Sokolica to jeden z najsłynniejszych i zarazem najbardziej spektakularnych szczytów Pienin. Z jej skalistego wierzchołka roztacza się zapierająca dech w piersiach panorama na Przełom Dunajca i Tatry. Symbolem Sokolicy jest słynna reliktowa sosna, a na szczyt możemy się dostać szlakiem ze Szczawnicy, Krościenka nad Dunajcem, albo przemierzając kultową trasę Sokola Perć.

Pieniny to jedne z najbardziej spektakularnych gór Polski. Z czego słyną Pieniny? Właśnie tutaj możesz wypłynąć w flisacką tratwą w malowniczy spływ Przełomem Dunajca, odwiedzić jeden z kultowych zamków w Niedzicy i Czorsztynie, czy zdobyć najpiękniejsze szczyty jak Wysoka, Trzy Korony i Sokolica.

Najcenniejszy przyrodniczo obszar Pienin jest objęty ochroną przez Pieniński Park Narodowy, który swoją drogą jest najstarszym z parków w Polsce i działa od 1932 roku. Oprócz zjawiskowych wapiennych grani wzgórz zobaczysz tutaj również przepiękny świat kolorowych motyli. Natomiast wokół szczytu Sokolicy wciąż rosną reliktowe sosny.

Jaki szlak na Sokolicę wybrać i ile czasu zajmie jego przejście? Poznaj z nami trzy najciekawsze warianty szlaków na najpiękniejszy szczyt Pienin.

Pieniny atrakcje i szlaki TOP 15 najciekawszych miejsc, jakie warto zobaczyć

Sokolica – gdzie leży, skąd wyruszyć? Dojazd, parking, mapa

Sokolica mierzy 747 m n.p.m. i leży na terenie pasma górskiego Pienin oraz na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego. Administracyjnie to region województwa małopolskiego, powiat nowotarski, gmina Krościenko nad Dunajcem.

Skąd ruszyć na Sokolicę? Na szczyt szczyt najwygodniej jest ruszyć z miejscowości Krościenko nad Dunajcem (dojazd drogą nr 969 kierunek Nowy Targ – Nowy Sącz). Choć również popularny szlak jest z uzdrowiska Szczawnica.


Gdzie zaparkować samochód blisko szlaku na Sokolicę? Jeśli ruszasz z Krościenka nad Dunajcem to najwygodniej jest zaparkować na jednym z parkingów przy zielonym szlaku wzdłuż ulicy św. Kingi. Jednak jest tu również bezpłatny parking na ul. Jana III Sobieskiego (około 900 m od szlaku). Natomiast w Szczawnicy płatne parkingi są przy ulicy Pienińskiej.

Szlak na Sokolicę – praktyczne informacje, cennik biletów wstępu

Czy trudno wejść na Sokolicę i czy można iść z dzieckiem? Zdecydowanie trasa nie jest bardzo wymagająca ani trudna, suma podejść to około 400 m, długość szlaku w dwie strony 4,8 km. Więc starsze dzieciaki śmiało powinny poradzić sobie z takim dystansem.

Jak długo idzie się na Sokolicę ? Czas przejścia najkrótszego szlaku na Sokolicę  to 1h 15 minut, a w dwie strony około 2 godziny.

Do Pienińskiego Parku Narodowego i na szlak w kierunku Sokolicy nie można wchodzić z psem.

W jakich butach iść na Sokolicę? Zdecydowanie szlak jest typowo górski więc najlepiej się tutaj sprawdzą buty z grubą podeszwa (sporo kamieni na trasie). Odradzam zdecydowanie wyjście w trampkach, czy sandałach!

Po szlakach Pienin możesz chodzić bezpłatnie, jednak wejście na szczyt Sokolicy jest płatne 10 zł bilet normalny, 5 zł bilet ulgowy. Budka z kasą znajduje się na przełęczy pod Sokolicą. Jeśli wybierasz się na Sokolicę szlakiem ze Szczawnicy to przygotuj się również na płatną przeprawę flisacką tratwą przez Dunajec koszt 4 zł bilet normalny, 2 zł bilet ulgowy.

Jeżeli chcesz zdobyć Sokolicę zimą, to koniecznie weź ze sobą raczki! Podejście i zejście jest strome i śliskie.

Sokolica szlak z Krościenka nad Dunajcem – jak długo się idzie?

Z Krościenka nad Dunajcem prowadzi na Sokolicę bardzo popularny zielony szlak. Czy wejście na Sokolicę jest trudne? To łatwa trasa, którą powinny poradzić sobie również dzieciaki.

Przebieg trasy: Krościenko nad Dunajcem – Przełęcz Sosnów – Sokolica

Jak długo się idzie z Krościenka nad Dunajcem na Sokolicę? Dystans: 2,4 km w jedną stronę, czas przejścia szlaku 1 godz. 15 min.

Jak najlepiej wejść na Sokolicę i skąd zacząć trasę? Szlak z Krościenka zaczynamy z płatnego parkingu przy ul. św. Kingi. Na końcu drogi jest parking na kilka samochodów. Stąd od razu wchodzimy na zielony szlak i w obszar Pienińskiego Parku Narodowego. Pierwszy kilometr idziemy szeroką szutrową drogą wzdłuż rzeki Dunajec.

Po drodze mijamy kapliczkę św. Kingi i ruiny “zerwanego mostu”. Trasa jest bardzo lajtowa więc pierwsze 20 minut to dopiero rozgrzewka. Zielony szlak zaczyna jednak piąć się coraz bardziej pod górę, mijamy jeszcze polanę z gospodarstwem.

Teraz pniemy się już ostro wąskim leśnym szlakiem po wielu sztucznych schodach aż do Przełęczy Sosnów 650 m n.p.m. Tutaj wpadamy na niebieski szlak. 300 metrów dalej mamy już Przełęcz Pod Sokolicą, jest tu również budka z kasą, więc żeby wejść na szczyt trzeba kupić bilet.

Ile kosztuje wejście na Sokolicę? 10 zł bilet normalny, 5 zł bilet ulgowy.

Ostatnie podejście na Sokolicę jest najtrudniejsze. Niebieski szlak jest tutaj bardzo wąski, kamienisty i śliski, choć do pomocy mamy też barierki. Szczyt Sokolicy to również stroma grań w całości otoczona barierkami. Mamy stąd genialny widok na Przełom Dunajca, Pieniny i Tatry. Kultowa jest również reliktowa sosna, której ostała się już jedynie ostatnia gałąź.

Szlak na Sokolicę ze Szczawnicy z przeprawą tratwą

Skąd najlepiej wejść na Sokolicę? Równie popularny szlak na Sokolicę prowadzi z najsłynniejszego uzdrowiska w Pieninach, czyli Szczawnicy.

Jak długo się idzie ze Szczawnicy na Sokolicę? Dystans: 2,5 km w jedną stronę, czas przejścia szlaku 1 godz. 10 min.

Wypad zaczynamy z parkingu przy ul. Pienińskiej. Stąd kierujemy się wzdłuż Dunajca czerwonym szlakiem, mijamy schronisko Orlica oraz Pawilon Wystawowy Pienińskiego Parku Narodowego. Teraz czeka nas przeprawa flisacką tratwą na drugi brzeg Dunajca.

Ile kosztuje przeprawa przez Dunajec? Koszt 4 zł bilet normalny, 2 zł bilet ulgowy.

Pamiętaj jednak, że przeprawa jest nieczynna od 1 listopada do 14 kwietnia.

Następnie ruszamy niebieskim szlakiem prosto na szczyt Sokolicy. Szlak jest jednak wąski i choć mamy do przejścia jedynie 1,2 km to zajmie nam to prawie godzinę, bo do pokonania jest ponad 350 m przewyższenia. Trasa jest bardzo malownicza i spokojna. Tu również ostatni odcinek trasy od Przełęczy Pod Sokolicą jest najbardziej intensywny. Zatem trzeba zachować ostrożność.

Sokolica 747 m n.p.m. i słynna sosna – co widać ze szczytu?

Sokolica ze swoją wysokością 747 m plasuje się dopiero na 19 pozycji wśród szczytów Pienin. Mimo to jest jednak jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji Pienin, dlaczego? Przede wszystkim ze względu na widoki!

Szczyt Sokolicy opada w kierunku doliny Dunajca praktycznie pionową ponad 300 metrową ścianą. Zresztą nawet dla wybitnych wspinaczy to bardzo trudna ściana! Ze względów bezpieczeństwa wierzchołek Sokolicy jest otoczony metalową barierką.

Skąd się wzięła nazwa Sokolica? Przed laty na szczycie gniazdowały Sokoły. Natomiast dziś Sokolica słynie z reliktowych sosen, które są najstarsze w Polsce, a ich wiek szacuje się na ponad 550 lat. Do dziś rośnie ich tutaj kilka. Najsłynniejsza sosna wyrasta jakby z grani szczytu, jednak w 2018 straciła jedną z gałęzi.

Co się stało z sosną na Sokolicy? Podczas akcji ratunkowej w Pieninach podmuch powietrza ze śmigłowca ułamał gałąź.

Co widać z Sokolicy? Szczyt jest bardzo dobrym punktem widokowym na Pieniński Przełom Dunajca, Pieniny Środkowe i Małe, Magurę Spiską, a także Tatry.

Sokola Perć – najciekawszy i najpiękniejszy szlak Pienin

Ze szczytu Sokolicy do Krościenka nad Dunajcem możesz wrócić jedną z najciekawszych tras w Pieninach, czyli Sokolą Percią. To niezwykle widokowy szlak, jaki prowadzi nas granią pienińskich szczytów.

Z Sokolicy wracamy w 10 minut niebieskim szlakiem do Przełęczy Sosnów. Skąd mamy 25 minut podejścia na Czertezik 772 m n.p.m. z punktem widokowym. Na trasie czeka nas wąski szlak z drewnianym podestem w kształcie schodów oraz sporo śliskich kamieni. Ekspozycja też jest tutaj bardzo widoczna.

Z Czertezika idziemy na Czerteż, czyli najwyższy ze szczytów Sokolej Perci. Jego skalna grań jest otoczona barierką. Następnie kierujemy się na Ociemny Wierch 744 m oraz zdobywamy szczyt Szutrówka 749 m. Tutaj od przepaści nie oddzielają nas już barierki. Trasę kończymy na Bajków Groń przy żółtym szlaku.

Przejście szlaku Sokolej Perci zajmuje 1h, a dystans do pokonania to 2,6 km. Powrót do Krościenka zajmuje 40 minut.

Szlak z Sokolicy na Trzy Korony

Dwa pienińskie szczyty w jeden dzień? To jak najbardziej jest możliwe, bo zarówno Sokolicę, jak i Trzy Korony możesz zdobyć tego samego dnia. Taką trasę zdecydowanie najwygodniej jest zacząć w Krościenku nad Dunajcem, bo wtedy możemy przejść szlak w pętli.

Trasa w pętli liczy 13,7 km, a na jej przejście potrzebujemy około 5 godz. 20 min.

Wypad na Sokolicę i Trzy Korony zaczynamy w Krościenku na parkingu przy ulicy Trzech Koron. Stąd kierujemy się zielonym szlakiem do rozejścia szlaków żółtego i zielonego na Toporzysku. Trzymamy się dalej zielonego szlaku, leśną ścieżką zdobywamy Czertezik, gdzie wpadamy na niebieski szlak na Sokolicę. Jej zdobycie zajmuje nam około 1h 40 minut.

Z Sokolicy wracamy tą samą trasą na Czertezik, a następnie trzymamy się niebieskiego szlaku Sokolej Perci (opis jego przejścia jest powyżej). Po około 1h 10 min wpadamy na żółty szlak i kierujemy się na Przełęcz Szopka. Tutaj niebieskim szlakiem wchodzimy na Trzy Korony 982 m n.p.m.

Wejście zarówno na Sokolicę, jak i na Trzy Korony jest płatne, ale jeśli zdobywasz oba szczyty w ten sam dzień to kupujesz tylko jeden bilet.

Z Trzech Koron do Krościenka możesz wrócić kierując się najpierw niebieskim szlakiem przez Zamkową Górę 799 m. Po 20 minutach zejścia zobaczysz ruiny średniowiecznego zamku (najstarszego w Pieninach). Szlak niebieski po kolejnych 20 min łączy się z żółtym na Polanie Wyrobek, gdzie szeroką szutrową ścieżką w 45 minut wracamy na parking.

Atrakcje Pienin, co warto zobaczyć?

  • Trzy Korony to jeden z najpiękniejszych szczytów Pienin, jaki odkrywa przed nami genialne przyrodnicze skarby najstarszego parku narodowego w Polsce, serwuje zachwycające widoki i podrzuca historyczne ciekawostki o najstarszym zamku w Pieninach. Szlak na Trzy Korony to idealny plan na krótki wypad w góry dla każdego.
Trzy Korony Pieniny – najkrótszy szlak, najłatwiejsza trasa i najciekawsze atrakcje
  • Zamek Dunajec w Niedzicy to jeden z najciekawszych zamków Pienin. Uroczo położony nad brzegiem jeziora Czorsztyńskiego jest genialną atrakcją, a przemierzając jego komnaty wyruszamy w historyczną podróż. Odkryjemy tu zarówno intrygujące legendy, jak i zachwycające widoki.
Zamek Dunajec w Niedzicy – zwiedzanie, co warto zobaczyć nad jeziorem Czorsztyńskim?
  • Wysokie Skałki to najwyższy szczyt Pienin, który liczy 1050 m n.p.m. Wysoka wkomponowała się w krajobraz Małych Pienin, gdzie góruje nad niewielką wsią Jaworki. Wielu turystów błędnie za najwyższy szczyt Pienin uważa Trzy Korony (982 m n.p.m.), albo równie słynną Sokolicę (747 m n.p.m.), jednak to właśnie Wysokie Skałki królują nad Pieninami.
Wysoka w Pieninach – szlak na najwyższy szczyt Pienin przez Wąwóz Homole i Rezerwat Biała Woda
  • Na wysokim wzgórzu 50 metrów ponad taflą błyszczącego jeziora Czorsztyńskiego wznoszą się ruiny 700-letniego zamku w Czorsztynie. Przez stulecia był on jedną z głównych Polskich twierdz. Jednak z czasem opuszczona ruina stała się intrygującym elementem krajobrazu Pienin, przepełnionym tajemniczymi legendami i niezwykłymi widokami.
Zamek w Czorsztynie – zwiedzanie atrakcji Pienin
  • Trasa Velo Czorsztyn to malowniczy szlak rowerowy, z którego mamy niesamowite panoramy na Pieniny, Gorce i Tatry. Do wyboru mamy tutaj 2 warianty tras, jakie prowadzą nas skrajem malowniczego jeziora, a także pomiędzy dwoma zamkami.
Velo Czorsztyn – najpiękniejsza trasa rowerowa w Małopolsce
  • Przełom Białki to rezerwat jaki stworzyła górska rzeka Białka. Przedzierając się pomiędzy dwoma wapiennymi skałami wyrzeźbiła malowniczy przełom. Dziś jest on ulubionym miejscem odpoczynku turystów, cennym skarbem przyrodniczym oraz tłem do wielu filmowych scen.
Przełom Białki – rezerwat przyrody pod Krempachami

Pieniny to jedne z najpiękniejszych gór Polski, w których znajdziesz zarówno widokowe szczyty, malownicze doliny z najpiękniejszym przełomem Dunajca, urocze górskie wioski z tradycją oraz ciekawe zabytki. Zdecydowanie to region Małopolski, jaki warto zobaczyć!

Plan Wypadu na Sokolicę

Dojazd: województwo małopolskie, 34-450 Krościenko nad Dunajcem

Parking: płatny parking Krościenko nad Dunajcem lub Szczawnica

Bilety Wstępu:

  • Sokolica – 10 zł bilet normalny, 5 zł bilet ulgowy

Czas przejścia szlaku z Krościenka w dwie strony: 2h, dystans 4,8 km

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments