Zamek Dunajec w Niedzicy to jeden z najciekawszych zamków Małopolski. Uroczo położony nad brzegiem jeziora Czorsztyńskiego jest genialną atrakcją Pienin. Przemierzając jego zamkowe komnaty wyruszamy w historyczną podróż. Odkryjemy tu zarówno intrygujące legendy, jak i zachwycające widoki.

Na przeciwległych krańcach jeziora Czorsztyńskiego wznoszą się dwa piękne zamki. Strzegąca polskich granic twierdza w Czorsztynie niestety nie przetrwała w najlepszym stanie wojennych zawirowań. Jednak węgierski zamek w Niedzicy, czyli prawie 700 letnia warownia jest do dziś wyjątkowo piękną perełką. Zamek strzegł północnych krańców Węgier i zarazem ważnego szlaku handlowego.

Co ciekawe, aż do 1943 zamek Dunajec był zamieszkany i pozostał w rękach węgierskiego rodu Salomonów, mimo iż po I wojnie światowej został przecież włączony w granice Polski. Niestety po II wojnie światowej zamek był mocno zdewastowany. Dopiero w 1963 roku, po wielu remontach na nowo można go było zwiedzać. Do dziś zamek w Niedzicy zachwyca turystów swoimi komnatami, intryguje tajemniczymi legendami, a żądnym wrażeń zamkowych doznań oferuje noclegi w iście królewskim stylu.

Pieniny atrakcje i szlaki TOP 15 najciekawszych miejsc, jakie warto zobaczyć

Zamek Niedzica – dojazd, parking, mapa

Jak dotrzeć do zamku Dunajec w Niedzicy? Do zamku możemy dojechać z dwóch stron. Pierwsza opcja to droga nr 969 z Krościenka nad Dunajcem w kierunku Nowego Targu. W miejscowości Krośnica skręcamy za znakami w kierunku Niedzicy, przejeżdżamy przez Sromowce Wyżne, skąd na marginesie mamy świetny punkt widokowy z panoramą na Tatry. Z drugiej strony do Niedzicy możemy dotrzeć jadąc z Dębna Podhalańskiego przez wioski Frydman i Falsztyn. Zamek znajduje się dokładnie w dzielnicy Niedzica-Zamek na ulicy Zamkowej.

Gdzie można za darmo zaparkować w Niedzicy? Bezpłatny parking, a właściwie zatoczki przy chodniku są na ulicy Osiedle Zamek. Parking tuż pod zamkiem jest najdroższy w Niedzicy, a za postój przy zamku zapłacimy 18 zł.

Nieco tańsze parkingi możemy znaleźć chociażby przy parku miniatur, obok miejskiej plaży, czy też za kaplicą. W samej Niedzicy jest również sporo mniejszych parkingów, gdzie możemy stanąć na prywatnej posesji, czy łące.


Zamek w Niedzicy – cennik biletów wstępu, godziny otwarcia

Godziny otwarcia zamku w Niedzicy: w sezonie letnim wtorek-niedziela 9:00-18:00, w sezonie zimowym wtorek-niedziela 9:00-16:00 (nieczynne w poniedziałki).

Bilety wstępu na zamek kupujemy w kasie przy wejściu na parking. Warto pamiętać, że pula biletów na daną godzinę jest ograniczona. Przewodnik po zamku w Niedzicy rusza z grupą max 55 osób. To fajna opcja, bo dzięki takiemu przejściu komnat zamkowych poznany dokładniej ich historię. Oprócz tego możemy zawsze zostać dłużej na zamku, by jeszcze raz zajrzeć w najciekawsze miejsca.

Ile czasu trwa zwiedzanie zamku w Niedzicy? Spacer z przewodnikiem trwa około 1 godziny, jednak na zwiedzanie warto zarezerwować sobie około 1,5-2 godziny.

Ile kosztuje wejście na zamek w Niedzicy? Trzeba przyznać, że bilety wstępu nie należą do najtańszych. Za bilet normalny zapłacimy 23 zł/os, natomiast bilet ulgowy kosztuje 17 zł/os. Jednak w cenę biletu wliczony jest spacer z przewodnikiem zamkowym oraz zwiedzanie sąsiedniej wozowni.

Zwiedzanie zamku w Niedzicy

Co znajduje się na zamku w Niedzicy? Dziś w zamku mamy okazję zwiedzić wnętrza zamku górnego i średniego. Muzealne sale zachowały układ i charakter dawnych zamkowych pomieszczeń. Nasz spacer rozpoczynamy od niewielkiego dziedzińca, stąd ruszamy z przewodnikiem po 15 wyjątkowych miejscach zamku.

Ciekawie prezentuje się więzienie z przerażającą salą tortur, jej rekwizyty służyły podczas nagrywania serialu “Janosik”. Zamkową sień zdobią wiszące chorągwie jego właścicieli. W izbach jest również makieta zamku z czasów, gdy w dolinie płynęła rzeka Dunajec i nie było jeszcze zapory.

Najbardziej okazale prezentują się zamkowe izby, tutaj mamy okazję zobaczyć jakie stroje i broń nosili szlachcice. W komnatach odkryjemy też zabytkowe i co ciekawe oryginalne meble. Świetną panoramę na całe jezioro mamy z tarasu widokowego zamku, który tak naprawdę powstał po pożarze dawnej sali rycerskiej. Tuż obok zamku możemy dodatkowo zwiedzić wozownie z nietypowymi pojazdami konnymi. Wstęp do wozowni wliczony jest w cenę biletu na zamek.

Z zamkiem związana jest również legenda o tajemniczym, węzełkowym piśmie Inków, czyli kipu. Jego część odnaleziono w progu zamkowej bramy. Kolejna z legend głosi, że zamek w Niedzicy nawiedza duch Brunhildy, którą mąż bestialsko wrzucił do zamkowej studni.

Jakie filmy kręcono na zamku Dunajec w Niedzicy? Naturalna scenografia zamku posłużyła przy nagrywaniu wielu produkcji filmowych. Na zamku w Niedzicy kręcony był między innymi serial “Janosik”, “Wakacje z Duchami”, czy “Zemsta”. Gościła tutaj również ekipa Netflixa podczas kręcenia “Wiedźmina”.

Rejsy statkiem Niedzica – Czorsztyn

Jedną z ciekawszych atrakcji Niedzicy są rejsy po jeziorze Czorsztyńskim. 50 minutowy rejs wycieczkowym statkiem to świetny widokowy wypad. Warto pamiętać, że statki odpływają o pełnej godzinie, na pokład może wejść aż 130 pasażerów.

Podczas rejsu lektor opowiada ciekawostki o budowie zapory, powstaniu jeziora oraz o dwóch zamkach w Niedzicy i Czorsztynie. Statki odpływają z przystani między zamkiem, a miejską plażą. Ile kosztuje rejs statkiem po jeziorze Czorsztyńskim? Bilet normalny 25 zł/os, a ulgowy 20 zł/os

Jeśli chcesz dodatkowo zwiedzić ruiny zamku w Czorsztynie to wystarczy, że wsiądziesz w prom, który zabierze Cię na drugą stronę jeziora. Ile kosztuje prom z Niedzicy do Czorsztyna? Prom kursuje co 20 minut, koszt przejazdu w jedną stronę to 10 zł/os. Trochę droższa, choć bardziej kameralna i klimatyczna jest przejażdżka gondolą. O tym co ciekawego możesz zobaczyć na zamku w Czorsztynie, aktualnych cenach i zamkowych ciekawostkach dowiesz się w osobnym wpisie.

Zamek w Czorsztynie – zwiedzanie atrakcji Pienin

Velo Czorsztyn – najpiękniejsza rowerowa trasa Małopolski

Jedną z najsłynniejszych rowerowych tras w Polsce jest niezwykle widokowy szlak wokół jeziora Czorsztyńskiego. Nasz wypad najlepiej rozpocząć właśnie w Niedzicy, skąd ruszamy wytyczonym szlakiem. Tutaj wjeżdżamy na nową ścieżkę rowerową, na którą bez obaw możemy zabrać dzieciaki.

Cała trasa jest asfaltowa, bardzo dobrze oznaczona i ma wiele miejsc do postojów. Trasa do zamku w Czorsztynie liczy 27,5 km, a z przystani zamkowej do Niedzicy możemy wrócić promem. Szczegółowy opis trasy Velo Czorsztyn w dwóch wariantach oraz polecane atrakcje do zobaczenia znajdziesz we wpisie poniżej.

Velo Czorsztyn – najpiękniejsza trasa rowerowa w Małopolsce

Atrakcje Niedzicy

Co jeszcze ciekawego zobaczymy w Niedzicy? Ta niepozorna pienińska miejscowość skrywa jeszcze więcej atrakcji. Zaledwie 150 metrów od zamku znajdziemy kolejny zabytkowy budynek, czyli Spichlerz w Niedzicy. Ten ponad 200 letni element zamkowego folwarku przez lata przetrwał w praktycznie niezmienionej formie. Co zobaczymy w jego wnętrzu? Dziś mieści się tutaj wystawa Sztuki Ludowej Spisza.

Zdecydowanie warto przespacerować się koroną wału zapory w Niedzicy i dodatkowo zajrzeć do jej wnętrza. Tak, wcale się nie przesłyszeliście, wnętrze zapory i elektrowni możemy również zwiedzać. Jednak odbywa się to w grupach minimum 10 osobowych. Zwiedzanie ogólne trwa około 1 godziny, a bilet wstępu kosztuje 19 zł/os.

Już nieco bardziej współczesną atrakcją Niedzicy jest Park Miniatur Podhala i Spiszu, w którym zobaczymy najpiękniejsze zamki, dworki i kościoły regionu. Tuż obok działa park rozrywki Spiska Kraina, czyli miejsce zabawy dla całych rodzin.

Czy warto odwiedzić zamek w Niedzicy? Zdecydowanie tak! Cała miejscowość jaką jest Niedzica ma nam do zaoferowania naprawdę dużo atrakcji, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Śmiało możemy spędzić tutaj cały weekend. Jednak zamek Dunajec w Niedzicy jest największą perełką okolicy i punktem wartym odwiedzenia.

Plan wypadu na Zamek Dunajec w Niedzicy

Dojazd: woj. małopolskie, ul. Zamkowa 2, 34-441 Niedzica-Zamek

Parking: płatny parking przy zamku, współrzędne 49.421976, 20.318952

Bilety Wstępu:

  • Zamek w Niedzicy – 23 zł bilet normalny, 17 zł bilet ulgowy
  • Spichlerz – 6 zł
  • Rejs statkiem po jeziorze Czorsztyńskim – 25 zł bilet normalny, 20 zł bilet ulgowy
  • Zwiedzanie wnętrza zapory w Niedzicy – 19 zł

Godziny otwarcia: w sezonie letnim wtorek-niedziela 9:00-18:00, w sezonie zimowym wtorek-niedziela 9:00-16:00 (nieczynne w poniedziałki)

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 7 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
górskie spacery
górskie spacery
1 rok temu

Mieszkam na Podhalu a nie byłam w Niedzicy na zamku pewnie ze 40 lat !!!!! Wpis bardzo zachęcający, tyle opowieści legend i ciekawostek w jednym miejscu. Niech tylko ruszą tramwaje wodne i statek wycieczkowy to chętnie wybiorę się tu przy okazji trasy rowerowej wokół jeziora. Taki odpoczynek na pewno jest wskazany. Pozdrawiam 🙂