Modyń liczy 1029 m n.p.m. to Góra Zakochanych, z której możemy podziwiać wyjątkowe widoki na Tatry, Pieniny, czy Gorce. Wszystko dzięki drewnianej wieży widokowej, jaka stanęła na szczycie wzgórza w 2021 roku.

Beskid Wyspowy to wyjątkowo ciekawe pasmo górskie w Polsce. Te z pozoru niewysokie szczyty, wznoszą się ponad dolinami niczym potężne kopce kreta. Dlatego też podejścia na wzgórza w Beskidzie Wyspowym są dość wymagające. Jednak najpiękniej góry prezentują się o poranku, gdy doliny zalewa mgła, a wystające wierzchołki szczytów przypominają oblane wodą wyspy.

Dojazd i parking na Modyni

W zależności od której strony chcesz ruszyć na szczyt, a do wyboru są aż 4 warianty szlaków, musisz zatem wybrać najdogodniejszy dla siebie kierunek. Jedną z opcji jest dojazd drogą z Limanowej do miejscowości Młyńczyska lub Zalesie, czyli do szlaków od północnej strony Modyni i zarazem najkrótszych tras. Dodatkowo przy obu szlakach są przestronne i bezpłatne parkingi. Natomiast od południowej strony wzgórza kierujemy się na Kamienicę lub na Łącko, czyli na dłuższe odcinki szlaków. Wtedy samochód najlepiej zostawić w centrum wiosek.

Najkrótszy szlak na Modyń 1029 m n.p.m. 

Modyń to jedna z najwyższych gór w Beskidzie Wyspowym, która plasuje się dokładnie na 5 pozycji. Szczyt Modyni (mówimy na nią w rodzaju żeńskim) jest zalesiony jodłowo – bukowym lasem, który daje przyjemny cień na szlaku podczas wędrówki. Na Modyń możemy ruszyć aż 4 różnymi wariantami tras. Najkrótszy szlak z przełęczy Cisowy Dział prowadzi nas z miejscowości Młyńczyska. Kierujemy się tutaj niebieskim szlakiem, który na początku zbiega się ze stacjami drogi krzyżowej

Na przełęczy stoi też krzyż milenijny i wiata, a przed nią tuż przy drodze jest parking, na którym można zostawić samochód. Niebieski szlak z wsi Młyńczyska liczy 2 km w jedną stronę, zatem na jego przejście potrzebujemy zaledwie 50 min. Jak na wymagające z reguły szlaki Beskidu Wyspowego, ten wariant trasy jest jednak wyjątkowo łagodny i szczególnie polecamy go na rekreacyjny spacer z dzieckiem na Modyń.

Równie ciekawym i mało wymagającym szczytem, jaki możemy zdobyć w Beskidzie Wyspowym jest Łopień. Poznaj koniecznie najciekawsze szlaki na ten szczyt.


Łopień – Beskid Wyspowy

Wieża widokowa w Beskidzie Wyspowym

W 2021 na szczycie Modyni stanęła 27 metrowa drewniana wieża widokowa. Z jej tarasu widokowego mamy świetną panoramę na Tatry, Gorce, Pieniny i oczywiście okoliczne beskidzkie wyspy. Co więcej pod wieżą jest miejsce na ognisko, a tuż obok wielki kamienny ołtarz polowy. To właśnie dzięki tej drewnianej wieży, Modyń stał się najlepszym punktem widokowym w całym Beskidzie Wyspowym.

Szlaki na Modyń

Oprócz najkrótszego niebieskiego szlaku z wioski Młyńczyska, do wyboru mamy jeszcze inny, choć podobny wariant czarnego szlaku z Zalesia. Ten 2 km szlak pokonamy w około godzinę. Jednak zdecydowanie dłuższy, bo 2 godzinny jest szlak z wioski Zbludza, a na najdłuższy żółty szlak z Łącka trzeba poświęcić 3h 40 min. Tutaj też do przejścia w jedną stronę mamy aż 10 km.

Beskid Wyspowy to zdecydowanie pasmo górskie, które warto odkrywać. Szczytów do zdobycia jest tu naprawdę sporo, a i dodatkowych atrakcji w dolinach nie brakuje. Modyń to cel, który warto obrać szczególnie o zachodzie słońca, widoki z wieży chowającego się za wzgórzami słonka zapadają na długo w pamięci.

Plan wypadu na Modyń

Dojazd: Limanowa – Młyńczyska

Parking: bezpłatny parking na przełęczy przy niebieskim szlaku

Bilety wstępów:

  • Wstęp na wieżę widokową na Modyni jest bezpłatny

Czas przejścia niebieskiego szlaku Młyńczyska – Modyń: 50 min.

Dystans: 2 km trasa w dwie strony, poziom trudności – trasa łatwa

5 4 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna
Joanna
6 miesięcy temu

Wybieram się na Modyń jak sójka za morze? dzięki za tak dokładne wskazanie którymi szlakami warto iść, jak dojechać bo ja w logistyce to słaba jestem. Takie informacje u mnie są na wagę złota. A widoki z wieży jak widzę piękne. Pozdrawiam ?

Mateusz
Admin
Mateusz
6 miesięcy temu
Reply to  Joanna

Szlak na Modyń przyjemny, krótki, a widoki niesamowite. My to lubimy polować na zachody Słońca co wzmacnia piękno krajobrazu. Również pozdrawiamy.