Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Malowniczy wąwóz w rezerwacie Biała Woda stworzył wartki górski potok. Szpiczaste wapienne skały lśnią tu na tle soczyście zielonych pastwisk, a na wzgórzach Pienin rozbrzmiewają dzwonki pasących się owiec. Taki wyjątkowo sielski klimat mamy okazję odkryć w rezerwacie Biała Woda.

Pieniny to wyjątkowo malownicze góry Polski. Trzy Korony, Sokolica, czy spływ przełomem Dunajca to najpopularniejsze atrakcje, jakie z reguły odwiedzają turyści. My jednak mamy dla Was propozycję na spacer po niezwykłym rezerwacie przyrody Biała Woda we wsi Jaworki.

W tym uroczym wąwozie naprawdę poczujesz ducha Pienin, zachwycisz się wyjątkowymi widokami i co najważniejsze, odpoczniesz od zgiełku przepełnionych turystami miejsc. Zobacz sam, jak bajkowo prezentuje się ten wciąż niesłusznie omijany przez piechurów rezerwat i ruszaj na wypad po moc pienińskich atrakcji.

Pieniny atrakcje i szlaki TOP 15 najciekawszych miejsc, jakie warto zobaczyć

Rezerwat przyrody Biała Woda

Zaledwie 8 km od Szczawnicy, w miejscowości Jaworki mamy okazję zobaczyć aż dwa niezwykłe rezerwaty przyrody, czyli Wąwóz Homole oraz rezerwat Białej Wody. To wyjątkowe i niepowtarzalne miejsca w Małych Pieninach. Przez wąski kanion Wąwozu Homole biegnie szlak pieszy, natomiast rezerwat Biała Woda możemy zwiedzać zarówno pieszo, jak i rowerem.

Rezerwat został założony 60 lat temu, po to aby chronić zarówno niezwykłe okazy przyrody, jak i kulturę oraz historię Łemków, czyli miejscowej ludności pasterskiej, jaka od lat zamieszkiwała te tereny. Powierzchnia rezerwatu Biała Woda zajmuje obszar prawie 34 ha.

Na tym obszarze mamy okazję zobaczyć niezwykle uroczą i zaciszną dolinę, przez którą przepływa szumiący górski potok Biała Woda, któremu rezerwat zawdzięcza swoją nazwę. Oprócz tego spacer po Małych Pieninach to wyjątkowo widokowy wypad. Wysokie wapienne skały w połączeniu z szumiącymi kaskadami rzeczki oraz sąsiednimi pastwiskami, na których pasą się owce tworzą niezwykłe wizualne połączenie, jakim możemy się długo zachwycać.

Wąwóz Homole – najciekawsze atrakcje Pienin

Odkryj również intrygujący i bardziej ekstremalny Wąwóz Homole. Opis szlaku i mnóstwo ciekawostek znajdziesz we wpisie powyżej.

Dojazd do rezerwatu Białej Wody

Jak dojechać do rezerwatu Biała Woda? Kierujemy się drogą z Krościenka nad Dunajcem w kierunku Szczawnicy, a dalej do ostatniej wsi Jaworki. Tutaj kończy się droga, bo Jaworki są ostatnią miejscowością przed granicą ze Słowacją. Gdzie możemy zaparkować samochód? Pierwszy parking w Jaworkach jest zaraz przy wjeździe do miejscowości, jest największy, ale i najdroższy. Nieco dalej znajdziesz mniejsze, prywatne parkingi, jak “Pod Dębem”, czy “Jaworki”, gdzie za cały dzień postoju zapłacisz 10 lub 15 zł. 

Wysoka w Pieninach – szlak na najwyższy szczyt Pienin

Jeśli chcesz zaparkować jak najbliżej wejścia do rezerwatu Biała Woda to kieruj się na ul. Biała Woda, ostatni parking jest 500 metrów od wejścia na teren rezerwatu. Do Jaworek możemy dotrzeć również busem z najsłynniejszego uzdrowiska w Pieninach, czyli ze Szczawnicy. W centrum wsi Jaworki jest przystanek autobusowy. Aktualny rozkład jazdy busów na trasie Szczawnica – Jaworki, znajdziesz na stronie transit.podhale.pl

Szlak przez rezerwat Białej Wody

Przez rezerwat przyrody Biała Woda biegnie żółty szlak pieszy z Jaworek do Litmanowej (na Słowacji) oraz szlak rowerowy. Szlak przez teren rezerwatu ma 1,6 km długości w jedną stronę. A na jego przejście musimy poświęcić około 40 minut.

To idealna trasa, jaką możemy pokonać również z dzieckiem, można dodatkowo zabrać wózek. Szlak jest łagodny, spacerujemy szeroką szutrową drogą, a towarzyszą nam niezwykłe pienińskie krajobrazy, szumiący górski potok i wszechobecne owce. Co więcej, przy szlaku jest kilka bacówek, w których możemy skosztować świeżutkich serów owczych i miejscowych specjałów.  Ile zapłacimy za wstęp? Wejście na teren rezerwatu Biała Woda jest bezpłatne! Po terenie rezerwatu nie można spacerować z psem.

Co zobaczymy w rezerwacie Biała Woda w Pieninach?

Tuż za wejściem na teren rezerwatu Biała Woda na szlaku wita nas szpiczasty szczyt Czubata. Nieco dalej wchodzimy w uroczy Wąwóz Międzyskały i urwisko Smolegowej Skały. Na północnym krańcu rezerwatu mamy okazję zobaczyć niezwykły fenomen przyrody, czyli Bazaltową Skałę, która jak się okazuje jest zastygłą lawą wulkanu. Jednak żeby ją zobaczyć trzeba na samym początku odbić w kierunku czerwonego szlaku.

Szlak przez rezerwat Biała Woda to niezwykle przyjemna trasa, na której możemy naprawdę odpocząć. Dodatkowo w kilku miejscach mamy nawet specjalne ławeczki piknikowe. Uroku dodają liczne mostki zawieszone nad szumiącymi kaskadami potoku. Na szlaku mamy możliwość zboczyć do 5 niewielkich pasterskich szałasów i skosztować miejscowych specjałów ze świeżymi oscypkami na czele.

Najciekawszy szlak przez rezerwat Biała Woda

Jaworki – Rezerwat Biała Woda – Przełęcz Rozdziela

Dystans 5 km w jedną, czas przejścia szlaku 1,5 godz.

Polecamy Wam nieco dłuższą trasę, czyli szlak z Jaworek przez rezerwat Białej Wody oraz na przełęcz Rozdziela. Szlak liczy 5 km w jedną stronę, a na jego pokonanie potrzebujemy około 2 godzin. Wypad zaczynamy w centrum wsi Jaworki, gdzie od razu kierujemy się na żółty szlak pieszy. Po drodze mijamy mały rynek i restaurację “Bacówka”, która serwuje regionalne dania.

Nieco dalej mijamy murowaną kapliczkę i docieramy pod obrośnięty bluszczem mieniący się kolorami most. Po jego drugiej stronie jest intrygujący budynek dawnej owczarni, jaki został zaadaptowany na miejsce twórczej, koncertowej i plastycznej pracy, a nazywa się Muzyczna Owczarnia. 

Po 2,2 km, czyli 40 minutach spaceru z Jaworek docieramy do wejścia na teren rezerwatu przyrody Biała Woda. Stąd przez najbliższe 1,6 km spacerujemy niezwykłym wąwozem. Po drodze mijamy Czerwoną Skałę zwaną Sfinksem i Konowalskie Skały, które przypominają amfiteatr. 

Szlak na Wysoką przez rezerwat Biała Woda

Po rekreacyjnym marszu przez rezerwat Biała Woda ruszamy po większą dawkę widoków, aż na przełęcz Rozdziela. Z doliny dotrzemy tam w 35 minut. Im wyżej wychodzimy, tym piękniejszy krajobraz roztacza się przed nami. Jak na dłoni widać tutaj całą dolinę Białej Wody, Jaworski, najwyższe szczyty Pienin z Wysoką i Trzema Koronami oraz Beskid Sądecki z wieżą na Radziejowej.

Zdecydowanie to jeden z najbardziej widokowych szlaków w Pieninach. Z przełęczy Rozdziele możemy wrócić do Jaworek tą samą trasą, albo ruszyć dalej w kierunku najwyższego szczytu Pienin, czyli Wysokiej. Dotrzemy na nią niebieskim szlakiem granicznym ze Słowacją. Z przełęczy szlak na Wysoką zajmie nam dodatkowe 2 godziny. 

Pieniny atrakcje – co warto zobaczyć?

  • Wysokie Skałki to najwyższy szczyt Pienin, który liczy 1050 m n.p.m. Wysoka wkomponowała się w krajobraz Małych Pienin, gdzie góruje nad niewielką wsią Jaworki. Wielu turystów błędnie za najwyższy szczyt Pienin uważa Trzy Korony (982 m n.p.m.), albo równie słynną Sokolicę (747 m n.p.m.), jednak to właśnie Wysokie Skałki królują nad Pieninami.
Wysoka w Pieninach – szlak na najwyższy szczyt Pienin
  • Trzy Korony to jeden z najpiękniejszych szczytów Pienin, jaki odkrywa przed nami zarówno genialne przyrodnicze skarby najstarszego parku narodowego w Polsce, jak i serwuje zachwycające widoki oraz podrzuca historyczne ciekawostki o najstarszym zamku w Pieninach. Szlak na Trzy Korony to idealny plan na krótki wypad w góry dla każdego.
Trzy Korony Pieniny – najkrótszy szlak, najłatwiejsza trasa i najciekawsze atrakcje
  • Zamek Dunajec w Niedzicy to jeden z najciekawszych zamków Pienin. Uroczo położony nad brzegiem jeziora Czorsztyńskiego jest genialną atrakcją, a przemierzając jego komnaty wyruszamy w historyczną podróż. Odkryjemy tu zarówno intrygujące legendy, jak i zachwycające widoki.
Zamek Dunajec w Niedzicy – zwiedzanie, co warto zobaczyć nad jeziorem Czorsztyńskim?
  • Trasa Velo Czorsztyn to malowniczy szlak rowerowy, z którego mamy niesamowite panoramy na Pieniny, Gorce i Tatry. Do wyboru mamy tutaj 2 warianty tras, jakie prowadzą nas skrajem malowniczego jeziora, a także pomiędzy dwoma zamkami.
Velo Czorsztyn – najpiękniejsza trasa rowerowa w Małopolsce
  • Na wysokim wzgórzu 50 metrów ponad taflą błyszczącego jeziora Czorsztyńskiego wznoszą się ruiny 700-letniego zamku w Czorsztynie. Przez stulecia był on jedną z głównych Polskich twierdz. Jednak z czasem opuszczona ruina stała się intrygującym elementem krajobrazu Pienin, przepełnionym tajemniczymi legendami i niezwykłymi widokami.
Zamek w Czorsztynie – zwiedzanie atrakcji Pienin

Zdecydowanie rezerwat Biała Woda to miejsce, które przypadnie Ci do gustu. My osobiście odkryliśmy je dość późno, jednak wiemy, że z przyjemnością jeszcze tu wrócimy, by pozachwycać się pienińskimi widokami i nacieszyć się tym niezwykle zacisznym miejscem.

Plan wypadu szlakiem przez rezerwat Biała Woda

Dojazd: Szczawnica – Jaworki

Parking: płatny parking “Jaworki” w centrum wsi – 15 zł/ dzień

Bilety wstępów:

  • Wstęp na teren rezerwatu przyrody Biała Woda jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku Jaworki – Biała Woda – Jaworki: 1 – 1,5 godz.

Dystans: 3,2 km w pętli, poziom trudności – trasa łatwa (dostępna dla dziecięcych wózków i osób niepełnosprawnych)

5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
1 rok temu

Polecam wszystkim rodzinom z dziećmi na spędzenie wolnego czasu. Jest tu naprawdę bardzo dużo miejsc do zwiedzania i atrakcji dla dzieci (place zabaw, kolej linowa, wodospad zaskalnik, ścieżki rowerowe, spływ dunajcem itp) – Świetny pomysł na wypoczynek !