Jesień to najbardziej kolorowa pora roku, która zaskakuje nas zjawiskowymi barwami, osnutymi przez mgły dolinami, kojącym spokojem zazwyczaj gwarnych miasteczek, a także pięknymi górskimi szlakami. Gdzie pojechać jesienią w Polskę? Poznaj listę 17 zjawiskowych kierunków, idealnych na weekendowy wypad jesienią.

Planujesz urlop jesienią, a może szukasz pomysłu jak ciekawie spędzić weekend we wrześniu, październiku, czy listopadzie? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy listę najpiękniejszych miejsc w Polsce, które zachwycają szczególnie jesienią. W naszym zestawieniu nie zabrakło uroczych miasteczek, przepięknych górskich szlaków, nowoczesnych atrakcji oraz pomysłów na jesienny weekend, bądź urlop dla rodzin z dziećmi. Na poniższej mapie znajdziesz wszystkie polecane miejsca.

1. Wąwóz Homole – najpiękniejszy jesienny szlak w Pieninach

Wąwóz Homole to jedna z najciekawszych atrakcji Pienin, przez jego środek biegnie wyjątkowo przyjemny i łagodny szlak, który może przejść każdy. Na odcinku niespełna 1 kilometra zobaczymy wyjątkowe cuda przyrody. Wysokie na kilkadziesiąt metrów skalne ściany tworzą tutaj niezwykły kanion.

Przez ten wąski przesmyk przepływa dodatkowo szumiący górski potok Kamionka. To nad nim zawieszonych jest kilkanaście mostków, dzięki którym możemy suchą nogą przejść cały Wąwóz Homole. Ten owiany legendami szlaki to wyprawa po moc pienińskich atrakcji, szczególnie warto go odwiedzić jesienią, kiedy mieni się tysiącem barw.

Wąwóz Homole – najciekawsze atrakcje Pienin

2. Kazimierz Dolny nad Wisłą – gdzie pojechać jesienią do miasta?

Miasto artystów, kolorowych kogutów i zakochanych. Kazimierz Dolny ma wiele oblicz, a każde z nich jest niepowtarzalne. To miasto, które nigdy się nie nudzi i zaskakuje o każdej porze roku. Piękne widoki, sporo zabytków oraz pyszna lubelska kuchnia są powodem, dla którego warto tu przyjechać również jesienią.

Województwo Lubelskie ma niesamowite szczęście, że na swoim terenie ma taką perełkę, jak Kazimierz Dolny. To miasteczko przyciąga jak magnes. Tutaj na każdym kroku i za każdym zakrętem odkrywamy coś nowego, a to zabytkowy spichlerz, a to zapierającą dech panoramę z góry Trzech Krzyży, albo niepowtarzalne kupieckie kamienice, które zdobią uroczy rynek. Poznaj razem z nami wszystkie zachwycające miejsca Kazimierza.


Kazimierz Dolny – atrakcje i zabytki, 9 wyjątkowych miejsc, które warto zobaczyć

3. Ojcowski Park Narodowy – ciekawy kierunek na jesienny weekend

Choć Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym z parków w Polsce, to jednak zdecydowanie może pochwalić się sporą ilością różnorodnych atrakcji. Jaskinia Ciemna, źródełko miłości, słynna Maczuga Herkulesa oraz legendarne zamki w Ojcowie i na Pieskowej Skale.

Jesień mieni się tutaj setką kolorów, a wapienne skały błyszczą w blasku słońca. Maczuga Herkulesa, Igła Deotymy, Brama Krakowska, czy skała Rękawica to najpopularniejsze ostańce jakie tutaj zobaczysz.

Jednak park to nie tylko skały, to również ponad 500 jaskiń w tym najsłynniejsza Grota Łokietka i Jaskinia Ciemna, w których hibernują nietoperze. Dodatkowo garść historycznych ciekawostek odkryjemy odwiedzając zamek w Ojcowie i na Pieskowej Skale. Zdecydowanie Ojców to miejsce, gdzie warto pojechać na jesień.

Ojcowski Park Narodowy – atrakcje i zabytki, 14 najciekawszych miejsc, jakie warto zobaczyć

4. Torfowisko pod Zieleńcem – gdzie pojechać jesienią na urlop?

Jest takie miejsce w Sudetach, a dokładniej na Ziemi Kłodzkiej, gdzie człowiek musi bardzo pilnować się szlaku i nie zbaczać z niego, bo inaczej może wsiąknąć i to dosłownie. Co więcej, właśnie tutaj możemy stanąć oko w oko z mięsożernymi roślinami. 

Torfowisko pod Zieleńcem to prawdziwa gratka dla odkrywców. Możemy się tutaj poczuć jak na syberyjskiej tundrze, bo to co nas otacza jest niezwykłe, dodatkowo jesienią całe torfowisko przybiera zjawiskowy pomarańczowy kolor. To jedna z najciekawszych atrakcji gór Bystrzyckich, dostępna w dodatku dla całych rodzin. A żeby poczuć jego klimat przystań na dłużej, chłoń błogą ciszę i zapach lasu.

Torfowisko pod Zieleńcem – przyrodniczy fenomen Polski

5. Czerwone Wierchy – najpiękniejszy jesienny szlak w Tatrach 

Nadchodzi jesień, a tatrzańskie szczyty nabierają zachwycających barw. To najlepsza pora roku na przejście szlaku przez Czerwone Wierchy, które właśnie jesienią są najpiękniejsze. Trasa nie jest bardzo wymagająca, choć są momenty, na które trzeba szczególnie uważać.

Szlak na Czerwone Wierchy z Doliny Kościeliskiej przez Ciemniak, Krzesanicę, Małołączniak i Kopę Kondracką to najlepszy pomysł na jesienny wyjazd w Tatry. Czerwone Wierchy porasta wyjątkowa roślina o nazwie sit skucina. Wiosną jest soczyście zielona, natomiast już od końca lata do jesieni nabiera złotych i czerwonych barw i to właśnie jej barwie zawdzięczamy nazwę masywu Czerwone Wierchy.

Czerwone Wierchy szlak – Ciemniak, Krzesanica, Małołączniak, Kopa Kondracka

6. Zamek w Wiśniczu – pomysł na jesienny wypad z nutą legend

Fikuśne wieżyczki, tajemnicza komnata szeptów i piękna złota sala to tylko kilka z wyjątkowych miejsc na zamku w Wiśniczu. Zamek niezwykle malowniczo wkomponowany jest wśród wzgórz Pogórza Wiśnickiego, które jesienią mieni się tysiącem barw.

Co więcej, zamek ma niezwykle burzliwą historię związaną z najbogatszymi rodami Polski. Dziś to prawdziwa perełka wśród zamków Małopolski. Jego nowoczesne atrakcje jak wirtualny lot nad zamkiem w okularach VR, pełne niespodzianek alchemiczne warsztaty, a także wystawa narzędzi tortur to kilka z powodów, dla których jesienią warto tu przyjechać również z dziećmi.

Zamek Wiśnicz – zwiedzanie perły wśród zamków Małopolski

7. Radkowskie Skały – ciekawy jesienny szlak Gór Stołowych

Z jednej strony pionowe skały, które uwielbiają wspinacze, a z drugiej obrośnięte mchem głazy o bardzo wymyślnych kształtach, dodatkowo wszystko w sąsiedztwie krętej Szosy Stu Zakrętów. Jest w Sudetach niewielka miejscowość Radków, która leży w uroczej kotlinie otoczonej przez góry Stołowe oraz nad malowniczym zalewem Radkowskim, w jakim nierzadko przegląda się dostojny Szczeliniec.

Radkowskie Skały to idealny pomysł na jesienny szlak w Górach Stołowych. Piękne finezyjne skały, fantastyczne widoki i nieziemsko pachnące lasy, a do tego mało wymagający szlak, na jaki śmiało można ruszyć z dziećmi. Ta trasa nie jest nudna, a za każdym zakrętem czeka na nas coś zaskakującego.

Radkowskie Skały – zachwycający szlak Gór Stołowych

8. Kampinoski Park Narodowy – gdzie wyjechać jesienią na weekend?

Kampinoski Park Narodowy to potężny kompleks leśny, który znajduje się tuż „za płotem” naszej stolicy. Znajdziemy tu wiele ciekawych propozycji aktywnego spędzania czasu na łonie natury. Do wyboru jest aż 360 km szlaków pieszych, 200 km szlaków rowerowych, a także 10 ścieżek dydaktycznych! A to wszystko w otoczeniu magicznych sosnowych borów, bagien i wydm.

Dodatkowo we wsi Granica znajdziemy również Skansen Budownictwa Puszczańskiego, a na terenie ośrodka edukacyjnego zobaczycie prawdziwy fragment żuchwy wieloryba. Podczas zwiedzanie musicie też odwiedzić położony w lesie mały cmentarz, na którym pochowano około 800 żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku podczas „Bitwy nad Bzurą”. Jeśli zastanawiasz się gdzie pojechać jesienią blisko Warszawy, to zdecydowanie polecamy Kampinos.

Kampinoski Park Narodowy – 7 najciekawszych atrakcji, szlaków i ścieżek przyrodniczych

9. Szlak Orlich Gniazd – jesień na Jurze

Teren Jury Krakowsko–Częstochowskiej to region niezwykle malowniczy, a zamek Ogrodzieniec jest jednym z najważniejszych miejsc na Jurze. Jego majestatyczne ruiny budzą zachwyt w każdym, kto tylko pierwszy raz go widzi. Nic dziwnego zatem, że upodobali go sobie również i filmowcy, na przestrzeni lat zagrał w filmach “Janosik”, “Zemsta”, a nawet w ostatnim czasie w serialu Netflixa “Wiedźmin”.

Oprócz tego warto też odwiedzić dwa bliźniacze zamki w Mirowie i Bobolicach, pomiędzy nimi biegnie jurajski szlak Grzędą Mirowską. Dodatkowo możesz zajrzeć do zamku Rabsztyn z rezerwatem Pazurek, czy też odwiedzić gród na górze Birów. Jeśli szukasz inspiracji gdzie wyjechać jesienią blisko Śląska, to Jura będzie idealnym kierunkiem.

Zamek Ogrodzieniec – największy na Szlaku Orlich Gniazd

10. Ożenna – szlak przez Magurski Park Narodowy w Beskidzie Niskim

Kraina spokoju, uroczych górskich szczytów i tętniących życiem pastwisk, Beskid Niski to niezwykle malowniczy region Polski. Te tereny przepełniają przejmujące losy opuszczonych Łemkowskich wiosek, rozsianych po wzgórzach wojennych cmentarzy, a także wyjątkowej ciszy. 

Ożenna to podkarpacka miejscowość uroczo położona wśród wzgórz Beskidu Niskiego, kiedyś była to tętniąca życiem łemkowska osada, jednak dziś jest przepełniona wymowną ciszą. Przerywa ją jedynie odgłos brzęczących dzwonków oraz muczenie pasących się na pastwiskach krów, których w Beskidzie Niskim jest dużo więcej niż mieszkańców. Przemierzając ten wyjątkowy region jesienią mamy okazję wejść zarówno na bezludne i wciąż dzikie szlaki, jak i zatopić się w kojącym szumie lasów Magurskiego Parku Narodowego.

Ożenna w Beskidzie Niskim – szlak w Magurskim Parku Narodowym

11. Pałac Nieborów i romantyczny Park Arkadia

Gdzie pojechać jesienią w województwie łódzkim? Najchętniej odwiedzaną atrakcją jest tutaj park Arkadia, który zachwyca każdego swoją różnorodnością. Nigdzie indziej w Polsce nie znajdziecie takiej perełki! Park powstawał przez ponad 20 lat, efekt jaki dziś możemy oglądać jest wyjątkowy. Spacerujemy tu wśród pięknych antycznych budowli w samym środku Polski.

Najważniejsza jest tutaj Świątynia Diany i Akwedukt, który swoim wyglądem przypomina rzymskie wodociągi. Oprócz tego zwiedzić możemy również Domek Gotycki, Grotę Sybilli, czy Dom Murgrabiego.

Natomiast Pałac w Nieborowie to elegancka rezydencja z zachwycającymi wnętrzami, pięknym ogrodem i 300 letnią historią. Tutaj możemy zobaczyć wyjątkową kolekcją mebli, obrazów, czy zbiór starodruków. Wypad do Nieborowa i Arkadii to świetny kierunek na jesienny weekend z mocą atrakcji, dodatkowo w magnackim stylu.

Pałac w Nieborowie i Park Arkadia – ciekawe atrakcje w Łódzkiem

12. Niepołomice – gdzie warto pojechać jesienią blisko Krakowa?

Niepołomice to małe miasteczko, które położone jest w centrum województwa Małopolskiego. Jako pierwsi upatrzyli je sobie już Piastowie, budując w małej osadzie pierwszy myśliwski zamek. Wszystko dlatego, że położenie Niepołomic było świetne. Nie dość, że blisko Krakowa, to jeszcze w otoczeniu potężnego kompleksu Puszczy Niepołomickiej.

Dziś w Niepołomicach możemy zwiedzić zamek zwany „Małym Wawelem”, urocze ogrody królowej Bony, 650 letni kościół, który jest wielkim zabytkiem Niepołomic. Dodatkowo warto odwiedzić nowoczesne obserwatorium astronomiczne, w jakim odbędziemy podróż do  gwiazd. Jednak najprzyjemniejsza na jesienne spacery blisko Krakowa jest Puszcza Niepołomicka, a jej potężny kompleks możemy zwiedzać zarówno pieszo, jak i rowerem.

Niepołomice – 6 najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć

13. Twierdza Modlin – gdzie pojechać jesienią blisko Warszawy?

U zbiegu trzech rzeki leży jedna z największych twierdz w Polsce. Ta najsłynniejsza budowla wojskowa, jaką jest Twierdza Modlin składa się kompleksu kilkudziesięciu budynków. Jej najbardziej burzliwe losy związane są z wydarzeniami potopu szwedzkiego, wojnami Napoleona, czasem rosyjskiego zaboru oraz walkami I i II wojny światowej.

Ten niezwykły kompleks wojskowych budynków ma nam do opowiedzenia prawie 400 letnią historię, którą tworzyli tutaj Szwedzi, Francuzi, Rosjanie oraz Polacy. Na przestrzeni lat twierdzę rozbudowywano, a jej rozmiar budził zachwyt. Dziś oprócz poznania samej historii twierdzy mamy okazję zajrzeć do wnętrza budynków koszar, zobaczyć ciekawe muzea, wdrapać się na świetny punkt widokowy oraz poczuć ducha miasta koszar.

Twierdza Modlin – zwiedzanie miasta koszar

14. Diable Skały Bukowiec – Pogórze Rożnowskie jesienią

Na Pogórzu Rożnowskim w niewielkiej wsi Bukowiec możemy zwiedzić malowniczy rezerwat Diable Skały. Tutaj porozrzucane po lesie potężne bloki skalne okrąża ciekawa ścieżka przyrodnicza. Ich pochodzenie tłumaczy również wiele miejscowych legend, owianych tajemniczymi zjawiskami.

Rezerwat przyrody Diable Skały w Bukowcu to prawdziwa perełka Pogórza Rożnowskiego! Spacerując wśród kilku pięknych i potężnych skał piaskowych, czujemy się jak w bajce. Rezerwat zajmuje ponad 16 ha, tutaj każda ze skał ma swoją nazwę, a więc na szlaku spotkamy Diabła, Samotną Skałę czy Grzyba. Fenomenem są również jaskinie, które upodobały sobie nietoperze. To świetny kierunek na jesienny wypad dla całych rodzin.

Diable Skały Bukowiec – niezwykła atrakcja Pogórza Rożnowskiego

15. Paczków – polskie Carcassonne na jesień

Strzeliste wieże, miejskie bramy i potężny kościół obronny, to tylko kilka z ciekawych miejsc, które nas zaskoczą w tym miniaturowym mieście twierdza. Gdzie warto pojechać na jesień w Opolskim? Paczków to świetny kierunek na jesienny wypad z nowoczesnymi atrakcjami i zarazem historycznymi ciekawostkami.

Już od prawie 700 lat Paczków jest otoczony wysokimi murami, które mają zapewnić bezpieczeństwo miastu, a także jego mieszkańcom. Dziś mury, które otaczają centrum Paczkowa liczą 1,2 km, oprócz tego wciąż zobaczymy w nich 19 baszt i 4 bramy miejskie.

To niewielkie miasteczko przy bliższym spotkaniu naprawdę zyskało nasz podziw. Centralnym punktem miasta jest rynek z eleganckim ratuszem, na którym mieści się punkt widokowy. W Paczkowie warto również zobaczyć potężny kościół obronny, a także jedyne w Polsce Muzeum Gazownictwa.

Paczków – miasto zwane polskim Carcassonne

16. Dworek Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli – gdzie pojechać jesienią na Mazowszu?

Żelazowa Wola to malutka wioska na Mazowszu, w której na świat przyszedł najsłynniejszy polski kompozytor, czyli Fryderyk Chopin. Do Żelazowej Woli ściągają turyści z całego świata żeby zajrzeć do niewielkiego dworku z muzeum Fryderyka Chopina. A także by spacerując po romantycznym parku wsłuchać się w niezwykłą melodię jego najsłynniejszych utworów.

Obecnie dworek w Żelazowej Woli pełni funkcję muzeum. W kilku pomieszczeniach urządzonych w minimalistyczny sposób zobaczymy skromną ekspozycję. Wystawa związaną jest przede wszystkim z rodziną Skarbków i Chopinów. Zobaczymy tu między innymi ich pamiątki rodzinne, książki oraz meble. W jednym z pomieszczeń stanął duży fortepian, to właśnie tutaj odbywają się również słynne koncerty Chopinowskie.

Żelazowa Wola – Dom urodzenia Fryderyka Chopina

17. Połonina Wetlińska – najpiękniejszy jesienny szlak Bieszczad

Gdzie pojechać w polskie góry jesienią? Bieszczady to niezwykła kraina Polski, która skrywa w sobie tak dużą historię, że aż trudno w nią uwierzyć. Czy wiesz, że przed wojną Bieszczady były jednym z najbardziej zaludnionych regionów Polski! Jak to możliwe, że po gwarnych wioskach nie pozostał prawie żaden ślad?

Jednym z najciekawszych jesiennych szlaków Bieszczad jest Połonina Wetlińska. Właśnie jesienią bukowe lasy zaczynają się złocić, a widokowe połoniny przybierają czerwoną barwę. Wędrując przez połoninę możemy zdobyć szczyt Smerek oraz odwiedzić kultowe schronisko Chatka Puchatka.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments