Dolina Pięciu Stawów to jedno z najpiękniejszych miejsc w Tatrach. Latem szlak do największego tatrzańskiego wodospadu, czyli Siklawy jest bardzo oblegany. Każdy chce też spróbować kultowej szarlotki w schronisku na Piątce. Jednak zimą szlak do Doliny Pięciu Stawów to już nie bułka z masłem, ale propozycja dla wytrwałych. Jak się przygotować do trasy żeby przejść ją bezpiecznie? Łap nasz krótki przewodnik i poradnik po zimowych szlakach Tatr.

Dolina Pięciu Stawów Polskich to niezwykłe miejsce w Tatrach. Tworzy ją 5 tatrzańskich jezior, największy jest Wielki Staw Polski (to najgłębsze jezioro w Tatrach), Zadni Staw Polski (najwyżej położone jezioro w Polsce), a także Czarny, Przedni i Mały Staw Polski. Najpopularniejsza trasa, jaką możemy tutaj dotrzeć to szlak przez malowniczą Dolinę Roztoki, gdzie oprócz szumiącego górskiego potoku towarzyszą nam wręcz pionowe i monumentalne ściany tatrzańskich szczytów.

Dodatkową atrakcją jest najwyższy w polskich Tatrach wodospad Siklawa, który dwiema a nawet trzema strugami opada z wysokości prawie 70 metrów. Zimą na wodospadzie tworzą się zjawiskowe lodospady! Nad brzegiem Przedniego Stawu, na wysokości 1670 m n.p.m. stoi najwyżej położone schronisko w polskich Tatrach. Jak dotrzeć do Doliny Pięciu Stawów zimą, gdzie rozpocząć szlak i ile się idzie? Odpowiedź na wszystkie pytania znajdziesz właśnie tutaj!

Tatry szlaki – 15 najpiękniejszych tras dla początkujących i zaawansowanych

Dolina Pięciu Stawów – skąd najlepiej wyruszyć?

Wypad do Doliny Pięciu Stawów najlepiej zacząć z parkingu w Palenicy Białczańskiej. Obowiązuje tutaj rezerwacja miejsc parkingowych, dokonać jej możesz tylko przez system internetowy na stronie TPN!

Jak dojechać do Palenicy Białczańskiej komunikacją publiczną? Z centrum Zakopanego do Palenicy bez problemu dojedziesz kursującym tutaj bezpośrednio busem. Odjazd jest z dworca głównego i poszczególnych przystanków na trasie.

Tatry zimą – najciekawsze szlaki i atrakcje, 10 łatwych i bezpiecznych tras

Wodogrzmoty Mickiewicza – dystans, ile się idzie?

Z Palenicy Białczańskiej ruszamy czerwonym szlakiem, który biegnie asfaltową drogą w kierunku Morskiego Oka. Przed nami lekka rozgrzewka i na start 45 minutowy spacer. Po drodze mijamy drogowskaz z rozwidleniem również czerwonego szlaku na Równień Waksmundzka i Psią Trawkę, kawałek dalej jest drewniany budynek Informacji Turystycznej, mieści się tu również wystawa o Morskim Oku.


Następnie docieramy już pod Wodogrzmoty Mickiewicza, których szum słychać już z daleka. Ten niezwykle malowniczy wodospad składa się w sumie z trzech dużych oraz kilku mniejszych kaskad, jakie utworzyły się na potoku Roztoka, jaki zresztą wypływa właśnie z Doliny Pięciu Stawów.

Po przejściu 2,8 km i 45 minutach spaceru z Palenicy Białczańskiej docieramy do rozwidlenia szlaków. Tuż za Wodogrzmotami Mickiewicza skręcamy w prawo na zielony szlak przez Dolinę Roztoki.

Dolina Roztoki – najłatwiejszy szlak do Doliny Pięciu Stawów

Jak szybko, łatwo i przyjemnie dotrzeć do Doliny Pięciu Stawów? Oczywiście przez Dolinę Roztoki! Biegnie przez nią zielony szlak, który od Wodogrzmotów Mickiewicza do rozejścia zimowego szlaku na Dolinę Piątki liczy 3,7 km, a jego przejście zajmuje 1h 30 minut.

Pierwszy odcinek szlaku do dość intensywne podejście, po stromych i oblodzonych kamieniach, dlatego zimą koniecznie trzeba mieć tutaj ze sobą raczki! Jednak już po 10 minutach wchodzimy w samo serce bajkowej doliny. Tutaj z każdej strony towarzyszą nam wręcz pionowe ściany tatrzańskich szczytów, a w dolinie melodyjnie szumi potok Roztoka, który będzie nam towarzyszył przez najbliższą godzinę marszu. Dodatkowo dwa razy będziemy nad nim przechodzić po drewnianym mostku.

Zimą ten odcinek szlaku do Doliny Pięciu Stawów to tak naprawdę szeroka ścieżka, która jest zazwyczaj bardzo dobrze przetarta. Często przejeżdża tędy traktor/quad, który dowozi zaopatrzenie pod linowy wyciąg na końcu doliny, jaki dostarcza ładunek do schroniska.

Latem szlak jest wyłożony szerokimi kamieniami, jednak zimą przysypuje go miękka kołdra śniegu, który skrzypi pod nogami. Na tym odcinku zielonego szlaku nie trzeba raczków, bo choć mamy w sumie 365 m przewyższenia do pokonania to jednak podejścia są bardzo łagodne.

Po 40 minutach (1,6 km) docieramy do niewielkiej polany, gdzie zimą występuje lawinowe zagrożenie, informuje nas o tym również znak. Tutaj warto przyspieszyć i najbliższe 200 metrów przejść bez ociągania. Po godzinie trekkingu docieramy do niewielkiego drewnianego szałasu, jaki malowniczo wkomponował się w świerkowy las. 20 minut później mijamy potężny głaz o nazwie Dziadula, który wygląda jakby oderwał się od grani i spadł tuż obok szlaku. Po 1h 30 minutach jesteśmy już na rozwidleniu zimowego szlaku do Doliny Pięciu Stawów.

Dolina Pięciu Stawów – czarny szlak, najtrudniejsza część trasy

Z Doliny Roztoki do Doliny Pięciu Stawów latem możemy dojść zielonym szlakiem przez Wodospad Siklawa, jednak zimą ten wariant szlaku jest zamknięty ze względu na zagrożenie lawinowe. Pod wodospad można dojść, jednak trzeba wrócić tym samym szlakiem, który zimą nie jest dobrze przetarty. Co więcej, Siklawa jest bardzo często zasypana więc możliwe, że nie zobaczyć spektakularnych lodospadów.

Z Doliny Roztoki pod schronisko w Dolinie Pięciu Stawów czeka nas mocne i bardzo intensywne podejście zimowym wariantem trasy, który biegnie czarnym szlakiem. To najtrudniejszy odcinek szlaku do Doliny Piątki. Koniecznie zabierz ze sobą odpowiedni sprzęt (raczki, a najlepiej raki!).

Czeka nas tutaj 40 minut mocnego podejścia po jedynie wydeptanych w śniegu stopniach. Momentami idziemy po bardzo pionowej ścianie, jest tu dość ślisko, więc bez raków szczególnie zejście jest bardzo niebezpieczne. Zimowy wariant czarnego szlaku okrąża szczyt Niżnia Kopa i łączy się z niebieskim szlakiem w kierunku schroniska.

Dolina Pięciu Stawów – szlak zimą, mapa

Jakie warunki panują w Dolinie 5 Stawów zimą? Zdecydowanie dużo trudniejsze niż w dolinach! Jesteśmy tutaj 1670 m n.p.m. dolina zasypana jest grubą warstwą śnieżnego puchu, pod którą schowane są też wszystkie stawy. Zima jest tutaj bardzo sroga, wiatr nie ma litości, a mróz dość mocno daje się we znaki.

Czy szlak do Doliny 5 Stawów jest trudny? Zdecydowanie zimowy szlak do Doliny Pięciu Stawów to niełatwa wyprawa! Kategorycznie odradzamy jej wybór zimą rodzinom z dziećmi, czy osobom początkującym! Trudny szlak i niełatwe warunki mogą Was tutaj naprawdę niemiło zaskoczyć!

Ile liczy szlak do Doliny 5 Stawów z Palenicy Białczańskiej? Dystans w jedną stronę to 7,5 km, a czas jego przejścia to około 3 godz.

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów – historia i kultowa szarlotka

Dolina 5 Stawów oprócz malowniczych polodowcowych jezior słynie z najwyżej położonego w polskich Tatrach schroniska górskiego. Jak się okazuje jest to już piąte z kolei schronisko, jakie powstało w dolinie.

Pierwszy budynek pojawił się tutaj w 1876 roku! Jednoizbowy drewniany schron bez ogrzewania nie był jednak zbyt komfortowy. Więc 20 lat później rozpoczęła się tutaj budowa większego schroniska z prawdziwego zdarzenia, jakie służyło aż do 1924 roku. Ze względu na spory ruch turystyczny zdecydowano się na postawienie jeszcze większego schroniska. Budowa trwała 7 lat i zakończyła się w 1932 roku. Budynek szczęśliwie ocalał czasy II wojny światowej, jednak z niewiadomych przyczyn spłonął doszczętnie końcem maja 1945 roku.

Po wojnie w Dolinie 5 Stawów znowu pojawił się niewielki drewniany budynek, który służył za schronisko aż do 1954 roku. Dziś natomiast mieści się w nim strażnicówka TPN. W 1954 roku ukończono budowę piątego z kolei schroniska w Dolinie Pięciu Stawów, które stanęło nad brzegiem Przedniego Stawu.

Schroniskiem od lat opiekuje się rodzina Krzeptowskich. To oni zapoczątkowali w schronisku fenomen górskiej szarlotki, jaki trwa tutaj do dziś. Receptura od lat jest ta sama, a smak nie ma sobie równych! Sezonowej pięciostawiańskiej szarlotce towarzyszy też wiosną ciasto z rabarbarem, latem ciasto z borówkami, a jesienią placek ze śliwkami.

Masz ochotę na nocleg w Dolinie Pięciu Stawów? Dziś schronisko oferuje 13 pokoi 2,4,7,8 i 10 osobowych, jakie są w stanie pomieścić 67 turystów.

Najciekawsze zimowe szlaki w Tatrach

  • Rusinowa Polana to świetny kierunek na wypad w Tatry dla osób, które zaczynają swoją przygodę z górami. Co więcej, na Rusinową Polanę śmiało możesz wybrać się też zimą, szlak jest bezpieczny. Z polany roztacza się genialna panorama na Tatry Wysokie z Gerlachem i Rysami na czele.
Rusinowa Polana i Gęsia Szyja – najciekawszy szlak w Tatrach
  • Hala Gąsienicowa zachwyca o każdej porze roku! Błękitne niebo cudownie kontrastuje tutaj z ostrymi graniami Świnicy, Kościelca i szczytów Orlej Perci. A co najważniejsze, do doliny Gąsienicowej możemy dotrzeć kilkoma szlakami.
Hala Gąsienicowa – najpiękniejszy szlak w Tatrach zimą i latem
  • Pomiędzy słynną Doliną Strążyską i Doliną Białego leży wyjątkowo spokojna Dolina ku Dziurze. Już sama jej nazwa intryguje, dlaczego warto się nią przespacerować? Na końcu doliny czeka na nas ciekawa jaskinia Dziura, do której możemy zajrzeć i poznać historię najsłynniejszego zbójnika z Zakopanego.
Dolina ku Dziurze – szlak w Tatrach
  • Polana Kalatówki i Hala Kondratowa z najmniejszym schroniskiem w Tatrach to idealny kierunek na krótki wypad na szlak. Możesz na nim zajrzeć do Klasztoru Albertynek na Kalatówkach, a także odwiedzić Pustelnię Brata Alberta. Spacer warto wydłużyć także o mistyczne miejsce, czyli Klasztor Albertynów na Śpiącej Górze.
Kalatówki i Hala Kondratowa – szlak z Kuźnic
  • Nosal to bardzo widokowy szczyt, na który dostaniemy się łatwym szlakiem z Zakopanego. Ten krótki spacer jest idealną propozycją dla początkujących turystów oraz rodzin z dziećmi. Zatem jeśli zastanawiasz się gdzie warto iść w Tatry z dzieckiem, to wybierz się na Nosal!
Nosal – widokowy i łatwy szlak z Zakopanego w Tatry
  • Dolina Kościeliska przez wielu turystów uważana jest za najpiękniejszą z tatrzańskich dolin. Trudno się z tym nie zgodzić, jeśli zobaczymy tutaj niezwykłe jaskinie, tajemniczy Wąwóz Kraków, uroczy Smreczyński Staw, czy widokową polanę Stoły.
Dolina Kościeliska – szlak, 10 atrakcji najpiękniejszej doliny w Tatrach

Z Doliny Pięciu Stawów wracamy tym samym szlakiem przez Dolinę Roztoki, aż do Palenicy Białczańskiej. Zachowaj szczególną ostrożność przy zejściu i koniecznie zabierz ze sobą raki. Pamiętaj też, że zimą ten szlak nie należy do najłatwiejszych. Więc jeśli planujesz wypad w Tatry z dziećmi, to skorzystaj z naszych innych propozycji zimowych szlaków Tatr.

Plan Wypadu do Doliny Pięciu Stawów

Dojazd: województwo małopolskie, Palenica Białczańska 1, 34-532 Brzegi

Parking: płatny parking Palenica Białczańska – 55 zł/dzień

Bilety Wstępu:

  • Tatrzański Park Narodowy – 9 zł bilet normalny, 4,50 zł bilet ulgowy

Czas przejścia najkrótszego szlaku: 3h, dystans 7,5 km

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments