Małopolska to zdecydowanie najciekawsze województwo w Polsce! Dlaczego? Bo właśnie tutaj możesz odwiedzić aż 6 parków narodowych z najmniejszym Ojcowskim i najstarszym Pienińskim PN. Przemierzyć szlaki najpiękniejszych gór Polski, czyli Tatr, Beskidów, Gorców i Pogórzy. Przepiękne galicyjskie miasteczka i uzdrowiska, ponad 40 niezwykłych zamków, najwięcej w kraju wpisów na listę UNESCO, 5 potężnych jezior, świetne szlaki rowerowe Velo Dunajec, Czorsztyn i Poprad oraz mnóstwo nowoczesnych miejscówek. Chodź z nami “na pole” poznać wszystkie cuda naszego województwa, naszej wyjątkowej Małopolski!

Co warto zobaczyć w Małopolsce i jakie atrakcje, czekają tutaj na Ciebie? Nasze województwo małopolskie choć jest jednym z mniejszych w Polsce może pochwalić się mnóstwem genialnych przyrodniczych atrakcji! Właśnie tu możesz zobaczyć najwięcej parków narodowych w Polsce: Tatrzański, Gorczański, Ojcowski, Babiogórski, Pieniński, Magurski. A także 11 rezerwatów przyrody, potężną Puszczą Niepołomicką i największą w Polsce pustynię Błędowską. Pod względem przyrodniczych skarbów Małopolska rządzi!

Każdy kto uwielbia górskie wędrówki koniecznie musi odwiedzić Małopolskę. Szlaki Tatr serwują zachwycające widoki, na długodystansowe wyprawy warto się wybrać w Beskid Sądecki, Niski, czy Gorce. Natomiast na początkujących czekają szlaki Pienin, Beskidu Wyspowego, czy Pogórza Rożnowskiego i Wiśnickiego. Nie muszę chyba tłumaczyć, że to prawdziwy górski raj.

Jednak nasze województwo to również skarbnica niezwykłych zabytków. Zobaczysz tu aż 5 obiektów wpisanych na listę UNESCO jak Stare Miasto w Krakowie, kopalnia soli w Wieliczce i Bochni, klasztor w Kalwarii Zebrzydowskiej, obóz koncentracyjny Auschwitz, a także drewniane kościoły i zabytkowe cerkwie. A do tego mamy przecież przepiękne zamki jak Wawel (drugi największy w Polsce), bajkowy zamek w Nowym Wiśniczu, owiany legendami zamek Dunajec w Niedzicy, czy usianą twierdzami Dolinę Dunajca.

Galicyjskie miasteczka kuszą ciekawymi atrakcjami. Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Gorlice, Wieliczka, Olkusz, w każdym z tych miejsc odkryjesz nowoczesne muzea, ciekawe atrakcje dla dzieci i genialne restauracje. Daj się ugościć w Małopolsce i poznaj niepowtarzalne atrakcje, jakie po prostu musisz zobaczyć!

Małopolska – gdzie leży? Informacje i ciekawostki, mapa atrakcji

Województwo małopolskie leży na południu Polski, tuż przy granicy ze Słowacją. Sąsiaduje również z województwem śląskim, świętokrzyskim i podkarpackim. Pod względem powierzchni Małopolska jest jednym z mniejszych w Polsce (12 miejsce), zajmuje obszar 15 182 km². Jednak mieszka tutaj aż 3,4 mln osób, co daje już 4 pozycję w kraju. 


Jakie miasta są w województwie małopolskim? Największym miastem i stolicą Małopolski jest Kraków, tuż za nim plasuje się Tarnów, Nowy Sącz, Gorlice, Nowy Targ, Wieliczka, Bochnia i Olkusz.

Z czego słynie województwo Małopolskie? To przede wszystkim skarbnica przyrodniczych cudów o czym świadczy 6 parków narodowych. Małopolska słynie też z pięknych zabytków i największej ilości wpisów na listę UNESCO. Oprócz tego mamy tu kilkanaście miejscowości uzdrowiskowych z leczniczymi wodami. A do tego mnóstwo pięknych górskich szlaków oraz świetną regionalną kuchnię.

1. Tatrzański Park Narodowy – gdzie warto pojechać na weekend w Małopolsce?

Co warto zobaczyć w Małopolsce? Tatry to najwyższe góry w Polsce i najbardziej spektakularna atrakcja Małopolski. Odwiedzając jedno z 8 tatrzańskich schronisk możesz spróbować kultowej szarlotki, albo skorzystać z noclegu w samym sercu Tatr. Nie brakuje tu też zjawiskowych jaskiń, jak chociażby słynna jaskinia Mroźna, Mylna, czy największa Wielka Śnieżna.

W Tatrach mamy aż 275 km szlaków, więc jest w czym wybierać. Począwszy od łatwych tras reglowych, po wysokogórskie szlaki z łańcuchami, klamrami i drabinkami. Cały obszar Tatr objęty jest specjalną ochroną przez Tatrzański Park Narodowy, w którego logo znalazła się kozica górska. Najwyższym szczytem polskiej części Tatr są Rysy ze swoją wysokością 2499 m n.p.m.

Niezwykłe cuda przyrody zaskakują nas tu o każdej porze roku, kiedy zatem najlepiej pojechać w Tatry? Wiosną Dolina Chochołowska zalana jest przez morze krokusów. Latem na tatrzańskich polanach pasą się owce. Jesienią doliny osnuwa klimatyczna mgła, a bukowe drzewa zaczynają się złocić. Zima to czas białego szaleństwa, tatrzańskie zwierzęta zapadają w zimowy sen, a szczyty przykrywa puchowa kołdra. Zdecydowanie w Tatrach znajdziesz niepowtarzalne atrakcje, z których słynie Małopolska.

Tatry szlaki – 15 najpiękniejszych tras dla początkujących i zaawansowanych

2. Ojcowski Park Narodowy – gdzie na jeden dzień w Małopolsce?

Co warto zobaczyć w okolicach Krakowa? Ojcowski Park Narodowy powstał w 1956 roku, zajmuje powierzchnię 22km2, a więc to najmniejszy park narodowy w Polsce. Choć jego obszar nie jest duży, to jednak pod względem ilości niepowtarzalnych roślin jakie możemy w nim spotkać, ustępuje jedynie Tatrom i Pieninom.

Aż trudno uwierzyć, że potężne formacje skalne Ojcowskiego Parku Narodowego są stworzone ze szczątek milionów organizmów, które opadły na dno morza. Maczuga Herkulesa, Igła Deotymy, Brama Krakowska, czy skała Rękawica to najpopularniejsze ostańce jakie tutaj zobaczysz.

Jakie atrakcje czekają na nas w Ojcowskim Parku Narodowym? Park to nie tylko skały, to również ponad 500 jaskiń w tym najsłynniejsza Grota Łokietka i Jaskinia Ciemna, w których hibernują nietoperze. Dodatkowo garść historycznych ciekawostek odkryjemy odwiedzając zamek w Ojcowie i na Pieskowej Skale. Zatem jeśli zastanawiasz się gdzie pojechać w Małopolsce na jeden dzień dzieckiem to Ojców będzie idealnym kierunkiem!

Ojcowski Park Narodowy – atrakcje i zabytki, 14 najciekawszych miejsc, jakie warto zobaczyć

3. Kraków – stolica Małopolski i największe miasto regionu

Gdzie pojechać we dwoje w Małopolskie? Oczywiście do Krakowa! To miasto czaruje największym w Polsce rynkiem, który tętni życiem zarówno w dzień jak i nocą. Co więcej, jego urok możesz odkrywać podczas romantycznej przejażdżki bryczką. A na zakupy wybrać się do Sukiennic, gdzie znajdziesz mnóstwo regionalnych pamiątek z Małopolski.

Kraków to zdecydowanie miasto zabytków! Co warto zobaczyć w Krakowie? Przepiękny kościół Mariacki, z którego wieży co godzinę rozbrzmiewa hejnał, niepowtarzalny zamek na wzgórzu wawelskim (drugi największy w Polsce) ze słynnym dzwonem Zygmunta i katedrą, w której odbywały się królewskie koronacje, a do tego niezwykła dzielnica Kazimierz z kultowymi zapiekankami.

Jednak Kraków jak przystało na stolicę Małopolski, oferuje nam również i historyczne atrakcje. Słynny Kopiec Kościuszki z panoramą miasta, niepowtarzalne opactwo benedyktynów w Tyńcu, czy Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Co przyciąga turystów do Krakowa? Stolica Małopolski to też miasto nowoczesne z mnóstwem atrakcji dla dzieci! Ogród Doświadczeń, Muzeum Obwarzanka, który jest symbolem i smakołykiem Krakowa, albo Muzeum Lotnictwa przypadną do gustu najmłodszym turystom.

A co z przyrodniczymi skarbami Krakowa? Genialny Park Zakrzówek jaki powstał na terenie dawnego kamieniołomu, Krakowski Ogród Zoologiczny w Bielańsko-Tynieckim Parku Krajobrazowym, zielone planty wokół Starego Miasta, a do tego Wisła, która oplata Kraków i serwuje garść wodnych atrakcji. Zdecydowanie Kraków i jego atrakcje to idealny kierunek na odkrywanie skarbów, jakie oferuje Małopolska zarówno na jeden dzień, weekend, we dwoje, czy z dzieckiem.

4. Kopalnia soli w Wieliczce – atrakcja Małopolski z listy UNESCO

Z czego słynie Małopolska? Co roku do kopalni soli Wieliczka przyjeżdżają miliony turystów, żeby móc zejść ponad 130 metrów w głąb ziemi i podziwiać świat niczym z filmów science-fiction. Podziemne korytarze ciągną się tu kilometrami, a na każdym poziomie odkrywamy zaskakujące potężne komory z najpiękniejszą kaplicą św. Kingi, solankowe jeziorka i solne rzeźby stworzone przez górników. To zaskakująca atrakcja Małopolski z ponad 700 letnią historią, jaką warto zobaczyć z dzieckiem!

Kopalnię soli w Wieliczce tworzy skomplikowana sieć wielopoziomowych sztolni, a zwiedzać możemy dziś jedynie 2% tego podziemnego świata. Łączna sieć korytarzy to aż 245 km, taką trasą w linii prostej moglibyśmy dotrzeć z Wieliczki, aż do Łodzi. Podziemny labirynt z 26 szybami ma 9 poziomów, a maksymalna głębokość to 327 metrów.

Dziś podczas zwiedzania trasy turystycznej w kopalni pokonujemy dystans około 3,5 km. Schodzimy do głębokości 135 m i pokonujemy aż 800 schodów. Temperatura w kopalni jest stała i wynosi ok. 17°C, zatem jeśli zastanawiasz się jakie atrakcje Małopolski zobaczyć kiedy pada deszcz, albo na powierzchni jest mróz bądź upał, pod ziemią mamy gwarancję, że zwiedzanie zawsze będzie udane i komfortowe.

Wieliczka – miasto solnych atrakcji 7 miejsc, które trzeba zobaczyć

5. Zalipie – najpiękniejsza malowana wieś w Polsce, gdzie pojechać we dwoje w Małopolsce?

Co warto zobaczyć w Małopolsce? Zalipie to mała wioska, która leży w Małopolsce, a dokładnie na Powiślu Dąbrowskim. To tutaj przyjeżdżają tysiące turystów z Polski i zagranicy, by zobaczyć słynne malowane chaty, odwiedzić Dom Malarek i Zagrodę Felicji Curyłowej. Przemierzając spokojne ulice Zalipia i zaglądając w progi gospodarstw mamy okazję wyruszyć w niezwykle kolorową podróż i poznać piękną tradycję zalipiańskich malarek.

Małopolska to kraina niezwykle różnorodnych atrakcji, ale czy mogliśmy się spodziewać, że znajdziemy tutaj taką wyjątkową perełkę jak malowana wieś? Choć od wielu lat Zalipie jest popularną atrakcją, to na szczęście nie utraciło swojego wiejskiego klimatu. Wędrując po wąskich uliczkach wsi napotykamy na wyjątkowo pomalowane gospodarstwa, kolorowe domy, przyozdobione studnie, budy dla psów, a nawet stodoły.

Zalipie to prawdziwa perełka na mapie Powiśla Dąbrowskiego, Małopolski, a nawet całego kraju. Zaplanuj tu swój wypad na wiosnę, gdy kwitną rzepaki, cudownie słodko pachną bzy, a malowane chaty po zimie odzyskują swój wyrazisty kolor. Gwarantujemy, że nieśpieszny spacer po wiosce będzie okraszony miejscowymi opowieściami i piękną historią zalipiańskiej tradycji.

Zalipie – zwiedzanie atrakcji malowanej wsi w Małopolsce

6. Krynica Zdrój – najsłynniejsze uzdrowisko Małopolski i jego atrakcje

Już od ponad 200 lat Krynica-Zdrój przyjmuje kuracjuszy, którzy w wyjątkowych wodach i górskim klimacie regenerują swoje zdrowie. Przez ten czas do Krynicy przyjechało wiele znanych osobistości, jak Jan Matejko, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, czy Jan Kiepura. Krynica nie tylko dodawała kuracjuszom zdrowia, ale i inspirowała, aż w końcu stała się bardzo modnym kurortem.

Dziś również Krynicę wciąż odwiedza wielu turystów. Nic dziwnego skoro możemy tu zarówno wypocząć, jak i świetnie się bawić. Kolejka linowa na Górę Parkową porywa nas w szaloną podróż wagonikami retro, najdłuższą w Polsce kolejką gondolową możemy wjechać na szczyt Jaworzyny Krynickiej, a wędrując po spiralnej kładce w koronach drzew odkryjemy zjawiskowy świat ptaków i świetne widoki.

Krynica-Zdrój to również świetna baza wypadowa na szlaki Beskidu Sądeckiego, który otacza miasteczko. Jednak w Krynicy nie brakuje też świetnych atrakcji dla dzieci jak chociażby Muzeum Zabawek. Natomiast na wielbicieli sztuki czeka genialne Muzeum Nikifora. Gdzie warto pojechać na weekend w Małopolsce? Krynica-Zdrój z pewnoscią będzie świetnym weekendowym kierunkiem.

Krynica Zdrój atrakcje – 10 najciekawszych miejsc, jakie warto zwiedzić w perle wśród uzdrowisk Małopolski

7. Velo Czorsztyn – najpiękniejsza trasa rowerowa w Małopolsce

Gdzie pojechać na rower w Małopolsce z całą rodziną? Trasa Velo Czorsztyn to malowniczy szlak rowerowy i genialna atrakcja Małopolski, która serwuje nam panoramy na Pieniny, Gorce i Tatry. Dodatkowo podrzuca garść historycznych ciekawostek o zamku w Czorsztynie i Niedzicy. Ale to nie koniec atrakcji, bo Velo Czorsztyn okrąża jezioro Czorsztyńskie, a specjalna ścieżka prowadzi nas jego brzegiem.

Szlak rowerowy Velo Czorsztyn ma 2 warianty tras jakimi możesz podróżować. Pierwsza opcja to dłuższa pętla, która liczy 38,5 km i jest to zdecydowanie trasa dla ambitnych kolarzy, którym nie straszne są górki.

Drugi wariant jest bardziej lajtowy, trasa liczy 27,5 km, jedziemy cały czas wytyczoną ścieżką rowerową wokół jeziora. Jednak w tym przypadku trzeba skorzystać z promu między zamkiem w Niedzicy, a zamkiem w Czorsztynie. Ale to tylko dodatkowa atrakcja, z której często korzystają rodziny z dziećmi. Velo Czorsztyn to niepowtarzalna atrakcja, jaką znajdziesz w Małopolsce i pomysł na aktywne spędzenie czasu z pięknymi widokami i historycznymi opowieściami.

Velo Czorsztyn – najpiękniejsza trasa rowerowa w Małopolsce

8. Stary Sącz atrakcje – galicyjskie miasteczko, z którego słynie Małopolska

Gdzie warto pojechać na weekend w Małopolsce? Stary Sącz to niewielkie miasteczko, które leży w Kotlinie Sądeckiej u stóp wzgórz Beskidu Sądeckiego z Przehybą i Radziejową na czele. Opływają, a właściwie wręcz otulają go dwie górskie rzeki, czyli Dunajec i Poprad. Już samo otoczenie Starego Sącza jest wyjątkowe, a do tego dochodzi przecież prawie 700 lat historii miasta, które jest jednym z najstarszych w Polsce!

Uroku Staremu Sączowi dodają zabytki z rynkiem, na którym zatrzymał się czas. Koniecznie trzeba tutaj też zajrzeć do tajemniczych murów klauzurowego klasztoru, by poznać legendę o świętej Kindze. Kultowym miejscem są również starosądeckie błonia z ołtarzem papieskim i muzeum. To tutaj w 1999 roku mszę odprawiał Jan Paweł II.

To nie koniec ciekawych atrakcji w tej części Małopolski, bo Stary Sącz może pochwalić się również przyrodniczymi skarbami! Po moc wrażeń i widoków trzeba się wybrać na leśne molo z kładką w koronach drzew, ruchomym mostem, szklaną podłogą i potężnym hamakiem zawieszonym kilkanaście metrów nad ziemią. Natomiast na spotkanie z bobrem wyrusz do przyrodniczej enklawy Bobrowisko. Dzięki drewnianym kładkom wchodzimy w sam środek dzikiej natury i przy okazji poznawać sekrety zwierząt.

Stary Sącz – co warto zobaczyć? 10 najciekawszych atrakcji i zabytków

9. Najstarszy w Polsce Pieniński Park Narodowy – gdzie warto pojechać w góry w Małopolsce?

Pieniny to niewielkie pasmo górskie Małopolski, których różnorodne atrakcje mogą przyprawić o zawrót głowy. Ten wyjątkowy region przyciąga jak magnes genialnymi i łatwymi szlakami. Nikt się nie oprze panoramie ze szczytu Trzech Koron, Sokolicy, Wysokiej, czy szlaku przez Sokolą Perć. Tym bardziej, że na każdej z tych tras poradzą sobie nawet osoby początkujące albo rodziny z dziećmi.

Pieniny to typowo górski region, a mimo to znajdziesz tu również i wodne atrakcje. Rzeka Dunajec przedzierając się przez potężne granie szczytów Pienin wyrzeźbiła tutaj baśniowy przełom, jaki możemy oglądać podczas spływu flisacką tratwą, czy szalonego raftingu pontonem albo kajakiem. Jednak żeby ujarzmić nurt Dunajca trzeba było zbudować potężną zaporę w Niedzicy. Dzięki niej powstało jezioro Czorsztyńskie, na które możemy wypłynąć w romantyczny rejs gondolom. Co więcej, jezioro rozlało się pomiędzy dwoma pienińskimi zamkami w Niedzicy i Czorsztynie.

Gdzie z dzieckiem na wycieczkę Małopolska? Pieniny to zdecydowanie skarbnica przyrodniczych cudów, jakie chroni najstarszy w Polsce Pieniński Park Narodowy, a także Rezerwat Wąwóz Homole, Rezerwat Białej Wody i Rezerwat Przełom Białki. Do tego dochodzi niezwykły świat motyli i najstarsze w Polsce reliktowe sosny na Sokolicy. O wszystkich cudach natury dowiemy się odwiedzając przyrodnicze pawilony edukacyjne.

Czy warto jechać w Pieniny? Zdecydowanie warto, bo w Pieninach oprócz górskich szlaków i zamkowych opowieści odkryjemy wciąż żywą góralską tradycję. Krościenko nad Dunajec, Jaworki, Falsztyn, Niedzica, Sromowce i słynne uzdrowisko Szczawnica to miejscowości, jakie warto tutaj odwiedzić. Możliwości aktywnego wypoczynku w Pieninach nie brakuje, a wciąż przybywają też i nowoczesne atrakcje dla dzieci, czy seniorów. Zdecydowanie Pieniny to region Małopolski, jaki musisz zobaczyć.

Pieniny atrakcje i szlaki TOP 15 najciekawszych miejsc, jakie warto zobaczyć

10. Nowy Wiśnicz i najpiękniejszy zamek w Małopolsce – co robić w weekend z dzieckiem?

W samym centrum Małopolski leży niewielkie, choć niezwykle urocze miasteczko Nowy Wiśnicz. Na wzgórzu ponad miastem w otoczeniu Lipnicko-Wiśnickiego Parku Krajobrazowego wznosi się jeden z najpiękniejszych zamków Małopolski. Zamek w Nowym Wiśniczu to prawdziwa perełka, która zachwyca swoim bajkowym wyglądem, zjawiskową salą plafonową z pozłacanym sufitem oraz niezwykłą historią najbogatszych rodów Polski.

Tuż obok warto odwiedzić drewniany dworek Koryznówka, który liczy prawie 200 lat. Dziś mieści się w nim niewielkie Muzeum Pamiątek po Matejce. Spacerując po wnętrzach dworu wyczuwamy specyficzny zapach drewna, a otaczający nas ogród jest prawdziwą oazą spokoju, po której leniwie przechadzające się dumne pawie.

W Wiśnicko-Lipnickim Parku Krajobrazowym możemy zobaczyć niezwykłą przyrodniczą atrakcję, jaką jest Kamień Grzyb. Węższy u dołu na 17 m i szeroki na 27 m u góry kamień osiąga imponujące rozmiary. Gdzie na jeden dzień w Małopolsce? Zdecydowanie Nowy Wiśnicz to świetny kierunek by poznać przyrodnicze i historyczne atrakcje, z których słynie Małopolska.

Nowy Wiśnicz atrakcje i zabytki – 10 miejsc, które warto zobaczyć

11. Babiogórski Park Narodowy – szlak na królową Beskidów

Mówią że jest Matką Niepogód, Kapryśnicą, a nawet przeklętym szczytem! Czy naprawdę trzeba się jej obawiać? Zdecydowanie nie! Piękne panoramy są tutaj gwarantowane, a na szlak możecie śmiało ruszyć również z dziećmi. Babia Góra to świetny kierunek na jednodniową wycieczkę po Małopolsce z widokami i przyrodniczymi skarbami.

Jakie góry są w Małopolsce? Babia Góra to najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego oraz wszystkich pasm Beskidów. Mierzy 1725 m n.p.m., a zatem wyższe od niej szczyty znajdziemy już tylko w Tatrach. Pogoda na Babiej Górze często jest bardzo dynamiczna. Nawet w piękny, słoneczny, letni dzień nieraz znikąd pojawiają się silne i porywiste wiatry, czy burze. Zimą natomiast jest tu mroźno i bardzo wietrznie, właśnie przez tą zmienną pogodę Babia Góra jest nazywana Kapryśnicą.

Jakie atrakcje Beskidu Żywieckiego warto odwiedzić? Schronisko na Markowych Szczawinach z Muzeum Turystyki Górskiej, ciekawy skansen, czyli Orawski Park Etnograficzny, wieżę widokową na szczycie Mosorny Groń, a także uroczy zamek i miasteczko Sucha Beskidzka.

Babia Góra – szlak z Zawoi na najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego

12. Dobczyce Małopolska – zamkowe atrakcje z jeziorem dobczyckim w tle

Dobczyce to niewielkie miasteczko Małopolski, które skrywa wiele ciekawych atrakcji. Znajdziemy tu ruiny średniowiecznego zamku, położone wśród wzgórz Pogórza Wielickiego malownicze jezioro Dobczyckie, czy też uroczy skansen, a do tego odkryjemy tu kilka świetnych punktów widokowych.

Dobczyce to miasteczko, które leży zaledwie 30 km na południe od Krakowa. Wkomponowane jest w zielone wzgórza Pogórza Wielickiego, którym uroku dodaje błękitna woda jeziora Dobczyckiego. Ten sztuczny zbiornik powstał dzięki zaporze wodnej, jaką wypełniły wody rzeki Raba.

Jednak najciekawsze atrakcje Dobczyc znajdziemy na wysokim wzgórzu ponad miastem. Tutaj wznosi się średniowieczny zamek, który zapoczątkował trwającą już ponad 8 wieków historię najstarszego grodu nad Rabą.

Będąc w Dobczycach nie możemy pominąć Skansenu Budownictwa Ludowego, gdzie mamy okazję poznać tradycję i zwyczaje mieszkańców Pogórza. Natomiast na rekreacyjny spacer ponad lazurową wodą jeziora możemy się wybrać promenadą po koronie zapory.

Dobczyce – zabytki i atrakcje, 6 najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć

13. Dolina Popradu na romantyczny weekend w Małopolsce – Muszyna, Piwniczna i Rytro

Gdzie we dwoje Małopolskie? Dolina Popradu to niezwykle malowniczy zakątek Małopolski. Otulona przez przepiękne wzgórza Beskidu Sądeckiego serwuje zapierające dech panoramy. W zacisznych dolinach odnajdziemy piękne miasteczka, jak chociażby Stary Sącz. Ruiny zamku w Rytrze opowiadają wielowiekową historię tych ziem, a klimatyczne uzdrowiska dodają sił witalnych.

Poprad to górska rzeka, która swoje źródła ma po słowackiej stronie Tatr. Co ciekawe, wbrew logice nie płynie jak inne słowackie rzeki na południe, ale opływa Tatry i obiera kierunek północny, by połączyć się z Dunajcem. Dolina Popradu to prawdziwa petarda dla miłośników aktywnego wypoczynku. Możemy tutaj wybrać się zarówno na szalony rafting, przejażdżkę trasą rowerową, czy wypad na górski szlak.

Jednak dolina odkrywa też przed nami swoje najpiękniejsze skarby, czyli małe miasteczka i uzdrowiska – Muszyna, Żegiestów, Piwniczna, Rytro, czy Stary Sącz. Nie brakuje tutaj i nowoczesnych atrakcji, jak chociażby wyjątkowego leśnego mola, uroczej kładki na Bobrowisku, czy widokowych punktów.

Dolina Popradu – atrakcje, TOP 10 ciekawych miejsc, które warto zobaczyć

14. Niepołomice – co warto zobaczyć w Małopolsce blisko Krakowa?

Gdzie pojechać na weekend z Krakowa? Niepołomice to małe miasteczko, które położone jest w centrum województwa Małopolskiego. Jako pierwsi upatrzyli je sobie już Piastowie, budując w małej osadzie pierwszy myśliwski zamek. Wszystko dlatego, że położenie Niepołomic było świetne. Nie dość, że blisko Krakowa, to jeszcze w otoczeniu potężnego kompleksu Puszczy Niepołomickiej. Dziś Niepołomice to nowoczesne miasto, które oferuje wiele ciekawych atrakcji.

Jedną z najciekawszych jest zamek w Niepołomicach. Bywały w nim całe królewskie dwory, które często uciekały z Krakowa chociażby przed zarazami. Zamek stawał się wtedy ich siedzibą, czyli „drugim Wawelem”. Dziś w zamkowych pomieszczeniach możemy zobaczyć ciekawe muzeum rzeźby i malarstwa oraz wystawę myśliwskich trofeów.

Co jeszcze warto zobaczyć w Niepołomicach. Eleganckie ogrody królowej Bony, kościół p.w. Dziesięciu Tysięcy Męczenników, czyli najstarszy zabytek miasta, który liczy już ponad 650 lat, a także obserwatorium astronomiczne, jakie porywa nas w podróż do gwiazd. A to nie koniec atrakcji tej części Małopolski, bo miasto otacza potężny kompleks Puszczy Niepołomickiej, jaką możemy przemierzać jednym ze szlaków pieszych lub rowerowych.

Niepołomice – 6 najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć

15. Pogórze Ciężkowickie Małopolska – Skamieniałe Miasto i ciekawe atrakcje dla dzieci

Gdzie jechać na wycieczkę w Małopolsce? Małopolska jest niezwykle różnorodna i malownicza, a jej atrakcje naprawdę potrafią zaskoczyć! Tym razem polecamy Ci podróż do tajemniczego i pełnego legend Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach. Tutaj możesz odkryć potężne formy skalne, które niczym grzyby giganty wyrastają z ziemi, a może to jednak sprawka tajemniczych sił? Warto przekonać się samemu i odkryć ten fascynujący świat.

Gdzie warto pojechać na ciekawą wycieczkę z dzieckiem w Małopolsce? Szlak po Skamieniałym Mieście jest łatwy i bardzo ciekawy, a wręcz wciągający. Na każdym kroku napotykamy na finezyjne skały jak Czarownica, Cyganka, Piekiełko, Borsuk, Piramida, Warownia, czy Grunwald. Co więcej, w Skamieniałym Mieście możesz wejść również do Wąwozu Czarownic i zobaczyć klimatyczny wodospad. Szczególnie warto obejść rezerwat szlakiem Nietoperza i poznać wszystkie wyjątkowe skarby Ciężkowic.

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach – zwiedzanie atrakcji Pogórza Ciężkowickiego

16. Olkusz Małopolska – atrakcje srebrnego miasta na Jurze

Gdzie warto pojechać na jeden dzień? Urocza zabytkowa starówka, zachwycająca multimedialna wystawa Podziemny Olkusz i zjawiskowy zamek Rabsztyn, to atrakcje, jakimi szczyci się Srebrne Miasto. Jednak w Olkuszu odkryjemy również wielowiekową tradycję górnictwa, nieszablonowe muzea i mnóstwo przyrodniczych szlaków, idealnych do poznawania atrakcji Jury.

Olkusz to niewielkie niespełna 40-tysięczne miasto Małopolski, które leży w sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Otoczony jurajskimi skałami o niezwykłych kształtach, zielonymi lasami i zamkami szlaku Orlich Gniazd, odkrywa przed nami niezwykłe losy Srebrnego Miasta. Historia Olkusza od lat związana była z wydobyciem srebra i rud ołowiu, które pozyskiwano tutaj już ponad 850 lat temu.

Przez lata miasto wciąż się rozwijało i choć dziś nie funkcjonuje już żadna z kopalń, to jednak ich historia jest wciąż żywa. Olkusz kusi swoimi nowoczesnymi atrakcjami, jak zaskakujący Szlak Gwarków idealny do rodzinnego zwiedzania miasta, czy ciekawa multimedialna ekspozycja w podziemiach rynku, dzięki której w nowoczesny sposób odkryjemy historię miasta. Górnictwo, zabytki, przyroda, czy zamki to tylko kilka z powodów dla których warto odwiedzić Olkusz.

Olkusz – zwiedzanie atrakcji i zabytków, 11 miejsc, które warto zobaczyć

17. Magurski Park Narodowy – najmniejsze uzdrowisko w Polsce i dzikie szlaki Beskidu Niskiego

Beskid Niski to niezwykła kraina malowniczych wzgórz, jakie porastają buczynowe lasy, a także przepełnionych ciszą doliny dawnych Łemkowskich wsi, po których nie został ślad. Magurski Park Narodowy to idealny kierunek zarówno na górskie wypady po niezadeptanych szlakach, jak i rowerowe wycieczki przez przepełnione wzruszającą historią wsie Beskidu Niskiego.

Magurski Park Narodowy powstał w 1995 roku, jego głównym zadaniem jest ochrona karpackich lasów, jakie zajmują 90% powierzchni parku. Szczególnie cenne są tutaj buczyny, które jesienią przybierają zjawiskowe barwy. Wśród najciekawszych tras Beskidu Niskiego jest szlak na wieżę widokową Ferdel oraz ścieżka przyrodnicza Folusz do Diablego Kamienia i Magurskiego Wodospadu.

Jednak Beskid Niski serwuje nam również ciekawe historyczne atrakcje, które możemy poznawać odwiedzając łemkowskie wioski, wojenne cmentarze, czy kolorowe cerkwie z najpiękniejszą cerkwią w Kwiatoniu, która trafiła na listę UNESCO. Warto tu również odwiedzić Wapienne, czyli najmniejsze uzdrowisko w Polsce!

Magurski Park Narodowy – najciekawsze szlaki i atrakcje, 15 miejsc jakie warto zobaczyć

18. Podhale – atrakcje Małopolski u podnóża Tatr i Gorców

Przemierzając Podhale nasz wzrok przyciągają z reguły niezwykłe Tatry, jednak wokół nich możemy również odkryć niezwykłe miejsca przepełnione zabytkowymi kościołami, dworkami, ruinami zamków i wciąż kultywowaną tradycją góralską.

Gdzie na spacer w Małopolsce? Jedną z ciekawszych atrakcji Podhala jest rezerwat przyrody Bór na Czerwonem, który znajduje się w Nowym Targu. Tutaj dzięki uroczym drewnianym kładkom wchodzimy w dziką przyrodę torfowiska wysokiego. Dodatkowo poznajemy przyrodnicze ciekawostki i odkrywamy nietypowe rośliny, a wszystko to w scenerii niezwykle pachnących sosnowych borów.

Podążając z nurtem Dunajca, który w Nowym Targu powstaje z połączenia Białego i Czarnego Dunajca natrafiamy na niewielką podhalańską wioskę Łopuszna. To tutaj znajdziesz otoczony przez piękne stare jesiony i ukryty nieco w ich cieniu dwór w Łopusznej. Przez lata działał jako prężny folwark, zarządzany przez rodziny Lisickich, Tetmajerów i Lgockich. Dziś jest eleganckim zabytkiem i ciekawą atrakcją Podhala i całej Małopolski.

W niewielkiej wiosce na Podhalu, nieopodal jeziora Czorsztyńskiego mamy okazję zobaczyć zjawiskowy zabytek. Jest nim drewniany kościół w Dębnie Podhalańskim pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Schowany w gęstwinie starych drzew jest prawdziwą perełką Małopolski. Już od XV wieku drewniana świątynia służy wiernym. Zbudowany około 1490 roku, do dziś prezentuje swój oryginalny wygląd.

Również na Podhalu warto zobaczyć malowniczy rezerwat Przełom Białki. Górska rzeka Białka przedzierając się pomiędzy dwoma wapiennymi skałami wyrzeźbiła malowniczy przełom. Dziś jest on ulubionym miejscem odpoczynku turystów, cennym skarbem przyrodniczym oraz tłem do wielu filmowych scen.

Bór na Czerwonem – ścieżka edukacyjna w Nowym Targu

19. Gorce – najciekawsze szlaki na Magurki, Gorc, Lubań i Gorc Troszacki

Gorce to jedne z piękniejszych polskich gór. Właśnie tutaj możemy przemierzać gorczańskie szlaki w towarzystwie pachnących świerkowo-jodłowych lasów, odpoczywać na malowniczych górskich polanach i łapać świetne widoki z drewnianych wież. Gorce wciąż przesiąknięte są tradycją wypasu owiec, którą przed laty rozpoczęli tutaj Wołosi. Gorczańskie wioski to świetna baza wypadowa nie tylko na szlaki, ale i skarbnica ciekawych historii o ludziach gór.

Zdecydowanie jedną z ciekawszych atrakcji w Gorcach jest wieża widokowa na Gorcu, który osiąga wysokość 1228 m n.p.m. Choć nie jest on najwyższym szczytem, bo w Gorcach króluje Turbacz, to jednak dzięki wieży jest świetnym kierunkiem na krótki wypad na szlak.

Równie ciekawy jest szlak Gorców do wieży widokowej na Lubaniu, która serwuje nam najpiękniejszy widok w Beskidach. Warto te zdobyć wieżę na Magurkach, do której dotrzemy szlakiem ścieżki przyrodniczej. Ale to nie koniec ciekawych miejsc w Gorcach, bo koniecznie trzeba też zdobyć widokową polanę na Gorcu Troszackim i najwyższy szczyt w paśmie, czyli Turbacz.

Gorc – najciekawszy szlak w pętli do wieży widokowej w Gorcach

20. Lipnica Murowana – małopolska wioska z tradycją wielkanocnych palm i kościołem UNESCO

Lipnica Murowana to idealny kierunek do zwiedzania atrakcji małopolski w rytmie slow. Przemierzając nieśpiesznie brukowane lipnickie uliczki odkrywamy na każdym kroku zabytkowe kościoły z najważniejszą świątynią UNESCO, czyli kościołem św. Leonarda. Poznajemy też niezwykłe historie ludzi, którzy stąd pochodzili z Lipnicy, jak chociażby św. Szymon, czy Urszula i Teresa Ledóchowskie.

Jednak Lipnica Murowana to również świetny kierunek dla pasjonatów przyrody, czy wielbicieli górskich szlaków. Stąd możemy wyruszyć chociażby na wieżę widokową na Szpilówce, skąd mamy genialną panoramę na całe Pogórze Wiśnickie oraz Beskidy. Dodatkowo warto też odwiedzić niezwykły rezerwat przyrody Kamienie Brodzińskiego, gdzie zobaczymy zjawiskowe formacje skalne.

Ciekawych atrakcji w Lipnicy Murowanej nie brakuje, zdecydowanie to fajne miejsce dla całych rodzin. Co więcej, na klimatycznym rynku możemy skosztować rzemieślniczych lodów, czy regionalnych wyrobów. A to wszystko wśród zapachu drewnianych podcieniowych domów, potężnych lip oraz największego święta Lipnicy, czyli konkursu palm.

Lipnica Murowana – zwiedzanie, atrakcje, konkurs palm wielkanocnych

21. Beskid Sądecki – Radziejowa, Wierchomla, Eliaszówka i Jaworzyna Krynicka

Gdzie w góry w Małopolsce? Marzą Ci się przepiękne panoramy z oszołamiającymi widokami, przyjemne leśne szlaki, na których nie spotkasz wielu turystów, a do tego prawdziwa dzika przyroda? Świetnie się składa, bo właśnie to wszystko znajdziesz w Beskidzie Sądeckim. To potężne pasmo górskie porastają prastare lasy puszczy karpackiej, a okoliczne doliny poprzecinane są górskimi potokami. Dorzucam jeszcze do tego wieże widokowe, dzięki którym możemy do woli chłonąć do woli przepiękne widoki, a także łapać bajkowe wschody i zachody słońca.

Zdecydowanie obowiązkowym szczytem do zdobycia jest królowa Beskidu Sądeckiego, czyli Radziejowa. Możesz na nią wejść jednym z ponad 10 szlaków! Wszystkie wzgórza Beskidu Sądeckiego porasta stary karpacki las. Jednak na szlakach, znajdziemy też kilka genialnych punktów widokowych. Piękny widok na Tatry, wyborna szarlotka i przepełnione słońcem beskidzkie polany. Takich rzeczy możemy doświadczyć na szlaku do bacówki Wierchomla.

Jaworzyna Krynicka to jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Tutaj też znajdziemy najdłuższą kolejką gondolową w naszym kraju. To zdecydowanie kierunek wart odwiedzenia zarówno zimą, gdy możemy poszaleć na stoku. Jak i latem, kiedy przyroda Beskidu Sądeckiego i górskie polany zachwycają niepowtarzalnymi widokami.

Beskid Sądecki – atrakcje, najpiękniejsze szlaki i szczyty, TOP 20 miejsc, jakie warto zobaczyć

22. Małopolska i jej atrakcje UNESCO – najpiękniejsze cerkwie i kościoły

Małopolska może pochwalić się największą ilością wpisów na listę UNESO. Jednym z najcenniejszych zabytków są tutaj drewniane kościoły południowej Małopolski oraz cerkwie w Karpatach. W sumie na jednym wpisie mamy aż 8 przepięknych świątyń. Kościół w Dębie Podhalańskim, Binarowej, Sękowej i Lipnicy Murowanej, a także cerkiew w Powroźniku, Kwiatoniu, Brunarach i Owczarach.

Wśród najcenniejszych kościołów znalazła się między innymi najstarsza w Karpatach cerkiew w Powroźniku z 1600 roku. Piękna dawna łemkowska cerkiew w Kwiatoniu to prawdziwy majstersztyk, który zdecydowanie również warto zobaczyć. Zdecydowanie wyróżniają ją wyjątkowe proporcje, zachwycające polichromie i oryginalne wyposażenie.

Kościół w Dębnie Podhalańskim to perełka, gdyż świątynia jest zbudowana bez użycia gwoździa. W jego wnętrzu możemy zobaczyć zachwycające polichromie, również tutaj były kręcone sceny do kultowego serialu Janosik. Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej pochodzi z 1411 roku! Z zewnątrz otoczony jest charakterystycznymi sobotami, natomiast w środku zobaczymy piękne kolorowe polichromie i trzy ołtarze tryptykowe.

Cerkiew w Powroźniku – najstarsza drewniana cerkiew w Polskich Karpatach

23. Pogórze Wiśnickie – zamki doliny Dunajca, winnice i piękne widoki

Pogórze Wiśnickie to niezwykle malowniczy zakątek Małopolski. Właśnie tutaj możesz zobaczyć wręcz bajkowe zamki w Nowym Wiśniczu, Dębnie czy Melsztynie. Przemierzyć łatwe szlaki do wież widokowych na Szpilówce i Bocheńcu. Odwiedzić podziemia kopalni soli w Bochni. A do tego zachwycić się rezerwatem przyrody Kamienie Brodzińskiego oraz odpocząć w jednej z uroczych winnic.

Właśnie na Pogórzu Wiśnickim mamy okazję zobaczyć aż 5 zjawiskowych zamków i baszt, przepiękny pałac Goetzów, zabytkowy dworek Koryznówka. Jednak zabytki to nie wszystko, bo Pogórze Wiśnickie to też przyrodnicze skarby. Mamy tutaj Lipnicko – Wiśnicki Park Krajobrazowy, a w nim słynne Kamienie Brodzińskiego z potężnymi skalnymi ostańcami oraz 3 rezerwaty przyrody: Kamień Grzyb, Bukowiec i Panieńska Góra.

Do tego dochodzą niezwykle przyjemne i mało wymagające szlaki, a najlepsze panoramy serwują nam dwie wieże widokowe na Szpilówce i Bocheńcu. Ale to nie koniec atrakcji! Dorzucam jeszcze klimatyczne pogórzańskie miasteczka, świetne winnice i regionalną kuchnię.

Pogórze Wiśnickie atrakcje, zabytki, szlaki – 20 miejsc jakie warto zobaczyć

24. Skansen Wygiełzów – tradycje małopolskiej wsi i najpiękniejszy skansen w Małopolsce

Skansen w Wygiełzowie to przepiękna atrakcja Małopolski, która działa już ponad 50 lat. Zdecydowanie koniecznie trzeba tutaj zajrzeć, żeby poznać historię małopolskich wiosek, zobaczyć jak 200 lat temu wyglądało życie i praca na wsi, a przy okazji poczuć sielski klimat i odkryć regionalne zwyczaje i tradycję.

Przemierzając zakamarki skansenu natrafiamy na ponad 200 letni dom miejski z Chrzanowa, kryte strzechą chałupy, potężne stodoły i spichlerze, a także chlewik i olejarnię. Nie zabrakło również i uroczego drewnianego kościółka, który liczy sobie aż 400 lat.

Wędrując po skansenie mamy wrażenie jakbyśmy weszli do dawnej wioski, jest tu tak sielsko i tak kolorowo. A wszystko za sprawą wszystkich 27 wyjątkowych drewnianych obiektów. Co więcej, mamy wrażenie, że tutaj zatrzymał się czas. Uroku dodają malownicze wiejskie ogródki kwiatów, napotykamy też na pasiekę pszczół i drewniane kapliczki, a latem przyjemny cień dają potężne stare drzewa. Zdecydowanie skansen w Wygiełzowie podrzuca nam świetne regionalne atrakcje, z których słynie Małopolska i które warto poznać.

Skansen w Wygiełzowie – najpiękniejszy skansen w Małopolsce

25. Beskid Wyspowy Małopolska – genialne górskie szlaki i ciekawe atrakcje

Skąpane w morzu chmur szczyty, widokowe polany i przyjemne leśne szlaki. Beskid Wyspowy zaskakuje nas swoim urokiem, a jego mało wymagające szlaki są idealną propozycją na krótki wypad w góry dla każdego. Jednym z najpopularniejszych szczytów Beskidu Wyspowego jest Luboń Wielki, na którym znajduje się najmniejsze schronisko w Beskidach. Co więcej, zmierzając jednym z 5 szlaków na szczyt zobaczymy największe w Beskidzie Wyspowym gołoborze.

Mogielica zaliczana jest do Korony Gór Polski, gdyż to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, który liczy 1170 m n.p.m. Szlaki na Mogielicę są jednymi z najciekawszych i najbardziej widokowych tras w całym Beskidzie Wyspowym. Co więcej, od 2022 roku na wierzchołku Mogielicy stanęła nowa wieża widokowa. Dzięki niej mamy zjawiskowe panoramy na Tatry, Gorce, czy Beskidy.

Co robić zimą w Małopolsce? W Beskidzie Wyspowym znajdziemy również kilka łatwych do zdobyci i ciekawych szczytów z widokowymi wieżami, dzięki którym mamy okazję podziwiać beskidzkie panoramy. Skiełek, Jaworz, Kamienica czy Modyń to szczyty, jakie koniecznie musisz zdobyć w Beskidzie Wyspowym.

Natomiast największym zabytkiem regionu jest opactwo cystersów w Szczyrzycu. Co ciekawe, jako jedyne w Polsce działa nieprzerwanie od ponad 780 lat. Historia zakonników jest nierozerwalna z historią piwa, którą również i dziś możemy tu poznać i posmakować.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

Mogielica – szlak na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego z wieżą widokową
5 4 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments