Krynica – Zdrój to wyjątkowe miasto, które tętni życiem zarówno latem, gdy beskidzka przyroda rozkwita tysiącem barw, jak i zimą, kiedy stoki narciarskie przykrywa śnieżnobiały puch. To pięknie położone małopolskie uzdrowisko otaczają malownicze beskidzkie wzgórza, urocze doliny i moc atrakcji.

Już od ponad 200 lat Krynica – Zdrój przyjmuje kuracjuszy, którzy w wyjątkowych wodach i górskim klimacie regenerują swoje zdrowie. Przez ten czas do Krynicy przyjechało wiele znanych osobistości, jak Jan Matejko, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, czy Jan Kiepura. Krynica nie tylko dodawała kuracjuszom zdrowia, ale i inspirowała, aż w końcu stała się bardzo modnym kurortem.

Dziś również Krynicę wciąż odwiedza wielu turystów. Nic dziwnego skoro możemy tu zarówno wypocząć, jak i świetnie się bawić. Kolejki linowe, górskie szlaki i ciekawe muzea to tylko kilka wartych poznania miejsc Krynicy.

Krynica Zdrój – mapa atrakcji i ciekawych miejsc, jakie warto zobaczyć

Na powyższej mapie zaznaczyliśmy najciekawsze atrakcje Krynicy-Zdrój, pijalnie wód, muzea, kolejki linowe, czy polecane parkingi.

Zimowe atrakcje Małopolski – 13 miejsc, które warto zobaczyć podczas ferii w Małopolsce

1. Deptak w Krynicy – Stary Dom Zdrojowy i zabytkowe wille

Na pierwszy rzut oka już widać, że Krynica-Zdrój to bardzo eleganckie uzdrowisko. Przez miasto prowadzi piękny deptak, wzdłuż górskiego szumiącego potoku Kryniczanka. To tutaj spotkamy wiele zachwycających willi z pięknymi zdobieniami.

Te drewniane budynki pamiętają jeszcze początki powstania uzdrowiska, a w ich progach gościli również pierwsi kuracjusze. Dziś mieszczą się w nich pensjonaty i restauracje, natomiast w błękitnej willi Romanówka ma swoją siedzibę intrygujące muzeum Nikifora.


Na deptaku nie brakuje również ciekawych pomników, jak ławeczka Bogusława Kaczyńskiego, pomnik znanego łemkowskiego artysty Nikifora, czy Józefa Dietla, który przyczynił się do rozwoju uzdrowiska. Wielu turystów przyciąga również multimedialna fontanna i piękna muszla koncertowa. 

Najpiękniejszym budynkiem Krynicy jest jednak Stary Dom Zdrojowy, który z zewnątrz przypomina pałac. Nowy Dom Zdrojowy to już całkiem inny, modernistyczny styl. Natomiast Stare Łazienki wybudowane są w bardziej górskim klimacie.

Z otoczenia Krynickich zabytków bardzo wyróżnia się przeszklony i nowoczesny budynek Nowej Pijalni, w którym możemy skosztować Krynickich wód w prawdziwej roślinnej dżungli. Dziś Krynica-Zdrój to miasto kontrastów, gdzie nowoczesność styka się z tradycją.

2. Góra Parkowa w Krynicy-Zdrój

W samym sercu Krynicy, tuż nad deptakiem wznosi się Góra Parkowa. To ogromny 60 ha Park Zdrojowy, przez który prowadzą liczne ścieżki spacerowe. Na szczyt 742 m n.p.m. możemy spacerem wejść w około 30 minut. To ulubione miejsce kuracjuszy, gdyż przepełnione jest błogą ciszą, naturą i pięknymi widokami.

Przez park prowadzi ścieżka edukacyjna, a na trasie warto zobaczyć piękny staw z łabędziami, leśne sanktuarium z figurą Maryi, czy zakątek Kraszewskiego. Na szlakach Góry Parkowej mamy również klimatyczne altanki i sporo ławeczek do odpoczynku. 

Jednak na Górę Parkową możemy również wjechać kultową kolejką linową, która jest najstarszą kolejką tego typu w Polsce. PKL Góra Parkowa wwozi turystów na szczyt już od 85 lat. Nieopodal trasy kolejki możemy dopatrzeć się śladów po dawnym torze saneczkowym. Co ciekawe to właśnie w Krynicy rozgrywane były pierwsze mistrzostwa Polski w saneczkarstwie oraz dwa razy mistrzostwa świata.

Na szczycie Góry Parkowej czeka na nas szeroka polana z ławeczkami, a na niej piękna panorama szczytów Beskidu Sądeckiego. Są tu również dodatkowe atrakcje, takie jak rajskie ślizgawki oraz park linowy. Warto również przespacerować się do romantycznego źródełka miłości, z którego tryska orzeźwiająca woda. Według legend każdy kto skosztuje wody ze źródła szybko odnajdzie swoją miłość, natomiast parom gwarantuje to długi i udany związek.

3. Najpopularniejsze uzdrowisko Polski

Wody mineralne to zdecydowanie największe bogactwo Krynicy – Zdrój. Do uzdrowiska przyjeżdżają kuracjusze z problemami trawiennymi, urologicznymi, czy też alergiami. Najpopularniejsze wody to oczywiście słynna Kryniczanka, Słotwinka, Jan i  Zuber.

Najstarszym budynkiem w Krynicy jest maleńka pijalnia Słotwinka. Ten 200 letni budynek został jednak przeniesiony z gwarnego krynickiego deptaku do zacisznej okolicy parku Słotwińskiego. Pijalnie znajdziemy na samym początku przy wjeździe do Krynicy. Leczniczych wód skosztujemy również w pijalni Jan u podnóża Góry Parkowej. Jej otoczenie jest bardzo urocze, to zaciszne miejsce na alei Nikifora z szumiącymi fontannami. 

Na gwarnych bulwarach Dietla stoi nowoczesna i przeszklona Pijalnia Główna z zimowym ogrodem oraz egzotyczną roślinnością wewnątrz. Przed pijalnią możemy zobaczyć pierwszy odwiert wody mineralnej w Krynicy. Co ciekawe na końcu bulwarów Dietla jest rozlewnia wody mineralnej, gdzie również warto zakupić butelkowaną wodę, a sklep firmowy jest czynny całą dobę.

4. Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdrój

Nikifor to wyjątkowa postać Krynicy, która z łemkowskiego nędzarza stała się pożądanym na całym świecie malarzem. Na bulwarach Dietla w błękitnej willi “Romanówka” mamy okazję zwiedzić Muzeum Nikifora z największą na świecie kolekcję obrazów i pamiątek po malarzu nazwanym Matejko z Krynicy.

W Muzeum Nikifora możemy zobaczyć aż 77 oryginalnych prac artysty. Głównie są to pejzaże beskidzkich krajobrazów i jego ukochanych cerkwi, lubił również przedstawiać wyjątkową architekturę najsłynniejszych obiektów z Krynicy – Zdrój. Oprócz tego są tutaj dodatkowo zbiory autoportretów Nikifora, które artysta tworzył nagminnie. 

Więcej ciekawostek o muzeum poznasz w osobnym wpisie poświęconym Muzeum Nikifora.

Muzeum Nikifora – atrakcje Krynicy Zdrój

5. Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdrój

Zarówno dużym jak i małym turystom powinno się spodobać krynickie Muzeum Zabawek. Tutaj każdy z nas choć na chwilę cofa się do czasów swojego dzieciństwa i z uśmiechem na twarzy zwiedza każdą z 11 sal muzeum.

Eksponatów jest ponad 3 tysiące, począwszy od kultowych klocków lego, przez wystawę pluszowych misiów, kolekcji figurek z Kinder niespodzianek, małych żołnierzyków, porcelanowych lalek, a nawet wszystkim dobrze znane gry pegasus z Super Mario na czele.

Przyjemnie jest powspominać i zarazem pokazać młodszemu pokoleniu wszystkie nasze skarby z dzieciństwa. Najstarsze eksponaty liczą już kilka stuleci, zatem warto poznać również zabawki naszych pradziadków.

Muzeum Zabawek to świetny plan na chwilę przyjemnej zabawy i powrót do beztroskich lat dzieciństwa. Co więcej, muzeum mieści się w części budynku Nowych Łazienek Mineralnych.

6. Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką

Jaworzyna Krynicka to jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Tutaj też znajdziemy najdłuższą kolejką gondolową w naszym kraju. 8 tras narciarskich, 5 wyciągów orczykowych, 2 krzesełkowe i kolej gondolowa, która wywozi nas na wysokość 1114 m n.p.m.

Na szczycie jest platforma widokowa z panoramą 360 na Tatry Beskidy, Pieniny i Gorce. Jaworzyna Krynicka to zdecydowanie kierunek wart odwiedzenia zarówno zimą, gdy możemy poszaleć na stoku. Jak i latem, kiedy przyroda Beskidu Sądeckiego i górskie polany zachwycają niepowtarzalnymi widokami.

Więcej informacji o kolejce gondolowej i szlak górskich, odkryjesz we wpisie o Jaworzynie Krynickiej.

Jaworzyna Krynicka – najdłuższa kolej gondolowa w Polsce

7. Wieża widokowa i kładka w koronach drzew w Krynicy Zdrój

W północnej części uzdrowiska Krynica – Zdrój, a dokładniej w dzielnicy Słotwiny, mamy okazję zwiedzić jedną z najnowszych atrakcji miasta. To tutaj w 2019 roku powstała pierwsza w Polsce, drewniana kładka w koronach drzew wraz z wieżą widokową. Na szczyt wzgórza i stacji narciarskiej możemy wejść szlakiem turystycznym, albo wjechać 6 osobową kolejką krzesełkową.

Kładka w koronach drzew liczy 1030 metrów. Na tej trasie mamy okazję pobawić się przy 15 interaktywnych tablicach i wejść na prawie 50 metrową wieżę widokową. Z platformy możemy oglądać panoramę sąsiedniej Jaworzyny Krynickiej, odległe szczyty Beskidu Niskiego z Lackową na czele, a nawet wzgórza Słowacji. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych, choć i nie tylko, jest przejażdżka z góry 60 metrową zjeżdżalnią.

Więcej ciekawostek o kładce na Słotwinach dowiesz się we wpisie poniżej.

Wieża widokowa w Krynicy – kładka w koronach drzew

Muszyna – atrakcje i zabytki uzdrowiska nad Popradem

Zaledwie kilkanaście kilometrów na południe od Krynicy możemy zwiedzić kolejne wyjątkowe uzdrowisko Małopolski, czyli Muszynę. Przepiękne Ogrody Sensoryczne, widokowe ruiny zamku, lecznicze wody mineralne i wyjątkowy klimat to tylko kilka z powodów, dla których warto odwiedzić Muszynę.

Muszyna – atrakcje i zabytki, zwiedzanie małopolskiego uzdrowiska nad Popradem

Perła polskich uzdrowisk, tak mówimy o Krynicy – Zdrój i ciężko temu zaprzeczyć. Zwiedzając miasto przekonamy się że atrakcji tutaj nie brakuje. Zarówno na aktywne rowerowe wyprawy, wycieczki piesze po Beskidzie Sądeckim, czy spływy kajakowe warto wybrać się właśnie do Krynicy. Lecznicze wody i górski klimat w mig zregenerują nasze zdrowie, a fajne muzea otworzą nasz umysł i przywołają miłe wspomnienia.

Plan wypadu do Krynicy-Zdrój

Dojazd: kierunek Nowy Sącz – Krynica DK 75

Parking: płatne parkingi przy ulicach: Piłsudzkiego, Ebersa, Zdrojowej

Bilety Wstępu:

  • Kolejka na Górę Parkową (góra – dół) – bilet normalny 16 zł/os, bilet ulgowy 13 zł/os
  • Muzeum Nkifora – bilet normalny 14 zł/os, bilet ulgowy 10 zł/os
  • Wieża widokowa i kładka w koronach drzew na Słotwinach – bilet normalny 55 zł/os, bilet ulgowy 48 zł/os
  • Kolejka na Jaworzynę Krynicką + platforma widokowa – bilet normalny 50 zł/os, bilet ulgowy 44 zł/os

Czas zwiedzania Krynicy-Zdrój: na poznanie najciekawszych atrakcji warto poświęcić cały weekend

5 8 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments