Przed nami kolejny długi weekend i aż kilka dni wolnego do wykorzystania! Grzechem byłoby nie skorzystać z pięknej pogody i nie ruszyć na odkrywanie najciekawszych atrakcji w Polsce. Odkryj kilka zjawiskowych pomysłów na wypad.

16 województw, 23 parki narodowe, tysiące kilometrów górskich szlaków, miliony hektarów pięknych lasów i setki kilometrów piaszczystych plaż. Polska to atrakcyjny kierunek z dużą ilością różnorodnych możliwości na dłuższe i dalsze wypady. Jeśli lubisz odkrywać nowe miejsca i ruszać w kierunki, które są mniej oblegane przez turystów, to świetnie trafiłeś. Stworzyliśmy listę najciekawszych atrakcji na długi weekend czerwcowy w Polsce, które z pewnością przypadną każdemu do gustu.

Majówka, gdzie wyjechać? 15 tanich i ciekawych kierunków w Polsce

1. Giżycko – mekka żeglarzy, ciekawostki i atrakcje na długi weekend

Giżycko to dobre miejsce zarówno na aktywny wypoczynek, jak i słodkie leniuchowanie. Sporty wodne, żeglowanie, wędkowanie, albo odpoczynek na plaży. Nie brakuje tutaj zaskakujących zabytków jak 100 tonowy most obrotowy, który ręcznie otwiera jedna osoba. W Giżycku koniecznie trzeba również odwiedzić potężną Twierdzę Boyen i zamek Krzyżacki.

Jedną z przyjemniejszych atrakcji Giżycka jest zdecydowanie rejs po jednym z Mazurskich jezior, czy spacer po wiszącym molo z pięknym widokiem na miasto. Giżycko to idealny kierunek na wypad, tutaj możemy spędzić cały długi weekend i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Giżycko – TOP 10 atrakcje stolicy Wielkich Jezior Mazurskich, co warto zobaczyć?

2. Góry Stołowe – szlak Skalne Grzyby

Wszyscy na pewno słyszeli o labiryncie Błędnych Skał, czy o Szczelińcu Wielkim. My jednak proponujemy Wam nieco spokojniejszą trasę na długi weekend. Żaba, Głowa Lamy, a nawet Skalny Mur, to tylko kilka z zaskakujących swoim kształtem skał, jakie możemy zobaczyć na ścieżce edukacyjnej Skalnych Grzybów.

Dodatkowo spacerujemy tu wśród pachnących lasów, a co najważniejsze bez dzikich tłumów, które spotkacie w innych miejscach gór Stołowych. Trasa w pętelce liczy 7,5 km i prowadzi nas przez bardzo różnorodny krajobraz.


Skalne Grzyby – ciekawy szlak w Górach Stołowych

3. Biskupin – polskie Pompeje z osadą łużycką

Gdy mówimy o Biskupinie od razu na myśl przychodzi nam słynna osada obronna nad jeziorem. Nic dziwnego, przecież jej zdjęcia możemy zobaczyć w każdym podręczniku szkolnym. Rezerwat zajmuje obszar 38 ha, co czyni go jednym z największych w Europie. Najpopularniejsza jest tu rekonstrukcja osady na półwyspie. Oprócz tego bardzo ciekawie prezentuje się Wioska Piastowska, którą tworzy kilka kurnych chat bez okien!

W kolejnej części muzeum zobaczymy też Obozowisko Łowców i Zbieraczy. Ale to nie koniec atrakcji z Biskupina, dodatkowo polecamy Wam wypłynąć w malowniczy rejs statkiem „Diabeł Wenecki”, a później wyruszyć w podróż koleją, ale nie byle jaką! Przez Biskupin przebiega trasa Żnińskiej Kolejki Wąskotorowej. Tyle atrakcji czeka na nas w Biskupinie, zatem z pewnością jest to świetny kierunek na długi weekend czerwcowy.

Biskupin – polskie Pompeje z osadą łużycką

4. Lasy Janowskie – długi weekend z dala od miasta

Jeśli lubisz aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu i chcesz żeby był też ciekawy i różnorodny, to mamy dla Ciebie idealny pomysł na wypad. Nie spotkasz tu wielu turystów, więc w spokoju możesz chłonąć naturę i jej piękne widoki. Proponujemy Ci spacer najciekawszą ścieżką edukacyjną w Lasach Janowskich po rezerwacie Imielty Ług. Ruszając na szlak spotkasz pachnące żywicą bory sosnowe, rozległe torfowiska i bagna, które w szczególności upodobały sobie ptaki.

Ścieżka biegnie sztucznie usypaną piaszczystą groblą pomiędzy dwoma stawami Imielty Ług i Radełko. Może po drodze uda Ci się spotkać bobra. Na jednym z torfowisk jest drewniana kładka z pomostem i tablicami edukacyjnymi. A wyjątkowo ciekawy widok mamy z wieży, która jest położona nad samym brzegiem stawu Imielty Ług. Trasa po rezerwacie liczy ok. 5 km i można ją pokonać również na rowerze.

Janów Lubelski – 9 wyjątkowych atrakcji, które warto zobaczyć w Lasach Janowskich

5. Toruń – atrakcje i ciekawostki, zwiedzanie na długi weekend

Toruń to malownicze miasto położone nad brzegiem Wisły. Jest stolicą województwa Kujawsko – Pomorskiego. Co więcej to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, które znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO! Odkryj z nami jego najpiękniejsze miejsca i zakochaj się w Toruniu.

Zwiedzając to miasto podczas długiego weekendu w czerwcu warto zobaczyć kilka najciekawszych miejsc, jak Krzywa Wieża, ruiny zamku, dawne spichlerze, czy urocza starówka. Koniecznie trzeba też zawitać na warsztaty pieczenia pierników, czy odwiedzić dom Mikołaja Kopernika, a później wziąć udział w seansie w planetarium. Toruń miasto 300 zabytków, więc nie ma tu czasu na nudę! 

Toruń – Miasto Piernika czy Kopernika?

6.Muszyna – Zdrój małopolskie uzdrowisko w Beskidzie Sądeckim

Otoczona przez wzgórza Beskidu Sądeckiego i rzekę Poprad Muszyna jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów i kuracjuszy uzdrowisk Małopolski. A więc to idealny kierunek na długi weekend. Najnowszą przyrodniczą atrakcją są największe w naszym kraju ogrody sensoryczne. Najstarszą budowlą w Muszynie jest zamek, który ma nam do opowiedzenia ciekawą i wielowiekową historię miasta.

Równie ciekawym miejscem na mapie Muszyny są Ogrody Biblijne. A sercem miasta jest oczywiście gwarny i tętniący życiem rynek. Wokół ratusza, przy pięknych kolorowych rabatach i w otoczeniu szumiącej fontanny chętnie zbierają się lokalsi i turyści. Największym bogactwem Muszyny są lecznicze wody mineralne, głównie szczawy. To właśnie dzięki temu naturalnemu bogactwu Muszynę odwiedza co roku tylu kuracjuszy i turystów. Wybierając się tu na letni weekend warto odwiedzić odkryte baseny, czy skoczyć na szalony rafting albo spływ kajakiem po rzece Poprad.

Muszyna – atrakcje i zabytki, zwiedzanie małopolskiego uzdrowiska nad Popradem

7. Kampinoski Park Narodowy – najciekawszy szlak na weekend

Kampinoski Park Narodowy to potężny kompleks leśny, który znajduje się tuż „za płotem” naszej stolicy. Do dyspozycji mamy aż 360 km szlaków, 200 km szlaków rowerowych oraz 10 ścieżek dydaktycznych! Najpopularniejsza turystyczna osada Kampinosu to wioska Granica! Możemy tu przespacerować się 4 kilometrową ścieżką dydaktyczną „Skrajem Puszczy”, która prowadzi kładką nad bagnami aż do wieży widokowej.

Tutaj znajdziemy również Skansen Budownictwa Puszczańskiego. Co ciekawe na terenie ośrodka edukacyjnego zobaczycie prawdziwy fragment żuchwy wieloryba. Podczas zwiedzanie musicie też odwiedzić położony w lesie mały cmentarz, na którym pochowano ok. 800 żołnierzy poległych we wrześniu 1939r. podczas tzw. „Bitwy nad Bzurą”.

Jeśli zastanawiasz się gdzie wyjechać blisko Warszawy, to zdecydowanie polecamy Kampinos. To potężny obszar różnorodnych możliwości na przyjemne spędzenie długiego weekendu z naturą i historią.

Kampinoski Park Narodowy – 7 najciekawszych atrakcji, szlaków i ścieżek przyrodniczych

8. Pałac Nieborów i romantyczny Park Arkadia – ciekawe atrakcje na długi weekend

Tym razem podrzucamy Wam najchętniej odwiedzaną atrakcję w woj. łódzkim. Arkadia to park, który z pewnością zachwyci każdego swoją różnorodnością. Nigdzie indziej w Polsce nie znajdziecie takiej perełki! Park powstawał przez ponad 20 lat, efekt jaki dziś możemy oglądać jest wyjątkowy. Spacerujemy wśród pięknych antycznych budowli w środku Polski.

Najważniejsza jest tu Świątynia Diany i Akwedukt, który swoim wyglądem przypomina rzymskie wodociągi. Oprócz tego zobaczymy tu Domek Gotycki, Grotę Sybilli, czy Dom Murgrabiego. Natomiast Pałac w Nieborowie to elegancka rezydencja z zachwycającymi wnętrzami, pięknym ogrodem i 300 letnią historią. Tutaj możemy zobaczyć wyjątkową kolekcją mebli, obrazów, czy zbiór starodruków. Wypad do Nieborowa i Arkadii to świetny kierunek na czerwcowy weekend z mocą atrakcji w magnackim stylu.

Pałac w Nieborowie i Park Arkadia – ciekawe atrakcje w Łódzkiem

9. Kraina Otwartych Okiennic – atrakcje Podlasia

Są na Podlasiu trzy wyjątkowe wioski, które znalazły się na szlaku Krainy Otwartych Okiennic. Ruszamy zatem do podlaskiej wioski Trześcianka, Soce i Puchły, żeby odkryć ich najpiękniejsze zakątki. Trześcianka to największa z wiosek w Krainie Otwartych Okiennic, tutaj mamy okazję zobaczyć wyjątkową zieloną cerkiew pw. Św. Michała Archanioła, która liczy sobie już ponad 150 lat.

Soce to najmniejsza z trzech wiosek, jednak co ciekawe przez nią przebiegają aż 2 ulice, a nie jedna jak to z reguły na Podlasiu. Wędrując po piaszczystych drogach natrafiamy tutaj na pięknie ozdobione drewniane domki, w których czuć żywą podlaską tradycję. Natomiast w wiosce Puchły możemy oglądać jedną z najpiękniejszych podlaskich cerkwi, którą wyróżnia granatowa barwa i mnóstwo zdobień. Tak kolorową paletę barw możemy spotkać jedynie na Podlasiu.

Kraina Otwartych Okiennic – Trześcianka, Soce i Puchły

10. Zamek Ogrodzieniec – największa atrakcja Jury Krakowsko – Częstochowskiej

Teren Jury Krakowsko – Częstochowskiej to region niezwykle malowniczy. Zamek Ogrodzieniec jest jednym z najważniejszych miejsc na Jurze. Jego majestatyczne ruiny budzą zachwyt w każdym, kto tylko pierwszy raz go widzi. Nic dziwnego zatem, że upodobali go sobie również i filmowcy. Na przestrzeni lat zagrał w filmach “Janosik”, “Zemsta”, a nawet w ostatnim czasie w serialu Netflixa “Wiedźmin”.

Potężne ruiny zamku mają nam do opowiedzenia niejedną ciekawą historię sprzed lat, chociaż i współcześnie wykorzystuje się zamek w bardzo kreatywny sposób. Turnieje rycerskie, czy wieczór z duchami to ciekawa forma na poznanie losów zamku w Ogrodzieńcu. Dodatkowo w jego sąsiedztwie możemy zobaczyć gród na górze Birów oraz maleńkie Sanktuarium MB Skałkowej. Jeśli szukasz inspiracji gdzie wyjechać blisko Śląska, to Ogrodzieniec będzie idealnym kierunkiem na spędzenie długiego weekendu w iście bajkowym wydaniu.

Zamek Ogrodzieniec – największy na Szlaku Orlich Gniazd

11.Bieszczadzka cerkiew w Smolniku

Wędrując Bieszczadzkimi szlakami połonin warto również zajrzeć do przepełnionych ciszą dolin. Zdecydowanie jednym z wyjątkowych miejsc jest tutaj wpisana na listę Unesco cerkiew w Smolniku. Kiedyś prawosławna, później grekokatolicka, a dziś to kościół rzymskokatolicki. Cerkiew pod wezwaniem Michała Archanioła została wybudowana w 1791 roku. Początkowo gromadzili się w niej mieszkańcy Bieszczadzkich wsi Smolnik i Procisne.

Dziś cerkiew jest jedną z niewielu pozostałości po Bojkach. Opuszczona 130 letnia cerkiew przez pewien czas służyła jako skład siana. Dziś po wielu trudnych perypetiach została odnowiona i na nowo służy wiernym jako świątynia z wyjątkowym klimatem.

Cerkiew w Smolniku – Bojkowski kościół UNESCO w Bieszczadach

12. Wiślica – atrakcje świętokrzyskiego miasteczka

Wiślica zaskakuje nas swoimi atrakcjami. To świętokrzyskie miasteczko skrywa w sobie bezcenne zabytki, jak 700 letnia świątynia i równie wiekowy Dom Długosza. Ale to nie wszystko, bo w Wiślicy możemy jeszcze zobaczyć dawne grodzisko, czy też zanurzyć się w dzikiej przyrodzie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego.

Wiślicka bazylika jest największym zabytkiem miasta, już z zewnątrz zachwyca nas jej monumentalny wygląd. Sam kościół ma aż 50 metrów długości, a w podziemiach kościoła ukryte są prawdziwe perełki. Zobaczymy tutaj fundamenty dwóch starszych kościołów i gipsową misę, która według legend była chrzcielnicą. Ponidzie to kierunek pełen zaskakujących zabytków i wyjątkowej przyrody, tutaj długi weekend spędzimy w wyjątkowo przyjemnej atmosferze.

Wiślica – najciekawsze atrakcje i zabytki, co warto zobaczyć?

13. Dolina Strążyska – Tatrzański szlak idealny na długi weekend czerwcowy

Dolina Strążyska jest malowniczo położona u stóp potężnego Giewontu, zwanego też Śpiącym Rycerzem, którego możemy podziwiać przez większość trasy spacerowej. Oprócz tatrzańskich szczytów i skał towarzyszy nam również obłędnie pachnący las i melodyjnie szumiący Strążyski Potok.

Trasa Doliną Strążyską to około 2,4 km szlaku, który zaprowadzi nas do pięknego wodospadu Siklawica. Krótki 2 – 3 godzinny spacer będzie świetną zabawą dla rodzin z małymi dziećmi. Co więcej w dolinie możemy równie przyjemnie spędzić czas, odpoczywając przy szałasie Herbaciarnia.

Z polany koniecznie trzeba ruszyć dalej do wodospadu Siklawica, gdzie czekają na nas wyjątkowo szumiące kaskady. Natomiast dla bardziej ambitnych turystów polecamy wędrówkę na Sarnią Skałę, albo na widokowy szczyt Giewontu.

Dolina Strążyska – szlak na Wodospad Siklawica

14. Świnoujście – najsłynniejszy kurort w Zachodniopomorskim

Uroczy wiatrak Stawa Młyny, przepełnione historycznymi ciekawostkami forty, a do tego ciągnąca się kilometrami złocista plaża Bałtyku. Świnoujście to świetny kierunek na wakacyjny wypad z mnóstwem różnorodnych atrakcji. Tutaj świetnie będą się bawić zarówno wielbiciele słodkiego lenistwa, pasjonaci zabytków, jak i zwolennicy aktywnego wypoczynku.

Świnoujście to jedno z najsłynniejszych uzdrowisk nad Bałtykiem. Położone jest na dwóch największych wyspach w Polsce, czyli Wolin i Uznam. Wyspy rozdziela wpływająca do Bałtyku Odra, a w zasadzie jej odnoga zwana Świną. Z jednej wyspy na drugą możemy się dostać bezpłatnie promem lub nowoczesnym tunelem pod Świną.

Świnoujście to również niezwykle popularny nadmorski kurort, do którego latem przyjeżdża mnóstwo turystów. Ciągnące się kilometrami złociste plaże są wręcz idealne dla rodzin z dziećmi. Tutejsze 3 forty Twierdzy Świnoujście zdradzają nam historyczne ciekawostki o przeszłości miasta. Największa na polskim wybrzeżu latarnia morska to najlepszy punkt widokowy. A do tego dochodzą dwie promenady, uroczy Park Zdrojowy i świetne szlaki rowerowe wybrzeżem Bałtyku.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

Świnoujście atrakcje – 10 miejsc, które warto zobaczyć
4.8 6 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
Ewa
1 rok temu

Super przewodnik i rewelacyjne zdjęcia!

Mateusz
Admin
Mateusz
1 rok temu
Reply to  Ewa

Dziękujemy za miłe słowa. Mamy nadzieję, że uda nam się jeszcze zaktualizować wpis o nowe miejsca. 😉