Mogielica zaliczana jest do Korony Gór Polski, gdyż to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, który liczy 1170 m n.p.m. Szlaki na Mogielicę są jednymi z najciekawszych i najbardziej widokowych tras w całym Beskidzie Wyspowym. Co więcej, od 2022 roku na wierzchołku Mogielicy stanęła nowa wieża widokowa. Dzięki niej mamy zjawiskowe panoramy na Tatry, Gorce, czy Beskidy.

Wbrew pozorom Mogielica jako najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego nie jest najtrudniejsza do zdobycia. Do wyboru mamy tutaj aż 7 różnych wariantów szlaków. Na Mogielicę możemy ruszyć pieszo, trasą rowerową, a zimą nawet szlakiem na biegówki. Ten szczyt jest wręcz oblegany przez rodziny z dziećmi. Nic zresztą dziwnego, skoro najkrótszym szlakiem dotrzemy pod wieżę w około 1,5 godziny. Na szlakach Mogielicy spotkacie też sporo turystów z psami. Zdecydowanie wszyscy zmierzają tutaj po niezwykłe panoramy, jakie możemy oglądać na kilku pasterskich polanach oraz dzięki nowej wieży widokowej.

Skąd wyruszyć na Mogielicę?

Nasz wypad na Mogielicę rozpoczęliśmy z przełęczy Rydza-Śmigłego w miejscowości Chyszówki. Tutaj znajdziecie największy parking w okolicy, który jest w stanie pomieścić ponad setkę aut. W dodatku jest darmowy. Na przełęczy stoi niewielka zabytkowa kapliczka oraz pomnik poświęcony poległym żołnierzom, którzy oddali swoje życie za wolną Polskę.

Stąd ruszamy dalej zielonym szlakiem, który jest też najkrótszą i najszybszą trasą na Mogielicę. To również najlepszy wariant szlaku dla rodzin z dziećmi. Ile wchodzi się na Mogielicę? Zielony szlak z Chyszówek liczy 3,6 km w jedną stronę, a na jego pokonanie potrzebujemy niecałe 2 godziny.

Mogielica – najkrótszy szlak z przełęczy Rydza-Śmigłego

Z przełęczy Rydza-Śmigłego idziemy na początku dość łagodnym zielonym szlakiem na Mogielicę. Mijamy ostatnie domy wsi Chyszówki i niewielką polanę z pasterskim szałasem, dalej wchodzimy już na leśną ścieżkę wśród  świerkowo-jodłowego lasu. Tutaj szlak zaczyna piąć się coraz mocniej, a im jesteśmy wyżej, tym mamy więcej kamieni na trasie. W sumie pokonamy 481 m przewyższenia.

Po przejściu około 3 km docieramy do widokowej polany Wyśnikówka. Mamy stąd już świetny widok na Tatry, Babią Górę, czy Beskid Wyspowy. Jednak dumnie prezentuje się również zalesiony szczyt Mogielicy z wyraźnie wystającą wieżą. Na polanie jest także wyznaczone miejsce na ognisko. Kolejno wchodzimy na ostatni odcinek zielonego szlaku i na teren rezerwatu przyrody, którym objęty jest wierzchołek najwyższego szczytu Beskidu Wyspowego.


Mogielica 1170 m n.p.m. – najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego

Królowa Beskidu Wyspowego jest bardzo łatwym do rozpoznania szczytem. Z daleka wyróżnia ją charakterystyczny garbata sylwetka, jaka wyraźnie góruje ponad okolicznymi wzgórzami. Ze szczytu Mogielicy odchodzi kilka długich widokowych grzbietów. Miejscowi gazdowie nazwali ją “Zapowiednicą”, gdyż bardzo często przed burzą nad jej wierzchołkiem zbierają się ciemne chmury.

Szczyt Mogielicy objęty jest ochroną rezerwatu przyrody. Jej północne stoki porasta jedyny w Beskidzie Wyspowym bór górnoreglowy i bukowa puszcza. Natomiast południowe stoki Mogielicy są strome i pokryte rumowiskiem skalnym.

Co znajduje się na Mogielicy? Na szczycie Mogielicy zobaczymy drewniany krzyż, dwie małe również drewniane kapliczki zawieszone na drzewach i skrytkę na pieczątki dla miłośników Korony Gór Polski, która jest zawieszona na znaku Głównego Szlaku Beskidzkiego. Przeczytamy tu również ciekawostkę o katastrofie niemieckiego bombowca na stokach Mogielicy w 1944 roku. Jednak zdecydowanie największą atrakcją jest tutaj nowa wieża widokowa.

Nowa wieża widokowa na Mogielicy

Jesienią 2022 roku na szczycie Mogielicy została otwarta nowa, metalowa wieża widokowa. Nie jest to pierwsza wieża, jaka tu została zbudowana. Jednak wcześniejsza konstrukcja była drewniana i nie przetrwała trudnych warunków, jakie panują na szczycie. Nowa wieża liczy 23 metry wysokości i jest genialnym punktem widokowym. Co widać z Mogielicy? Najbardziej zachwycający widok mamy na Tatry, górujące przed ich strzelistymi szczytami pasmo Gorców, Beskidy, łącznie z Babią Górą oraz Pieniny.

Polana Stumorgi – największa polana w Beskidzie Wyspowym

Na południowym stoku Mogielicy mamy okazję odpocząć na widokowej polanie Stumorgi, która należy do wsi Półrzeczki. Kiedyś to miejsce służyło do wypasu owiec, a dziś jest jednym z najlepszych widokowych punktów w Beskidzie Wyspowym i największą ze wszystkich polan.

Możemy tutaj chociażby rozpalić ognisko z pięknym widokiem na Tatry, udostępniona jest też dla turystów zadaszona wiata z ławeczkami. Ponad polaną stoi metalowy papieski krzyż, który jest pamiątką wizyty Jana Pawła II. Właśnie na polanie przyszły papież odprawiał mszę dla swoich współtowarzyszy.

Mogielica – jaki szlak wybrać?

  • Żółty szlak z wsi Słopnice liczy 4,5 km. Na jego przejście potrzebujemy około 2h 30 min.
  • Jeśli nie lubisz wracać tą samą drogą to polecamy pętlę na Mogielicę, czyli wyjście szlakiem zielonym z Chyszówek i zejście żółtym do Słopnic. Na przełęcz wracamy wtedy odcinkiem asfaltowym. Taka pętla liczy 9,5 km, a pokonamy ją w niecałe 4 godziny.
  • Niebieski szlak z Jurkowa na Mogielicę liczy 5,3 km, na trasie mijamy widokową polanę Cyrla. Ten wariant szlaku zajmuje około 2h 40 min.
  • Z wsi Półrzeczki prowadzi 7,2 km szlak zielony/żółty przez widokowe polany i największą polanę Stumorgi w Beskidzie Wyspowym. Ten szlak na Mogielicę możemy połączyć z niebieskim szlakiem na Jurków, wtedy zrobimy 14,8 km pętlę. Trasa jest dość długa, ale i bardzo widokowa. Pokonamy ją w około 5 godz.
  • Z miejscowości Szczawa prowadzi na Mogielicę niebieski 6 km szlak, którego przejście zajmuje około 3 godzin. Na trasie również idziemy przez widokową polanę Stumorgi.
  • Bardzo łatwy do pokonania jest zielony szlak na Mogielicę z dzielnicy wsi Zalesie, czyli Wyrębiska. Do przejścia jest 3,7 km, a suma przewyższeń to 335 m. Zatem to najłatwiejszy szlak szczególnie dla rodzin z dziećmi, jaki pokonamy w niecałe 2 godziny.

Dlaczego warto iść w Beskid Wyspowy? My powodów znaleźlibyśmy przynajmniej kilka. Widokowe polany, przyjemne leśne szlaki, czy mało popularne i bezludne trasy to tylko kilka z nich. Mogielica to zdecydowanie szczyt jaki warto zdobyć, a panorama z jej wieży z pewnością zachwyci niejednego piechura.

Plan wypadu na Mogielicę w Beskidzie Wyspowym

Dojazd: Limanowa – Chyszówki – Przełęcz Rydza-Śmigłego

Parking: bezpłatny parking na przełęczy Rydza-Śmigłego

Bilety wstępów:

  • Wstęp na szlak na Mogielicę jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku: Przełęcz Rydza-Śmigłego – Mogielica: niecałe 2 godz.

Dystans: 7,2 km w dwie strony, poziom trudności – trasa łatwa

5 4 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments