Aktywnie

Niepołomice – 6 najciekawszych miejsc

Niepołomice – druga po Krakowie stolica Polski?

To małe miasteczko, położone jest w centrum województwa małopolskiego. Jako pierwsi upatrzyli je sobie już Piastowie, budując tu początkowo myśliwski zamek w małej osadzie Niepołomice. Wszystko dlatego, że położenie wioski było świetne, blisko Krakowa i w otoczeniu potężnego kompleksu Puszczy Niepołomickiej.

Zamek w Niepołomicach i centrum miasta

Zamek przeszedł w swojej historii wiele modernizacji już za czasów królewskich. Bywali tu wszyscy monarchowie, często uciekając ze stolicy przed zarazami, zamek stawał się wtedy ich siedzibą. Jednak czasy wojen przekreśliły wszystkie lata świetności zamku, odbierając mu swój blask. W późniejszych czasach pełnił funkcję magazynu, lokali komunalnych, a nawet porodówki. Obecnie zamek na nowo zachwyca turystów swoim widokiem i jest wizytówką miasta. Na pierwszym piętrze znajduje się Muzeum Niepołomickie prezentujące wystawy malarstwa i rzeźby znanych polskich artystów. Znajdziecie tu dzieła Henryka Siemiradzkiego, Piotra Michałowskiego, Jacka Malczewskiego, czy Stanisława Witkiewicza. Są tu również dzieła artystów europejskich pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Ciekawie prezentuje się też wystawa trofeów myśliwskich. Przede wszystkim zobaczycie tu zwierzęta i ptaki zamieszkujące Puszcze Niepołomicką jak i egzotyczne zwierzęta z innych kontynentów. Ale także i broń myśliwską.

Obecnie zamek to też prężnie prosperujące centrum konferencyjne, można tu wynająć pokój w hotelu lub skorzystać z usług restauracji. Obok zamku znajdują się Ogrody Królowej Bony. To małe labirynty z żywopłotu, dodatkowo ułożone we wzory geometryczne. Przy wejściu do ogrodów zobaczycie też pomnik Kazimierza Wielkiego i małego chłopczyka.

Za zamkiem znajduje się Osada Podegrodzie. To mały skansen z 3 zabytkowymi, drewnianymi, ponad 100- letnimi chatami z okolic Niepołomic. To miejsce rekreacyjne przeznaczone na biesiadowanie.

Obowiązkowym punktem do odwiedzenia w Niepołomicach jest kościół parafialny p.w. Dziesięciu Tysięcy Męczenników, który ma już ponad 650 lat!

Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne to fenomenalny obiekt na mapie małopolski. Tutaj w prosty sposób możemy poznać tajemnice wszechświata, wziąć udział w prelekcjach, warsztatach, obejrzeć rozgwieżdżone niebo, a nawet skorzystać z oferty noclegu. Obserwatorium nosi imię Kazimierza Kordylewskiego – odkrywcy pyłowych księżyców Ziemi. Obecnie obserwatorium jest w fazie rozbudowy.

Możecie także zajrzeć do Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa. Znajdziecie tam niespotykane, jedyne w Polsce Muzeum Fonografii, placówka ta prezentuje historię dźwięku, jego rejestrowania, a także odtwarzania. Jedną z atrakcji muzeum jest sala odsłuchowa, w której zgromadzonych jest ok. 2 000 płyt winylowych. Jeśli macie ochotę, można je odsłuchać na specjalnie przygotowanym do tego stanowisku odsłuchowym.

Kopiec Grunwaldzki

Kopiec Grunwaldzki to najwyżej położony punkt miasta, jego wysokość wynosi 226 m n.p.m. Został usypany w 500 rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Na jego szczycie stoi pomnik z krzyżem. Co więcej rozpościera się tu piękna panorama z jednej strony na Puszczę Niepołomicką, a z drugiej na Kraków. W 600 rocznicę bitwy pod Grunwaldem mieszkańcy Niepołomic ponownie upamiętnili to wydarzenie i przed kopcem ustawili mały pomnik przedstawiający postać króla Jagiełły na koniu.

Puszcza Niepołomicka

Puszcza Niepołomicka to potężny kompleks leśny zajmujący 110 ha, na tym terenie znajduje się 6 rezerwatów przyrody.

Sieć szlaków pieszych i rowerowych jakie mamy do dyspozycji jest naprawdę imponująca!

Nazwa puszczy związana jest ze słowem „niepołomny”, czyli trudny do zagospodarowania, niedostępny. Potężny obszar puszczy zachęcał do polowań wszystkich władców Polski. W czasie zaborów i wojen, gdy wzrastało zapotrzebowanie na drewno, wycinano puszczę sadząc w zamian szybko rosnące sosny, dlatego to one dziś dominują w drzewostanie. Podczas II wojny światowej puszcza była miejscem masowych egzekucji, dziś spotkamy tu cmentarze i mogiły poległych żołnierzy i partyzantów.

Opactwo w Staniątkach

Kilka kilometrów na południe od Niepołomic znajduje się mała miejscowość Staniątki. W tej niewielkiej wiosce możecie odkryć ciekawy i ważny zabytek – Opactwo Benedyktynek. Jest to najstarszy klasztor mniszek Benedyktynek w Polsce, pochodzi z XIII w. Na jego terenie spotkacie również jeden z najstarszych kościołów halowych (nawy równej wysokości) w Polsce, jest pod wezwaniem NMP i św. Wojciecha. Jednak po czasach, zaborów, wojen i PRLu budynki klasztorne są pomału remontowane i podnoszone z ruiny. Niestety budynków klasztoru nie można zwiedzać, gdyż Benedyktynki są zakonem klauzurowym.

Plan wypadu do Niepołomic

Dojazd : najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem

Czas Przejazdu: Kraków 30 min,. Lublin 3 godz. 45 min., Rzeszów 1 godz. 20 min., Warszawa 4 godz. 20 min.

Parking : ogólnodostępny płatny parking na rynku w Niepołomicach

Bilety Wstępu: Zamek w Niepołomicach – 15 zł/os bilet normalny, 10 zł/os bilet ulgowy. Muzeum Fonografii – 10 zł/os bilet normalny, 8 zł/os bilet ulgowy

Czas zwiedzania : Zamek w Niepołomicach 1 godz., spacer po Puszczy Niepołomickiej 1-1,5 godz.

Koszt wypadu dla 2 osób: np. z Krakowa – 80 zł