Luboń Wielki to jeden z najciekawszych szczytów w Beskidzie Wyspowym. Właśnie tutaj mamy okazję przemierzyć niepowtarzalny szlak przez gołoborze, zobaczyć najmniejsze górskie schronisko, a na dodatek zachwycić się panoramą Tatr i Beskidów z widokowych punktów.

Beskid Wyspowy to jedno z naszych ulubionych pasm górskich. Każdy ze szczytów jest wyjątkową wyspą. Mamy tutaj dużą różnorodność szlaków, piękne widokowe polany, a także ukryte w dolinach klimatyczne beskidzkie wioski i miasteczka.

Jednym z najpopularniejszych szczytów Beskidu Wyspowego jest Luboń Wielki, który bez problemu rozpoznamy dzięki przekaźnikowi radiowo-telewizyjnemu, jaki stanął na szczycie ponad 60 lat temu. Na Luboniu możemy odwiedzić również najmniejsze schronisko w Beskidach, w którym może nocować zaledwie kilkanaście osób.

Co więcej, zmierzając jednym z 5 szlaków na szczyt zobaczymy największe w Beskidzie Wyspowym gołoborze objęte ochroną rezerwatu przyrody. Atrakcji na trasie nie brakuje, a więc to idealny kierunek na krótki jednodniowy wypad dla całych rodzin. Jaki szlak wybrać i skąd najwygodniej ruszyć? Poniżej znajdziesz sporo praktycznych wskazówek, map i opisów szlaków na Luboń Wielki w Beskidzie Wyspowym.

Luboń Wielki Beskid Wyspowy – dojazd, parking

Skąd najwygodniej ruszyć na Luboń Wielki? Najlepszym miejscem do rozpoczęcia trasy jest Rabka-Zdrój, gdzie zaczynają się aż 3 szlaki. Na najkrótszy szlak warto się jednak wybrać z miejscowości Glisne. Natomiast najdłuższy wariant trasy zaczyna się w wiosce Mały Luboń.

Gdzie zaparkować przy szlaku na Luboń Wielki? Samochód możemy zostawić na płatnym parkingu pod sklepem Lewiatan w Rabce (najbliżej szlaku). Albo nieco dalej (za darmo) przy kościele MB Częstochowskiej.


Najciekawszy szlak w pętli na Luboń Wielki – mapa, dystans, ile się idzie?

Przebieg trasy w pętli: Rabka-Zdrój (dzielnica Zaryte) – żółty szlak na Luboń Wielki – Perć Borkowskiego z gołoborzami – schronisko Luboń Wielki – niebieski szlak do Rabki

Dystans: 7,4 km. Ile się idzie na Luboń Wielki? Czas przejścia szlaku w pętli to około 3 godz. w dwie strony.

Jaki szlak wybrać na Luboń Wielki? Zdecydowanie najciekawsza trasa jaką możesz się wybrać na Luboń Wielki to pętla, która zaczyna się w Rabce – Zdrój, dzielnica Zaryte. Z parkingu idziemy najpierw żółtym szlakiem, który na początku prowadzi nas przez beskidzkie łąki z pięknymi widokami.

Później wchodzimy już do świerkowo-jodłowego lasu, trasa pnie się coraz bardziej w górę po kamienistej ścieżce. Następnie przechodzimy przez tak zwaną Perć Borkowskiego, która biegnie przez największe gołoborze w Beskidzie Wyspowym. Na szlaku mijamy też dwie małe kapliczki.

Ze skały Dziurawe Turnie mamy świetny widoczek na Tatry. Następnie wchodzimy już w buczynowy las, dość stromo podchodzimy aż na sam szczyt, gdzie czeka na nas klimatyczne schronisko, sporo ławeczek, miejsca na ognisko. Z Lubonia Wielkiego wracamy niebieskim szlakiem do Rabki. Ta trasa jest dużo bardziej łagodna, więc zejście jest szybkie, łatwe i bezpieczne.

Jaki wybrać szlak na Luboń Wielki? Najtrudniejsza, najkrótsza i najłatwiejsza trasa

  • Najkrótszy czerwony szlak na Luboń Wielki zaczynamy w centrum miejscowości Glisne. Z parkingu przy kościele idziemy asfaltową drogą do przełęczy Glisne. Dalej czerwonym szlakiem na Luboń Wielki. Ten najkrótszy szlak na Luboń Wielki liczy 3,2 km w jedną stronę, a na jego przejście potrzebujemy około 1h 45min. Mimo, że trasa jest najkrótsza to jednak podejście na szczyt jest dość strome i wymagające. Ten szlak możemy również wydłużyć i ruszyć na Luboń Wielki z Mszany Dolnej.
  • Niebieski szlak z Rabki to idealna propozycja na mało wymagający wypad w góry z dzieckiem. Szlak liczy w jedną stronę 4 km, a na jego przejście potrzebujemy około 2h 10 min. To jedna z łatwiejszych tras na Luboń Wielki.
  • Najtrudniejszy (umiarkowanie) jest żółty szlak na Luboń Wielki z Rabki. Jednak jest to również najciekawsza trasa, na której zobaczymy największe w Beskidzie Wyspowym gołoborze, a także punkt widokowy na Tatry. Trasa nie jest bardzo trudna, ale odcinek przez skalne gołoborze dla niektórych może okazać się trudny. Szlak liczy 4,2 km w jedną stronę, a na jego przejście potrzebujemy około 2h 15 min.
  • Nieco dłuższy jest zielony szlak z Rabki, który liczy 5 km na Luboń Wielki. Czas jego przejścia to około 2h 20min.
  • Najdłuższa trasa na Luboń Wielki to niebieski szlak z miejscowości Mały Luboń, który biegnie dodatkowo przez szczyt Luboń Mały. Choć ta trasa jest najdłuższa, bo liczy 7 km w jedną stronę to jednak suma podejść jest najmniejsza. Czas przejścia tego szlaku to około 2h 50 minut. Jeśli zastanawiasz się jaki szlak na Luboń Wielki jest najłatwiejszy to zdecydowanie niebieski szlak jest najlżejszy do przejścia.

Luboń Wielki 1022 m n.p.m. – schronisko

Jednym z najbardziej charakterystycznych szczytów Beskidu Wyspowego jest właśnie Luboń Wielki, a to za sprawą 51 m wieży nadajnika radiowo-telewizyjnego, który stanął na szczycie w 1961 roku. Oprócz tego działa tutaj również stacja meteorologiczna.

Luboń Wielki jest jednym z najwyższych szczytów Beskidu Wyspowego i osiąga 1022 m n.p.m. Na górze znajdziemy również najmniejsze schronisko w Beskidach. Schronisko PTTK im. Stanisława Dunin-Borkowskiego na Luboniu Wielkim stoi już od 1931 roku.

Podczas wojny ukrywali się tutaj partyzanci, jednak schronisko przetrwało ten trudny czas w niezmienionej formie. Co ciekawe, schronisko przypomina trochę mały domek na drzewie. W jednym pokoju na I piętrze mamy okna na 4 strony świata, natomiast spać tutaj może łącznie 10 osób. Na parterze schroniska działa bufet.

Tuż obok schroniska jest jeszcze nowsza bacówka, w której również możemy nocować. Przed budynkami jest taras widokowy, sporo stolików z ławeczkami i miejsce na ognisko. Co widać ze szczytu Luboń Wielki? Roztacza się stąd widok na Beskid Makowski, Wyspowy oraz Pogórze Wielickie.

Najciekawsze szlaki Beskidu Wyspowego – co jeszcze warto zobaczyć?

  • Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, który liczy 1170 m n.p.m. Od 2022 roku na Mogielicy stanęła nowa wieża. Dzięki niej mamy panoramy na Tatry, Gorce, czy Beskidy. Na szczyt możemy się dostać jednym z aż 7 szlaków.
Mogielica – szlak na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego z wieżą widokową
  • Na szczycie niewysokiego wzgórza Kamionna, które mierzy 801 m n.p.m. w 2023 roku powstała 29 m wieża widokowa. Zdecydowanie warto, bo wieża na Kamionnej serwuje najlepsze widoki w całych Beskidach!
Kamionna wieża widokowa w Beskidzie Wyspowym, najkrótszy szlak, jak dojechać?
  • Jedną z najnowszych atrakcji Beskidu Wyspowego jest wieża, jaka stanęła na szczycie wzgórza Skiełek, którego wysokość wynosi 749 m n.p.m. Trasa na Skiełek nie jest wymagająca, a na przejście szlaku wystarczy 30 minut, by cieszyć się niezwykłymi widokami.
Skiełek wieża widokowa Beskid Wyspowy – najkrótszy szlak
  • Modyń liczy 1029 m n.p.m. to Góra Zakochanych, z której możemy podziwiać wyjątkowe widoki na Tatry, Pieniny, czy Gorce. Wszystko dzięki drewnianej wieży widokowej, jaka stanęła na szczycie wzgórza w 2021 roku.
Modyń – wieża widokowa w Beskidzie Wyspowym
  • Jaworz to jeden ze szczytów Beskidu Wyspowego, leży w paśmie Łososińskim. Największą popularność zyskał dzięki 20 metrowej drewnianej wieży. To świetny punkt widokowy na jezioro Rożnowskie, niezwykle malownicze Pogórza, a także Beskid Wyspowy oraz Tatry.
Jaworz w Beskidzie Wyspowym – najkrótszy szlak do wieży widokowej
  • Ćwilin 1072 m n.p.m. to drugie co do wysokości wzniesienie Beskidu Wyspowego. To również jedno z najbardziej widokowych miejsc, bo jego południowe zbocze to rozległa polana z panoramą Beskidów.
Ćwilin Beskid Wyspowy – szlak na widokową polanę, ile się idzie i skąd ruszyć?

Szlak na Luboń Wielki to świetny plan na weekendowy wypad w Beskid Wyspowy. Na trasie mamy okazję zobaczyć przyrodnicze cuda jak gołoborze, czy naturalny buczynowy las. Dodatkowo zachwycimy się tutaj świetnymi widokami, a nieco historycznych ciekawostek poznamy zaglądając w progi schroniska na Luboniu. Moc wrażeń jak zwykle w Beskidzie Wyspowym.

Plan Wypadu na Luboń Wielki

Dojazd: Zaryte 89B, 34-700 Rabka-Zdrój

Parking: płatny parking w Rabce, współrzędne 49.628469, 19.991211

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na szlaki Beskidu Wyspowego jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku w pętli: 3 godz. w dwie strony, dystans 7,4 km

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 4 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments