Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Wieża widokowa na szczycie Skiełek jest jedną z najwyższych w Beskidzie Wyspowym. Licząca 28 m wysokości konstrukcja serwuje nam zjawiskowe panoramy na Tatry, Pieniny, Gorce, Beskid Sądecki oraz Beskid Wyspowy. Co więcej, szlak na Skiełek to również świetna propozycja na krótki i mało wymagający wypad w góry.

Jedną z najnowszych atrakcji Beskidu Wyspowego jest wieża, jaka stanęła na szczycie zalesionego wzgórza Skiełek, którego wysokość wynosi 749 m n.p.m. Na szczyt możemy dostać się zielonym szlakiem od strony miejscowości Łukowica, albo od wsi Jastrzębie.

Trasa na Skiełek nie jest wymagająca, a na przejście szlaku wystarczy 30 minut, by cieszyć się niezwykłymi widokami z wieży. Jak dojechać na Skiełek, gdzie zaparkować i skąd wyruszyć? Podrzucamy krótki przewodnik po tym szlaku Beskidu Wyspowego.

Skiełek – jak dojechać? Parking Łukowica, mapa

Szlak na Skiełek najwygodniej jest zacząć z miejscowości Łukowica w powiecie limanowskim. Dojechać tutaj możemy kierując się najpierw drogą nr 969 Nowy Sącz – Łącko. Skręcamy na rondzie w Podegrodziu w kierunku miejscowości Świdnik. Następnie za znakami do wsi Łukowica. Druga opcja to dojazd od strony Limanowej przez miejscowości Siekierczyna, Roztoka, aż do Łukowicy.

Najbliższy parking pod wieżą widokową na Skiełku znajduje się przy asfaltowej drodze za kościołem i cmentarzem w Łukowicy, dzielnica Pod Skiełkiem. Podjazd jest dość stromy, dlatego zimą bezpieczniej jest zaparkować pod kościołem. Parking jest szutrowy, zmieści się tutaj sporo samochodów i jest oczywiście darmowy.

Skiełek – szlak Beskid Wyspowy

Jak dojść na Skiełek? Z parkingu pod Skiełkiem ruszamy za znakiem zielonego szlaku aż na sam szczyt. Pierwsze 300 metrów idziemy jeszcze asfaltową drogą, szlak po chwili odbija w prawo w leśną drogę. Taką trasą dochodzimy pod samą wieżę. Po drodze mijamy kilka ławeczek, na którym można odpocząć choć suma podejść to jedynie 148 m.

Ile się idzie na Skiełek? Trasa z parkingu liczy 850 m w jedną stronę, a więc czas przejścia szlaku to około 30 minut. Zatem jest to świetna opcja na krótkie wyjście w góry dla osób początkujących, rodzin z dzieckiem, czy też wielbicieli wschodów i zachodów słońca.

Co ciekawe, nazwa szczytu Skiełek pochodzi według miejscowych opowiadań od gwarowego określenia skowytu wilków, czyli ich skiauczenia.

Stary Sącz – co warto zobaczyć? 10 najciekawszych atrakcji i zabytków

Wieża widokowa na Skiełku – wysokość

Wieża widokowa na Skiełku stanęła w 2023 roku, a więc jest to jedna z najnowszych atrakcji Beskidu Wyspowego. Skiełek nie jest wysokim szczytem, liczy 749 m n.p.m., a jego cały grzbiet jest zalesiony. Zatem 28 m wieża jest zdecydowanie atrakcją, która przyciągnęła tutaj turystów.

Dodatkowo pod wieżą są ławeczki i miejsce na ognisko. Stoi tu również krzyż, który upamiętnia wizytę Jana Pawła II w Starym Sączu. Natomiast na widokowym tarasie mamy pieczątkę Skiełka, który leży na szlaku korony Beskidu Wyspowego oraz panoramiczne zdjęcia z opisem szczytów, jakie bez problemu dostrzeżemy z wieży.

Co widać z wieży Skiełek? Pięknie prezentują się tutaj strzeliste szczyty Tatr, dostrzeżemy również wzgórza Pienin, wieże widokowe w Gorcach, wzgórza Beskidu Niskiego i Sądeckiego oraz najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, czyli Mogielicę. Świetnie prezentuje się także Kotlina Sądecka z widokiem na Nowy Sącz oraz pasmo Pogórzy.

Co warto zobaczyć w Beskidzie Wyspowym?

  • Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, który liczy 1170 m n.p.m. Szlaki na Mogielicę są jednymi z najciekawszych i najbardziej widokowych tras w całym Beskidzie Wyspowym. Co więcej, od 2022 roku na wierzchołku Mogielicy stanęła nowa wieża widokowa. Dzięki niej mamy zjawiskowe panoramy na Tatry, Gorce, czy Beskidy.
Mogielica – szlak na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego z wieżą widokową
  • Na szczycie niewysokiego wzgórza Kamionna, które mierzy 801 m n.p.m. i wznosi się w Beskidzie Wyspowy, w 2023 roku powstała wieża widokowa. Konstrukcja liczy 29 m wysokości, a żeby wejść na górny taras musimy pokonać 121 schodów. Zdecydowanie warto, bo wieża na Kamionnej serwuje najlepsze widoki w całych Beskidach!
Kamionna wieża widokowa w Beskidzie Wyspowym, najkrótszy szlak, jak dojechać?
  • Luboń Wielki to jeden z najciekawszych szczytów w Beskidzie Wyspowym. Właśnie tutaj mamy okazję przemierzyć niepowtarzalny szlak przez gołoborze, zobaczyć najmniejsze górskie schronisko, a na dodatek zachwycić się panoramą Tatr i Beskidów z widokowych punktów.
Luboń Wielki Beskid Wyspowy – najkrótszy szlak do schroniska, czas przejścia i opis trasy
  • Ćwilin 1072 m n.p.m. to drugie co do wysokości wzniesienie Beskidu Wyspowego. To również jedno z najbardziej widokowych miejsc, bo jego południowe zbocze to rozległa polana z panoramą Beskidów. Szlak na Ćwilin to świetny pomysł na krótki wypad w góry również z dzieckiem, choć jak to bywa w Beskidzie Wyspowy z dość intensywnym podejściem. Oczywiście widoki, ciekawostki i atrakcje rekompensują wszystko.
Ćwilin Beskid Wyspowy – szlak na widokową polanę, ile się idzie i skąd ruszyć?
  • Modyń liczy 1029 m n.p.m. to Góra Zakochanych, z której możemy podziwiać wyjątkowe widoki na Tatry, Pieniny, czy Gorce. Wszystko dzięki drewnianej wieży widokowej, jaka stanęła na szczycie wzgórza w 2021 roku.
Modyń – wieża widokowa w Beskidzie Wyspowym

Beskid Wyspowy to wyjątkowe pasmo górskie, które sami uwielbiamy często przemierzać. Pojedyncze szczyty, które niczym wyspy wyrastają ponad dolinami są świetnym pomysłem na jednodniowy wypad na szlak, widokowe wieże serwują na zjawiskowe panoramy, a morze mgieł o poranku, rozlewa się po dolinach w naprawdę bajkowy sposób.

Plan Wypadu na Skiełek

Dojazd: Łukowica 266, 34-606 Łukowica, powiat limanowski

Parking: bezpłatny parking, współrzędne 49.603806, 20.477640

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na wieżę widokową Skiełek jest bezpłatny

Czas przejścia najkrótszego szlaku: 1 godz. w dwie strony, dystans 1,7 km

5 6 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments