Krynica-Zdrój to przepiękne położone małopolskie uzdrowisko, które otaczają malownicze wzgórza Beskidu Sądeckiego. Co warto zwiedzić w Krynicy-Zdrój i jakie atrakcje tu na nas czekają? Elegancki deptak nad Kryniczanką z drewnianymi willami, Domem Zdrojowych i nowoczesną pijalnią, wyjątkowe Muzeum Nikifora, czy ciekawe Muzeum Zabawek. A do tego koniecznie trzeba wjechać kultową kolejką na Górę Parkową, wskoczyć do gondoli na Jaworzynę Krynicką, a później przemierzyć kładkę w koronach drzew!

Już od ponad 200 lat Krynica-Zdrój przyjmuje kuracjuszy, którzy w wyjątkowych wodach mineralnych i górskim klimacie Beskidu Sądeckiego regenerują swoje zdrowie. Przez ten czas do Krynicy przyjechało wiele znanych osobistości, jak Jan Matejko, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, czy Jan Kiepura. Krynica nie tylko dodawała kuracjuszom zdrowia, ale i inspirowała, aż w końcu stała się bardzo modnym kurortem. Co więcej, jej sława nie gaśnie i do dziś to najsłynniejsze uzdrowisko w Polsce!

Co jest fajnego w Krynicy? Najciekawsze atrakcje czekają w samym centrum miasteczka, bo to właśnie tutaj na eleganckim deptaku na bulwarach Kryniczanki toczy się gwarne życie Krynicy-Zdrój. Stary i Nowy Dom Zdrojowy, nowoczesna pijalnia wód mineralnych, przepiękne wille z luksusowymi pensjonatami i świetnymi restauracjami, a do tego potężny Park Zdrojowy na Górze Parkowej, na którą możemy wjechać kultową retro kolejką.

Ale to nie koniec ciekawych atrakcji, jakie czekają w Krynicy-Zdrój, bo znajdziesz tu również ciekawe muzea Nikifora, czy Zabawek, najdłuższą w Polsce kolej gondolową na Jaworzynę Krynicką, czy kładkę w koronach drzew na Słotwinach. Zatem Krynica to uzdrowiska z mnóstwem atrakcji dla kuracjuszy, rodzin z dzieckiem i zarazem świetna baza wypadowa na górskie szlaki Beskidu Sądeckiego.

Beskid Sądecki – atrakcje, najpiękniejsze szlaki i szczyty, TOP 20 miejsc, jakie warto zobaczyć

Krynica Zdrój – mapa atrakcji i ciekawych miejsc, jakie warto zobaczyć

Na poniższej mapie zaznaczyliśmy najciekawsze atrakcje Krynicy-Zdrój, pijalnie wód, muzea, kolejki linowe, świetne restauracje, darmowe parkingi czy polecane noclegi.

Małopolska – 25 najciekawsze atrakcje, co warto zobaczyć, gdzie pojechać na jeden dzień, weekend i we dwoje?
Zimowe atrakcje Małopolski – 17 miejsc, które warto zobaczyć podczas ferii w Małopolsce

1. Deptak w Krynicy-Zdrój bulwary nad Kryniczanką i kultowe restauracje w zabytkowych willach – co warto zobaczyć?

Na pierwszy rzut oka już widać, że Krynica-Zdrój to bardzo eleganckie uzdrowisko. Przez miasto prowadzi piękny deptak, wzdłuż górskiego szumiącego potoku Kryniczanka. To tutaj spotkamy wiele zachwycających willi z pięknymi zdobieniami.


Te drewniane budynki pamiętają jeszcze początki powstania uzdrowiska, a w ich progach gościli również pierwsi kuracjusze. Dziś mieszczą się w nich pensjonaty i restauracje, natomiast w błękitnej willi Romanówka ma swoją siedzibę intrygujące muzeum Nikifora.

Na deptaku nie brakuje również ciekawych pomników, jak ławeczka Bogusława Kaczyńskiego, pomnik znanego łemkowskiego artysty Nikifora, czy Józefa Dietla, który przyczynił się do rozwoju uzdrowiska. Wielu turystów przyciąga również multimedialna fontanna i piękna muszla koncertowa.

2. Krynica-Zdrój Stary Dom Zdrojowy i Pijalnia Wód Mineralnych

Najpiękniejszym i zarazem najbardziej okazałym budynkiem w Krynicy jest zdecydowanie Stary Dom Zdrojowy, który z zewnątrz przypomina pałac. Choć tuż obok niego stanął też i Nowy Dom Zdrojowy, jednak nie budzi on takiego zachwytu, bo prezentuje modernistyczny styl i wygląda nieco jak PRL-owski blok. Natomiast Stare Łazienki wybudowane są w górskim klimacie i do dziś goszczą kuracjuszy.

Z otoczenia Krynickich zabytkowych willi zdecydowanie bardzo wyróżnia się nowoczesny budynek Nowej Pijalni. To właśnie tutaj za ścianą ze szkła możemy skosztować najsłynniejszych Krynickich wód i to w prawdziwej dżungli, bo pijalnia przypomina nieco oranżerię lub palmiarnię. Krynica-Zdrój to miasto kontrastów, gdzie nowoczesność styka się z tradycją.

3. Góra Parkowa, czyli Park Zdrojowy w Krynicy i najciekawsze atrakcje

W samym sercu Krynicy, tuż nad deptakiem wznosi się Góra Parkowa. To ogromny 60 ha Park Zdrojowy, przez który prowadzą liczne ścieżki spacerowe. Na szczyt 742 m n.p.m. możemy spacerem wejść w około 30 minut. To ulubione miejsce kuracjuszy, gdyż przepełnione jest błogą ciszą, naturą i pięknymi widokami.

Przez park prowadzi ścieżka edukacyjna, a na trasie warto zobaczyć piękny staw z łabędziami, leśne sanktuarium z figurą Maryi, czy zakątek Kraszewskiego. Na szlakach Góry Parkowej mamy również klimatyczne altanki i sporo ławeczek do odpoczynku.

Na szczycie Góry Parkowej czeka na nas szeroka polana z ławeczkami, a na niej piękna panorama szczytów Beskidu Sądeckiego. Są tu również dodatkowe atrakcje, takie jak rajskie ślizgawki oraz park linowy. Warto również przespacerować się do romantycznego źródełka miłości, z którego tryska orzeźwiająca woda. Według legend każdy kto skosztuje wody ze źródła szybko odnajdzie swoją miłość, natomiast parom gwarantuje to długi i udany związek.

4. Góra Parkowa w Krynicy-Zdrój i kolejka retro

Na Górę Parkową możemy również wjechać kultową kolejką linową, która jest najstarszą kolejką tego typu w Polsce. PKL Góra Parkowa wwozi turystów na szczyt już od 85 lat. Nieopodal trasy kolejki możemy dopatrzeć się śladów po dawnym torze saneczkowym. Co ciekawe to właśnie w Krynicy rozgrywane były pierwsze mistrzostwa Polski w saneczkarstwie oraz dwa razy mistrzostwa świata.

Dziś podróż retro kolejką to coś więcej niż kilkuminutowa przejażdżka. Zarówno stacja dolna jak i wagonik zabierają nas w multimedialną podróż w czasie. Cofamy się więc o kilkadziesiąt lat i jesteśmy turystami z 1930 roku. Widzimy jak wyglądała wtedy Krynica, jakie stroje nosili ówcześni kuracjusze, a następnie wskakujemy do wagonika i z multimedialnym filmem ruszamy na szczyt Góry Parkowej.

5. Skarb Krynicy-Zdrój, czyli mineralne wody w najpopularniejszym uzdrowisku Polski

Wody mineralne to zdecydowanie największe bogactwo Krynicy-Zdrój. Co leczy się w sanatoriach w Krynicy? Do uzdrowiska przyjeżdżają kuracjusze z problemami trawiennymi, urologicznymi, czy też alergiami. Najpopularniejsze wody to oczywiście słynna Kryniczanka, Słotwinka, Jan i  Zuber.

Najstarszym budynkiem w Krynicy jest maleńka pijalnia Słotwinka. Ten 200 letni budynek został jednak przeniesiony z gwarnego krynickiego deptaku do zacisznej okolicy parku Słotwińskiego. Pijalnie znajdziemy na samym początku przy wjeździe do Krynicy.

Leczniczych wód skosztujemy również w pijalni Jan u podnóża Góry Parkowej. Jej otoczenie jest bardzo urocze, to zaciszne miejsce na alei Nikifora z szumiącymi fontannami. Na gwarnych bulwarach Dietla stoi nowoczesna i przeszklona Pijalnia Główna z zimowym ogrodem oraz egzotyczną roślinnością wewnątrz.

Przed pijalnią możemy zobaczyć pierwszy odwiert wody mineralnej w Krynicy. Co ciekawe, na końcu bulwarów Dietla jest rozlewnia wody mineralnej, gdzie również warto zakupić butelkowaną wodę, a sklep firmowy jest czynny całą dobę.

6. Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdrój, co robić w Krynicy gdy pada deszcz?

Nikifor to wyjątkowa postać Krynicy, która z łemkowskiego nędzarza stała się pożądanym na całym świecie malarzem. Na bulwarach Dietla w błękitnej willi “Romanówka” mamy okazję zwiedzić Muzeum Nikifora z największą na świecie kolekcję obrazów i pamiątek po malarzu nazwanym Matejko z Krynicy.

W Muzeum Nikifora możemy zobaczyć aż 77 oryginalnych prac artysty. Głównie są to pejzaże beskidzkich krajobrazów i jego ukochanych cerkwi, lubił również przedstawiać wyjątkową architekturę najsłynniejszych obiektów z Krynicy – Zdrój. Oprócz tego są tutaj dodatkowo zbiory autoportretów Nikifora, które artysta tworzył nagminnie. 

Więcej ciekawostek o muzeum poznasz w osobnym wpisie poświęconym Muzeum Nikifora.

Muzeum Nikifora – atrakcje Krynicy Zdrój

7. Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdrój i atrakcje dla dzieci

Zarówno dużym jak i małym turystom powinno się spodobać krynickie Muzeum Zabawek. Tutaj każdy z nas choć na chwilę cofa się do czasów swojego dzieciństwa i z uśmiechem na twarzy zwiedza każdą z 11 sal muzeum.

Eksponatów jest ponad 3 tysiące, począwszy od kultowych klocków lego, przez wystawę pluszowych misiów, kolekcji figurek z Kinder niespodzianek, małych żołnierzyków, porcelanowych lalek, a nawet wszystkim dobrze znane gry pegasus z Super Mario na czele.

Przyjemnie jest powspominać i zarazem pokazać młodszemu pokoleniu wszystkie nasze skarby z dzieciństwa. Najstarsze eksponaty liczą już kilka stuleci, zatem warto poznać również zabawki naszych pradziadków.

Muzeum Zabawek to świetny plan na chwilę przyjemnej zabawy i powrót do beztroskich lat dzieciństwa. Co więcej, muzeum mieści się w części budynku Nowych Łazienek Mineralnych.

8. Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką – romantyczne atrakcje Krynicy-Zdrój

Jaworzyna Krynicka to jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Tutaj też znajdziemy najdłuższą kolejką gondolową w naszym kraju. 8 tras narciarskich, 5 wyciągów orczykowych, 2 krzesełkowe i kolej gondolowa, która wywozi nas na wysokość 1114 m n.p.m.

Na szczycie jest platforma widokowa z panoramą 360 na Tatry Beskidy, Pieniny i Gorce. Jaworzyna Krynicka to zdecydowanie kierunek wart odwiedzenia zarówno zimą, gdy możemy poszaleć na stoku. Jak i latem, kiedy przyroda Beskidu Sądeckiego i górskie polany zachwycają niepowtarzalnymi widokami.

Więcej informacji o kolejce gondolowej i szlak górskich, odkryjesz we wpisie o Jaworzynie Krynickiej.

Jaworzyna Krynicka – najdłuższa kolej gondolowa w Polsce

9. Wieża widokowa i kładka w koronach drzew w Krynicy-Zdrój

W północnej części uzdrowiska Krynica – Zdrój, a dokładniej w dzielnicy Słotwiny, mamy okazję zwiedzić jedną z najnowszych atrakcji miasta. To tutaj w 2019 roku powstała pierwsza w Polsce, drewniana kładka w koronach drzew wraz z wieżą widokową. Na szczyt wzgórza i stacji narciarskiej możemy wejść szlakiem turystycznym, albo wjechać 6 osobową kolejką krzesełkową.

Kładka w koronach drzew liczy 1030 metrów. Na tej trasie mamy okazję pobawić się przy 15 interaktywnych tablicach i wejść na prawie 50 metrową wieżę widokową. Z platformy możemy oglądać panoramę sąsiedniej Jaworzyny Krynickiej, odległe szczyty Beskidu Niskiego z Lackową na czele, a nawet wzgórza Słowacji. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych, choć i nie tylko, jest przejażdżka z góry 60 metrową zjeżdżalnią.

Więcej ciekawostek o kładce na Słotwinach dowiesz się we wpisie poniżej.

Wieża widokowa w Krynicy – kładka w koronach drzew

10. Łemkowska cerkiew UNESCO w Powroźniku

Tuż na obrzeżach Krynicy-Zdrój, w niewielkiej osadzie Powroźnik możemy odkryć prawdziwą perełkę architektury, jaką jest cerkiew św. Jakuba Młodszego. Nie trzeba się nawet wiele znać na sztuce, żeby szczerze zachwycić się niezwykłym kształtem cerkwi i jej wyposażeniem. Cerkiew powstała w 1600 roku i od tego czasu nieustannie zadziwia swoim niepowtarzalnym klimatem . Co więcej, trafiła na listę zabytków UNESCO!

Przez ponad 400 lat cerkiew przeszła wiele remontów i modernizacji. Po jednej z powodzi przesunięto ją nieco dalej od rzeki w miejsce, w którym stoi do dziś. Obecnie ta piękna zabytkowa świątynia stoi otworem zarówno dla pielgrzymów, jak i turystów i to przez cały rok. Wstęp jest bezpłatny, a po wnętrzu dodatkowo oprowadza nas przewodnik. Zatem warto skorzystać z okazji i zwiedzić to nadzwyczajne miejsce.

Cerkiew w Powroźniku – najstarsza drewniana cerkiew w Polskich Karpatach

Gdzie ruszyć w góry na szlak Beskidu Sądeckiego z Krynicy?

  • Radziejowa to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, który mierzy aż 1262 m n.p.m. Najszybszy i najłatwiejszy szlak prowadzi z Obidzy, trasa jest dodatkowo bardzo widokowa i malownicza. Na szczycie Radziejowej od 2019 roku stoi piękna wieża widokowa, z której mamy okazję podziwiać zjawiskowe panoramy Tatr, Pienin, Gorców i Beskidów.
Radziejowa – szlak na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego
  • Piękny widok na Tatry, wyborna szarlotka i przepełnione słońcem beskidzkie polany. Takich rzeczy możemy doświadczyć na szlaku do Bacówki PTTK Wierchomla. Co więcej, trasę możemy dostosować do swoich możliwości, a na szlak zabrać całą rodzinę.
Wierchomla – szlak do bacówki PTTK nad Wierchomlą
  • Na polsko-słowackiej granicy, na wysokości 1023 m n.p.m. wznosi się szczyt Eliaszówka. Czeka tu na nas sporo przyrodniczych ciekawostek, klimatyczna bacówka i wieża widokowa z piękną panoramą Beskidów.
Eliaszówka – wieża widokowa w Beskidzie Sądeckim, najkrótszy szlak z Obidzy

Co warto zobaczyć w okolicy Krynicy-Zdrój?

  • Zaledwie kilkanaście kilometrów na południe od Krynicy możemy zwiedzić kolejne wyjątkowe uzdrowisko Małopolski, czyli Muszynę. Przepiękne Ogrody Sensoryczne, widokowe ruiny zamku, lecznicze wody mineralne i wyjątkowy klimat to tylko kilka z powodów, dla których warto odwiedzić Muszynę.
Muszyna – atrakcje i zabytki, zwiedzanie TOP 10 miejsc, jakie warto zobaczyć w małopolskim uzdrowisku nad Popradem
  • Lecznicze wody zdrojowe, niezliczone ilości górskich szlaków i wyjątkowy mikroklimat, a do tego kojący szum Popradu i zapach lasów Popradzkiego PK. Piwniczna Zdrój to kolejne uzdrowisko nad Popradem, jakie warto odwiedzić.
Piwniczna Zdrój – atrakcje uzdrowiska w dolinie Popradu, zwiedzanie TOP 10 miejsc, które warto zobaczyć
  • Dolina Popradu otulona przez wzgórza Beskidu Sądeckiego serwuje zapierające dech panoramy. W zacisznych dolinach odnajdziemy piękne miasteczka w których zatrzymał się czas. Ruiny zamku w Rytrze opowiadają wielowiekową historię tych ziem, a klimatyczne uzdrowiska dodają sił witalnych.
Dolina Popradu – atrakcje, TOP 10 ciekawych miejsc, które warto zobaczyć

Perła polskich uzdrowisk, tak mówimy o Krynicy – Zdrój i ciężko temu zaprzeczyć. Zwiedzając miasto przekonamy się że atrakcji tutaj nie brakuje. Zarówno na aktywne rowerowe wyprawy, wycieczki piesze po Beskidzie Sądeckim, czy spływy kajakowe warto wybrać się właśnie do Krynicy. Lecznicze wody i górski klimat w mig zregenerują nasze zdrowie, a fajne muzea otworzą nasz umysł i przywołają miłe wspomnienia.

Plan wypadu do Krynicy-Zdrój

Dojazd: kierunek Nowy Sącz – Krynica DK 75

Parking: płatne parkingi przy ulicach: Piłsudzkiego, Ebersa, Zdrojowej

Bilety Wstępu:

  • Kolejka na Górę Parkową (góra – dół) – bilet normalny 16 zł/os, bilet ulgowy 13 zł/os
  • Muzeum Nkifora – bilet normalny 14 zł/os, bilet ulgowy 10 zł/os
  • Wieża widokowa i kładka w koronach drzew na Słotwinach – bilet normalny 55 zł/os, bilet ulgowy 48 zł/os
  • Kolejka na Jaworzynę Krynicką + platforma widokowa – bilet normalny 50 zł/os, bilet ulgowy 44 zł/os

Czas zwiedzania Krynicy-Zdrój: na poznanie najciekawszych atrakcji warto poświęcić cały weekend

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 10 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments