Koziarz 943 m n.p.m. to szczyt Beskidu Sądeckiego, na którym stanęła drewniana wieża widokowa. To dzięki niej możemy zachwycić się genialną panoramą Doliny Dunajca, wzgórz Beskidu Sądeckiego, Gorców, Pienin, a także Tatr. Co więcej, najkrótszy szlak do wieży możesz przejść w zaledwie 20 minut! Koziarz to najlepsze miejsce w Beskidach do podziwiania zarówno wschodów jak i zachodów słońca.

Beskid Sądecki to prawdziwy raj dla wielbicieli górskich wędrówek. Spacerując przez lasy karpackiej puszczy możemy zdobywać najwyższe szczyty i zachwycać się panoramą z widokowych wież. Zdecydowanie nikt się nie oprze widokowi jaki serwuje nam Koziarz. Ten z pozoru niewysoki szczyt, jaki osiąga wysokość 943 m n.p.m. wznosi się ponad malowniczym Przełomem Dunajca.

Z 20 metrowej wieży na Koziarzu możemy o każdej porze roku podziwiać piękną mozaikę zielonych zboczy, które usiane są gospodarstwami, kolorowych bukowych lasów, czy gwarnej doliny. Trasę na Koziarz możemy dostosować do swoich możliwości i albo skrócić ją do minimum, gdzie jej przejście zajmie zaledwie 20 minut, albo ruszyć malowniczym szlakiem z Łącka, Tylmanowej, Krościenka nad Dunajcem lub Szczawnicy.

Beskid Sądecki – atrakcje, najpiękniejsze szlaki i szczyty, TOP 20 miejsc, jakie warto zobaczyć

Wieża widokowa na Koziarzu – jak dojechać, gdzie leży? Mapa atrakcji

Gdzie leży wieża widokowa Koziarz? Jak się okazuje wieża stanęła na szczycie Suchy Groń 943 m n.p.m., który leży w paśmie Radziejowej na terenie Beskidu Sądeckiego oraz Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Jak się okazuje nazwa Koziarz dotyczyła kiedyś niewielkiej polany pod szczytem Suchy Groń. Z powodu pomyłki i błędnego odczytania map przyjęło się że wieża leży na Koziarzu.

Jak dojechać do wieży Koziarz? Żeby dotrzeć do wieży widokowej na szczycie Koziarz trzeba się kierować do miejscowości Obidza w gminie Łącko. Dojazd jest możliwy drogą z wioski Jazowsko. Wystarczy w centrum miejscowości skręcić w lewo za stacją Moya (jadąc od strony Nowego Sącza).

Przekraczamy most na Dunajcu i przez kolejne 5 km jedziemy asfaltową drogą przez wioskę Brzyzna do Obidzy. Później wjeżdżamy już na 3 km szutrowy leśny odcinek drogi. Jest tu dość stromo, zimą bez łańcuchów lepiej się nie zapuszczać, więc samochód można zaparkować wtedy na dolnym parkingu przy potoku Brzynka. Bezpłatny parking jest na polanie przy wyjeździe z lasu.


Najkrótszy szlak na Koziarz – skąd ruszyć i jaki wybrać?

Trasa: Obidza – Koziarz, dystans 700 m, czas przejścia 20 minut, suma podejść 130 m.

Jeśli wybierasz się na Koziarz najkrótszą trasą z Obidzy, czeka Cię jedynie 20 minut spaceru na szczyt. Co prawda dojazd do parkingu jest dość wyboisty. Z polany na której jest parking ruszamy najpierw szutrową drogą, później ułożonymi betonowymi ażurami.

Drogę wskazuje znak (nie prowadzi tutaj górski szlak). Ostatni odcinek trasy to wąska ścieżka przez las z dość stromym podejściem. Jest tu sporo wystających korzeni i błota. Jednak już po 20 minutach jesteśmy pod wieżą.

Ciekawe górskie szlaki na Koziarz:

  • żółty szlak z Łącka na Koziarz to niezwykle widokowa trasa. Szlak liczy 8,9 km w jedną stronę, a na jego przejście potrzebujemy około 3h 30 minut. Jednak warto wybrać właśnie ten szlak, bo po drodze przemierzamy widokowe polany i zdobywamy kilka szczytów jak Okrąglica Północna 767 m n.p.m., Wojakówka 834 m n.p.m. i Suchy Groń 859 m n.p.m.
  • zielony szlak z Tylmanowej na Koziarz liczy 5,7 km, natomiast czas jego przejścia wynosi 2h 20 minut. To również przyjemna trasa i choć większość szlaku prowadzi nas lasem to mamy kilka świetnych punktów widokowych i zdobywamy dodatkowo szczyt Jaworzyna 936 m n.p.m.
  • czerwony szlak z Krościenka nad Dunajcem prowadzi przez szczyt Dzwonkówka 982 m n.p.m., gdzie wpada na żółty szlak przez Jaworzynę. Trasa liczy 11,3 km, a czas jej przejścia to 4h 15 minut.
  • żółty szlak ze Szczawnicy na Koziarz to już propozycja dla wytrwałych. Szlak w jedną stronę liczy 12 km, a czas przejścia to 4h 30 minut. Po drodze można za to odwiedzić Schronisko pod Bereśnikiem, dodatkowo zdobywamy aż 6 szczytów i przemierzamy widokowe polany.

Koziarz 943 m n.p.m. – wieża widokowa

Beskid Sądecki czaruje zjawiskowymi panoramami, jakie możemy oglądać z kilku widokowych wież. Drewniana wieża na Koziarzu stanęła w 2015 roku. Co ważne jej schody są obudowane, więc bardzo łatwo i przyjemnie możemy wejść na najwyższy taras. Ma to być również ułatwienie dla osób z lękiem wysokości. A w przypadku dużych podmuchów wiatru, chroni nas to również przed chłodem.

Górny taras wieży na Koziarzu jest dodatkowo wyposażony w tablice z ciekawostkami, opisem wizyty papieża Jana Pawła II na sąsiednim Błyszczu, są również archiwalne zdjęcia mieszkańców, piękne panoramy wieży o różnych porach roku i mapki z opisem szczytów jakie nas otaczają z każdej strony.

Zdecydowanie jest co podziwiać! Co widać z wieży na Koziarzu? Beskid Sądecki, Dolinę Dunajca, Gorce z wieżą na Lubaniu, Beskid Wyspowy, Pieniny, majestatyczne Tatry, a także Nowy Sącz. Widoki petarda!

Co jeszcze warto zobaczyć w Beskidzie Sądeckim? Najciekawsze atrakcje i szlaki

  • Radziejowa to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, który mierzy aż 1262 m n.p.m. Najszybszy i najłatwiejszy szlak prowadzi z Obidzy, trasa jest dodatkowo bardzo widokowa i malownicza. Na szczycie Radziejowej od 2019 roku stoi piękna wieża widokowa, z której mamy okazję podziwiać zjawiskowe panoramy Tatr, Pienin, Gorców i Beskidów.
Radziejowa – szlak na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego
  • Lecznicze wody zdrojowe, niezliczone ilości górskich szlaków i wyjątkowy mikroklimat. Dodaj do tego kojący szum Popradu i zapach lasów Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Piwniczna Zdrój to uzdrowisko, w którym możemy uleczyć nasze ciało oraz odnowić ducha przez bezpośredni kontakt z dziką przyrodą i zjawiskowymi widokami.
Piwniczna Zdrój – atrakcje uzdrowiska w dolinie Popradu, zwiedzanie TOP 10 miejsc, które warto zobaczyć
  • Dolina Popradu to niezwykle malowniczy zakątek Małopolski. Otulona przez przepiękne wzgórza Beskidu Sądeckiego serwuje zapierające dech panoramy. W zacisznych dolinach odnajdziemy piękne miasteczka, jak chociażby Stary Sącz, w którym zatrzymał się czas. Ruiny zamku w Rytrze opowiadają wielowiekową historię tych ziem, a klimatyczne uzdrowiska dodają sił witalnych.
Dolina Popradu – atrakcje, TOP 10 ciekawych miejsc, które warto zobaczyć
  • Otoczona przez wzgórza Beskidu Sądeckiego i rzekę Poprad Muszyna jest jednym z najchętniej odwiedzanych uzdrowisk Małopolski. Przepiękne Ogrody Sensoryczne, widokowe ruiny zamku, lecznicze wody mineralne i wyjątkowy klimat to wszystko czeka na Ciebie w Muszynie Zdrój.
Muszyna – atrakcje i zabytki, zwiedzanie TOP 10 miejsc, jakie warto zobaczyć w małopolskim uzdrowisku nad Popradem

Jeśli szukasz pomysłu na ciekawy, widokowy i łatwy wypad w góry, to Koziarz będzie idealnym kierunkiem. Panorama Beskidu Sądeckiego, przyjemny szlak przez beskidzkie polany i świetne atrakcje w okolicy to tylko kilka z powodów, dla których warto tutaj przyjechać.

Plan wypadu na Koziarz

Dojazd: województwo małopolskie, 33-389 Obidza

Parking: bezpłatny parking Obidza, współrzędne: 49.502343, 20.453531

Bilety Wstępu:

  • Koziarz- wstęp na wieżę widokową jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku z Obidzy w dwie strony: 30 min., dystans 1,4 km

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments