Otoczona przez wzgórza Beskidu Sądeckiego i rzekę Poprad Muszyna jest jednym z najchętniej odwiedzanych uzdrowisk Małopolski. Przepiękne Ogrody Sensoryczne, genialny widok z wieży zamku, lecznicze wody mineralne, a do tego wyjątkowy klimat to tylko kilka z powodów, dla których warto odwiedzić Muszynę.

Muszyna może pochwalić się mianem jednej z najstarszych miejscowości Sądecczyzny. Dlatego oprócz zachwycającej przyrody możemy zobaczyć tutaj też i wiele ciekawych zabytków. Jak chociażby zamek nad doliną Popradu, kompleks dworski z ciekawym regionalnym muzeum, czy zabytkową ulicę Kościelną z pięknymi domkami, jakie znalazły się na Szlaku Architektury Drewnianej.

Wyjątkowy klimat Muszyny nadają okoliczne wzgórza, które porastają prastare lasy puszczy karpackiej. Dlatego też powietrze jest tu wyjątkowo czyste, co oczywiście sprzyja zdrowiu kuracjuszy. Co ciekawego można zobaczyć w Muszynie? Najnowszą przyrodniczą atrakcją są największe w naszym kraju Ogrody Sensoryczne. Spacer wśród pachnących, szumiących i kolorowych roślin działa kojąco na każdy z naszych zmysłów, tworząc przy tym przyjemne doznania.

Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie czekają na nas w Muszynie. Ogrody Biblijne, pijalnie wód mineralnych, świetne górskie szlaki, rowerowe ścieżki, też czy szalony rafting na Popradzie. Muszyna ma nam do zaoferowania naprawdę wiele ciekawych atrakcji, dlatego to świetny kierunek na weekendowy wypad we dwoje, z dzieckiem, czy grupą przyjaciół.

Beskid Sądecki – atrakcje, najpiękniejsze szlaki i szczyty, TOP 20 miejsc, jakie warto zobaczyć

Muszyna – dojazd, parking, mapa atrakcji

Jak najwygodniej dojechać do Muszyny? Jeśli jedziesz swoim samochodem to musisz kierować się drogą nr 971. Muszyna leży tuż przy granicy ze Słowacją. Parkingów w Muszynie jest wiele i co najważniejsze są bezpłatne.

Natomiast do Muszyny możesz również dojechać pociągiem, lub autobusem Flixbus, Bus do uzdrowiska, czy Szwagropol (do Krynicy).


Na poniższej mapie znajdziesz najciekawsze atrakcje i zabytki Muszyny, bezpłatne parkingi, darmowe źródła wody mineralnej, a także najlepsze restauracje i kawiarnie.

Dolina Popradu – atrakcje, TOP 10 ciekawych miejsc, które warto zobaczyć

1. Muszyna Ogrody Sensoryczne – darmowe atrakcje dla dzieci i dorosłych na weekend

Ogrody zmysłów to jedna z najciekawszych atrakcji Muszyny. Leżą na stokach Suchej Góry ponad kompleksem sanatoriów uzdrowiskowych. Dojście do ogrodów jest możliwe zarówno dla osób na wózkach inwalidzkich, jak i rodzin z małymi dziećmi. W ogrodach możemy przyjemnie spędzić czas na łonie natury i w otoczeniu zachwycających gór.

Jednak to przede wszystkim ogrody terapeutyczne i edukacyjne np. dla osób niewidomych, czy z upośledzeniem umysłowym. Ogrody zmysłów podzielone są na kilka stref. Jedną z nich jest ogród zdrowia, wyposażony w urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Natomiast w ogrodzie zapachów możemy wdychać słodki zapach kwiatów, czy ostry zapach ziół jak mięty, albo czosnku niedźwiedziego.

Ogród dźwięku przyjemnie i kojąco szumi dzięki delikatnym śpiewom ptaków, kołyszącym się drzewom i niewielkiemu strumykowi. W ogrodzie dotyku możemy odkryć finezyjne formy roślin, a w ogrodzie smaku skosztować sezonowych owoców jak maliny, czereśnie i jabłek.

Na szczycie ogrodu sensorycznego jest wieża widokowa. Z jej tarasu mamy jeszcze lepszą panoramę na wzgórza Beskidu Sądeckiego. Dodatkowo u jej podnóża warto zatrzymać się na chwilę odpoczynku na jednym z obrotowych leżaków albo usiąść w kawiarni.

Na najmłodszych turystów w ogrodach czeka wyjątkowa strefa baśni i legend. Tutaj możemy zobaczyć chatki czarownicy, zielarki, czy mieszczki. Na tablicy informacyjnej możemy dowiedzieć się o tajemniczej legendzie związanej z diabłem Borutą i poznamy opowieści o ukrytym skarbie. To świetna atrakcja Muszyny dla dzieci.

2. Zamek w Muszynie nad doliną Popradu

Zamek w Muszynie to dziś jedna z ciekawszych atrakcji Muszyny. Jego zrekonstruowane mury z wysoką wieżą wznoszą się na Górze Zamkowej, którą z trzech stron otaczają rzeka Poprad, Muszynka i Szczawnik. Już samo położenie jest malownicze, dodatkowo z zamkowej wieży możemy podziwiać piękną panoramę Beskidu Sądeckiego oraz doliny Popradu.

Pierwszych informacji o muszyńskim zamku możemy dopatrzeć się już 7 wieków wstecz, zatem jest to najstarszy zabytek Muszyny. Zamek miał nadzorować przepływ towarów na szlaku handlowym w kierunku Węgier. Podobno zamkowym gościem był sam Jan Kochanowski, po jego wizycie powstała fraszka pt. “Do starosty muszyńskiego”.

A to nie koniec atrakcji, bo w zamkowych murach jest również świetna historyczna wystawa. Dzięki niej możemy poznać nie tylko pasjonującą i wielowiekową historię zamku, która liczy już ponad 600 lat, ale również odkryć garść tajemniczych legend. Zamek to świetna atrakcja Muszyny dla dorosłych i dzieci!

Dodatkowo przez wzgórze biegnie ciekawa ścieżka spacerowa parku Baszta. Na jej trasie zwiedzamy niewielką kapliczkę MB Dobrej Rady. Według legend jednemu z mieszkańców Muszyny właśnie tu ukazała się Maryja we śnie. Zwiedzanie wzgórza możemy zakończyć przy źródle Anna. Pyszna źródlana woda jaka z niego bije ugasi nasze pragnienie i orzeźwi w letni upalny dzień.

Godziny otwarcia zamku w Muszynie:

 • kwiecień, wrzesień, październik: 10:00-17:00
 • maj-sierpień: 10:00-18:00
 • listopad: 10:00-16:00

Na zamek w Muszynie obowiązuje zakaz wprowadzania psów.

Cennik biletów wstępu: bilet normalny 10 zł, a bilet ulgowy 6 zł. Dzieci do 12 lat bezpłatnie.

Zamek w Muszynie – zwiedzanie najnowszej atrakcji Muszyny, historia i ciekawostki

3. Park Zapopradzie Muszyna – tężnia solankowa, mini ZOO i pijalnia Antonii

Tuż u podnóża Ogrodów Zmysłów, w sąsiedztwie rzeki Poprad znajduje się przepiękny Park Zapopradzie. Tu również możesz wygodnie spacerować wśród ciekawych tematycznych ogrodów. Ogród antyczny zdobią przepiękne figury, ogród francuski to kolorowe rabaty w geometrycznych wzorach, a ogród skalny to niezwykła mozaika.

Co więcej w parku Zapopradzie jest również tężnia solankowa, rekreacyjny staw z kolorowymi rybkami oraz łabędziami i kaczkami, a do tego jest tutaj także klimatyczna pijalnia wody Antonii z kawiarnią. Zdecydowanie genialną atrakcją Muszyny w parku Zapopradzie jest mini ZOO. Możemy tutaj zobaczyć chociażby piękne kolorowe pawie.

4. Muszyna Zdrój – Rynek i jego atrakcje oraz zabytki

Co jeszcze warto zwiedzić w Muszynie? Centralnym punktem i zarazem sercem Muszyny jest oczywiście gwarny i tętniący życiem rynek. Wokół ratusza, przy pięknych kolorowych rabatach i w otoczeniu szumiącej fontanny chętnie zbierają się lokalsi i turyści.

Na rynku w Muszynie spotkamy również dwie małe, zabytkowe, ponad 250 letnie kapliczki św. Floriana i św. Nepomucena. Dodatkowo okoliczne kawiarenki i restauracje kuszą lokalnymi smakołykami.

Szczególnie ciekawie prezentuje się ulica Kościelna, która jak sama nazwa wskazuje doprowadzi nas do kościoła św. Józefa Oblubieńca oraz ogrodów Biblijnych. Sama zabudowa ulicy to niewielkie klimatyczne beskidzkie chatki, które leżą wzdłuż brukowanego i pięknie ukwieconego deptaku. Co ciekawe, trafiły nawet na Małopolski Szlak Architektury Drewnianej. Podobno najstarsze domy w Muszynie malował na swoich obrazach Jan Matejko.

5. Ogrody Biblijne w Muszynie – zwiedzanie

Kolejną ciekawą atrakcją Muszyny są Ogrody Biblijne. Zajmują obszar ponad 1 ha, zobaczymy tu aż 5 tematycznych ogrodów. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, a wstęp jest bezpłatny. W każdym z ogrodów są zasadzone rośliny jakie były wymienione w Biblii. Całość dodatkowo zdobią rzeźby i cytaty biblijnych tekstów.

Spacer po ogrodzie zaczynamy od początków stworzenia świata, aż po czas zbawienia. Jest tu między innymi rajska brama, której strzeże anioł. Kolejny ogród przedstawia krajobrazy biblijne, od pustyni, po winnice i pola uprawne.

Nie zabrakło tu też atrakcji dla najmłodszych turystów zatem jest ogród dziecięcy, a ostatnim jest ogród zakochanych z labiryntem bukszpanu. W ogrodach podczas zwiedzania możemy pić źródlaną wodę z jednego z muszyńskich ujęć.

6. Regionalne Muzeum Muszyny – Dwór Starostów

Co robić w Muszynie gdy pada? Nieopodal rynku w dawnym zespole dworskim warto zaglądnąć do Muzeum Regionalnego Państwa Muszyńskiego, które mieści się w dawnym dworze starostów muszyńskich. Ekspozycja wewnątrz jest niewielka jednak bardzo ciekawa.

Możemy tu zobaczyć pamiątki po dawnych mieszkańcach Muszyny, czyli Łemkach, starostach muszyńskich, czy też mieszczanach. Są tu przedmioty codziennego użytku z ciekawym kubkiem, który chronił przed zamoczeniem wąsów, są piękne kafle na piec, czy też prace samego Nikifora, najsłynniejszego Łemka.

Godziny otwarcia Muzeum Regionalnego w Muszynie:

 • wtorek: 10:00-15:30
 • środa-sobota: 10:00-17:00
 • niedziela: 13:00-17:00

Cennik biletów wstępu: bilet normalny 6 zł, bilet ulgowy 4 zł

7. Wody mineralne w Muszynie – najsłynniejsze źródełka

Z czego słynie Muszyna? Największym bogactwem Muszyny są lecznicze wody mineralne, głównie szczawy. To właśnie dzięki temu naturalnemu bogactwu Muszynę odwiedza co roku tylu kuracjuszy i turystów. Jako uzdrowisko Muszyna działa już ponad 90 lat.

Jakie schorzenia leczy się w Muszynie? Najczęściej przyjeżdżają tu osoby z problemami układu oddechowego, czy też trawienia. To właśnie z Muszyny pochodzi wiele rozlewni butelkowanych wód mineralnych jak Muszynianka, Cechini, Galicjana, Sopel, czy Polskie Zdroje.

Muszyńskie wody mineralne wspaniale uzupełniają brakujące w organizmie minerały, a w letni upalny dzień gaszą pragnienie. Co więcej, w Muszynie możemy zaopatrzyć się również w darmową wodę. Wystarczy odwiedzić jedno z ogólnodostępnych źródeł jak np. w parku zdrojowym Baszta, przy źródle Anna, czy w Ogrodach Biblijnych.

8. Cerkiew św. Dymitra Muszyna Złockie – przepiękny zabytek Muszyny

Złockie to dzielnica Muszyny, jaka leży na południowych zboczach pasma Jaworzyny Krynickiej. To właśnie tutaj wśród wzgórz Beskidu Sądeckiego ukryta jest przepiękna dawna cerkiew łemkowska. Świątynia została zbudowana w latach 1867-72 w stylu i do dziś jest prawdziwą perełką Muszyny.

Kościół jest zbudowany z drzewa modrzewiowego na planie krzyża z potężna kopułą ponad nawą. Wnętrze świątyni jest zachwycające. Przepiękne polichromie są w części prezbiterium oraz kaplicy i dominuje w nich błękitny kolor. Zaskakuje też kompletny ikonostas w biało-złotych barwach i rokokowe ołtarze boczne. Dziś dawna cerkiew w Złockiem służy jako kościół katolicki.

9. Mofeta w Złockiem – przyrodniczy skarb Muszyny

Czy wiesz, że w Polsce również mamy swoje mini gejzery! Oczywiście nie są aż tak spektakularne w porównaniu z islandzkimi kolosami, bo tryskającej a kilka metrów wody tutaj nie zobaczysz, jednak to największy wyziew podziemnych gazów jaki możesz spotkać w Polsce.

Mofeta w Złockiem zajmuje powierzchnię 25 m2 i znajduje się na potoku Złockie. Nosi nazwę Henryka Świdzińskiego, czyli profesora, który ją odkrył w 1938 roku. Przy mofecie jest niewielki parking, schodzimy do niej po drewnianych schodach i zawieszonej nad potokiem kładce. Wyraźnie widać, że woda tutaj cały czas bulgocze, co więcej ma bardzo nietypowy rdzawy kolor. Właśnie tak powstaje najsłynniejsze źródlane wody Muszyny, zwane szczawami.

10. Atrakcje Muszyny dla dzieci – co warto zobaczyć?

Muszyna to ciekawy kierunek na wypad dla całych rodzin. W parku zdrojowym Zapopradzie na najmłodszych turystów czeka ciekawa atrakcja, czyli mini ZOO. Ćwierkające ptaki, kudłate lamy, a nawet złote rybki.

Atrakcją dla dzieci jest również możliwość karmienia kaczek i spacer wśród labiryntu kolorowych roślin. Na letni i upalny dzień najlepiej wybrać się odkryte baseny, czy rafting albo spływ kajakiem po rzece Poprad. Zimą natomiast działa tutaj lodowisko.

W Muszynie nie brakuje też szlaków rowerowych z najciekawszym Głównym Karpackim Szlakiem Rowerowym, który prowadzi od słowackiego Leluchowa, przez Muszynę, Piwniczną aż do Nowego Sącza. Natomiast jednym z najpopularniejszych szlaków pieszych jest trasa na Jaworzynę Krynicką, z której możemy w pogodny dzień zobaczyć Tatry.

Muszyna i okolice – atrakcje jakie warto zobaczyć

 • Krynica – Zdrój to najsłynniejsze uzdrowisko w Polsce. Góra Parkowa z kultową kolejką, przepiękne wille i bulwary nad Kryniczanką, a do tego świetne Muzeum Nikifora i Zabawek. Krynica to malownicze miasteczko ukryte wśród wzgórz Beskidu Sądeckiego, jakie warto odwiedzić.
Krynica Zdrój atrakcje – 10 najciekawszych miejsc, jakie warto zwiedzić w perle wśród uzdrowisk Małopolski
 • W niewielkiej wiosce Powroźnik, możemy odkryć prawdziwą perełkę, jaką jest cerkiew w Powroźniku. Świątynia nosi wezwanie św. Jakuba Młodszego, powstała w 1600 roku i trafiła na listę zabytków UNESCO.
Cerkiew w Powroźniku – najstarsza drewniana cerkiew w Polskich Karpatach
 • Dolina Popradu otulona przez wzgórza Beskidu Sądeckiego serwuje zapierające dech panoramy. W zacisznych dolinach odnajdziemy piękne miasteczka w których zatrzymał się czas. Ruiny zamku w Rytrze opowiadają wielowiekową historię tych ziem, a klimatyczne uzdrowiska dodają sił witalnych.
Dolina Popradu – atrakcje, TOP 10 ciekawych miejsc, które warto zobaczyć
 • Jaworzyna Krynicka to jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Tutaj też znajdziemy najdłuższą kolejką gondolową w naszym kraju. Dodatkowo na szczycie jest punkt widokowy platforma 360 z panoramą Tatr.
Jaworzyna Krynicka – najdłuższa kolej gondolowa w Polsce
 • Wieża widokowa i kładka w koronach drzew na Słotwinach serwuje piękne widoki. Możemy tutaj wejść aż 49,5 m ponad ziemię, a kilometrowa ścieżka edukacyjna podrzuca nam sporo przyrodniczych i historycznych ciekawostek.
Wieża widokowa w Krynicy – kładka w koronach drzew
 • Na polsko-słowackiej granicy, na wysokości 1023 m n.p.m. wznosi się szczyt Eliaszówka. Czeka tu na nas sporo przyrodniczych ciekawostek, klimatyczna bacówka i wieża widokowa z piękną panoramą Beskidów.
Eliaszówka – wieża widokowa w Beskidzie Sądeckim, najkrótszy szlak z Obidzy
 • Lecznicze wody zdrojowe, niezliczone ilości górskich szlaków i wyjątkowy mikroklimat, a do tego kojący szum Popradu i zapach lasów Popradzkiego PK. Piwniczna Zdrój to kolejne uzdrowisko nad Popradem, jakie warto odwiedzić.
Piwniczna Zdrój – atrakcje uzdrowiska w dolinie Popradu, zwiedzanie TOP 10 miejsc, które warto zobaczyć

Wyjątkowy klimat, czyste powietrze i lecznicze wody mineralne, to kilka z powodów dla których warto odwiedzić Muszynę. Nie brakuje tu jednak i atrakcji dla całych rodzin jak Ogrody Sensoryczne, Ogrody Biblijne, czy liczne szlaki piesze, rowerowe i wodne. Muszyna to świetny kierunek na aktywny wypad w otoczeniu malowniczych wzgórz Beskidu Sądeckiego.

Plan wypadu do Muszyny

Dojazd: woj. małopolskie, 33-370 Muszyna

Parking: bezpłatny parking przy ul. Zazamcze i Aleja Zdrojowa

Bilety Wstępu:

 • Muzeum Regionalne „Państwa Muszyńskiego” – bilet normalny 6 zł, bilet ulgowy 4 zł
 • Zamek w Muszynie – bilet normalny 10 zł, bilet ulgowy 6 zł

Czas zwiedzania: na zobaczenie atrakcji Muszyny najlepiej przeznaczyć cały weekend

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 5 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments