Gorc jest jednym z ciekawszych szczytów do zdobycia w paśmie Gorców. Wszystko za sprawą drewnianej wieży widokowej, jaka stoi na jego szczycie, to dzięki niej możemy podziwiać zjawiskową panoramę Tatr, Beskidów i Pienin. Co więcej, szlaki na Gorc nie są trudne i wymagające, a więc to świetny kierunek na wypad w góry dla każdego.

Gorce to jedne z piękniejszych polskich gór. Właśnie tutaj możemy przemierzać gorczańskie szlaki w towarzystwie pachnących świerkowo-jodłowych lasów, odpoczywać na malowniczych górskich polanach i łapać świetne widoki z drewnianych wież. Gorce wciąż przesiąknięte są tradycją wypasu owiec, którą przed laty rozpoczęli tutaj Wołosi. Gorczańskie wioski to świetna baza wypadowa nie tylko na szlaki, ale i skarbnica ciekawych historii o ludziach gór.

Zdecydowanie jedną z ciekawszych atrakcji w Gorcach jest wieża widokowa na Gorcu, który osiąga wysokość 1228 m n.p.m. Choć nie jest on najwyższym szczytem, bo w Gorcach króluje Turbacz, to jednak jest to świetny kierunek na krótki wypad na górski szlak również z dzieckiem.

Jaki szlak na Gorc wybrać? Skąd ruszyć do widokowej wieży i co ciekawego warto zobaczyć w Gorcach? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w naszym przewodniku po gorczańskich szlakach.

Gorce – najciekawsze atrakcje i szlaki, TOP 10 miejsc, które warto zwiedzić

Gorc – dojazd, parking, mapa

Gorc to jeden ze szczytów jaki znajduje się w paśmie górskim Gorców w Małopolsce. Góra leży na granicy z Gorczańskim Parkiem Narodowym w gminie Ochotnica Dolna. Na szlak do wieży widokowej na Gorcu możemy ruszyć 4 czterech różnych stron.

  • Najpopularniejsza jest trasa z miejscowości Kamienica, stąd biegnie najkrótszy czerwony szlak, jaki dodatkowo możemy przejść w pętli. Bezpłatny parking jest w wiosce Zasadne w dolinie potoku Zasadne, lub nieco większy przy kapliczce, kierunek Ochotnica Dolna.
  • Kolejna opcja to trasa niebieskim szlakiem z miejscowości Rzeki. Parking jest tuż przy szlaku na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego, obok pola namiotowego, opłata całodzienna 10 zł.
  • Czarnym szlakiem dojdziemy na Gorc z miejscowości Szczawa. Parking jest w sąsiedztwie pijalni wód mineralnych.
  • Na Gorc możemy się dostać z Ochotnicy Dolnej, bezpłatny parking jest w centrum miejscowości. Również z Ochotnicy Górnej biegnie szlak w kierunku wieży na Gorcu, parking jest przy kościele.

Wieża na Gorcu nie leży w obszarze parku narodowego, dlatego szlak z miejscowości Zasadne lub Ochotnica Dolna możemy przejść z psem.


Małopolska – 25 najciekawsze atrakcje, co warto zobaczyć, gdzie pojechać na jeden dzień, weekend i we dwoje?

Najciekawszy szlak na Gorc w pętli

Trasa na Gorc w pętli: Zasadne – Polana Gorc Kamienicki – Gorc 1228 m n.p.m. – Polana Tokarka – Wierch Młynne – Zasadne.

Czas przejścia szlaku to około 3 godziny 30 minut. Dystans 9,5 km.

Jedną z ciekawszych tras do wieży widokowej na Gorcu jest czerwony szlak z miejscowości Zasadne, który możemy przejść dodatkowo w pętli. Trasę zaczynamy z parkingu w dolinie potoku Zasadne, skąd przez pierwszy kilometr idziemy asfaltową drogą pomiędzy domami.

Następnie wchodzimy na wąski, kamienisty i zalesiony szlak, który pnie się coraz bardziej pod górę. Po 4 kilometrach, czyli ok. 1h 30 min marszu docieramy do widokowej polany Gorc Kamienicki, choć wcześniej na szlaku mijamy jeszcze 4 mniejsze polanki.

Dalej idziemy już niebieskim szlakiem do wieży na Gorcu. Po krótkiej przerwie przy wieży widokowej Gorc (są ławeczki) schodzimy również czerwonym szlakiem, ale przez Wierch Bystrzaniec, polanę Tokarka i Wierch Młynne. Ten szlak prowadzi dość szeroką kamienistą drogą i trasą ścieżki rowerowej. Na polanie przy kapliczce przełęczy Wierch Młynne wchodzimy już na asfaltową drogę, gdzie po przejściu ostatniego kilometra wracamy na parking.

Gorc 1228 m n.p.m. – wieża widokowa

Na szczycie Gorca w 2015 roku stanęła drewniana wieża widokowa, żeby na nią wejść musimy pokonać 138 schodów. Z najwyższego tarasu widokowego roztacza się piękna panorama na Tatry, Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, Pieniny i oczywiście Gorce. 

Co więcej, znajdziemy tu również pieczątkę dla zdobywców wież widokowych w gminie Ochotnica Dolna. Sporo jest tu też ciekawostek o kulturze pasterskiej Wołochów, czyli wędrownego ludu Karpat, który jako pierwszy zagospodarował sobie tutejsze ziemie. Na pięknych zdjęciach możemy zobaczyć jak się zmienia krajobraz Gorca o różnych porach roku. Natomiast dzięki miejscowej legendzie odkryjemy skąd się wzięła nazwa ”Gorce”.

Tuż pod wieżą jest kilka ławeczek, stoi tu też “Kamień pogodynka”. Z jego obserwacji możemy wywnioskować jaka będzie pogoda w górach, dla przykładu: mokry – będzie dysc, rzuca cień – słonecko świeci, jest biały – zima zagościła w Gorcach, nie ma kamienia – wietrzysko go porwało.

Szlaki na Gorc – najkrótszy, najciekawszy i najdłuższy

Jak wejść na Gorc i który szlak wybrać? Jak to mówią do wyboru, do koloru, a szczególnie jeśli chodzi o Gorc mamy w czym przebierać. Na szczyt Gorca, który ma 1228 m n.p.m. dostaniemy się 6 różnymi szlakami.

  • Najkrótszy jest czerwony szlak na Gorc, który prowadzi z przełęczy Wierch Młynne. Trasa liczy 3,6 km w jedną stronę. Ile idzie się na Gorc? Na przejście szlaku potrzebujemy około 1h 30 min.
  • Nieco dłuższy jest również czerwony szlak z doliny potoku Zasadne, jaki liczy 4,7 km  w jedną stronę, czas przejścia to około 2 godz. Oba szlaki możemy połączyć w pętlę.
  • Niebieski szlak z Rzek (Lubomierz) liczy 4,9 km, idzie się nim około 2 godz. Prowadzi tędy również szlak ścieżki przyrodniczej, częściowo skrajem Gorczańskiego Parku Narodowego, a więc to świetny szlak dla rodzin z dzieckiem, które wybierają się na Gorc.
  • Z Ochotnicy Dolnej biegnie zielony szlak na Gorc, który liczy 8,8 km w jedną stronę, a jego czas przejścia to 3h 30 minut. Po drodze mijamy widokową polanę pod grzbietem szczytu Jaworzynka Gorcowska, jest tu również baza namiotowa pod Gorcem.
  • Najdłuższy żółty szlak na Gorc prowadzi z Ochotnicy Górnej. Trasa liczy 10,4 km w jedną stronę, dystans ten pokonamy w 4 godz. Po drodze mijamy sporo widokowych polan, więc szlak jest bardzo malowniczy i różnorodny.
  • Na Gorc możemy również dojść szlakiem spod schroniska na Turbaczu. Przechodzimy wtedy przez najciekawsze miejsca w Gorczańskim Parku Narodowym jak Hala Długa, Kiczora, czy Polana Jaworzyna Kamienicka. Zielony szlak z Turbacza na Gorc liczy 11,3 km.

Polana Jaworzyna Kamienicka i kapliczka Bulandy

Jaworzyna Kamienicka to jedna z najbardziej widokowych polan w Gorcach. Na jej skraju stoi 120 letnia kapliczka, którą zbudował słynny gorczański baca. Co więcej, wiosną polanę zalewa fioletowy dywan krokusów! A to nie koniec atrakcji, bo na Jaworzynę Kamienicką możemy wyruszyć malowniczym szlakiem z Łopusznej, zaciszną trasą z doliny rzeki Kamienica, widokową granią spod wieży na Gorcu, albo szlakiem z Turbacza.

Jaworzyna Kamienicka Gorce – najpiękniejszy szlak Gorczańskiego Parku Narodowego do widokowej polany i bulandowej kapliczki

Magurki – szlak do wieży widokowej w Gorcach

Co jeszcze warto zobaczyć w Gorcach? Wyrusz na jednodniowy wypad po szlakach Gorców do wieży widokowej na Magurkach. Prowadzi tędy ciekawa ścieżka edukacyjna Doliną potoku Jaszcze. Dodatkowo na trasie spotkamy kilka tablic edukacyjnych z różnymi ciekawostkami, jakie mamy okazję później zobaczyć na szlaku.

Trasa w pętelce wynosi 9,5 km, a czas jaki potrzebujemy na pokonanie tego dystansu to 3,5 godziny. Co więcej, ścieżka jest łatwa i dostępna również dla rodzin z dziećmi.

https://plannawypad.pl/gorce-wieza-widokowa-na-magurkach/

Lubań – najciekawsze atrakcje w Gorcach

Niektórzy powiadają, że to jeden z najlepszych punktów widokowych w Beskidach. Trudno się z tym nie zgodzić, gdy przed naszymi oczami ze szczytu Lubania roztacza się panorama potężnych i monumentalnych szczytów Tatr.

Lubań to jeden z ciekawszych szczytów w Gorcach. Tutaj czeka na nas sporo atrakcji, począwszy od widokowej wieży, studenckiej bazy namiotowej, gdzie możemy rozpalić ognisko z bajecznym widokiem na Tatry, po przyjemne leśne gorczańskie szlaki.

Lubań – szlak w Gorcach na wieżę widokową

Gorc Troszacki – szlak z Lubomierza (Rzeki), widokowa polana w Gorcach

Gorc Troszacki (1215 m) to widokowy grzbiet z ogromną 6 ha polaną, z której możesz oglądać Tatry. Szlak na szczyt to świetny pomysł na kilkugodzinny wypad w Gorce. Po drodze zobaczysz drewniane pasterskie szałasy, podejrzysz sekretne życie płazów w jedyny ze stawów, a także zanurzysz się w kojących lasach Puszczy Karpackiej.

Gorc Troszacki – szlak z Lubomierza (Rzeki), widokowa polana w Gorcach

Szlak na Gorc to świetny kierunek dla wielbicieli spokojnych i mało zadeptanych szlaków. Dzięki wieży widokowej ze szczytu Gorca roztacza się piękna panorama na Tatry, Pieniny i Beskidy. Co więcej, mało wymagające szlaki są idealnym pomysłem na rodzinny wypad w góry z dzieckiem. Dodatkowe atrakcje znajdziemy w dolinach gorczańskich wsi, a więc to kolejne must see w Małopolsce.

Plan Wypadu na Gorc

Dojazd: Zasadne, 34-608 Kamienica

Parking: bezpłatny parking w dolinie potoku Zasadne, współrzędne 49.579543, 20.290136

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na szlak do wieży na Gorcu jest bezpłatny

Czas przejścia czerwonego szlaku w pętli: 3 godz. 30 minut w dwie strony, dystans 9,5 km

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments