Beskid Wyspowy to kraina gdzie o poranku możesz zobaczyć skąpane w morzu mgieł doliny i wystające ponad nie szczyty wzgórz, które do złudzenia przypominają wyspy. Największą atrakcją Beskidu Wyspowego są wieże na szczytach Mogielicy, Skiełku, Kamionnej, czy Modyni. Widokowe polany, przyjemne leśne szlaki, przyrodnicze ciekawostki, a do tego urocze małe miasteczka i zaskakujące zabytki. To tylko kilka z powodów, dla których warto odwiedzić Beskid Wyspowy i poznać jego atrakcje.

Jeśli lubisz podróże w rytmie slow, szukasz miejsca spokojnego, gdzie można przemierzać widokowe szlaki, a przy okazji odkrywać ciekawe zabytki i kosztować świetnej regionalnej kuchni, to koniecznie musisz odwiedzić Beskid Wyspowy. To popularny choć na szczęście jeszcze mało skomercjalizowany region Małopolski.

Dlaczego Beskid Wyspowy? Bo to świetny kierunek zarówno dla osób, które zaczynają swoją przygodę z górami i szukają łatwych szlaków również dla dzieci, jak i ambitnych góroholików, którym nie straszne są długodystansowe trasy.

Mimo, że szczyty Beskidu Wyspowego są w większości zalesione to i tak możemy podziwiać z nich zapierające dech w piersiach panoramy. A wszystko dzięki aż 5 wieżom widokowym, jakie są super atrakcją Beskidu Wyspowego. Dodatkowo możesz tutaj zobaczyć najmniejsze schronisko górskie na Luboniu Wielkim, czy też największą polanę w Beskidach, czyli polanę Stumorgi.

Jednak Beskid Wyspowy to nie tylko górskie szlaki, ale i malownicze doliny, które skrywają ciekawe miasteczka jak Limanowa i Mszana Dolna. A także niezwykłe zabytki: opactwo w Szczyrzycu, sanktuarium w Pasierbcu, czy drewniane kościółki. Nie brakuje tu również nowoczesnych atrakcji dla rodzin z dziećmi, a zimą atrakcją Beskidu Wyspowego są stoki narciarskie w Laskowej i Kasinie. Zdecydowanie Beskid Wyspowy to region, jaki warto odwiedzić o każdej porze roku!

Beskid Wyspowy gdzie się znajduje i jakie są szczyty – mapa atrakcji

Gdzie znajduje się Beskid Wyspowy? Pasmo górskie Beskid Wyspowy leży w całości na terenie województwa małopolskiego. Graniczy od północy z Pogórzem Wiśnickim i Pogórzem Rożnowskim, od zachodu z Beskidem Makowskim i Kotliną Orawsko-Nowotarską, od południa z Gorcami, natomiast od wschodu z Kotliną Sądecką.


Ile szczytów ma Beskid Wyspowy? W Beskidzie Wyspowym jest w sumie 36 szczytów. Jakie są najwyższe szczyty w Beskidzie Wyspowym? Najwyższym wzniesieniem Beskidu Wyspowego jest Mogielica 1171 m n.p.m., na kolejnych pozycjach plasuje się Ćwilin 1072 m n.p.m., Jasień 1063 m n.p.m., Modyń 1029 m n.p.m., Luboń Wielki 1022 m n.p.m.

Najlepszą bazą wypadową na górskie szlaki i atrakcje, z których słynie Beskid Wyspowy są małe, choć niezwykle klimatyczne miasteczka jak: Limanowa, Mszana Dolna i Rabka-Zdrój oraz turystyczne miejscowości Tymbark, Kamienica, Szczawa, Jurków i Łącko.

1. Mogielica najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego – ciekawy szlak w pętli do wieży widokowej

Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, który liczy 1170 m n.p.m. Miejscowi gazdowie nazwali ją “Zapowiednicą”, gdyż bardzo często przed burzą nad jej wierzchołkiem zbierają się ciemne chmury. Szlaki na Mogielicę są jednymi z najciekawszych w całym Beskidzie Wyspowym! Co więcej, od 2022 roku na wierzchołku Mogielicy stoi 23 m wieża widokowa. Dzięki niej możemy oglądać zjawiskowe panoramy na Tatry, Gorce, czy Beskidy.

Na południowym stoku Mogielicy mamy okazję odpocząć na widokowej polanie Stumorgi. Kiedyś to miejsce służyło do wypasu owiec. Natomiast dziś jest jednym z najlepszych widokowych punktów w Beskidzie Wyspowym i największą ze wszystkich polan.

Skąd najlepiej na Mogielicę? Do wyboru mamy tutaj aż 7 różnych wariantów szlaków. Na szczyt warto ruszyć zielonym szlakiem, który jest też najkrótszą i najszybszą trasą na Mogielicę. To również najlepszy wariant szlaku dla rodzin z dziećmi.

Ile wchodzi się na Mogielicę? Zielony szlak z Chyszówek liczy 3,6 km w jedną stronę, a na jego pokonanie potrzebujemy niecałe 2 godziny.

Mogielica – szlak na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego z wieżą widokową

2. Luboń Wielki – najmniejsze schronisko w Beskidach i największe gołoborze

Jedną z atrakcji Beskidu Wyspowego jest szczyt Luboń Wielki. Bez problemu go rozpoznamy dzięki przekaźnikowi radiowo-telewizyjnemu, jaki stanął na szczycie ponad 60 lat temu. Na Luboniu możemy odwiedzić również najmniejsze schronisko w Beskidach. To bardzo klimatyczne miejsce, gdzie w jednej sali z panoramicznymi oknami na cztery strony świata może nocować zaledwie kilkanaście osób.

Skąd najwygodniej ruszyć na Luboń Wielki?

Najciekawszy szlak w pętli: Rabka-Zdrój (dzielnica Zaryte) – żółty szlak na Luboń Wielki – Perć Borkowskiego z gołoborzami – schronisko Luboń Wielki – niebieski szlak do Rabki.

Dystans: 7,4 km. Ile się idzie na Luboń Wielki? Czas przejścia szlaku w pętli to około 3 godz. w dwie strony.

Co więcej, zmierzając na Luboń Wielki przemierzamy szlak zwany Percią Borkowskiego. Tu znajduje się największe w Beskidzie Wyspowym gołoborze. Ze skały Dziurawe Turnie mamy świetny widoczek na Tatry. Atrakcji na szlakach Beskidu Wyspowego nie brakuje, a Luboń Wielki to idealny kierunek na krótki jednodniowy wypad dla całych rodzin.

Luboń Wielki Beskid Wyspowy – najkrótszy szlak do schroniska, czas przejścia i opis trasy

3. Skiełek wieża widokowa i łatwy szlak – gdzie na spacer w Beskid Wyspowy?

Wieża widokowa na szczycie Skiełek 749 m n.p.m. jest jedną z najwyższych w Beskidzie Wyspowym. Licząca 28 m wysokości konstrukcja serwuje nam zjawiskowe panoramy na Tatry, Pieniny, Gorce, Beskid Sądecki oraz Beskid Wyspowy. Co więcej, szlak na Skiełek to również świetna propozycja na krótki i mało wymagający wypad w góry.

Na Skiełek szczyt możemy dostać się zielonym szlakiem od strony miejscowości Łukowica, albo od wsi Jastrzębie. Trasa na Skiełek nie jest wymagająca, a na przejście szlaku wystarczy 30 minut. Jest to ciekawa atrakcja również dla dzieci, które z łatwym szlakiem poradzą sobie bez problemu.

Dodatkowo pod wieżą są ławeczki i miejsce na ognisko. Stoi tu również krzyż, który upamiętnia wizytę Jana Pawła II w Starym Sączu. Natomiast na widokowym tarasie mamy pieczątkę Skiełka, który leży na szlaku korony Beskidu Wyspowego. Dodatkowo mamy panoramiczne zdjęcia z opisem szczytów, jakie bez problemu dostrzeżemy z wieży.

Skiełek wieża widokowa Beskid Wyspowy – najkrótszy szlak

4. Opactwo cystersów oraz browar Szczyrzyc – zabytki i atrakcje Beskid Wyspowy

Opactwo cystersów w Szczyrzycu jako jedyne w Polsce działa nieprzerwanie od ponad 780 lat. Historia zakonników jest nierozerwalna z historią piwa, którą również i dziś możemy tu poznać i posmakować. Największym zabytkiem i atrakcją Szczyrzyca jest zespół klasztorny cystersów wraz z kościołem Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej i św. Stanisława Biskupa.

Bezpośrednio do kościoła przylegają budynki klasztorne z krużgankami, wirydarzem i wewnętrznym dziedzińcem. Niezwykle cenny jest cudowny obraz Matki Bożej Szczyrzyckiej, który pochodzi z 1642 roku. Klasztoru jednak nie omijały też trudne czasy wojen. Za wyjątkowe męstwo i odwagę podczas II wojny światowej opactwo w Szczyrzycu odznaczono krzyżem Virtuti Militari.

Dziś klasztorem opiekuje się 10 zakonników, którzy również chętnie oprowadzają turystów po najważniejszych miejscach opactwa. Co ciekawe, lokatorami są również nietoperze, z których aż 8 rzadkich gatunków wybrało klasztorne strychy jako swoje schronienie. Koniecznie trzeba też odwiedzić Muzeum Klasztorne w Szczyrzycu. Wśród najcenniejszych zbiorów znajdziemy między innymi pergaminowe księgi i średniowieczną kopię mapy świata.

Cystersi od lat specjalizowali się w warzeniu piwa według specjalnej receptury. Dlatego również w Szczyrzycu już od 1682 roku funkcjonował browar. Dziś nadal możemy skosztować wybornych smaków Szczyrzyckiego piwa, gdyż tuż obok klasztoru działa prywatny minibrowar Marysia.

Szczyrzyc – opactwo cystersów i browar

5. Limanowa i wieża na Jaworzu – Beskid Wyspowy i atrakcje dla dzieci

Drewniana wieża widokowa, owiana legendami Jaskinia Zbójnicka, a do tego przyjemna trasa przez bukowy las. To atrakcje, jakie czekają na nas na szlaku do szczytu Jaworz w Beskidzie Wyspowym. Sporo ciekawostek w połączeniu z pięknymi widokami to tylko kilka z powodów, dla których warto odwiedzić Limanową.

Szlak na Jaworz nie jest wymagający i możemy go pokonać w 20 minut, albo urozmaicić sobie spacer i przejść dłuższą trasę, jaką wyznacza tutaj ścieżką przyrodnicza. To świetny kierunek dla wielbicieli widoków, bo z 20 metrowej wieży roztacza się panorama Pogórzy, Beskidów i Tatr. Dodatkowo pod szczytem jest altana i palenisko, warto też zajrzeć do chaty Hubertówka pod Jaworzem, gdzie działa agroturystyka, a w sezonie bufet.

Szlak ścieżki przyrodniczej na Jaworz zaczyna się w centrum Limanowej i prowadzi przez Miejską Górę, stok narciarski Limanowa Ski, szczyt Sałasz (909 m n.p.m.) i kończy się na Jaworzu 918 m n.p.m. Po drodze mijamy 12 tablic edukacyjnych z przyrodniczymi ciekawostkami.

Trasa z Limanowej przez Jaworz do wieży liczy 9 km, a na jej przejście potrzebujemy około 3h 30 min.

Jaworz w Beskidzie Wyspowym – najkrótszy szlak do wieży widokowej

6. Ćwilin atrakcje i najciekawszy szlak – gdzie pod namiot w Beskid Wyspowy?

Ćwilin 1072 m n.p.m. to drugie co do wysokości wzniesienie Beskidu Wyspowego. To również jedno z najbardziej widokowych miejsc, bo jego południowe zbocze to rozległa polana z panoramą Beskidów. Szlak na Ćwilin to świetny pomysł na krótki wypad w góry również z dzieckiem, choć jak to bywa w Beskidzie Wyspowy z dość intensywnym podejściem. Oczywiście widoki, ciekawostki i atrakcje rekompensują wszystko.

Michurowa Hala na Ćwilinie jest jednym z najbardziej widokowych miejsc w całym Beskidzie Wyspowym. Co więcej, zobaczysz na niej również drewnianą kapliczkę, a także kamienny pomnik Jana Pawła II oraz ołtarz polowy, za którym rośnie potężny buk.

Ale to nie koniec atrakcji, bo na Ćwilin możesz ruszyć jednym z trzech szlaków. Najkrótszym z wioski Gruszowiec, trasą z Jurkowa, albo najdłuższą z Mszany Dolnej. Po drodze poznasz też garść historycznych ciekawostek, chociażby o alianckich zrzutach podczas II wojny światowej, jakie odbywały się właśnie na Ćwilinie.

Ćwilin Beskid Wyspowy – szlak na widokową polanę, ile się idzie i skąd ruszyć?

7. Kamionna wieża widokowa – najnowsza atrakcja w Beskidzie Wyspowym

Na szczycie niewysokiego wzgórza Kamionna, które mierzy 801 m n.p.m. w 2023 roku powstała wieża widokowa. Konstrukcja liczy 29 m wysokości, a żeby wejść na górny taras musimy pokonać 121 schodów. Zdecydowanie warto, bo wieża na Kamionnej serwuje najlepsze widoki w całych Beskidach!

Jak na dłoni mamy piękną panoramę Beskidu Wyspowego, Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego. Widać stąd również Gorce i przepiękne Tatry, a na dodatek mamy widok na pasmo Pogórzy, Kraków i Tarnów. Widoki są oszałamiające!

Co więcej, najkrótszym szlakiem na wieżę dotrzemy w zaledwie 10 minut! Gdzie na wschód słońca w Beskidzie Wyspowym? Wieża Kamionna to świetna darmowa atrakcja Beskidu Wyspowego i całej Małopolski, na którą śmiało możesz wybrać się z dzieckiem, czy też na romantyczny wschód lub zachód słońca.

Kamionna wieża widokowa w Beskidzie Wyspowym, najkrótszy szlak, jak dojechać?

8. Diabelski Kamień i Pustelnia św. Benedykta w Krzesławicach

Diabelski Kamień w Krzesławicach jest pomnikiem przyrody. Już same jego wymiary są imponujące. Ma aż 65 m długości, 12 szerokości i osiąga nawet 25 m wysokości. Kamień ma nieregularny i bardzo finezyjny kształt. Wyróżniają się ewidentnie jego ciemniejsze odciski, które tak jak zresztą mówi legenda są pozostałością diabelskich szponów.

Największe wrażenie kamień robi od zachodniej strony, gdzie poprowadzonych jest aż 35 wspinaczkowych dróg. Tuż obok mamy okazję zobaczyć dwa ciekawe budynki. Właśnie w tym miejscu była pustelnia, w której mieszkali zakonnicy z opactwa cystersów w Szczyrzycu. Pierwszy z nich Andrzej Grzybowski zamieszkał w szczelinie kamienia już w 1810 roku.

Najdłużej, bo aż 51 lat w pustelni żył franciszkanin Florian Klamka. Ostatnim pustelnikiem był Zygmunt Młynek, który mieszkał tu do 1995 roku. Żył w niewielkim pomieszczeniu o wymiarach 2,5x2m, w dość kontrowersyjny sposób już za życia sypiał w trumnie.

Naprzeciwko pustelni stoi drewniana kapliczka pw. Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Diabelski Kamień tworzy niezwykle zaciszne miejsce, pełne uroku i mistycyzmu, to atrakcja Beskidu Wyspowego jaką warto zobaczyć.

Diabelski Kamień i Pustelnia św. Benedykta w Krzesławicach koło Szczyrzyc

9. Modyń – Góra Zakochanych i wieża widokowa w Beskidzie Wyspowym

Modyń piąty pod względem wysokości szczyt w Beskidzie Wyspowym. Na szczyt możemy ruszyć aż 4 różnymi wariantami tras. Najkrótszy niebieski szlak z przełęczy Cisowy Dział prowadzi nas z miejscowości Młyńczyska. Trsa liczy zaledwie 2 km, a na jego przejście potrzebujemy 50 min.

Jak na wymagające z reguły szlaki Beskidu Wyspowego, ten wariant trasy jest jednak wyjątkowo łagodny i szczególnie polecamy go na rekreacyjny spacer z dzieckiem. Dodatkową atrakcją jest tutaj 27 metrowa wieża widokowa. Z jej tarasu widokowego mamy świetną panoramę na Tatry, Gorce, Pieniny i oczywiście okoliczne szczyty Beskidu Wyspowego.

Modyń – wieża widokowa w Beskidzie Wyspowym

10. Łopień – krótka trasa dla początkujących w Beskidzie Wyspowym

Łopień to jeden z popularniejszych szczytów Beskidu Wyspowego, który ma aż 3 wierzchołki: Łopień Wschodni 805 m n.p.m., Środkowy 950 m n.p.m. oraz Łopień 961 m n.p.m. Tak jak większość wzgórz Beskidu Wyspowego stoki Łopienia porasta gęsty karpacki las, chociaż dawniej cały jego wierzchołek był ogromną halą, na której wypasane były owce.

Na polanach stały również pasterskie szałasy, po których niestety nie pozostał żaden ślad. Dziś na grzbiecie Łopienia są jeszcze 4 widokowe polanki z pięknymi panoramami. Na szczyt wzgórza możemy się dostać górskim szlakiem z 3 różnych stron. Czarnym szlakiem z Tymbarku, zielonym z Dobrej, albo najkrótszym szlakiem z miejscowości Chyszówki.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

Łopień – Beskid Wyspowy
5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments