Wysokie Skałki to najwyższy szczyt Pienin, który liczy 1050 m n.p.m. Wysoka (tak ją w skrócie nazywamy) malowniczo wkomponowała się w krajobraz Małych Pienin, gdzie góruje nad niewielką wsią Jaworki. Wielu turystów błędnie za najwyższy szczyt Pienin uważa Trzy Korony (982 m n.p.m.), albo równie słynną Sokolicę (747 m n.p.m.). Jednak to właśnie Wysokie Skałki królują nad Pieninami.

1050 m n.p.m. to wysokość na jaką musimy się wspiąć, żeby zdobyć szczyt Wysokie Skałki (to oficjalna nazwa Wysokiej). Który szlak na najwyższy szczyt Pienin jest najciekawszy? Do wyboru mamy kilka wariantów tras. Każdy jest nieco inny i na swój sposób wyjątkowy. Najkrótszy szlak na Wysoką to trasa z Jaworek przez Wąwóz Homole. Dłuższa opcja to genialny i widokowy spacer ze Szczawnicy. Natomiast najdłuższy szlak prowadzi przez malowniczy rezerwat Biała Woda i widokową przełęcz Rozdziela. Jaki szlak na Wysoką jest zatem najciekawszy?

Szlak przez Wąwóz Homole – najkrótszy szlak na Wysoką

Jaworki – Wąwóz Homole – Wysoka, dystans 3,6 km. Czas przejścia szlaku – 2 godz.

Najkrótszy szlak na Wysoką prowadzi z wioski Jaworki. Tutaj zostawiamy samochód na jednym z płatnych parkingów i dalej ruszamy na zielony szlak. Najpierw musimy przejść przez uroczy Wąwóz Homole, jaki wyrzeźbił niepozorny górski potok Kamienica. Szlak biegnie kanionem wśród wysokich na ponad 100 metrów skał. Po drodze mijamy Kamienne Księgi, czyli skały, w których według łemkowskich legend zapisane są losy świata. Dokładny opis szlaku przez wąwóz znajdziesz poniżej.

Wąwóz Homole – najciekawsze atrakcje Pienin

Po pokonaniu 1 km zielonego szlaku, czyli odcinku przez Wąwóz Homole ruszamy dalej ścieżką na Wysoką. Najpierw szlak prowadzi nas łagodnie lasem, mijamy również bazę namiotową pod Wysoką. Tuż za nią zaczynamy praktycznie ciągłe podejście. Wchodzimy jednak na widokową polanę, skąd rozpościera się piękna panorama Pienin i Beskidu Sądeckiego. Do pokonania mamy w sumie 460 m przewyższenia, najwięcej w końcowym odcinku.

Ostatnie 500 metrów przemierzamy niebieskim szlakiem, który biegnie polsko-słowacką granica. Jak długo wychodzi się na Wysoką? Na szczyt powinniśmy dotrzeć w 2 godziny. Zielony szlak z Jaworek przez Wąwóz Homole to zdecydowanie najszybszy, najkrótszy i najłatwiejszy szlak na Wysoką. Jeśli chcesz iść na Wysoką w Pieninach z dzieckiem, to trasa z Jaworek będzie najlepszym wyborem.


Wysoka w Pieninach przez rezerwat Białej Wody

Jaworki – rezerwat Biała Woda – Wysoka – Wąwóz Homole – Jaworki, dystans 14 km. Czas przejścia szlaku – 6 godz.

Według nas najciekawszy szlak na Wysoką to spacer z Jaworek przez rezerwat Biała Woda. przełęcz Rozdziela i dalej na Wysokie Skałki. Natomiast z Wysokiej wracamy do Jaworek przez Wąwóz Homole. Taka pętla liczy 14 km, a na jej przejście musimy sobie zarezerwować około 6 godzin. Dlaczego warto wybrać właśnie ten wariant? Po pierwsze nie musimy wracać tą samą drogą, a po drugie szlak jest bardzo różnorodny. Dodatkowo mamy okazję zobaczyć wyjątkowo malowniczy rezerwat Biała Woda ze świetnymi widokowymi punktami. Szczegółowy opis szlaku przez rezerwat znajdziesz poniżej.

Rezerwat Biała Woda – szlak w Pieninach

Z Jaworek ruszamy żółtym szlakiem w kierunku rezerwatu Biała Woda i dalej do przełęczy Rozdziela, która rozgranicza Pieniny i Beskid Sądecki. Stąd już cały czas idziemy niebieskim szlakiem, który biegnie polsko-słowacką granicą, aż na Wysoką w Pieninach. Po zejściu kierujemy się natomiast zielonym szlakiem do Jaworek. Przechodzimy wtedy przez kolejny piękny rezerwat przyrody, czyli Wąwóz Homole. Trasę oczywiście możemy odwrócić. Choć ten wariant szlaku jest dość długi, to jednak pod względem widoków to najciekawszy szlak na Wysoką w Pieninach, który gorąco polecamy.

Szlak na Wysokie Skałki ze Szczawnicy

Szczawnica – Palenica – Łaźne Skały – Cyrhle – Durbaszka – Wysoka – Wąwóz Homole – Jaworki, dystans 13 km. Czas przejścia szlaku – 5,5 godz.

Kolejna propozycja to świetny, rekreacyjny i widokowy szlak na Wysoką ze Szczawnicy. Niebieskim szlakiem ruszamy z centrum najsłynniejszego uzdrowiska w Pieninach. Naszym pierwszym celem jest Palenica 722 m n.p.m. Możemy nieco skrócić trasę i na szczyt wyjechać kolejką linową. Jednak kolejka jest czynna dopiero od godziny 9:00. Bilet na przejazd w jedną stronę to 16 zł/os. Z Palenicy ruszamy dalej niebieskim szlakiem przez Szafranówkę 742 m n.p.m. i Łaźne Skały 770 m n.p.m. Szlak cały czas biegnie graniami szczytów i granicą ze Słowacją. Przy dobrej pogodzie pięknie widać stąd Tatry. 

Dalej na szlaku docieramy do niewielkiej bacówki w Szlachtowej, omijamy Wysoki Wierch i podążamy na szczyt Durbaszka 934 m n.p.m. Zaledwie 400 metrów pod szczytem jest pięknie usytuowane schronisko pod Durbaszką, w którym działa restauracja. Kolejno na szlaku zdobywamy Borsuczyny 939 m n.p.m., a następnie już Wysokie Skałki. Ten szlak ze Szczawnicy na Wysoką w Pieninach to bardzo przyjemna i mało wymagająca trasa. Ze szczytu możemy zejść przez Wąwóz Homole do Jaworek, a stąd wrócić do Szczawnicy busem. Aktualny rozkład jazdy na trasie Jaworki – Szczawnica znajdziesz na stronie transit.podhale.pl

Wysoka w Pieninach – Wysokie Skałki 1050 m n.p.m.

Najwyższy szczyt Pienin, czyli Wysoka to bardzo widokowa góra. Teren pod szczytem objęty jest strefą ochrony rezerwatu przyrody Wysokie Skałki. Mamy okazję zobaczyć tutaj niezwykle rzadkie i zagrożone wyginięciem rośliny, jak lilia złotogłów czy modrzyk górski, oprócz tego gniazdują tu orliki krzykliwe i puchacze.

Czy szlak na Wysoką jest trudny? Ostatni odcinek szlaku na Wysoką jest faktycznie nieco trudniejszy. Do przełęczy Kapralowa mamy bardzo strome podejście, szczególnie nieprzyjemne po opadach deszczu, albo zimą (konieczne są wtedy raczki). Dalej idziemy wąską ścieżką przez las, gdzie z jednej i drugiej strony towarzyszą nam strome zbocza. W niektórych miejscach mamy sztuczne ułatwienia, czyli schody z poręczami. Sam szczyt Wysokiej w Pieninach jest skalisty i dla bezpieczeństwa ogrodzony barierką. 

Co widać z Wysokiej w Pieninach? Z Wysokich Skałek mamy piękną panoramę na całe Pieniny z charakterystycznym szczytem Trzech Koron. Oprócz tego przy dobrej widoczności możemy podziwiać stąd Tatry, natomiast w dolinie ukryła się słowacka miejscowość Wielki Lipnik.

Wysokie Skałki to szczyt, jaki powinien się obowiązkowo znaleźć na Twojej liście wypadu w Pieniny. Szlak przez rezerwat Biała Woda i Wąwóz Homole to przyjemne połączenie niezwykłych przyrodniczych ciekawostek z pięknymi widokami, jakie możemy oglądać ze szczytu Wysokiej.

Plan wypadu szlakiem na Wysokie Skałki

Dojazd: Szczawnica – Jaworki

Parking: płatny parking „Jaworki” w centrum wsi – 15 zł/ dzień

Bilety wstępów:

  • Wstęp na szlak na Wysoką jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku Jaworki – Biała Woda – Wysoka – Wąwóz Homole – Jaworki: 6 godz.

Dystans: 14 km w pętli, poziom trudności – trasa łatwa

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments