Pieniny to jeden z najbardziej bajkowych regionów Polski. Słynne szczyty Trzech Koron, Sokolicy i Wysokiej serwują nam zjawiskowe panoramy. Malowniczy przełom Dunajca możemy przepłynąć flisacką tratwą, albo przejechać szlakiem rowerowym Velo Dunajec. Zamek w Niedzicy i Czorsztynie podrzucają garść historycznych ciekawostek. Urocze rezerwaty Wąwóz Homole, Przełom Białki i Biała Woda odkrywają przed nam swoje przyrodnicze skarby. Natomiast pienińskie wioski i miasteczka ze Szczawnicą na czele oferują mnóstwo ciekawych atrakcji, bo w Pieninach nie ma czasu na nudę!

Pieniny to niewielkie pasmo górskie Karpat, których różnorodne atrakcje mogą przyprawić o zawrót głowy. Ten wyjątkowy region przyciąga jak magnes genialnymi i łatwymi szlakami. Nikt się nie oprze panoramie ze szczytu Trzech Koron, Sokolicy, Wysokiej, czy szlaku przez Sokolą Perć. Tym bardziej, że na każdej z tych tras poradzą sobie nawet osoby początkujące albo rodziny z dziećmi.

Pieniny to typowo górski region, a mimo to znajdziesz tu również i wodne atrakcje. Rzeka Dunajec przedzierając się przez potężne granie szczytów Pienin wyrzeźbiła tutaj baśniowy przełom, jaki możemy oglądać podczas spływu flisacką tratwą, czy szalonego raftingu pontonem albo kajakiem. Jednak żeby ujarzmić nurt Dunajca trzeba było zbudować potężną zaporę w Niedzicy. Dzięki niej powstało jezioro Czorsztyńskie, na które możemy wypłynąć w romantyczny rejs gondolom. Co więcej, jezioro rozlało się pomiędzy dwoma pienińskimi zamkami w Niedzicy i Czorsztynie.

Pieniny to zdecydowanie skarbnica przyrodniczych cudów, jakie chroni najstarszy w Polsce Pieniński Park Narodowy, a także Rezerwat Wąwóz Homole, Rezerwat Białej Wody i Rezerwat Przełom Białki. Do tego dochodzi niezwykły świat motyli i najstarsze w Polsce reliktowe sosny na Sokolicy. O wszystkich cudach natury dowiemy się odwiedzając przyrodnicze pawilony edukacyjne.

Czy warto jechać w Pieniny? Zdecydowanie warto, bo w Pieninach oprócz górskich szlaków i zamkowych opowieści odkryjemy wciąż żywą góralską tradycję. Krościenko nad Dunajec, Jaworki, Falsztyn, Niedzica, Sromowce i słynne uzdrowisko Szczawnica to miejscowości, jakie warto tutaj odwiedzić. Możliwości aktywnego wypoczynku w Pieninach nie brakuje, a wciąż przybywają też i nowoczesne atrakcje dla dzieci, czy seniorów. Zdecydowanie Pieniny to region Małopolski, jaki musisz zobaczyć.

Małopolska – 25 najciekawsze atrakcje, co warto zobaczyć, gdzie pojechać na jeden dzień, weekend i we dwoje?

Gdzie leżą Pieniny i jakie są tu miasta? Dojazd i parkingi

Pieniny to górskie pasmo Karpat, które leży na terenie Polski i Słowacji. Graniczą z Beskidem Sądeckim, Gorcami i kotliną nowotarską. Pieniny położone są w województwie małopolskim. Pasmo ciągnie się przez około 30 km i dzieli na trzy części, czyli Pieniny Spiskie, Pieniny Właściwe i Małe Pieniny. Ich granice wyznacza od zachodu Przełom Białki, a od wschodu Przełęcz Rozdziela.


Jakie miasta są w Pieninach? Jedynym miastem w Pieninach jest Szczawnica, która działa również jako uzdrowisko. Natomiast wśród najsłynniejszych miejscowości turystycznych Pienin warto wyróżnić Krościenko nad Dunajcem, Niedzicę, Jaworki, Szlachtową, Sromowce, Czorsztyn i Falsztyn.

Co oznacza słowo Pieniny? Według opowiadań nazwa Pienin to dwa skojarzenia, czyli “pion”, które nawiązuje do pionowych ścian pienińskich szczytów, a także “piana”, która tworzy się na wezbranych wodach Dunajca.

Jak dojechać w Pieniny? Żeby poznać najciekawsze atrakcje Pienin wystarczy kierować się drogą nr 969 kierunek Nowy Sącz – Nowy Targ. Do Szczawnicy możesz też dojechać autobusem chociażby z Krakowa. Natomiast pomiędzy wioskami kursują miejscowe busy.

Pieniny – mapa najciekawszych atrakcji

1. Trzy Korony – najsłynniejszy szczyt Pienin, jaki szlak wybrać?

Gdzie na spacer w Pieninach? Trzy Korony to jeden z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych szczytów Pienin. Wędrując szlakiem ze Sromowców Niżnych lub Krościenka nad Dunajcem odkrywamy genialne przyrodnicze skarby najstarszego w Polsce Pienińskiego Parku Narodowego.

Czy trasa na Trzy Korony jest trudna? Trzy Korony to łatwy do zdobycia szczyt Pienin, na który z łatwością wchodzą nawet dzieci. Co więcej, na najwyższym wierzchołku, czyli Okrąglicy jest metalowa platforma widokowa, z jakiej roztacza się bajkowa panorama na Pieniny, Tatry, Gorce i jezioro Czorsztyńskie.

Jak długo idzie się na Trzy Korony? Czas przejścia najkrótszego szlaku na Trzy Korony to 1h 50 minut, a w dwie strony około 3 godziny.

Po szlakach Pienin możesz chodzić bezpłatnie, jedna wejście na platformę widokową na szczycie Trzy Korony jest płatne 10 zł bilet normalny, 5 zł bilet ulgowy. Budka z kasą znajduje się tuż przy szczycie.

Jaki szlak na Trzy Korony wybrać i która trasa jest najciekawsza? Zajrzyj do wpisu poniżej i poznaj ciekawostki i atrakcje Pienin, jakie czekają na szlaku na Trzy Korony.

Trzy Korony Pieniny – najkrótszy szlak, najłatwiejsza trasa i najciekawsze atrakcje

2. Wąwóz Homole Pieniny – przyrodnicze atrakcje również dla dzieci

Co warto zobaczyć w Pieninach i okolicach? Wąwóz Homole to jedna z najciekawszych atrakcji Pienin, przez jego środek biegnie wyjątkowo przyjemny i łagodny szlak, który może przejść każdy. Wąwóz Homole leży w Małych Pieninach, a trasa zaczyna się dokładnie w wiosce Jaworki. Na odcinku kilometrowego szlaku zobaczymy wyjątkowe cuda przyrody, a wysokie na kilkadziesiąt metrów skalne ściany tworzą tutaj niezwykły kanion.

Przez ten wąski przesmyk przepływa dodatkowo szumiący górski potok Kamionka. To nad nim zawieszonych jest kilkanaście mostków, dzięki którym możemy suchą nogą przejść cały Wąwóz Homole. Ten owiany legendami szlak to wyprawa po moc pienińskich atrakcji.

Ile trwa przejście szlaku przez Wąwóz Homole? Trasa liczy niespełna 1 km, czas jej przejścia to około 20-30 minut w jedną stronę.

Wejście na szlak przez Wąwóz Homole jest bezpłatne.

Wąwóz Homole – najciekawsze atrakcje Pienin

3. Zamek Dunajec w Niedzicy – ciekawy zabytek i atrakcja Pienin

Zamek Dunajec w Niedzicy to jeden z najciekawszych zamków Małopolski. Uroczo położony nad brzegiem jeziora Czorsztyńskiego jest genialną atrakcją Pienin. Przemierzając jego zamkowe komnaty wyruszamy w historyczną podróż i odkryjemy tu zarówno intrygujące legendy, jak i zachwycające widoki.

Zamek Dunajec w Niedzicy strzegł północnych krańców Węgier i zarazem ważnego szlaku handlowego. To prawie 700 letnia warownia. Co ciekawe, aż do 1943 zamek Dunajec był zamieszkany i pozostał w rękach węgierskiego rodu Salomonów.

Co robić w Pieninach gdy pada deszcz? Zdecydowanie zamek w Niedzicy to atrakcja jaką możesz zwiedzić nawet kiedy w Pieninach pada deszcz. Zamek zachwyca swoimi komnatami, intryguje tajemniczymi legendami, a żądnym wrażeń zamkowych doznań oferuje noclegi w iście królewskim stylu.

Godziny otwarcia zamku w Niedzicy: w sezonie letnim wtorek-niedziela 9:00-18:00, w sezonie zimowym wtorek-niedziela 9:00-16:00 (nieczynne w poniedziałki).

Ile kosztuje wejście na zamek w Niedzicy? Za bilet normalny zapłacimy 23 zł/os, natomiast bilet ulgowy kosztuje 17 zł/os. W cenę biletu wliczony jest spacer z przewodnikiem zamkowym oraz zwiedzanie sąsiedniej wozowni.

Zamek Dunajec w Niedzicy – zwiedzanie, co warto zobaczyć nad jeziorem Czorsztyńskim?

4. Sokolica – gdzie najlepiej wybrać się na szlak w Pieniny?

Sokolica to jeden z najsłynniejszych i zarazem najbardziej spektakularnych szczytów Pienin. Z jej skalistego wierzchołka roztacza się zapierająca dech w piersiach panorama na Przełom Dunajca i Tatry. Symbolem Sokolicy jest słynna reliktowa sosna, a na szczyt możemy się dostać szlakiem ze Szczawnicy, Krościenka nad Dunajcem, albo przemierzając kultową trasę Sokola Perć.

Sokolica ze swoją wysokością 747 m plasuje się dopiero na 19 pozycji wśród szczytów Pienin. Mimo to jest jednak jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji Pienin, dlaczego? Przede wszystkim ze względu na widoki! Szczyt Sokolicy opada w kierunku doliny Dunajca praktycznie pionową ponad 300 metrową ścianą.

Skąd się wzięła nazwa Sokolica? Przed laty na szczycie gniazdowały Sokoły. Natomiast dziś Sokolica słynie z reliktowych sosen, które są najstarsze w Polsce, a ich wiek szacuje się na ponad 550 lat.

Wejście na szczyt Sokolicy jest płatne 10 zł bilet normalny, 5 zł bilet ulgowy. Jeśli wybierasz się na Sokolicę szlakiem ze Szczawnicy to przygotuj się również na płatną przeprawę flisacką tratwą przez Dunajec koszt 4 zł bilet normalny, 2 zł bilet ulgowy.

Jaki szlak na Sokolicę wybrać i ile czasu zajmie jego przejście? Zajrzyj do wpisu i poznaj trzy najciekawsze warianty szlaków na najpiękniejszy szczyt Pienin.

Sokolica i Sokola Perć w Pieninach – szlak z Krościenka nad Dunajcem lub Szczawnicy

5. Trasa rowerowa Velo Czorsztyn – genialne atrakcje w Pieninach

Jak możemy odkrywać piękno Pienin, kiedy nie chcemy iść na górski szlak? Zdecydowanie na rowerze. Trasa Velo Czorsztyn to malowniczy szlak rowerowy, który serwuje nam genialne panoramy na Pieniny, Gorce i Tatry. Dodatkowo podrzuca garść historycznych ciekawostek o zamku w Czorsztynie i Niedzicy. Ale to nie koniec atrakcji w tej części Pienin, bo Velo Czorsztyn okrąża jezioro Czorsztyńskie, a specjalna ścieżka prowadzi nas jego brzegiem.

Szlak rowerowy Velo Czorsztyn ma 2 warianty tras, jakimi możesz podróżować. Pierwsza opcja to dłuższa pętla, która liczy 38,5 km i jest to zdecydowanie trasa dla ambitnych kolarzy, którym nie straszne są górki.

Drugi wariant jest bardziej lajtowy, trasa liczy 27,5 km, jedziemy cały czas wytyczoną ścieżką rowerową wokół jeziora. Jednak w tym przypadku trzeba skorzystać z promu między zamkiem w Niedzicy, a zamkiem w Czorsztynie. Ale to tylko dodatkowa atrakcja Pienin.

Velo Czorsztyn – najpiękniejsza trasa rowerowa w Małopolsce

6. Wysoka – szlak na najwyższy szczyt Pienin

Jaki jest najwyższy szczyt Pienin? Wielu turystów błędnie za najwyższy szczyt Pienin uważa Trzy Korony (982 m n.p.m.), albo równie słynną Sokolicę (747 m n.p.m.). Jednak to właśnie Wysokie Skałki królują nad Pieninami.

Wysoka lub Wysokie Skałki to najwyższy szczyt Pienin, który liczy 1050 m n.p.m. Góra nie leży już na terenie Pienińskiego Parku Narodowego, ale malowniczo wkomponowała się w krajobraz Małych Pienin, gdzie góruje nad niewielką wsią Jaworki. Szczyt Wysokiej jest objęty ochroną przez rezerwat przyrody Wysokie Skałki, a ze skalnej grani roztacza się genialna panorama na Pieniny, Beskid Sądecki i Tatry.

Jaki szlak na Wysoką wybrać? Najkrótszy szlak na Wysoką to trasa z Jaworek przez Wąwóz Homole. Dłuższa opcja to genialny i widokowy spacer ze Szczawnicy. Natomiast najdłuższy szlak prowadzi przez malowniczy rezerwat Biała Woda i widokową przełęcz Rozdziela.

Jaworki – Wąwóz Homole – Wysoka, dystans 3,6 km. Czas przejścia szlaku – 2 godz.

Wysoka w Pieninach – szlak na najwyższy szczyt Pienin przez Wąwóz Homole i Rezerwat Biała Woda

7. Zamek w Czorsztynie Pieniny – ciekawy zabytek i historyczne atrakcje

Na wysokim wzgórzu 50 metrów ponad taflą błyszczącego jeziora Czorsztyńskiego, wznoszą się ruiny 700-letniego zamku w Czorsztynie. Przez stulecia był on jedną z głównych polskich twierdz, która strzegła granic Polski. Z czasem opuszczona ruina stała się intrygującym elementem krajobrazu Pienin, przepełnionym tajemniczymi legendami i niezwykłymi widokami.

Zamek w Czorsztynie to jedna z ciekawszych atrakcji Pienin. Zaglądając w jego ruiny mamy okazję poznać wielowiekową historię twierdzy. Dziś te malownicze ruiny przeglądają się w spokojnej tafli jeziora Czorsztyńskiego, które niczym morze rozlane jest pomiędzy wzgórzami Pienin. Z tarasu widokowego zamku możemy dostrzec kolejną twierdzę, czyli sąsiedni zamek w Niedzicy.

Godziny otwarcia: maj-wrzesień codziennie w godzinach 9:00-18:00, październik-kwiecień w godzinach 10:00-15:00 (nieczynne w poniedziałki).

Bilety wstępu na zamek w Czorsztynie – 10 zł bilet normalny, 5 zł bilet ulgowy.

Zamek w Czorsztynie – zwiedzanie atrakcji Pienin

8. Rezerwat Biała Woda – łatwy szlak Pienin dla dzieci

Malowniczy wąwóz w rezerwacie Biała Woda stworzył wartki górski potok o tej samej nazwie. Szpiczaste wapienne skały lśnią tu na tle soczyście zielonych pastwisk, a na wzgórzach Pienin rozbrzmiewają dzwonki pasących się owiec. Taki wyjątkowo sielski klimat mamy okazję odkryć w rezerwacie Biała Woda.

Rezerwat został założony 60 lat temu, po to aby chronić zarówno niezwykłe okazy przyrody, jak i kulturę oraz historię Łemków, czyli miejscowej ludności pasterskiej, jaka od lat zamieszkiwała te tereny. Powierzchnia rezerwatu Biała Woda zajmuje obszar prawie 34 ha.

W tym uroczym wąwozie naprawdę poczujesz ducha Pienin, zachwycisz się wyjątkowymi widokami i co najważniejsze, odpoczniesz od zgiełku przepełnionych turystami miejsc.

Szlak przez rezerwat ma 1,6 km długości w jedną stronę. Na jego przejście musimy poświęcić około 40 minut.

Rezerwat Biała Woda – szlak w Pieninach

9. Przełom Dunajca – spływ flisackimi tratwami

Co jest największą atrakcją Pienin? Zdecydowanie spływ tratwami Przełomem Dunajca! To niezwykła podróż, którą zaczynamy w pienińskiej wiosce Sromowce, gdzie swoją przystań mają tratwy. Wchodząc na pokład flisackiej łodzi wraz ze sternikiem (flisakiem) ruszamy w kilkugodzinny spływ po najpiękniejszym przełomie rzeki Dunajec.

Podczas rejsu możesz zobaczyć słynne Trzy Korony i Sokolicę, a pionowe skały pienińskich szczytów wyrastają ponad naszymi głowami i robią ogromne wrażenie. Spływ kończymy w Szczawnicy, albo Krościenku nad Dunajcem. Pieniny naprawdę zaskakują, a takie przyjemne atrakcje jak spływ tratwą to super pomysł na ciekawe spędzenie czasu również z dziećmi.

Ile trwa spływ flisackimi tratwami? Przepłynięcie trasy do Szczawnicy zajmuje 2h 15 min.

Koszt spływu na trasie: Sromowce Niżne – Szczawnica: 103 zł bilet normalny, 73 zł bilet ulgowy.

10. Rezerwat Przełom Białki – przyrodnicze atrakcje Pienin

Przełom Białki to rezerwat jaki stworzyła niezwykle silna, choć niepozorna górska rzeka Białka. Przedzierając się pomiędzy dwoma wapiennymi skałami wyrzeźbiła malowniczy przełom. Dziś jest on ulubionym miejscem odpoczynku turystów, cennym skarbem przyrodniczym oraz tłem do wielu filmowych scen.

Rezerwat Przełom Białki zajmuje powierzchnię 8,51 ha i leży na obszarze gminy Nowy Targ oraz Łapsze Niżne. Co ciekawe dwie sąsiednie skały, czyli Obłazowa i Kramnica leżą w różnych krainach geograficznych. Obłazowa w kotlinie Orawsko-Nowotarskiej, natomiast Kramnica już w Pieninach Spiskich. Choć przyjęło się że to ogólnie Polski Spisz.

Co wyjątkowego odkryjemy w rezerwacie Przełom Białki? Przede wszystkim zachwyca nas tutaj malowniczy pejzaż pędzącej wśród skał rzeki, nad którą uwielbiają odpoczywać turyści. W upalne dni kamienisty brzeg Białki zmienia się w plażę. Choć sama kąpiel w górskim potoku jest dość orzeźwiająca. Usiane kamieniami koryto rzeki daje dużo frajdy i zabawy dzieciom, które mogą je układać bez końca.

Przełom Białki – rezerwat przyrody pod Krempachami

11. Sokola Perć – najbardziej spektakularny szlak Pienin

Sokola Perć w Pieninach to jeden z najbardziej spektakularnych szlaków w polskich górach, który łączy Sokolicę i Trzy Korony. To niezwykle widokowy szlak, jaki prowadzi nas granią pienińskich szczytów.

Z Sokolicy kierujemy się niebieskim szlakiem do Przełęczy Sosnów. Skąd mamy 25 minut podejścia na Czertezik 772 m n.p.m. z genialnym punktem widokowym. Na trasie czeka nas wąski szlak z drewnianym podestem w kształcie schodów oraz sporo śliskich kamieni. Ekspozycja też jest tutaj bardzo widoczna!

Z Czertezika idziemy na Czerteż, czyli najwyższy ze szczytów Sokolej Perci. Jego skalna grań jest otoczona barierką. Następnie kierujemy się na Ociemny Wierch 744 m oraz zdobywamy szczyt Szutrówka 749 m. Tutaj od przepaści nie oddzielają nas już barierki. Trasę kończymy na Bajków Groń przy żółtym szlaku.

Przejście szlaku Sokolej Perci zajmuje 1h, a dystans do pokonania to 2,6 km.

12. Jezioro Czorsztyńskie – zapora w Niedzicy, rejs statkiem, plaża

Gdzie złapać chwilę wytchnienia w Pieninach? Oczywiście naj jeziorem Czorsztyńskim! Ten sztuczny zbiornik wodny powstał dzięki budowie zapory przeciwpowodziowej na rzece Dunajce. Od 1997 roku wody jeziora Czorsztyńskiego rozlewają się malowniczo pomiędzy szczytami Pienin i Gorców. Dzięki temu okolicy zyskała też sporo możliwości wodnych atrakcji.

Niezwykle popularne w Pieninach stały się rejsy statkiem po jeziorze Czorsztyńskim. Na godzinną wyprawę łodzią możesz się wybrać w miejscowości Niedzica. Również tutaj znajduje się piaszczysta plaża z widokiem na zamek w Niedzicy i Czorsztynie.

Świetną atrakcją Pienin jest też zapora wodna w Niedzicy, oczywiście możemy spacerować po jej koronie, ale znacznie ciekawsze są wycieczki z przewodnikiem do jej wnętrza. Wtedy dodatkowo możesz poznać tajniki funkcjonowania elektrowni wodnej.

Rejs statkiem po jeziorze Czorsztyńskim: 33 zł bilet normalny, 27 zł bilet ulgowy.

13. Pieniński zamek św. Kingi – najstarszy zabytek Pienin

Jedną z ciekawych historycznych atrakcji Pienin jest również Zamkowa Góra 799 m n.p.m. Dotrzeć tutaj możesz z Trzech Koron niebieskim szlakiem przez polanę Kosarzyska, na której latem spotkasz setki kolorowych motyli.

Już w latach średniowiecza na Górze Zamkowej powstaje nietypowa twierdza, czyli murowany zamek św. Kingi. To najstarszy zamek Pienin! Według legend królowa miała się w nim ukrywać wraz z zakonnicami z klasztoru w Starym Sączu podczas najazdu Tatarów. Zamek był umiejscowiony tuż nad przepaścią i schowany w cieniu pienińskich szczytów. Zdecydowanie była to warownia nie do zdobycia.

Dziś możemy zwiedzać Pieniński Zamek, a w zasadzie jego ruiny, do których wchodzimy po kamiennych schodach. Jest tu również figura św. Kingi i tras z widokiem na rzekę Dunajec. Natomiast na tablicach informacyjnych poznasz historię zamku i zobaczysz jego przedwojenne zdjęcie z 1905 roku.

14. Krościenko nad Dunajcem i wystawa przyrodnicza w dyrekcji Pienińskiego Parku Narodowego

Krościenko nad Dunajcem to jedna z najsłynniejszych turystycznych miejscowości Pienin, która leży nad rzeką Dunajec. To właśnie stąd ruszają popularne piesze szlaki na Trzy Korony i Sokolicę. A co warto zobaczyć w Krościenku nad Dunajcem? W wiosce wciąż zobaczysz charakterystyczne zabytkowe drewniane domki z pięknie zdobionymi balkonami.

Również w Krościenku nad Dunajcem ma swoją siedzibę dyrekcja Pienińskiego Parku Narodowego. Zdecydowanie warto tutaj zajrzeć żeby zobaczyć przyrodniczą wystawę. Wejście do muzeum kosztuje parę złotych, a zobaczyć możesz makietę Pienin z ich największymi atrakcjami.

Oprócz tego w przeszklonych dioramach spotkasz mieszkańców pienińskich lasów, poznasz motyla niepylaka apollo, którego można spotkać tylko w Pieninach i urwaną gałąź sosny z sokolicy, a dzięki okularom 3D zobaczysz jak kiedyś pięknie się prezentowała. A to nie koniec atrakcji, bo wystawa podrzuca nam też ciekawostki o zwyczajach, kulturze, czy strojach miejscowych górali.

Wystawa przyrodnicza Pienińskiego PN w Krościenku – bilet 3 zł.

15. Szczawnica – miasto w Pieninach i słynne uzdrowisko z atrakcjami

Szczawnica to największe miasteczko, które leży w Pieninach, a także na obszarze Beskidu Sądeckiego. To właśnie dzięki wyjątkowemu położeniu Szczawnicy w dolinie pomiędzy zacisznymi szczytami zielonych wzgórz wytworzył się tu niepowtarzalny mikroklimat. To najsłynniejsze pienińskie uzdrowisko leczy kuracjuszy mineralnymi wodami i czystym powietrzem.

Co ciekawego jest w Szczawnicy? Jak przystało na uzdrowisko w Szczawnicy możesz odwiedzić przepiękną Galerię Pijalni Wód przy placu Dietla, malowniczy Park Dolny z fontannami, czy klimatyczny deptak nad potokiem Grajcarek. Ze Szczawnicy możesz również wyjechać kolejką linową na Palenicę 719 m n.p.m. Stąd roztacza się genialna panorama na Pieniny i Tatry.

Szczawnica to świetna baza wypadowa na górskie szlaki Pienin, a samo miasteczko może pochwalić się ogromną bazą noclegową z nowoczesnymi hotelami, klimatycznymi pensjonatami i super restauracjami z regionalną kuchnią. To również kierunek ze sporą dawką atrakcji dla dzieci.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments