Otoczona przez wzgórza Beskidu Sądeckiego i rzekę Poprad Muszyna jest jednym z najchętniej odwiedzanych uzdrowisk Małopolski. Przepiękne Ogrody Sensoryczne, widokowe ruiny zamku, lecznicze wody mineralne i wyjątkowy klimat to tylko kilka z powodów, dla których warto odwiedzić Muszynę.

Muszyna może pochwalić się mianem jednej z najstarszych miejscowości Sądecczyzny. Dlatego oprócz zachwycającej przyrody możemy zobaczyć tutaj też i wiele ciekawych zabytków. Jak chociażby ruiny zamku nad doliną Popradu. Dodatkowo u podnóża zamku możemy zwiedzić kompleks dworski z ciekawym regionalnym muzeum.

Wyjątkowy klimat Muszyny nadają okoliczne wzgórza, które porastają prastare lasy puszczy karpackiej. Dlatego też powietrze jest tu wyjątkowo czyste, co oczywiście sprzyja zdrowiu kuracjuszy. Najnowszą przyrodniczą atrakcją są największe w naszym kraju Ogrody Sensoryczne. Spacer wśród pachnących, szumiących i kolorowych roślin działa kojąco na każdy z naszych zmysłów, tworząc przy tym przyjemne doznania.

Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie czekają na nas w Muszynie. Ogrody Biblijne, pijalnie wód mineralnych, świetne górskie szlaki, rowerowe ścieżki, czy szalony rafting na Popradzie. Muszyna ma nam do zaoferowania naprawdę wiele ciekawych atrakcji, dlatego to świetny kierunek na weekendowy wypad również z dzieckiem.

Dolina Popradu – atrakcje, TOP 10 ciekawych miejsc, które warto zobaczyć

Muszyna – dojazd, parking, mapa atrakcji

Jak najwygodniej dostać się do Muszyny? Jeśli jedziesz swoim samochodem to musisz kierować się drogą nr 971. Muszyna leży tuż przy granicy ze Słowacją. Parkingów w Muszynie jest wiele i co najważniejsze są bezpłatne.

Natomiast do Muszyny możesz również dojechać pociągiem, lub autobusem Flixbus, Bus do uzdrowiska, czy Szwagropol (do Krynicy).


Na poniższej mapie znajdziesz najciekawsze atrakcje i zabytki Muszyny, bezpłatne parkingi, darmowe źródła wody mineralnej, a także najlepsze restauracje i kawiarnie.

Muszyna – Ogrody Sensoryczne – przyrodnicze atrakcje

Ogrody zmysłów to jedna z najciekawszych atrakcji Muszyny. Leżą na stokach Suchej Góry ponad kompleksem sanatoriów uzdrowiskowych. Dojście do ogrodów jest możliwe zarówno dla osób na wózkach inwalidzkich, jak i rodzin z małymi dziećmi.

W ogrodach możemy przyjemnie spędzić czas na łonie natury i w otoczeniu zachwycających gór. Jednak to przede wszystkim ogrody terapeutyczne i edukacyjne np. dla osób niewidomych, czy z upośledzeniem umysłowym.

Ogrody zmysłów podzielone są na kilka stref. Jedną z nich jest ogród zdrowia, wyposażony w urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu. W ogrodzie zapachów możemy wdychać słodki zapach kwiatów, czy ostry zapach ziół jak mięty, albo czosnku niedźwiedziego.

Ogród dźwięku przyjemnie i kojąco szumi dzięki delikatnym śpiewom ptaków, kołyszącym się drzewom i niewielkiemu strumykowi. W ogrodzie dotyku możemy odkryć finezyjne formy roślin, a w ogrodzie smaku skosztować sezonowych owoców jak maliny, czereśnie i jabłek.

Na szczycie ogrodu sensorycznego jest wieża widokowa. Z jej tarasu mamy jeszcze lepszą panoramę na wzgórza Beskidu Sądeckiego. Dodatkowo u jej podnóża warto zatrzymać się na chwilę odpoczynku na jednym z obrotowych leżaków albo usiąść w kawiarni.

Na najmłodszych turystów w ogrodach czeka wyjątkowa strefa baśni i legend. Tutaj możemy zobaczyć chatki czarownicy, zielarki, czy mieszczki. Na tablicy informacyjnej możemy dowiedzieć się o tajemniczej legendzie związanej z diabłem Borutą i poznamy opowieści o ukrytym skarbie. To świetna atrakcja Muszyny dla dzieci.

Zamek w Muszynie nad doliną Popradu

Na wysokiej skarpie wzgórza Baszta w zakolu rzeki Poprad oraz potoków Szczawnik i Muszynka wznoszą się ruiny zamku w Muszynie. Położenie wydawałoby się idealne i bardzo trudne do zdobycia. Jednak jak to w historii z reguły bywa i tak nie uchroniło to zamku przed wojnami.

Pierwszych informacji o muszyńskim zamku możemy dopatrzeć się już 7 wieków wstecz, zatem jest to najstarszy zabytek Muszyny. Zamek miał nadzorować przepływ towarów na szlaku handlowym w kierunku Węgier. Podobno zamkowym gościem był sam Jan Kochanowski, po jego wizycie powstała fraszka pt. “Do starosty muszyńskiego”.

Zamkiem przez większość czasu władali krakowscy biskupi. Jednak po częstych najazdach i pożarach niewiele z niego zostało. Dziś jest w trakcie remontu, a z jego tarasu widokowego mamy genialną panoramę na zakole Popradu.

Na ruinach zamku również możemy zobaczyć figurę Matki Boskiej, która stoi tu już od lat 30-tych. Dodatkowo przez wzgórze biegnie ciekawa ścieżka spacerowa parku Baszta. Na jej trasie zwiedzamy niewielką kapliczkę MB Dobrej Rady.

Według legend jednemu z mieszkańców Muszyny właśnie tu ukazała się Maryja we śnie. Zwiedzanie wzgórza możemy zakończyć przy źródle Anna. Pyszna źródlana woda jaka z niego bije ugasi nasze pragnienie i orzeźwi w letni upalny dzień.

Ogrody Biblijne w Muszynie – zwiedzanie

Kolejną ciekawą atrakcją Muszyny są Ogrody Biblijne. Zajmują obszar ponad 1 ha, zobaczymy tu aż 5 tematycznych ogrodów. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, a wstęp jest bezpłatny. W każdym z ogrodów są zasadzone rośliny jakie były wymienione w Biblii. Całość dodatkowo zdobią rzeźby i cytaty biblijnych tekstów.

Spacer po ogrodzie zaczynamy od początków stworzenia świata, aż po czas zbawienia. Jest tu między innymi rajska brama, której strzeże anioł. Kolejny ogród przedstawia krajobrazy biblijne, od pustyni, po winnice i pola uprawne.

Nie zabrakło tu też atrakcji dla najmłodszych turystów zatem jest ogród dziecięcy, a ostatnim jest ogród zakochanych z labiryntem bukszpanu. W ogrodach podczas zwiedzania możemy pić źródlaną wodę z jednego z muszyńskich ujęć.

Muszyna Zdrój – najciekawsze atrakcje

Co jeszcze warto zwiedzić w Muszynie? Centralnym punktem i zarazem sercem Muszyny jest oczywiście gwarny i tętniący życiem rynek. Wokół ratusza, przy pięknych kolorowych rabatach i w otoczeniu szumiącej fontanny chętnie zbierają się lokalsi i turyści.

Na rynku w Muszynie spotkamy również dwie małe, zabytkowe, ponad 250 letnie kapliczki św. Floriana i św. Nepomucena. Dodatkowo okoliczne kawiarenki i restauracje kuszą lokalnymi smakołykami.

Szczególnie ciekawie prezentuje się ulica Kościelna, która jak sama nazwa wskazuje doprowadzi nas do kościoła św. Józefa Oblubieńca oraz ogrodów Biblijnych. Sama zabudowa ulicy to niewielkie klimatyczne beskidzkie chatki, które leżą wzdłuż brukowanego i pięknie ukwieconego deptaku. Co ciekawe, trafiły nawet na Małopolski Szlak Architektury Drewnianej. Podobno najstarsze domy w Muszynie malował na swoich obrazach Jan Matejko.

Ciekawe Muzeum Muszyny

Nieopodal rynku w dawnym zespole dworskim warto zaglądnąć do Muzeum Regionalnego Państwa Muszyńskiego, które mieści się w dawnym dworze starostów muszyńskich. Ekspozycja wewnątrz jest niewielka jednak bardzo ciekawa.

Możemy tu zobaczyć pamiątki po dawnych mieszkańcach Muszyny, czyli Łemkach, starostach muszyńskich, czy też mieszczanach. Są tu przedmioty codziennego użytku z ciekawym kubkiem, który chronił przed zamoczeniem wąsów, są piękne kafle na piec, czy też prace samego Nikifora, najsłynniejszego Łemka.

Darmowe wody mineralne w Muszynie

Największym bogactwem Muszyny są lecznicze wody mineralne, głównie szczawy. To właśnie dzięki temu naturalnemu bogactwu Muszynę odwiedza co roku tylu kuracjuszy i turystów. Jako uzdrowisko Muszyna działa już ponad 90 lat.

Jakie schorzenia leczy się w Muszynie? Najczęściej przyjeżdżają tu osoby z problemami układu oddechowego, czy też trawienia. To właśnie z Muszyny pochodzi wiele rozlewni butelkowanych wód mineralnych jak Muszynianka, Cechini, Galicjana, Sopel, czy Polskie Zdroje.

Muszyńskie wody mineralne wspaniale uzupełniają brakujące w organizmie minerały, a w letni upalny dzień gaszą pragnienie. Co więcej, w Muszynie możemy zaopatrzyć się również w darmową wodę. Wystarczy odwiedzić jedno z ogólnodostępnych źródeł jak np. w parku zdrojowym Baszta, przy źródle Anna, czy w Ogrodach Biblijnych.

Atrakcje Muszyny dla dzieci

Muszyna to ciekawy kierunek na wypad dla całych rodzin. W parku zdrojowym Zapopradzie na najmłodszych turystów czeka ciekawa atrakcja, czyli mini ZOO. Ćwierkające ptaki, kudłate lamy, a nawet złote rybki.

Atrakcją dla dzieci jest również możliwość karmienia kaczek i spacer wśród labiryntu kolorowych roślin. Na letni i upalny dzień najlepiej wybrać się odkryte baseny, czy rafting albo spływ kajakiem po rzece Poprad. Zimą natomiast działa tutaj lodowisko.

W Muszynie nie brakuje też szlaków rowerowych z najciekawszym Głównym Karpackim Szlakiem Rowerowym, który prowadzi od słowackiego Leluchowa, przez Muszynę, Piwniczną aż do Nowego Sącza. Natomiast jednym z najpopularniejszych szlaków pieszych jest trasa na Jaworzynę Krynicką, z której możemy w pogodny dzień zobaczyć Tatry.

Krynica Zdrój – atrakcje, co warto zobaczyć?

Krynica – Zdrój to wyjątkowe miasto, które tętni życiem zarówno latem, gdy beskidzka przyroda rozkwita tysiącem barw, jak i zimą, kiedy stoki narciarskie przykrywa śnieżnobiały puch. To pięknie położone małopolskie uzdrowisko otaczają malownicze beskidzkie wzgórza, urocze doliny i moc atrakcji. Zajrzyj do osobnego wpisu i przekonaj się co warto tutaj zobaczyć.

Krynica Zdrój – 7 najciekawszych atrakcji perły wśród uzdrowisk Małopolski

Muszyna to zdecydowanie jedno z chętniej odwiedzanych małopolskich uzdrowisk. Wyjątkowy klimat, czyste powietrze i lecznicze wody mineralne przyciągają wielu kuracjuszy. Nie brakuje tu jednak i atrakcji dla całych rodzin jak Ogrody Sensoryczne, mini zoo, Ogrody Biblijne, czy liczne szlaki piesze, rowerowe i wodne. Muszyna to świetny kierunek na aktywny wypad w otoczeniu malowniczych wzgórz Beskidu Sądeckiego.

Plan wypadu do Muszyny

Dojazd: droga nr 971 kierunek Krynica-Zdrój – Muszyna

Parking: bezpłatne parkingi pod Ogrodami Biblijnymi, na alei Zdrojowej, lub ul. Zazamcze

Bilety Wstępu:

  • Muzeum Regionalne „Państwa Muszyńskiego” – bilet normalny 6 zł/os, bilet ulgowy 4 zł/os
  • Ogrody Biblijne – wstęp bezpłatny
  • Ogrody Sensoryczne – wstęp bezpłatny
  • Ruiny zamku w Muszynie – wstęp bezpłatny

Czas zwiedzania:

  • Na zwiedzanie Muszyny warto poświęcić cały dzień
5 5 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments