Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Ferie zimowe tuż, tuż, a Ty nadal szukasz pomysłu na wypad zimą z dziećmi, albo na inspirującą podróż we dwoje? Podrzucamy listę kilku wyjątkowych zimowych atrakcji Małopolski. Znajdziesz w niej pomysły na poznanie owianych legendami zamków, odkryjesz podziemny świat solnych miast i zachwycisz się górskimi szlakami Tatr.

Zima to również świetny czas na podróże. Niezależnie, czy ruszasz w samotny wypad, czy w podróż z całą rodziną, zdecydowanie Małopolska jest jednym z najbardziej atrakcyjnych kierunków na zimowe ferie. Ośnieżone szczyty Tatr, bajkowe szlaki Beskidów, a na dodatek niepowtarzalne widoki i zjawiskowe panoramy. Takie genialne atrakcje czekają na nas na świeżym powietrzu.

Jednak w Małopolsce mamy również wiele niezwykłych zabytkowych kościołów, tajemniczych zamków, ciekawych muzeów, czy też uroczych miasteczek, w których nie da się nudzić. Sprawdź naszą propozycję na najlepsze zimowe atrakcje Małopolski i dowiedz się, co ciekawego możesz tutaj zwiedzić podczas zimowych ferii.

1. Rusinowa Polana i Gęsia Szyja – najciekawszy szlak w Tatrach

Rusinowa Polana to świetny kierunek na wypad w Tatry dla osób, które zaczynają swoją przygodę z górami, rodzin z dziećmi, czy też wielbicieli bajecznych widoków. Co więcej, na Rusinową Polanę śmiało możesz wybrać się też zimą, szlak jest bezpieczny i bardzo malowniczy.

Rusinowa Polana to też świetne wypadowe miejsce, skąd możemy ruszyć na wyższy szczyt, czyli Gęsią Szyję, która liczy 1489 m n.p.m. Choć jej wysokość jak na Tatry może nie jest powalająca, to jednak ze skalistego wierzchołka roztacza się genialna panorama na Tatry Wysokie z Gerlachem i Rysami na czele, a także Tatry Zachodnie z Giewontem, Kasprowym Wierchem i Czerwonymi Wierchami.


W tej części Tatr zdecydowanie nie brakuje świetnych atrakcji. Latem na polanie możemy zobaczyć setkę pasących się tutaj owiec, a zimą zabrać dzieciaki na sanki. Dodatkowo zaledwie parę kroków od Rusinowej Polany jest ukryte w gęstym świerkowych lesie sanktuarium na Wiktorówkach. Właśnie tutaj masz okazję zajrzeć w progi drewnianej świątyni i odwiedzić symboliczny cmentarz ofiar gór, który jest idealnym miejscem zadumy.

Rusinowa Polana i Gęsia Szyja – najciekawszy szlak w Tatrach

2. Krynica Zdrój – najpopularniejsze uzdrowisko Polski i świetna zimowa atrakcja Małopolski

Krynica-Zdrój to wyjątkowe miasto, które tętni życiem zarówno latem, gdy beskidzka przyroda rozkwita tysiącem barw, jak i zimą, kiedy stoki narciarskie przykrywa śnieżnobiały puch. To pięknie położone małopolskie uzdrowisko otaczają malownicze beskidzkie wzgórza, urocze doliny i moc atrakcji.

Nasz autorski przewodnik po górach.

Największą chlubą Krynicy są oczywiście mineralne wody, których możemy skosztować w kilku pijalniach. Genialne widoki serwuje nam potężny park zdrojowy na Górze Parkowej, na którą możemy wyjechać kolejką linową. Wieczną miłość i młodość zdobędziemy przy źródełku Miłości.

Dodatkowo w Krynicy możemy zobaczyć niepowtarzalne muzeum Nikifora, czyli prymitywnego Łemkowskiego artysty z Krynicy. Warto również odbyć sentymentalną podróż w czasie w Muzeum Zabawek. Krynica to kurort narciarski i zdecydowanie jeden z najlepszych kierunków, w którym odkryjemy świetne zimowe atrakcje Małopolski.

Krynica Zdrój – 7 najciekawszych atrakcji perły wśród uzdrowisk Małopolski

3. Babia Góra – najciekawszy zimowy szlak na najwyższy szczyt Beskidów

Mówią że jest Matką Niepogód, Kapryśnicą, a nawet przeklętym szczytem! Czy naprawdę trzeba się jej obawiać? Zdecydowanie nie! Przedstawiamy Wam świetny plan na zimowe wejście na Babią Górę. Piękne widoki są tutaj gwarantowane, a na szlak możecie śmiało ruszyć również z dziećmi.

Wycieczkę na szczyt Babiej Góry rozpoczynamy w Zawoi, która jest najdłuższą wioską w Polsce i ciągnie się przez 18 km. Potem wchodzimy już na teren Babiogórskiego Parku Narodowego, zielonym szlakiem w około 1h 30 min dotrzemy do Schroniska Markowe Szczawiny.

Ze schroniska kierujemy się czerwonym szlakiem do Przełęczy Brona. Gdzie czeka nas około 30 minut przyjemnego spaceru wśród mroźnych i ośnieżonych drzew. Później wychodzimy już ponad granicę lasu i mamy przed sobą piękną panoramę Beskidów i okolicznych wiosek. Ostatni etap podróży to 1 godzina trekkingu, kierunek Diablak, czyli najwyższy szczyt Babiej Góry.

Na szczycie Babiej Góry oprócz ciekawych i zachwycających widoków zobaczymy dużo kamieni, czyli tzw. rumowiska skalne, obelisk i ołtarz polowy poświęcony Janowi Pawłowi II. A także kamienny pomnik, który upamiętnia wejście na szczyt arcyksięcia Józefa Habsburga.

Babia Góra – najciekawszy szlak na najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego

4. Wieliczka – miasto solnych atrakcji Małopolski, co zobaczyć na ferie z dziećmi?

Kopalnia soli i … co zobaczyć podczas wypadu do Wieliczki? Lista nowoczesnych atrakcji i ciekawych zabytków jest dość długa. Wieliczka to miasto, które z pewnością pozytywnie Cię zaskoczy. Odkrywamy zatem piękne i nieoczywiste atrakcje Małopolski.

Najpopularniejszą atrakcją Wieliczki jest kopalnia soli ze zjawiskową kaplicą św. Kingi, którą oczywiście gorąco polecamy zobaczyć. W Wieliczce możesz odwiedzić również kilka wyjątkowych miejsc, jak chociażby Zamek Żupny, który był pierwszą siedzibą zarządu kopalni. Dziś na jego dziedzińcu znajduje się najstarszy XIII-wieczny Szyb Poszukiwaczy.

Koniecznie trzeba też odwiedzić Muzeum Żup Krakowskich. To ciekawe miejsce, w którym zobaczycie imponującą kolekcję pięknych solniczek ze złota, porcelany czy innych drogocennych kruszców. Natomiast w nowoczesnej tężni możemy odpocząć i zaczerpnąć zdrowotnego powietrza.

Wieliczka – miasto solnych atrakcji 7 miejsc, które trzeba zobaczyć

5. Dolina Kościeliska – atrakcje na ferie w Tatrach

Dolina Kościeliska przez wielu uważana jest za najpiękniejszą z tatrzańskich dolin. Trudno się z tym nie zgodzić, jeśli zobaczymy tutaj niezwykłe jaskinie, tajemniczy Wąwóz Kraków, uroczy Smreczyński Staw, czy widokową polanę Stoły. Na dodatek wędrówkę doliną możemy zakończyć na pysznej szarlotce w schronisku Ornak.

O Dolinie Kościeliskiej zapewne słyszał każdy, dlatego też cieszy się największą popularnością wśród turystów. To druga najdłuższa dolina polskich Tatr, która liczy prawie 9 km. Spacerując wzdłuż szumiącego potoku Kościeliskiego możemy zachwycić się finezyjnymi formami wapiennych skał, zagłębić w tajemniczych otchłaniach jaskiń, wejść w labirynt wąwozów, czy też podziwiać niezwykłe widoki tatrzańskich szczytów. Dolina Kościeliska skrywa naprawdę wiele niezwykłych atrakcji, a szlak, który prowadzi przez nią można pokonać nawet z małymi dziećmi.

https://plannawypad.pl/dolina-koscieliska/

6. Wieża na Słotwinach – spacer w koronach drzew, świetna zimowa atrakcja Małopolski

Wieża widokowa w Krynicy to wyjątkowe miejsce, które serwuje piękne widoki i kontakt z dziką naturą na wyciągnięcie ręki. Dodatkowo możemy wejść 49,5 m ponad ziemię, a kilometrowa ścieżka edukacyjna podrzuca nam sporo przyrodniczych i historycznych ciekawostek. Na szczyt wzgórza i stacji narciarskiej wjeżdżamy 6 osobową kolejką krzesełkową na wysokość 896 m n.p.m.

1030 metrów, tyle liczy ścieżka edukacyjno-przyrodnicza w koronach drzew. Na tej trasie mamy okazję pobawić się przy 15 interaktywnych tablicach. W najwyższym punkcie wieża osiąga wysokość 17 piętrowego budynku. Z platformy możemy oglądać panoramę sąsiedniej Jaworzyny Krynickiej, odległe szczyty Beskidu Niskiego z Lackową na czele, a nawet wzgórza Słowacji.

Wieża widokowa w Krynicy – kładka w koronach drzew

7. Dolina Popradu i Zamek Rytro – atrakcje Małopolski

Na południu Małopolski w malowniczej dolinie rzeki Poprad, dumnie prezentują swój urok ruiny zamku w Rytrze. Ta pięknie położona warownia serwuje nam zarówno piękne widoki, jak i sporą dawkę ciekawej historii. Już 8 wieków temu, na wysokim wzgórzu 463 m n.p.m. w niewielkiej osadzie Rytro nad Popradem, powstaje sporych rozmiarów zamek.

Do dziś z potężnej twierdzy zostało niewiele, choć i tak ruiny zamku w Rytrze prezentują się bardzo interesująco. Po ostatniej renowacji możemy wejść na dziedziniec zamku, obejść jego mury, czy stanąć przy zamkowej wieży. Ale najpiękniejsze są jednak te zachwycające widoki. Piękna dolina Popradu i szczyty Beskidu Sądeckiego tworzą idylliczny krajobraz, w którym można się zakochać.

Zamek w Rytrze – tajemnicze ruiny z zachwycającymi widokami

8. Dolina Gąsienicowa – najpiękniejszy zimowy szlak w Tatrach

Najpiękniejsza dolina w Tatrach? Dla nas zdecydowanie Dolina Gąsienicowa nie ma sobie równych. Tutaj zobaczysz ogromne tatrzańskie szczyty, które przeglądają się w aż kilkunastu stawach doliny. Wyjątkowo urocza jest Hala Gąsienicowa z drewnianymi chatami i schroniskiem Murowaniec. 

To świetny kierunek wypad w góry zimą również z dziećmi. Hala Gąsienicowa zachwyca o każdej porze roku. Wiosną można tu zobaczyć kwitnące krokusy, latem halę zalewa fioletowa wierzbówka kiprzyca, a zimą dolinę przykrywa miękka puchowa kołdra śniegu. Z hali mamy onieśmielający widok na pionowe ściany Świnicy, Kościelca i szczytów Orlej Perci. A co najważniejsze, do doliny Gąsienicowej możemy dotrzeć kilkoma wariantami szlaków o różnym stopniu trudności.

Hala Gąsienicowa – najpiękniejszy szlak w Tatrach zimą i latem

9. Beskid Sądecki – bajkowy szlak na Radziejową

Marzą Ci się przepiękne panoramy z oszołamiającymi widokami, przyjemne leśne szlaki, na których nie spotkasz wielu turystów, a do tego prawdziwa dzika przyroda? Świetnie się składa, bo właśnie to wszystko znajdziesz w Beskidzie Sądeckim. To potężne pasmo górskie porastają prastare lasy puszczy karpackiej, a okoliczne doliny poprzecinane są górskimi potokami. Czy nie brzmi to ciekawe? Dorzucam jeszcze do tego wieże widokowe, dzięki którym możemy do woli chłonąć do woli przepiękne widoki, a także łapać bajkowe wschody i zachody słońca.

Zdecydowanie obowiązkowym szczytem do zdobycia jest królowa Beskidu Sądeckiego, czyli Radziejowa. Możesz na nią wejść jednym z ponad 10 szlaków, które zaczynają się w leżących u jej podnóża miejscowościach. Wybór jest spory, ale który szlak będzie najciekawszy? Podrzucamy Ci kilka propozycji topowych szlaków. Ty decydujesz, który odpowiada Ci najbardziej.

Radziejowa – szlak na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego

10. Piwniczna Zdrój – urocze miasteczko Małopolski i jego zimowe atrakcje

Na południu Małopolski, tuż przy granicy ze Słowacją leży niewielkie uzdrowisko Piwniczna Zdrój. To typowo górskie miasteczko, które malowniczo wkomponowane jest w dolinę wijącej się rzeki Poprad i otaczających ją szczytów Beskidu Sądeckiego ze wzgórzem Kicarz na czele. Piwniczna jest również świetną baza wypadową na Radziejową, czy Eliaszówkę.

Miasto przecina rzeka Poprad, po zachodniej stronie jest maleńki rynek z kościołem, urzędem miasta, szkołą i świetnym parkiem Węgielnik-Skałki. Natomiast po wschodniej stronie Popradu mamy bardziej zaciszną część Piwnicznej z Pijalnią Artystyczną, klimatycznymi ogrodami i ujęciami wody mineralnej z rozlewnią Piwniczanki. Piwniczna-Zdrój to wyjątkowo spokojne i urocze miasteczko, a jej zimowe atrakcje z pewnością przypadną do gustu każdemu.

https://plannawypad.pl/piwniczna-zdroj-malopolska/

11. Stary Sącz – niezwykłe zimowe atrakcje Małopolski

Zobacz jedno z najstarszych miast w Polsce, jakim jest Stary Sącz. Odwiedź rynek, na którym zatrzymał się czas, zajrzyj do tajemniczych murów klasztoru, by poznać legendę o świętej Kindze. A później wyrusz po moc wrażeń i widoków na leśne molo oraz na spotkanie z bobrem do przyrodniczej enklawy.

Stary Sącz to niewielkie miasteczko, które znajduje się w województwie Małopolskim. Leży w Kotlinie Sądeckiej u stóp wzgórz Beskidu Sądeckiego z Przehybą i Radziejową na czele. Opływają go dwie górskie rzeki, czyli Dunajec i Poprad, które jakby otulają Stary Sącz.

Już samo otoczenie jest wyjątkowe, a do tego dochodzi przecież prawie 700 lat historii miasta, które leżało na ważnym szlaku handlowym na Węgry. Uroku dodają zabytki, górujące wieże kościołów, czy średniowieczny układ rynku, a sąsiedni jarmark sprawia, że czujemy się tu jak w innej epoce.

Stary Sącz – co warto zobaczyć? 10 najciekawszych atrakcji i zabytków

12. Skamieniałe Miasto Ciężkowice – zima w Małopolsce

Tajemnicze formy skalne, zaczarowane stwory, a może  postaci zaklęte w skały? Spacer po rezerwacie w Skamieniałym Mieście w Ciężkowicach, to idealny plan na aktywny zimowy wypoczynek podczas ferii z nutą legend i wciągających widoków.

Małopolska to malownicza kraina, która potrafi zaskoczyć na każdym kroku. Tym razem polecamy Wam podróż do tajemniczego i pełnego legend Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach. Tutaj odkryjecie potężne formy skalne, które niczym grzyby giganty wyrastają z ziemi, a może to jednak sprawka tajemniczych sił? Warto przekonać się samemu i odkryć ten fascynujący świat. Szlak po Skamieniałym Mieście jest bardzo różnorodny, więc nie będzie tu nudy. Tym bardziej warto do Ciężkowic wyruszyć z całą rodziną.

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach – zwiedzanie atrakcji Pogórza Ciężkowickiego

13. Kopalnia soli Bochnia – zimowe atrakcje Małopolski na niepogodę

Ciągnący się kilometrami podziemny labirynt, wykute w soli kaplice oraz ogromne komory solne. Co wyjątkowego czeka na nas w kopalni soli Bochnia? Przejażdżka pociągiem, spływ łodziami i szalona zabawa na podziemnym boisku. A na dodatek, garść zaskakujących górniczych legend, zmieszany z nowoczesną multimedialną formą przekazu i co najważniejsze, z potężną dawką zdrowego oddechu w podziemnym uzdrowisku.

Kopalnia Soli Bochnia to miejsce, które zdecydowanie trzeba odwiedzić. Na podziemny pobyt warto przeznaczyć ponad 4 godziny. Zatem jeśli szukasz pomysłu na wypad, gdy na zewnątrz jest zimno, czy ponuro, to ruszaj na odkrywanie podziemi kopalni. Tam usłyszysz nie tylko wiele ciekawostek, ale i zobaczysz imponujący podziemny świat. To świetna zimowa atrakcja Małopolski pod ziemią, która zawsze gwarantuje świetną pogodę.

Kopalnia Soli Bochnia – najstarsza kopalnia soli w Polsce

14. Jaworzyna Krynicka – najsłynniejszy kurort narciarski

Jaworzyna Krynicka to jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Tutaj też znajdziemy najdłuższą kolejkę gondolową w naszym kraju. To zdecydowanie kierunek wart odwiedzenia zimą, gdy możemy poszaleć na stoku. Jednak na szczycie Jaworzyny dział też platforma widokowa, a na wygłodniałych narciarzy czekają regionalne knajpy.

Zimowe atrakcje Małopolski w Beskidzie Sądeckim są jednym z chętniej wybieranych celów podróży przez turystów. Narciarze zacierają ze szczęścia ręce i szykują swój sprzęt do szusowania. A rodziny z dziećmi korzystają z możliwości widokowego przejazdu kolejką gondolową. Jaworzyna Krynicka to szczyt, który ma nam do zaoferowania sporo zimowych atrakcji w otoczeniu zjawiskowych widoków.

Jaworzyna Krynicka – najdłuższa kolej gondolowa w Polsce

15. Nosal – świetna górska atrakcja na zimowe ferie w Zakopanem

Nosal to jeden z popularniejszych szczytów w Tatrach, łatwych do zdobycia również zimą. Dlatego to idealna trasa dla początkujących, jak i rodzin z dziećmi. Co więcej, szlak na szczyt dostarcza nam zachwycających widoków na Tatry Wysokie, Zachodnie, Bielskie, a także na Gubałówkę i Zakopane. A więc, nie musimy zapuszczać się na wysokogórskie szlaki, by móc oglądać niezwykłe panoramy.

Wypad na Nosal w Tatrach to również dobra propozycja na bezpieczny spacer w góry zimą. Często szlak na Nosal jest oblodzony i śliski, jednak jeśli tylko zaopatrzysz się w raczki, to nie będziesz mieć problemu z jego bezpiecznym przejściem. Co najważniejsze, nie ma tutaj zagrożenia lawinowego, więc jak najbardziej nadaje się na zimowe wyjście w góry z dziećmi.

Nosal – widokowy i łatwy szlak z Zakopanego w Tatry

16. Cerkiew w Powroźniku – atrakcja UNESCO

W niewielkiej wiosce Powroźnik, na trasie między Krynicą, a Muszyną możemy odkryć prawdziwą perełkę architektury. To cerkiew św. Jakuba Młodszego z 1600 roku. Najcenniejszym zabytkiem cerkwi w Powroźniku są polichromie ze sceną ukrzyżowania, jakie możemy oglądać w zakrystii, które liczą ponad 400 lat. Co więcej, uznawane są również za najpiękniejsze malowidła cerkiewne w Polsce.

W najważniejszym miejscu cerkwi stoi obecnie ponad 250 letni ikonostas, który po przejęciu cerkwi przez kościół rzymskokatolicki, zmienił swoje położenie i został przeniesiony na tył prezbiterium. Oprócz tego na uwagę zasługuje ogromna pozłacana ikona Sądu Ostatecznego, zabytkowa ambona, czy jedne z najstarszych obrazów, jak ikona Piety, Chrystusa Nauczającego i św. Jakuba. Cerkiew możemy zwiedzać za darmo z przewodnikiem, a więc mamy okazję poznać wiele niezwykłych ciekawostek.

Cerkiew w Powroźniku – najstarsza drewniana cerkiew w Polskich Karpatach

17. Zamek Niepołomice – zimowa atrakcja Małopolski

Zamek w Niepołomicach przeszedł w swojej historii wiele modernizacji już za czasów królewskich. Bywali tu wszyscy monarchowie, którzy często uciekali z Krakowa przed zarazami. Zamek stawał się wtedy ich siedzibą. Niestety czasy wojen przekreśliły wszystkie lata świetności zamku, odbierając mu swój blask. W późniejszych czasach pełnił funkcję magazynu, lokali komunalnych, a nawet porodówki.

Obecnie zamek w Niepołomicach na nowo zachwyca turystów i jest wizytówką miasta. Na pierwszym piętrze zamku znajduje się Muzeum Niepołomickie, które prezentuje wystawy malarstwa i rzeźby znanych polskich artystów. Znajdziecie tu dzieła Henryka Siemiradzkiego, Piotra Michałowskiego, Jacka Malczewskiego, czy Stanisława Witkiewicza. Są tu również dzieła artystów europejskich pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Oprócz tego w zamkowych komnatach działa również hotel i restauracja.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
Niepołomice – 6 najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć
5 10 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments