Jaworzyna Kamienicka to jedna z najbardziej widokowych polan w Gorcach. Na jej skraju stoi 120 letnia kapliczka, którą zbudował słynny gorczański baca. Co więcej, wiosną polanę zalewa fioletowy dywan krokusów! A to nie koniec atrakcji, bo na Jaworzynę Kamienicką możemy wyruszyć malowniczym szlakiem z Łopusznej, zaciszną trasą z doliny rzeki Kamienica, widokową granią spod wieży na Gorcu, albo szlakiem z Turbacza.

Gorce to jedno z górskich pasm Polski, gdzie na szlakach nie rządzi komercja, ale natura! Właśnie w Gorcach przemierzając trasy przez karpacką buczynę i niezwykle widokowe polany możemy poznać sekrety Gorczańskiego Parku Narodowego.

Jednym z najciekawszych szlaków w Gorcach jest trasa na szczyt Jaworzyna Kamienicka 1288 m n.p.m., a w zasadzie na rozległą polanę. Jak na dłoni widzimy stąd wieżę widokową na Gorcu, dolinę Kamienicy (najdłuższej rzeki w Gorcach) oraz szczyty Beskidu Sądeckiego, Beskidu Wyspowego.

Dodatkowo na polanie Jaworzyna Kamienicka w 1904 roku stanęła murowana kapliczka zbudowana z polnego kamienia i gliny. Tę zabytkową kapliczkę zbudował legendarny gorczański baca ze Szczawy, czyli Tomasz Chlipała, zwany Bulandą.

Co więcej, nieopodal polany jest również jaskinia Zbójecka Jama, gdzie według legend ukrywali się zbójnicy. A co najważniejsze na Jaworzynę Kamienicką możemy jednym z najbardziej widokowych szlaków w Gorcach jaki prowadzi z Łopusznej. Gdzie w Gorcach na krokusy? Zdecydowanie na polanę Jaworzyna Kamienicka! To na niej wiosną znajdziesz najwięcej krokusów, jakie tworzą w Gorcach fioletowy dywan!

Gorce – najciekawsze atrakcje i szlaki, TOP 10 miejsc, które warto zwiedzić

Jaworzyna Kamienicka – dojazd, parking, mapa

Skąd zacząć szlak na Jaworzynę Kamienicką w Gorcach? Najkrótszy i zarazem najbardziej widokowy szlak prowadzi z wioski Łopuszna. Bezpłatny parking jest w dzielnicy Zarębek Niżni. Dojazd do Łopusznej jest możliwy od strony Nowego Targu lub Krościenka nad Dunajcem.


Popularna trasa na Jaworzynę Kamienicką zaczyna się również z miejscowości Rzeki i biegnie doliną Kamienicy. Płatny parking znajduje się na polanie Trusiówka. Dojazd od miejscowości Lubomierz.

Jaworzyna Kamienicka leży na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego, wstęp jest płatny. Cennik biletów: 8 zł bilet normalny, 4 zł bilet ulgowy.

Szlak na Jaworzynę Kamienicką i do bulandowej kapliczki z Łopusznej

Trasa: Łopuszna Zarębek Niżni – Polana Jankówki – Kiczora – Polana Jaworzyna Kamienicka

Dystans: 7,2 km w jedną stronę. Czas przejścia 2h 50 min.

Trasę na Jaworzynę Kamienicką zaczynamy z miejscowości Łopuszna. To stąd prowadzi jeden z najbardziej widokowych szlaków w Gorcach! Przejeżdżamy wioskę asfaltową drogą i na rozwidleniu czarnego i niebieskiego szlaku parkujemy na kamienistej zatoczce.

Stąd kierujemy się na czarny szlak przez przysiółek Łopusznej o nazwie Koszary. Możesz też wybrać nieco dłuższy zielony szlak ścieżki przyrodniczej. Pierwszy kilometr idziemy wzdłuż potoku po drodze wyłożonej z ażurowych betonów. Po 20 minutach czarny szlak odbija na leśną dróżkę. 

Przed nami pierwsze podejście, ale już po 10 minutach jesteśmy na polanie Chowańcowej. Natomiast po kolejnych 25 minutach na polanie Srokówki z kilkoma bacówkami. Stąd mamy genialny widok na Tatry! Warto też na chwilę odbić ze szlaku i zobaczyć Pucołowski Stawek.

Warto też zboczyć z czarnego szlaku na kolejną widokową polanę Wysznia. Na jej zachodnim zboczu są skalne wychodnie. Po drodze czeka nas jeszcze polana Jankówki i polana Rąbaniska. Tutaj czarny szlak wpada na czerwony szlak, jakim zmierzamy na szczyt Kiczora 1282 m n.p.m.

Jednak po drodze znów mamy genialne widoki z polany Zielenica, Cioski Łopuszańskie i Hala Młyńska. Tym razem mamy widok na Tatry, Pieniny, jezioro Czorsztyńskie i Gorce. Kiczorę zdobywamy w 2h 30 minut od startu z parkingu.

Teraz czeka nas już przyjemny spacer prosto na Jaworzynę Kamienicką. Idziemy zielonym szlakiem i trasą ścieżki przyrodniczej. Tutaj szlak już jest niczym szeroka szutrowa droga, a po 20 minutach jesteśmy u celu.

Szlak na polanę Jaworzyna Kamienicka z Rzek

Trasa: Lubomierz (rzeki) – Dolina Kamienicy –  Polana Jaworzyna Kamienicka

Dystans: 9,7 km w jedną stronę. Czas przejścia 3h 30 min.

Wypad na Jaworzynę Kamienicką zaczynamy z parkingu w wiosce Lubomierz-Rzeki. Stąd kierujemy się niebieskim szlakiem. Pierwsze 2 km idziemy przyjemną asfaltową drogą wzdłuż doliny rzeki Kamienica, czyli najdłuższej gorczańskiej rzeki.

Jej koryto wypełnione jest potężnymi głazami, a zatem mnóstwo tutaj wodospadów, a kojący szum wody jest w pakiecie. Prowadzi tędy również zielony szlak ścieżki przyrodniczej, więc mamy kilka ciekawostek na trasie. Jedną z nich zbiorniki wodne, w których możesz podejrzeć sekretne życie płazów jak chociażby żab, czy traszek.

Idealnym miejscem na odpoczynek w dolinie jest polana Papieżówka. Stoi na niej niewielka drewniana chata, która służyła jako schron robotniczy. Jak się okazuje w 1976 roku przez dwa tygodnie mieszkał w niej Karol Wojtyła.

Tuż za polaną odbijamy na czerwony szlak. Trasa pnie się zboczem szczytu Średniak. Idziemy cały czas leśną ścieżką, która nie jest widokowa, ale idziemy przez dzikie lasy karpackiej puszczy. Po około 2h 30 minutach trekkingu czerwonym szlakiem wychodzimy na polanę Jaworzyna Kamienicka.

Jaworzyna Kamienicka – polana w Gorcach i kapliczka Bulandy

Polana Jaworzyna Kamienicka jest jedną z najbardziej widokowych polan w Gorcach. Mamy stąd przepiękny widok na dolinę Kamienicy, czyli najdłuższej rzeki Gorców, sąsiednie szczyty Gorc Troszacki oraz Gorc z wieżą widokową. W oddali widzimy dodatkowo malownicze szczyty Beskidu Sądeckiego oraz Beskidu Wyspowego.

To właśnie tutaj na zboczu polany stanęła najsłynniejsza kapliczka w Gorcach. Kapliczka jest zbudowana z kamienia polnego z zaprawą z gliny, dodatkowo otynkowana i pobielona. Przykrywa ją czterospadowy dach gontowy, zwieńczony baniastym hełmem. Zbudował ją w 1904 roku słynny gorczański baca o pseudonimie Bulanda.

Tomasz Chlipała pochodził ze Szczawy i właśnie na Polanie Jaworzyny Kamienickiej miał swój szałas, w którym mieszkał podczas wypasu owiec. Zdecydowanie była to postać nietuzinkowa, gdyż zasłynął jako znachor. Leczył nie tylko ludzi i zwierzęta, ale też odczarowywał uroki i godził skłócone rodziny.

Zaledwie 400 metrów od polany możemy dojść czerwonym szlakiem do jaskini Zbójecka Jama. Od pionowego wejścia niczym w studni odchodzą dwa korytarze, jakie zamyka zawalisko. Według legend przed laty ukrywali się w niej zbójnicy.

Co jeszcze warto zobaczyć w Gorcach?

  • Turbacz 1310 m n.p.m. to najwyższe wzniesienie Gorców. Klimatyczne schronisko górskie, łatwe szlaki, zapierające dech panoramy Tatr, a do tego widokowe polany, które wiosną zalewa morze fioletowych krokusów!
Turbacz najwyższy szczyt Gorców – TOP 3 najciekawsze szlaki w pętli, najłatwiejsza trasa, skąd najlepiej wejść, ile się idzie?
  • Niektórzy powiadają, że to jeden z najlepszych punktów widokowych w Beskidach. Trudno się z tym nie zgodzić, gdy przed naszymi oczami ze szczytu Lubania, a w zasadzie z jego wieży roztacza się panorama potężnych i monumentalnych szczytów Tatr. Znajdziesz tu również studencką bazę namiotową i to w sercu Gorców.
Lubań – szlak w Gorcach na wieżę widokową
  • Jeśli lubisz wędrówki po górskich szlakach, kochasz zaciszne leśne polany, a przy tym uwielbiasz oglądać bezkresne panoramy gór, to koniecznie wyrusz na szlak do wieży na Magurkach. Po drodze masz okazję przemierzyć trasę ścieżki przyrodniczej i zobaczyć wrak samolotu Liberatora.
Magurki – szlak do wieży widokowej w Gorcach
  • Gorc jest jednym z ciekawszych szczytów do zdobycie w paśmie Gorców. Wszystko za sprawą drewnianej wieży widokowej, jaka stoi na jego szczycie, to dzięki niej możemy podziwiać zjawiskową panoramę Tatr, Beskidów i Pienin. Co więcej, szlaki na Gorc nie są trudne i wymagające, a więc to świetny kierunek na wypad w góry dla każdego.
Gorc – najciekawszy szlak w pętli do wieży widokowej w Gorcach
  • Gorc Troszacki (1215 m) to widokowy grzbiet z ogromną 6 ha polaną, z której możesz oglądać Tatry. Szlak na szczyt to świetny pomysł na kilkugodzinny wypad w Gorce. Po drodze zobaczysz drewniane pasterskie szałasy, podejrzysz sekretne życie płazów w jedyny ze stawów, a także zanurzysz się w kojących lasach Puszczy Karpackiej.
Gorc Troszacki – szlak z Lubomierza (Rzeki), widokowa polana w Gorcach

Jeśli szukasz pomysłu jak ciekawie spędzić czas w Gorcach to szlak na Polanę Jaworzyna Kamienicka jest świetnym pomysłem. Trasa jest łatwa i bardzo widokowa. Śmiało poradzą sobie na niej starsze dzieciaki! Zatem ruszaj śmiało po moc górskich atrakcji.

Plan wypadu na Jaworzynę Kamienicką

Dojazd: województwo małopolskie, 34-432 Łopuszna

Parking: bezpłatny parking Łopuszna (rozejście szlaków)

Bilety Wstępu:

  • Gorczański Park Narodowy – 8 zł bilet normalny, 4 zł bilet ulgowy

Czas przejścia szlaku z Łopusznej w dwie strony: 4h 40 min, dystans 14,5 km

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments