Na wysokim wzgórzu 50 metrów ponad taflą błyszczącego jeziora Czorsztyńskiego, wznoszą się ruiny 700-letniego zamku w Czorsztynie. Przez stulecia był on jedną z głównych polskich twierdz, która strzegła granicy węgierskiej. Z czasem opuszczona ruina stała się intrygującym elementem krajobrazu Pienin, przepełnionym tajemniczymi legendami i niezwykłymi widokami.

Zamek w Czorsztynie to jedna z ciekawszych atrakcji Pienin. Zaglądając w jego ruiny mamy okazję poznać wielowiekową historię twierdzy, którą było niezwykle trudno zdobyć. Kiedyś zamek wznosił się aż 95 metrów ponad dnem doliny Dunajca. Dziś te malownicze ruiny przeglądają się w spokojnej tafli jeziora Czorsztyńskiego, które niczym morze rozlane jest pomiędzy wzgórzami Pienin.

Z tarasu widokowego zamku możemy dostrzec kolejną twierdzę, czyli sąsiedni zamek w Niedzicy. Zarówno samo zwiedzanie zamku, jak i rejs po jeziorze, czy też przejazd rowerową trasą Velo Czorsztyn są niepowtarzalnymi atrakcjami w Pieninach.

Pieniny atrakcje i szlaki TOP 15 najciekawszych miejsc, jakie warto zobaczyć

Zamek w Czorsztynie – dojazd i parking (samochodem, rowerem lub promem)

Zwiedzanie zamku w Czorsztynie rozpoczynamy w niewielkiej pienińskiej wsi Czorsztyn. Na końcu ulicy Zamkowej jest płatny parking (za okazaniem biletu wstępu do zamku 90 minut postoju jest bezpłatne, każda kolejna godzina to 8 zł/h). Nieco dalej jest kasa biletowa, w której kupujemy wejściówki na zamek.

Ile kosztuje wstęp na zamek w Czorsztynie? Bilet normalny na zamek Czorsztyn kosztuje 10 zł/os, a ulgowy 5 zł/os. Żeby jednak dotrzeć do zamku musimy przejść jeszcze około 450 metrów asfaltową drogą. Przy wejściu w bramie jest druga kasa, w której również możemy kupić bilety, albo jedynie okazać wejściówki.

Do zamku w Czorsztynie możemy również dopłynąć promem z Niedzicy. W sezonie statki pływają co 20 minut, a bilet w jedną stronę kosztuje 10 zł/os. Z przystani mamy 550 metrów do wejścia na dość strome wzgórze zamkowe. Kolejną opcja dotarcia na zamek w Czorsztynie jest ścieżka rowerowa Velo Czorsztyn, która okrąża całe jezioro Czorsztyńskie. Jej dokładny opis znajdziesz w osobnym wpisie poniżej.


Velo Czorsztyn – najpiękniejsza trasa rowerowa w Małopolsce

Historia zamku w Czorsztynie

Zamek w Czorsztynie wznosi się na wysokiej wapiennej skale, która góruje ponad doliną Dunajca. Wzgórze zamkowe było niezwykle trudno zdobyć. Kto mieszkał na zamku w Czorsztynie? Według opowiadań całe wzgórze zostało ufortyfikowane przez siostry Klaryski ze Starego Sącza, ich przełożoną została św. Kinga, czyli żona króla Bolesława Wstydliwego, która po jego śmierci wstąpiła do zakonu. Wtedy zamek był jeszcze drewniany, dopiero za czasów Kazimierza Wielkiego zbudowano kamienne mury obronne.

Późniejszy zamek murowany wyróżniały niezwykle grube do 3,5 metra mury. Od czasów Kazimierza Wielkiego aż do rozbiorów Polski zamek był własnością króla, chociaż opiekę nad nim sprawowali głównie dzierżawcy, którzy zarabiali na poborze opłat z traktu handlowego na Węgry. Najsłynniejszym starostą zamku był rycerz Zawisza Czarny. Niestety po pożarach, rozbiorach Polski i wojnach, zamek pozostał już na zawsze trwałą ruiną.

Zamek w Czorsztynie – zwiedzanie

Zwiedzając zamek w Czorsztynie warto skorzystać z audio przewodnika. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Movi Guide i odtworzyć nagranie o zamku czorsztyńskim. Zwiedzanie rozpoczynamy od jego najmłodszej części, czyli zamku dolnego. Tutaj wchodzimy po kilku metalowych schodach do baszty Baranowskiego.

Dalej przechodzimy wąskim przejściem z ostrym łukiem na zamkowy dziedziniec. Niestety zamek nie jest przystosowany do zwiedzania dla osób niepełnosprawnych. Ile się zwiedza zamek Czorsztyn? Na przejście trasy z parkingu i dokładne poznanie zamkowych zakamarków trzeba poświęcić około 1,5 h.

Kiedyś zamek Czorsztyn składał się z 3 części, czyli zamku dolnego, średniego i górnego. Dziś zwiedzając jego dolną część zobaczymy miejsca w jakich mieściły się zamkowa kuchnia i piekarnia oraz obrys okrągłej wieży o potężnych murach. Wieża została jednak rozebrana po trzęsieniu ziemi.

Jednym z ciekawych elementów zamkowej kuchni jest zachowany otwór z korytem, który służył do wylewania nieczystości poza teren zamku. W pomieszczeniach gospodarczych zamku zobaczymy między innymi kamienną tablicę, stworzoną z wulkanicznego kamienia. Upamiętnia ona powstanie chłopskie na okolicznych ziemiach, jakie miało miejsce 300 lat temu.

Zamek Czorsztyn – najlepszy punkt widokowy

Zamek górny serwuje nam genialny widok na całe jezioro Czorsztyńskie, szczyty Pienin oraz Tatr. Kiedyś żeby tutaj dotrzeć, musielibyśmy pokonać aż 5 bram. Nad zamkiem górnym rozciągało się jeszcze jedno piętro z komnatami, które jednak nie przetrwało do dzisiejszych czasów. Z widokowego tarasu w oddali zobaczymy również mury zamku Dunajec w Niedzicy, który należał kiedyś do Węgier. Obok zamku dopatrzymy się także szarego wału, czyli korony zapory w Niedzicy. To właśnie dzięki niej w 1997 roku powstało sztuczne jezioro Czorsztyńskie.

Odkrywając zamkowe ciekawostki warto zwrócić uwagę na jedną z wapiennych ścian zamku. Powstała ona ze szczątków morskich organizmów, głównie amonitów, których spiralne kształty są wciąż świetnie widoczne. W kolejnej kuchni zamkowej znajdziemy wystawę z kilkunastoma tablicami. Przeczytamy na nich wiele ciekawostek o historii zamku Czorsztyn oraz przyrodzie jaka go otacza, ale także i o budowie zapory w Niedzicy, a co za tym idzie sztucznego jeziora Czorsztyńskiego. Na ilustracjach mamy okazję zobaczyć niepowtarzalny widok na dolinę Dunajca, jeszcze z czasów, gdy nie była zalana przez wody jeziora. Tuż obok w sąsiednim pomieszczeniu lapidarium odkryjemy znalezione na zamku kamienne ozdoby okien oraz drzwi zamkowych.

Ciekawostki o zamku w Czorsztynie

W baszcie baranowskiego znajduje się dawna łódź flisacka, wydłubana z jednego potężnego pnia drzewa. Łodzie te służyły również do przewozu turystów, czyli spływu bajkowym przełomem Dunajca, który do dziś jest niepowtarzalną atrakcją Pienin. Współczesne tratwy flisaków są jednak już zbite z wielu desek. Drugie piętro baszty to świetny punkt widokowy na Gorce. Na zamku w Czorsztynie kręcono sceny do kultowego serialu Janosik. Miała tu miejsce walka zbójników z hajdukami.

Pomimo, że z zamku w Czorsztynie do dziś niewiele zostało, to jednak wyprawa po jego ruinach jest świetną historyczną wędrówką w przeszłość. Poznamy tutaj nie tylko losy samego zamku, ale i historię budowy zapory, czy problemy przeniesionych z doliny wsi. Oprócz tego możemy się zachwycić niezwykłym krajobrazem Pienin, Gorców i majestatycznych Tatr.

Plan wypadu na Zamek w Czorsztynie

Dojazd: ulica zamkowa w Czorsztynie

Parking: płatny parking na ulicy Zamkowej

Godziny otwarcia: maj-wrzesień codziennie w godzinach 9:00-18:00, październik-kwiecień w godzinach 10:00-15:00 (nieczynne w poniedziałki)

Bilety Wstępu:

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

  • Zamek w Czorsztynie – 10 zł/os bilet normalny, 5 zł/os bilet ulgowy
5 4 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments