Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Ćwilin 1072 m n.p.m. to drugie co do wysokości wzniesienie Beskidu Wyspowego. To również jedno z najbardziej widokowych miejsc, bo jego południowe zbocze to rozległa polana z panoramą Beskidów. Szlak na Ćwilin to świetny pomysł na krótki wypad w góry również z dzieckiem, choć jak to bywa w Beskidzie Wyspowy z dość intensywnym podejściem. Oczywiście widoki, ciekawostki i atrakcje rekompensują wszystko.

Jak przystało na szczyty Beskidu Wyspowego również Ćwilin jest samotną wyspą, którą z każdej stron otaczają strome zbocza  i przełęcze. Jednak zdecydowanie ta góra jest wyjątkowa, bo szczyt Ćwilina to rozległa Polana Michurowa, na której przed laty swoje owce wypasali pasterze z okolicznych wiosek.

Dziś hala jest jednym z najbardziej widokowych miejsc w całym Beskidzie Wyspowym. Co więcej, zobaczysz na niej również drewnianą kapliczkę, a także kamienny pomnik Jana Pawła II oraz ołtarz polowy, za którym rośnie potężny buk.

Ale to nie koniec atrakcji, bo na Ćwilin możesz ruszyć jednym z trzech szlaków. Najkrótszym z wioski Gruszowiec, trasą z Jurkowa, albo najdłuższą z Mszany Dolnej. Po drodze poznasz też garść historycznych ciekawostek, chociażby o alianckich zrzutach podczas II wojny światowej, jakie odbywały się właśnie na Ćwilinie.

Beskid Wyspowy – TOP 10 atrakcje i szlaki, co warto zobaczyć?

Ćwilin – gdzie leży, skąd zacząć szlak? Dojazd, parking, mapa

Szczyt Ćwilin o wysokości 1072 m n.p.m. wznosi się na obszarze Beskidu Wyspowego. Jest to teren województwa małopolskiego, gmina Dobra. Szczyt góruje nad trzema miejscowościami Gruszowiec, Jurków i Wilczyce.

Jak dojechać na Ćwilin i skąd zacząć szlak? Najkrótsza trasa na Ćwilin prowadzi z miejscowości Gruszowiec. Niewielki parking jest na przełęczy przy drodze nr 28 z Limanowej do Mszany Dolnej. Parking jest dokładnie przy barze „Pod Śnieżnicą” (Pod Cyckiem).

Kolejna opcja to szlak na Ćwilin z Jurkowa. Dotrzesz  tutaj skręcając z drogi nr 28 do centrum wioski Jurków. Parking jest przy kościele. Na Ćwilin możemy też ruszyć dłuższym szlakiem z Mszany Dolnej. Parking jest przy ulicy Władysława Orkana.

Skąd się wzięła nazwa Ćwilin? Jak się okazuje wymyślili ją niemieccy osadnicy, którzy mieszkali w okolicach Tymbarku i Jurowa w XIV wieku. Nazwali wtedy szczyt Zwilling, czyli bliźniak. Ćwilin sąsiaduje ze Śnieżnicą, która swoim kształtem jest bardzo podobna, więc często się mówi, że oba szczyty są bliźniakami.

Szlaki na Ćwilin – jaki wybrać, ile się idzie? Najkrótszy, najciekawszy i najdłuższy szlak na Ćwilin

Trasa: Gruszowiec – Ćwilin, dystans 2 km w jedną stronę, czas przejścia szlaku 1h 10 min, suma podejść 394 m.

Najkrótszy niebieski szlak na Ćwilin zaczynamy z miejscowości Gruszowiec, a dokładniej z parkingu przy barze Pod Cyckiem. Niebieski szlak zaczyna się przy dość ruchliwej drodze nr 28, a pierwsze 100 m musimy przejść jej poboczem. Później za znakami odbijamy w wąską asfaltową dróżkę, mijamy ostatni dom i wchodzimy już na leśny szlak.

Nie ma lekko i nie będzie, bo choć podejście na Ćwilin jest krótkie to jednak zbocza są dość strome. Idziemy cały czas wąskim szlakiem. Sporo tu kamieni i wystających korzeni, zdarzają się też wiatrołomy, czyli połamane drzewa, jakie musimy obchodzić. Na trasie mijamy też symboliczny krzyż, poświęcony osobie Władysława Kowalczyka, który był między innymi przewodnikiem beskidzkim.

Po przejściu 1,6 km, czyli niecałej godzinie szlak nieco odbija w lewo, jednak jeśli pójdziemy kawałek dalej prosto, możemy wyjść na dość łagodną leśną drogę, oznaczoną żółtym szlakiem. Ile się idzie na Ćwilin z Gruszowca? Po 1h 10 minutach od startu meldujemy się na szczycie Ćwilina i widokowej hali/polanie Michurowej.

Na Ćwilin możesz również ruszyć niebieskim szlakiem z Jurkowa. Trasę najlepiej zacząć wtedy z parkingu przy kościele Kościół MB Nieustającej Pomocy. Do przejścia jest łącznie 4 km  w jedną stronę.

Pierwszy odcinek niebieskiego szlaku to trasa przez wioską, a następnie przemierzamy łąki. Po 35 minutach wchodzimy już w granicę lasu. Czeka nas spore podejście, bo suma przewyższeń to prawie 550 m. Ile się idzie na Ćwilin z Jurkowa? Po 2 godzinach meldujemy się na szczycie z widokiem na Beskidy.

Ćwilin 1072 m n.p.m. szczyt Beskidu Wyspowego – atrakcje, ciekawostki, co widać?

Większość szczytów Beskidu Wyspowego jest zalesionych, więc nie ma z nich świetnych widoków. Jednak w przypadku Ćwilina jest zupełnie inaczej, bo jego południowy stok to potężna Polana Michurowa! Co widać z Ćwilina? Mamy tutaj genialną panoramę na Beskid Wyspowy z sąsiednią Mogielicą, czyli najwyższym szczytem z wieżą widokową. Przy dobrej widoczności mamy stąd super panoramę na Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Żywiecki z Babią Górą oraz Tatry.

Jak się okazuje, to właśnie na Ćwilinie prof. Kazimierz Sosnowski podczas wycieczki z młodzieżą wymyślił nazwę „Beskid Wyspowy”.

Na Ćwilinie znajdziesz też ołtarz polowy, kamienny pomnik Jana Pawła II i zabytkową drewnianą kapliczkę. Kilka ciekawostek historycznych przeczytasz na nowej tablicy informacyjnej. Znajdziesz tu opis alianckich zrzutów, jakie miały miejsce podczas II wojny światowej.

Jakie atrakcje czekają na Ćwilinie? Już wiesz, że szczyt jest widokową polaną, ale dodatkowo uwielbianą przez noclegowiczów! Gdzie pod namiot Beskid Wyspowy? Oczywiście na Ćwilin, jest tu dodatkowo miejsce na ognisko z ławeczkami.

Co warto zobaczyć w Beskidzie Wyspowym?

  • Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, który liczy 1170 m n.p.m. Szlaki na Mogielicę są jednymi z najciekawszych i najbardziej widokowych tras w całym Beskidzie Wyspowym. Co więcej, od 2022 roku na wierzchołku Mogielicy stanęła nowa wieża widokowa. Dzięki niej mamy zjawiskowe panoramy na Tatry, Gorce, czy Beskidy.
Mogielica – szlak na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego z wieżą widokową
  • Wieża widokowa na szczycie Skiełek jest obecnie najwyższą w całym Beskidzie Wyspowym. 28 m konstrukcja serwuje nam zjawiskowe panoramy na Tatry, Pieniny, Gorce, Beskid Sądecki oraz Beskid Wyspowy. Szlak na Skiełek to również świetna propozycja na krótki i mało wymagający wypad w góry.
Skiełek wieża widokowa Beskid Wyspowy – najkrótszy szlak
  • Luboń Wielki to jeden z najciekawszych szczytów w Beskidzie Wyspowym. Właśnie tutaj mamy okazję przemierzyć niepowtarzalny szlak przez gołoborze, zobaczyć najmniejsze górskie schronisko, a na dodatek zachwycić się panoramą Tatr i Beskidów z widokowych punktów.
Luboń Wielki Beskid Wyspowy – najkrótszy szlak do schroniska, czas przejścia i opis trasy
  • Modyń liczy 1029 m n.p.m. to Góra Zakochanych, z której możemy podziwiać wyjątkowe widoki na Tatry, Pieniny, czy Gorce. Wszystko dzięki drewnianej wieży widokowej, jaka stanęła na szczycie wzgórza w 2021 roku.
Modyń – wieża widokowa w Beskidzie Wyspowym
  • Na szczycie niewysokiego wzgórza Kamionna, które mierzy 801 m n.p.m. i wznosi się w Beskidzie Wyspowy, w 2023 roku powstała wieża widokowa. Konstrukcja liczy 29 m wysokości, a żeby wejść na górny taras musimy pokonać 121 schodów. Zdecydowanie warto, bo wieża na Kamionnej serwuje najlepsze widoki w całych Beskidach!
Kamionna wieża widokowa w Beskidzie Wyspowym, najkrótszy szlak, jak dojechać?

Jeśli zastanawiasz się jakie góry w Beskidzie Wyspowym warto odwiedzić, to zdecydowanie polecam Ćwilin. Szczyt nie jest bardzo wymagający, a szlak dość krótki Co więcej, możemy cieszyć się tu bajkowymi panoramami i przyjemnie spędzić czas przy ognisku.

Plan wypadu na Ćwilin

Dojazd: województwo małopolskie, 34-642 Gruszowiec

Parking: parking Przełęcz Gruszowiec, współrzędne: 49.700332, 20.179562

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na szlak jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku z Przełęczy Gruszowiec na Ćwilin w dwie strony: 1h 40 min., dystans 4 km

5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments