, ale i szalenie ciekawym!

No bo któż by się spodziewał, że w właśnie tutaj mamy okazję zobaczyć aż 5 zjawiskowych zamków i baszt, przepiękny pałac Goetzów, zabytkowy dworek Koryznówka, czy wpisany na listę UNESCO kościół św. Leonarda w Lipnicy. Jednak zabytki to nie wszystko, bo Pogórze Wiśnickie to też przyrodnicze skarby. Mamy tutaj Lipnicko – Wiśnicki Park Krajobrazowy, a w nim słynne Kamienie Brodzińskiego z potężnymi skalnymi ostańcami oraz 3 rezerwaty przyrody: Kamień Grzyb, Bukowiec i Panieńska Góra.

Do tego dochodzą niezwykle przyjemne i mało wymagające szlaki, a najlepsze panoramy serwują nam dwie wieże widokowe na Szpilówce i Bocheńcu. Ale to nie koniec atrakcji! Dorzucam jeszcze klimatyczne pogórzańskie miasteczka, świetne winnice i regionalną kuchnię.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

Pogórze Wiśnickie atrakcje, zabytki, szlaki – 20 miejsc jakie warto zobaczyć
4.9 9 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
Ewa
1 rok temu

Super przewodnik i rewelacyjne zdjęcia!

Mateusz
Admin
Mateusz
1 rok temu
Reply to  Ewa

Dziękujemy za miłe słowa. Mamy nadzieję, że uda nam się jeszcze zaktualizować wpis o nowe miejsca. 😉