Małe Pieniny to niezwykle malowniczy region Polski. Zdecydowanie miejscem, które koniecznie trzeba tutaj zobaczyć jest malowniczy rezerwat przyrody Wąwóz Homole. We wsi Jaworki przemierzamy tajemniczy skalny labirynt, który wyrzeźbił szumiący górski potok Kamionka.

Wąwóz Homole to jedna z najciekawszych atrakcji Pienin, przez jego środek biegnie wyjątkowo przyjemny i łagodny szlak, który może przejść każdy. Na odcinku niespełna 1 kilometra zobaczymy wyjątkowe cuda przyrody. Wysokie na kilkadziesiąt metrów skalne ściany tworzą tutaj niezwykły kanion.

Przez ten wąski przesmyk przepływa dodatkowo szumiący górski potok Kamionka. To nad nim zawieszonych jest kilkanaście mostków, dzięki którym możemy suchą nogą przejść cały Wąwóz Homole. Ten owiany legendami szlaki to wyprawa po moc pienińskich atrakcji.

Wysoka w Pieninach – szlak na najwyższy szczyt Pienin

Wąwóz Homole – dojazd i parking

Jak dotrzeć do Wąwozu Homole? Po pierwsze kierujemy się do wsi Jaworki, nieco na południe od Szczawnicy. Jest to ostatnia wioska przed granicą ze Słowacją. Jeśli masz swój samochód, to możesz go zaparkować na kilku płatnych parkingach. Pierwszy z nich znajdziesz zaraz przy wjeździe do miejscowości, jest największy, ale i najdroższy. Nieco dalej są mniejsze prywatne parkingi “Pod Dębem”, czy “Jaworki”, gdzie za cały dzień postoju zapłacisz 10 lub 15 zł.

Do Jaworek możemy dotrzeć również busem z najsłynniejszego uzdrowiska w Pieninach, czyli ze Szczawnicy. W centrum wsi Jaworki jest przystanek autobusowy. Aktualny rozkład jazdy busów na trasie Szczawnica – Jaworki, znajdziesz na stronie transit.podhale.pl

Szlak do Wąwozu Homole

W Jaworkach kierujemy się na zielony szlak, który rozpoczyna się przy głównej szosie obok niewielkiej murowanej kapliczki. Ile zapłacimy za wstęp do rezerwatu? O dziwo wejście na teren tego malowniczego szlaku, jakim jest Wąwóz Homole jest bezpłatne! Już na początku ścieżki przyrodniczej oznaczonej zielonym motylkiem wita nas szumiący potok Kamionka, wzdłuż którego będziemy podążać w górę.


Przy wejściu na zielony szlak Wąwozu Homole jest niewielka drewniana altanka z ławeczkami i kilka informacyjnych tablic z przyrodniczymi ciekawostkami, na które warto zwrócić uwagę podczas wędrówki. Ile czasu zajmie nam przejście przez Wąwóz Homole? Szlak jest dość krótki, bo sam wąwóz ma niespełna 1 km, więc czas przejścia szlaku to około 20 – 30 minut w jedną stronę. Jednak pokażemy Wam nieco dłuższy wariant i zarazem najciekawszą trasę z dodatkowymi atrakcjami Pienin. Warto pamiętać, że po terenie rezerwatu nie możemy spacerować z psem.

Pętelka jaką szczególnie polecamy to trasa: Wąwóz Homole – Dubantowska Polana przy Kamiennych Księgach – punkt widokowy Jemeriskowa Skała – Szałas Bukowinka – Jaworki

Długość trasy 3 km w pętli, czas przejścia szlaku – około 1,5 h

Mapa szlaku przez Wąwóz Homole z wioski Jaworki.

Wąwóz Homole – najciekawsza trasa

Zielonym szlakiem z Jaworek ruszamy wyjątkowo malowniczym Wąwozem Homole. Z obu stron towarzyszą nam strome i wysokie na 120 metry skały, jak Wapiennik, Grzebień, czy Czajakowa Skała. Po wąskim dnie doliny, która przypomina kształtem literę V, płynie szumiący potok Kamionka, jaki tworzy niezwykle malownicze kaskady. Przez najbliższe 800 metrów pniemy się nieco pod górę. Pokonujemy dodatkowo kilkanaście drewnianych i metalowych mostków, schodów oraz kładek. Na końcu Wąwozu Homole jest niewielka polana, a na niej wyjątkowa skała, czyli “Kamienne Księgi”

Według legendy właśnie w tych „Kamiennych Księgach” ukryte są losy świata. Tylko jednej osobie udało się je odczytać, a miał to być proboszcz z miejscowej cerkwi w Jaworkach. Bóg jednak nie pozwolił mu zdradzić tak wielkiej tajemnicy, więc zabrał księdzu wzrok oraz mowę.

Punkt widokowy w Małych Pieninach

Po wyjściu z Wąwozu Homole i krótkim odpoczynku na polanie, gdzie są również piknikowe ławeczki, ruszamy dalej w górę. Po zaledwie 15 minutach spaceru docieramy do niezwykłego punktu widokowego na Jemeriskowej Skale. Jak na dłoni widzimy tutaj dolinę Białej Wody z pasącymi się na łąkach stadami owiec, Beskid Sądecki z Radziejową na czele, czy też najwyższy szczyt Pienin, czyli Wysoką. Stąd możemy wrócić tą samą drogą, albo kierować się dalej zielonym szlakiem w kierunku szczytu Wysoka, którą zdobędziemy po około 1h20’ spaceru.

Kolejka linowa w Jaworkach

Druga opcja przejścia szlaku Wąwozu Homole, jaką szczególnie polecamy dla rodzin z dziećmi, to po przejściu Wąwozu Homole zejście do Szałasu Bukowinki. Przy tej uroczej bacówce możemy skosztować chociażby świeżutkiego oscypka, co więcej działa tu również restauracja i sklepik z pamiątkami, a dla dzieci jest super plac zabaw.

W tym miejscu możemy przyjemnie odpocząć, delektując się dodatkowo pięknym widokiem Pienin. Przy Szałasie Bukowinki jest również kolejka linowa, która zimą wwozi na stok narciarzy, a latem możemy nią wjechać lub zjechać do Jaworek. Z bacówki do Jaworek możemy również zejść szutrową drogą w niespełna 30 minut.

Wąwóz Homole – ciekawostki

Od wieków teren Wąwozu Homole był pożądanym miejscem dla poszukiwaczy złota, którzy wierząc w miejscowe legendy i opowieści szukali tutaj tego drogocennego kruszcu. Również dziś w wąwozie zobaczymy pozostałości po dawnych górniczych szybach i piecach, jakie służyły do wypalania wapna. Wąwóz był także idealnym miejscem do wypasu owiec, a wysokie ściany skał tworzyły naturalną barierę dla stada, które mogło poruszać się tylko w dwóch kierunkach. Od 1963 roku Wąwóz Homole objęty jest ochroną rezerwatu przyrody, a jego powierzchnia zajmuje dziś prawie 59 ha.

Gdzie pojechać jesienią? 17 miejsc w Polsce, idealnych na jesienny wyjazd

Wąwóz Homole to wyjątkowo malownicza trasa, którą powinien zobaczyć każdy turysta będąc w Pieninach. Ten mało wymagający, a niezwykle malowniczy szlak zabiera nas w niezapomnianą podróż po niesamowitych zakątkach tajemniczego kanionu.

Plan wypadu szlakiem przez Wąwóz Homole

Dojazd: Szczawnica – Jaworki

Parking: płatny parking „Jaworki” w centrum wsi – 15 zł/ dzień

Bilety wstępów:

  • Wstęp na teren rezerwatu przyrody Wąwóz Homole jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku Jaworki – Wąwóz Homole – Szałas Bukowinki – Jaworki: 2 – 2,5 godz.

Dystans: 3,1 km w pętli, poziom trudności – trasa łatwa (niedostępna dla dziecięcych wózków i osób niepełnosprawnych)

4.4 12 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments