Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Drewniana wieża widokowa, owiana legendami Jaskinia Zbójnicka, a do tego przyjemna trasa przez bukowy las, to atrakcje, jakie czekają na nas na szlaku do szczytu Jaworz. Sporo ciekawostek w połączeniu z pięknymi widokami to tylko kilka z powodów, dla których warto ruszyć w Beskid Wyspowy.

Jaworz to jeden ze szczytów Beskidu Wyspowego, jaki leży w paśmie Łososińskim. Największą popularność zyskał dzięki 20 metrowej drewnianej wieży, która stanęła pod szczytem Jaworza. To świetny punkt widokowy na jezioro Rożnowskie, niezwykle malownicze Pogórza, a także Beskid Wyspowy oraz Tatry.

Szlak na Jaworz nie jest wymagający i możemy go pokonać w 20 minut, albo urozmaicić sobie spacer i przejść dłuższą trasę, jaką wyznacza tutaj ścieżką przyrodnicza. To świetny kierunek dla wielbicieli widoków, czy rodzin z dziećmi. Dodatkowo pod szczytem jest altana i palenisko, więc piknik w tak pięknej scenerii to świetny plan na weekendowy wypad.

Beskid Wyspowy – TOP 10 atrakcje i szlaki, co warto zobaczyć?

Jaworz (Beskid Wyspowy) – dojazd, parking, mapa

Jak dojechać do wieży widokowej na szczycie Jaworz? Jaworz wznosi się nad miejscowością Męcina w Beskidzie Wyspowym, dokładnie jest to Pasmo Łososińskie. Dojechać tutaj możemy od strony Limanowej, przez miejscowość Tęgoborze do wioski Skrzętla-Rojówka, albo od Nowego Sącza.

Pod samą wieżę nie dojedziemy samochodem, dlatego zaparkować możemy wzdłuż drogi przy niebieskim szlaku na Jaworz, kierować się trzeba do dzielnicy Stolarzówka. Większy parking jest przy kościele w miejscowości Skrzętla-Rojówka. Natomiast jeśli wybierzesz się najdłuższym szlakiem z Limanowej, to możesz zaparkować przy bulwarach Bronisława Czecha, lub pod Miejską Górą.


Szlaki na Jaworz – najkrótsza trasa, ścieżka przyrodnicza, mapa

Jak dojść do wieży widokowej pod Jaworzem? Do wyboru mamy kilka wariantów tras o różnej długości. Najkrótszy szlak do wieży liczy zaledwie 1 km, a na jego przejście potrzebujemy około 20 minut.

Kierujemy się niebieskim szlakiem od przełęczy miejscowości Skrzętla-Rojówka, a samochód parkujemy na końcu asfaltowej drogi. Dalej idziemy już szutrową trasą, po drodze mijamy niewielką murowaną kapliczkę, a następnie docieramy pod wieżę, która stoi na polanie pod Jaworzem. Natomiast na sam szczyt dotrzemy w około 45 minut, dystans do przejścia to 1,6 km.

Zdecydowanie dłuższa, ale i zarazem ciekawsza jest trasa ścieżki przyrodniczej Limanowa-Jaworz. Szlak zaczyna się w centrum Limanowej i prowadzi przez Miejską Górę, stok narciarski Limanowa Ski, szczyt Sałasz (909 m n.p.m.) i kończy się na Jaworzu 918 m n.p.m. Po drodze mijamy 12 tablic edukacyjnych z przyrodniczymi ciekawostkami.

Trasa z Limanowej przez Jaworz do wieży liczy 9 km, a na jej przejście potrzebujemy około 3h 30 min.

Wieża widokowa pod Jaworzem – atrakcje i ciekawostki

Szczyt Jaworz 918 m n.p.m. porasta buczyna karpacka, dlatego też z samego wierzchołka góry nie zobaczymy pięknych widoków. Jednak pod szczytem na polanie na Kretówce stoi 20 metrowa wieża widokowa. To świetny punkt widokowy na Pogórze Rożnowskie z błyszczącym w dolinie jeziorem Rożnowskim, miasto Nowy Sącz, szczyty Beskidu Wyspowego, a także Tatry.

Co więcej, pod wieżą jest zadaszona altana z paleniskiem. Warto jednak zwrócić uwagę, że konstrukcja wieży nie jest najmłodsza, a wejście na szczyt jest po bardzo stromych schodach, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność.

Na północnym stoku Jaworza znajduje się tajemnicza i owiana legendami Jaskinia Zbójnicka, możemy do niej dojść leśną drogą. Tą trasą dotrzemy również do chaty Hubertówka pod Jaworzem, gdzie działa agroturystyka, a w sezonie bufet.

Najciekawsze szlaki Beskidu Wyspowego – co warto zobaczyć?

  • Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, który liczy 1170 m n.p.m. Szlaki na Mogielicę są jednymi z najciekawszych i najbardziej widokowych tras w całym Beskidzie Wyspowym. Co więcej, od 2022 roku na wierzchołku Mogielicy stanęła nowa wieża widokowa. Dzięki niej mamy zjawiskowe panoramy na Tatry, Gorce, czy Beskidy.
Mogielica – szlak na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego z wieżą widokową
  • Wieża widokowa na szczycie Skiełek to 28 m konstrukcja, która serwuje nam zjawiskowe panoramy na Tatry, Pieniny, Gorce, Beskid Sądecki oraz Beskid Wyspowy. Szlak na Skiełek to również świetna propozycja na krótki i mało wymagający wypad w góry.
Skiełek wieża widokowa Beskid Wyspowy – najkrótszy szlak
  • Ćwilin 1072 m n.p.m. to drugie co do wysokości wzniesienie Beskidu Wyspowego. To również jedno z najbardziej widokowych miejsc, bo jego południowe zbocze to rozległa polana z panoramą Beskidów.
Ćwilin Beskid Wyspowy – szlak na widokową polanę, ile się idzie i skąd ruszyć?
  • Luboń Wielki to jeden z najciekawszych szczytów w Beskidzie Wyspowym. Właśnie tutaj mamy okazję przemierzyć niepowtarzalny szlak przez gołoborze, zobaczyć najmniejsze górskie schronisko, a na dodatek zachwycić się panoramą Tatr i Beskidów z widokowych punktów.
Luboń Wielki Beskid Wyspowy – najkrótszy szlak do schroniska, czas przejścia i opis trasy
  • Modyń liczy 1029 m n.p.m. to Góra Zakochanych, z której możemy podziwiać wyjątkowe widoki na Tatry, Pieniny, czy Gorce. Wszystko dzięki drewnianej wieży widokowej, jaka stanęła na szczycie wzgórza w 2021 roku.
Modyń – wieża widokowa w Beskidzie Wyspowym
  • Na szczycie niewysokiego wzgórza Kamionna, które mierzy 801 m n.p.m. i wznosi się w Beskidzie Wyspowy, w 2023 roku powstała wieża widokowa. Konstrukcja liczy 29 m wysokości, a żeby wejść na górny taras musimy pokonać 121 schodów. Zdecydowanie warto, bo wieża na Kamionnej serwuje najlepsze widoki w całych Beskidach!
Kamionna wieża widokowa w Beskidzie Wyspowym, najkrótszy szlak, jak dojechać?

Wypad na Jaworz w Beskidzie Wyspowym to dobry plan na krótki trekking po szlakach. Dodatkowo z wieży pod Jaworzem możemy podziwiać piękne widoki na Beskidy, Pogórze i Tatry. Jednak szlak na szczyt ma nam do zaoferowania również ciekawą trasę ścieżką przyrodniczą oraz dodatkową ciekawostkę, czyli owianą legendami jaskinię.

Plan Wypadu na Jaworz

Dojazd: 34-654 Męcina, woj. małopolskie

Parking: bezpłatny parking wzdłuż drogi przy niebieskim szlaku, współrzędne 49.717441, 20.542384

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na wieżę pod Jaworzem jest bezpłatny

Czas przejścia najkrótszej trasy niebieskiego szlaku: 20 minut, dystans 1 km

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments