Modyń liczy 1029 m n.p.m. to Góra Zakochanych, z której możemy podziwiać wyjątkowe widoki na Tatry, Pieniny, czy Gorce. Wszystko dzięki drewnianej wieży widokowej, jaka stanęła na szczycie wzgórza w 2021 roku.

Beskid Wyspowy to wyjątkowo ciekawe pasmo górskie w Polsce. Te z pozoru niewysokie szczyty, wznoszą się ponad dolinami niczym potężne kopce kreta. Dlatego też podejścia na wzgórza w Beskidzie Wyspowym są dość wymagające. Jednak najpiękniej góry prezentują się o poranku, gdy doliny zalewa mgła, a wystające wierzchołki szczytów przypominają oblane wodą wyspy.

Jednym z ciekawszych szczytów, jakie warto zdobyć jest Modyń. Trasa do wieży widokowej to świetny pomysł na krótki wypad na szlak. Co więcej, widoki jakie mamy z wieży na Tatry, Pieniny, Gorce i Beskidy są obłędne. Ile się idzie na Modyń, jaki szlak wybrać i skąd wyruszyć? We wpisie znajdziesz przydatne wskazówki i propozycje różnych wariantów szlaków. Poznaj również trasę na Mogielicę, czyli najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego.

Mogielica – szlak na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego z wieżą widokową

Modyń – dojazd, parking

Jak dojechać do wieży widokowej Modyń w Beskidzie Wyspowym? Do wyboru mamy aż 4 różne warianty. Jedną z opcji jest dojazd drogą z Limanowej do miejscowości Młyńczyska (najkrótszy szlak niebieski), parking jest na Przełęczy Cisowy Dział.

Druga opcja to szlak czarny z miejscowości Zalesie, czyli trasa od północnej strony Modyni i zarazem jedna z najkrótszych tras na szczyt. Bezpłatny parking jest w miejscowości Zalesie – parking Ostra.

Natomiast od południowej strony wzgórza na Modyń możemy ruszyć również z miejscowości Kamienica lub Łącko, te szlaki są jednak najdłuższe. Wtedy samochód najlepiej zostawić w centrum wiosek.


Najkrótszy szlak na Modyń 1029 m n.p.m. – opis trasy, mapa

Modyń to jedna z najwyższych gór w Beskidzie Wyspowym, która plasuje się dokładnie na 5 pozycji. Szczyt Modyni (mówimy na nią w rodzaju żeńskim) jest zalesiony jodłowo – bukowym lasem, który daje przyjemny cień na szlaku podczas wędrówki.

Na Modyń możemy ruszyć aż 4 różnymi wariantami tras. Najkrótszy niebieski szlak z przełęczy Cisowy Dział prowadzi nas z miejscowości Młyńczyska. Kierujemy się tutaj trasą, jaka na początku zbiega się ze stacjami drogi krzyżowej.

Na przełęczy stoi też krzyż milenijny i wiata, przy której jest niewielki parking. Niebieski szlak z wsi Młyńczyska na Modyń liczy 2 km w jedną stronę, zatem na jego przejście potrzebujemy zaledwie 50 min. Jak na wymagające z reguły szlaki Beskidu Wyspowego, ten wariant trasy jest jednak wyjątkowo łagodny i szczególnie polecamy go na rekreacyjny spacer z dzieckiem.

Szlaki na Modyń – ile się idzie?

Oprócz najkrótszego niebieskiego szlaku z wioski Młyńczyska, do wyboru mamy również 3 inne warianty szlaków.

  • Czarny szlak z Zalesia liczy dokładnie 2 km w jedną stronę. Ile się idzie na Modyń? Trasę pokonamy w godzinę.
  • Zdecydowanie dłuższy wariant szlaku na Modyń to trasa z wioski Zbludza. Niebieski szlak liczy 4 km, a na jego przejście trzeba zaplanować około 2 godz.
  • Natomiast najdłuższy żółty szlak z Łącka to już prawie 10 km, a jego przejście trwa około 4 godz.

Modyń – wieża widokowa w Beskidzie Wyspowym

W 2021 na szczycie Modyni stanęła 27 metrowa drewniana wieża widokowa. Z jej tarasu widokowego mamy świetną panoramę na Tatry, Gorce, Pieniny i oczywiście okoliczne szczyty Beskidu Wyspowego. Co więcej, pod wieżą jest miejsce na ognisko, a tuż obok wielki kamienny ołtarz polowy. To właśnie dzięki drewnianej wieży Modyń stał się świetnym punktem widokowym w Beskidzie Wyspowym.

Skiełek – ciekawy szlak do najwyższej wieży Beskidu Wyspowego

Wieża widokowa na szczycie Skiełek jest obecnie najwyższą w całym Beskidzie Wyspowym. Co więcej, jej 28 m konstrukcja serwuje nam zjawiskowe panoramy na Tatry, Pieniny, Gorce, Beskid Sądecki oraz Beskid Wyspowy. Szlak na Skiełek to również świetna propozycja na krótki i mało wymagający wypad w góry. Zajrzyj do wpisu i poznaj kilka praktycznych wskazówek jak dojść na szczyt.

Skiełek wieża widokowa Beskid Wyspowy – najkrótszy szlak

Beskid Wyspowy to zdecydowanie pasmo górskie, które warto odkrywać. Szczytów do zdobycia jest tu naprawdę sporo, a i dodatkowych atrakcji w dolinach nie brakuje. Modyń to cel, który warto obrać szczególnie o zachodzie słońca, widoki z wieży chowającego się za wzgórzami słonka zapadają na długo w pamięci.

Plan Wypadu na szczyt Modyni

Dojazd: Limanowa – Młyńczyska, powiat limanowski

Parking: bezpłatny parking Ostra, 34-608 Zalesie – współrzędne 49.634232, 20.376224

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na wieżę widokową Modyń jest bezpłatny

Czas przejścia najkrótszego szlaku: 1 godz. w dwie strony, dystans 2 km

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 5 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna
Joanna
1 rok temu

Wybieram się na Modyń jak sójka za morze? dzięki za tak dokładne wskazanie którymi szlakami warto iść, jak dojechać bo ja w logistyce to słaba jestem. Takie informacje u mnie są na wagę złota. A widoki z wieży jak widzę piękne. Pozdrawiam ?

Mateusz
Admin
Mateusz
1 rok temu
Reply to  Joanna

Szlak na Modyń przyjemny, krótki, a widoki niesamowite. My to lubimy polować na zachody Słońca co wzmacnia piękno krajobrazu. Również pozdrawiamy.