Niepołomice to druga po Krakowie stolica Polski? Wydaje się być to śmieszne, jednak gdy poznamy nieco zagadkowej historii miasta, wszystko stanie się jasne.

Niepołomice to małe miasteczko, które położone jest w centrum województwa Małopolskiego. Jako pierwsi upatrzyli je sobie już Piastowie, budując w małej osadzie pierwszy myśliwski zamek. Wszystko dlatego, że położenie Niepołomic było świetne. Nie dość, że blisko Krakowa, to jeszcze w otoczeniu potężnego kompleksu Puszczy Niepołomickiej, w której można było polować na dziką zwierzynę dowoli. Dziś to nowoczesne miasto, które oferuje wiele ciekwych atrakcji.

Małopolska – 25 najciekawsze atrakcje, co warto zobaczyć, gdzie pojechać na jeden dzień, weekend i we dwoje?

Mapa najciekawszych atrakcji Niepołomic i okolicznej Puszczy Niepołomickiej.

Zamek w Niepołomicach

Zamek w Niepołomicach przeszedł w swojej historii wiele modernizacji już za czasów królewskich. Bywali tu wszyscy monarchowie, często uciekając ze stolicy przed zarazami, zamek stawał się wtedy ich siedzibą. Jednak czasy wojen przekreśliły wszystkie lata świetności zamku, odbierając mu swój blask. W późniejszych czasach pełnił funkcję magazynu, lokali komunalnych, a nawet porodówki.

Zwiedzanie zamku w Niepołomicach

Obecnie zamek w Niepołomicach na nowo zachwyca turystów i jest wizytówką miasta. Na pierwszym piętrze zamku znajduje się Muzeum Niepołomickie, które prezentuje wystawy malarstwa i rzeźby znanych polskich artystów. Znajdziecie tu dzieła Henryka Siemiradzkiego, Piotra Michałowskiego, Jacka Malczewskiego, czy Stanisława Witkiewicza. Są tu również dzieła artystów europejskich pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Ciekawie prezentuje się też wystawa trofeów myśliwskich. Przede wszystkim zobaczycie tu zwierzęta i ptaki zamieszkujące Puszcze Niepołomicką, ale i egzotyczne zwierzęta z innych kontynentów. Dodatkowo możemy obejrzeć broń myśliwską. Obecnie na zamku działa także centrum konferencyjne, można tu wynająć pokój w hotelu lub skorzystać z usług restauracji.


Ogrody Królowej Bony – atrakcje Niepołomic

Tuż obok zamku znajdują się Ogrody Królowej Bony. To małe labirynty z żywopłotu, które są dodatkowo ułożone we wzory geometryczne. Przy wejściu do ogrodów zobaczycie też pomnik Kazimierza Wielkiego i małego chłopczyka. Ten pomnik swojemu królowi postawili mieszkańcy, jako podziękowanie za zbudowanie w Niepołomicach zamku i kościoła.

Dodatkowo w ogrodach za zamkiem znajduje się Osada Podegrodzie. To mały skansen z 3 zabytkowymi, drewnianymi, ponad 100 – letnimi chatami, jakie trafiły tutaj z okolic Niepołomic. To głównie miejsce rekreacyjne przeznaczone na biesiadowanie.

Niepołomice – Kościół pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników

Obowiązkowym punktem do odwiedzenia w Niepołomicach jest kościół parafialny p.w. Dziesięciu Tysięcy Męczenników. Świątynia jest najstarszym zabytkiem miasta, a liczy już ponad 650 lat! Z Zewnątrz widać wyraźnie, że kościół jest mieszanką kilku stylów architektonicznych, dodatkowo świątynie otacza wysoki mur. Wnętrze kościoła zdobią zachwycające freski, a najważniejszym obrazem jest wizerunek św. Karola Boromeusza. Zwiedzając wnętrze kościoła warto też zwrócić uwagę na rzeźbiony nagrobek Branickich, który mieści się w bocznej kaplicy.

Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne to fenomenalny obiekt na mapie Małopolski. Tutaj w prosty sposób możemy poznać tajemnice wszechświata, wziąć udział w prelekcjach, warsztatach, obejrzeć rozgwieżdżone niebo, a nawet skorzystać z oferty noclegu. Obserwatorium nosi imię Kazimierza Kordylewskiego – odkrywcy pyłowych księżyców Ziemi.

Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach

W Niepołomicach możecie także zajrzeć do Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa. Znajdziecie tam niespotykane, jedyne w Polsce Muzeum Fonografii, placówka ta prezentuje interesującą historię dźwięku, proces jego rejestrowania, a także odtwarzania. Jedną z atrakcji muzeum jest sala odsłuchowa, w której zgromadzonych jest ok. 2 000 płyt winylowych. Jeśli macie ochotę, można je odsłuchać na specjalnie przygotowanym do tego stanowisku.

Niepołomice – Kopiec Grunwaldzki

Kopiec Grunwaldzki w Niepołomicach to najwyżej położony punkt miasta, jego wysokość wynosi 226 m n.p.m. Został usypany w 500 rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Na szczycie kopca stoi wysoki pomnik z krzyżem. Co więcej rozpościera się stąd piękna panorama z jednej strony na Puszczę Niepołomicką, a z drugiej na Kraków. W 600 rocznicę bitwy pod Grunwaldem, mieszkańcy Niepołomic ponownie upamiętnili to wydarzenie i przed kopcem ustawili mały pomnik, który przedstawia waleczną postać króla Jagiełły na koniu.

Puszcza Niepołomicka – szlaki piesze i rowerowe

Puszcza Niepołomicka to potężny kompleks leśny zajmujący 11 tys. ha, na tym terenie znajduje się dodatkowo kilka rezerwatów przyrody. Nazwa puszczy związana jest ze słowem „niepołomny”, czyli trudny do zagospodarowania, niedostępny. Potężny obszar puszczy zachęcał do polowań, dlatego też do tego miejsca chętnie przyjeżdżali wszyscy władcy Polski.

W czasie zaborów i wojen, gdy wzrastało zapotrzebowanie na drewno, wycinano puszczę sadząc w zamian szybko rosnące sosny, dlatego to one dziś dominują w drzewostanie. Podczas II wojny światowej puszcza była miejscem masowych egzekucji, dziś spotkamy tu cmentarze i mogiły poległych żołnierzy i partyzantów. Obecnie Puszcza Niepołomicka tu ulubione miejsce na spacery i przejażdżki rowerowe dla mieszkańców i samych krakowian. Sieć szlaków pieszych i rowerowych jakie mamy do dyspozycji jest naprawdę imponująca!

Opactwo w Staniątkach

Kilka kilometrów na południe od Niepołomic znajduje się mała miejscowość Staniątki. W tej niewielkiej wiosce możecie odkryć ciekawy zabytek, jakim jest Opactwo Benedyktynek. Jest to najstarszy klasztor mniszek Benedyktynek w Polsce, który liczy już prawie 700 lat.

Na jego terenie spotkacie również jeden z najstarszych kościołów halowych w Polsce, który wyróżnia równa wysokość wszystkich naw. Świątynia jest pod wezwaniem NMP i św. Wojciecha. Choć po czasach, zaborów, wojen i PRL-u budynki klasztorne były mocno zniszczone, dziś są pomału remontowane i podnoszone z ruiny. Niestety budynków klasztoru nie można zwiedzać, gdyż Benedyktynki są zakonem klauzurowym.

Niepołomice to niezwykle ciekawe miasteczko Małopolski, które ukryło się w cieniu potężnego Krakowa. Tym bardziej warto tu przyjechać, żeby zobaczyć piękny zamek, najstarszy zabytek miasta, jakim jest kościół parafialny, czy poznać nasz wszechświat w niepołomickim obserwatorium astronomicznym. Zdecydowanie chwilę wytchnienia dadzą nam leśne szlaki Puszczy Niepołomickiej, którą można przemierzać bez końca.

Plan wypadu do Niepołomic

Dojazd : kierunek Kraków – Niepołomice droga nr 75

Parking : ogólnodostępny płatny parking na rynku w Niepołomicach

Bilety Wstępu:

  • Zamek w Niepołomicach – 15 zł/os bilet normalny, 10 zł/os bilet ulgowy
  • Muzeum Fonografii – 10 zł/os bilet normalny, 8 zł/os bilet ulgowy

Czas zwiedzania : Zamek w Niepołomicach 1 godz., spacer po Puszczy Niepołomickiej 1-1,5 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

4.4 16 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Izabela
Izabela
1 rok temu

Bardzo dziękuję za artykuł – właśnie się wybieram w te okolice, bardzo przydatne informacje!!

Mateusz
Admin
Mateusz
1 rok temu
Reply to  Izabela

Cieszymy się, że mogliśmy pomóc i trzymamy kciuki z udany wypad. Z Niepołomic niedaleko do Wieliczki, a tam nie tylko kopalnia, na blogu również znajdziesz wpis o Wieliczce. Pozdrawiamy 😉