Wieża widokowa na szczycie Skiełek jest obecnie najwyższą w całym Beskidzie Wyspowym. 28 m konstrukcja serwuje nam zjawiskowe panoramy na Tatry, Pieniny, Gorce, Beskid Sądecki oraz Beskid Wyspowy. Szlak na Skiełek to również świetna propozycja na krótki i mało wymagający wypad w góry.

Jedną z najnowszych atrakcji Beskidu Wyspowego jest wieża, jaka stanęła na szczycie zalesionego wzgórza Skiełek, którego wysokość wynosi 749 m n.p.m. Na szczyt możemy dostać się zielonym szlakiem od strony miejscowości Łukowica, albo od wsi Jastrzębie. Trasa na Skiełek nie jest wymagająca, a na przejście szlaku wystarczy 30 minut, by cieszyć się niezwykłymi widokami z wieży. Jak dojechać na Skiełek, gdzie zaparkować i skąd wyruszyć? Podrzucamy krótki przewodnik po tym szlaku Beskidu Wyspowego.

Skiełek – jak dojechać? Parking Łukowica, mapa

Szlak na Skiełek najwygodniej jest zacząć z miejscowości Łukowica w powiecie limanowskim. Dojechać tutaj możemy kierując się najpierw drogą nr 969 Nowy Sącz – Łącko. Skręcamy na rondzie w Podegrodziu w kierunku miejscowości Świdnik. Następnie za znakami do wsi Łukowica. Druga opcja to dojazd od strony Limanowej przez miejscowości Siekierczyna, Roztoka, aż do Łukowicy.

Najbliższy parking pod wieżą widokową na Skiełku znajduje się przy asfaltowej drodze za kościołem i cmentarzem w Łukowicy, dzielnica Pod Skiełkiem. Podjazd jest dość stromy, dlatego zimą bezpieczniej jest zaparkować pod kościołem. Parking jest szutrowy, zmieści się tutaj sporo samochodów i jest oczywiście darmowy.

Skiełek – szlak Beskid Wyspowy

Jak dojść na Skiełek? Z parkingu pod Skiełkiem ruszamy za znakiem zielonego szlaku aż na sam szczyt. Pierwsze 300 metrów idziemy jeszcze asfaltową drogą, szlak po chwili odbija w prawo w leśną drogę. Taką trasą dochodzimy pod samą wieżę. Po drodze mijamy kilka ławeczek, na którym można odpocząć choć suma podejść to jedynie 148 m.

Ile się idzie na Skiełek? Trasa z parkingu liczy 850 m w jedną stronę, a więc czas przejścia szlaku to około 30 minut. Zatem jest to świetna opcja na krótkie wyjście w góry dla osób początkujących, rodzin z dzieckiem, czy też wielbicieli wschodów i zachodów słońca.


Co ciekawe, nazwa szczytu Skiełek pochodzi według miejscowych opowiadań od gwarowego określenia skowytu wilków, czyli ich skiauczenia.

Wieża widokowa na Skiełku – wysokość

Wieża widokowa na Skiełku stanęła w 2023 roku, a więc jest to jedna z najnowszych atrakcji Beskidu Wyspowego. Skiełek nie jest wysokim szczytem, liczy 749 m n.p.m., a jego cały grzbiet jest zalesiony. Zatem 28 m wieża jest zdecydowanie atrakcją, która przyciągnęła tutaj turystów.

Dodatkowo pod wieżą są ławeczki i miejsce na ognisko. Stoi tu również krzyż, który upamiętnia wizytę Jana Pawła II w Starym Sączu. Natomiast na widokowym tarasie mamy pieczątkę Skiełka, który leży na szlaku korony Beskidu Wyspowego oraz panoramiczne zdjęcia z opisem szczytów, jakie bez problemu dostrzeżemy z wieży.

Co widać z wieży Skiełek? Pięknie prezentują się tutaj strzeliste szczyty Tatr, dostrzeżemy również wzgórza Pienin, wieże widokowe w Gorcach, wzgórza Beskidu Niskiego i Sądeckiego oraz najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, czyli Mogielicę. Świetnie prezentuje się także Kotlina Sądecka z widokiem na Nowy Sącz oraz pasmo Pogórzy.

Modyń – szlak do wieży na górze zakochanych

Kolejnym świetnym widokowym miejscem w Beskidzie Wyspowym jest góra zakochanych, czyli Modyń. Tu również znajdziemy wieżę widokową, choć w całości drewnianą. Na szczyt możemy się dostać aż 4 różnymi wariantami tras, najkrótszy niebieski szlak z miejscowości Młynniska liczy niecałe 2 km w jedną stronę. Więcej ciekawostek i praktycznych wskazówek znajdziesz we wpisie poniżej.

Modyń – wieża widokowa w Beskidzie Wyspowym
Stary Sącz – co warto zobaczyć? 10 najciekawszych atrakcji i zabytków

Beskid Wyspowy to wyjątkowe pasmo górskie, które sami uwielbiamy często przemierzać. Pojedyncze szczyty, które niczym wyspy wyrastają ponad dolinami są świetnym pomysłem na jednodniowy wypad na szlak, widokowe wieże serwują na zjawiskowe panoramy, a morze mgieł o poranku, rozlewa się po dolinach w naprawdę bajkowy sposób.

Plan Wypadu na Skiełek

Dojazd: Łukowica 266, 34-606 Łukowica, powiat limanowski

Parking: bezpłatny parking, współrzędne 49.603806, 20.477640

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na wieżę widokową Skiełek jest bezpłatny

Czas przejścia najkrótszego szlaku: 1 godz. w dwie strony, dystans 1,7 km

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 5 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments