Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Szukasz pomysłu na łatwy wypad na szlak w Tatrach z dzieckiem? Nie wiesz jaki szczyt możesz śmiało zdobyć jeśli jesteś początkującym i dopiero zaczynasz swoją przygodę z Tatrami? A może marzy Ci się wejść na Świnicę, albo przemierzyć najtrudniejszy szlak Tatr, czyli Orlą Perć? Dobrze się składa, bo mamy dla Ciebie sporo propozycji zarówno na łatwy wypad tatrzańskimi dolinami, jak i wyprawę na najsłynniejsze szczyty w Tatrach dla zaawansowanych.

Tatry to najwyższe góry w Polsce, które jak magnes przyciągają swoimi strzelistymi graniami. W uroczych dolinach rytm wyznaczają szumiące potoki, wysokogórskie stawy ukryte są w cieniu potężnych szczytów, a zjawiskowe wodospady tworzą bajkowe kaskady. Odwiedzając jedno z 8 tatrzańskich schronisk możesz spróbować kultowej szarlotki, albo skorzystać z noclegu w samym sercu Tatr. Nie brakuje tu też zjawiskowych jaskiń, jak chociażby słynna jaskinia Mroźna, Mylna, czy największa Wielka Śnieżna.

W Tatrach mamy aż 275 km szlaków, więc jest w czym wybierać. Począwszy od łatwych tras reglowych, po wysokogórskie szlaki z łańcuchami, klamrami i drabinkami. Cały obszar Tatr objęty jest specjalną ochroną przez Tatrzański Park Narodowy, w którego logo znalazła się kozica górska. Najwyższym szczytem polskiej części Tatr są Rysy ze swoją wysokością 2499 m n.p.m.

Niezwykłe cuda przyrody zaskakują nas tu o każdej porze roku, kiedy zatem najlepiej pojechać w Tatry? Wiosną Dolina Chochołowska zalana jest przez morze krokusów. W wielu miejscach na tatrzańskich polanach latem pasą się owce, a na Hali Gąsienicowej zobaczysz kwitnącą wierzbówkę kiprzyca. Jesienią doliny osnuwa klimatyczna mgła, a bukowe drzewa zaczynają się złocić. Zima to czas białego szaleństwa, tatrzańskie zwierzęta zapadają w zimowy sen, a szczyty przykrywa puchowa kołdra. A więc Tatry to świetny kierunek na każdą porę roku!

Małopolska – 25 najciekawsze atrakcje, co warto zobaczyć, gdzie pojechać na jeden dzień, weekend i we dwoje?

Zanim ruszysz na szlak! Kilka ważnych informacji o Tatrach dla początkujących

Jak zaplanować wypad w Tatry? Po pierwsze zacznij od pogody. Sprawdź prognozy przynajmniej w dwóch aplikacjach i upewnij się, że w trakcie dnia nic Cię nie zaskoczy. Pamiętaj, że szczególnie latem pogoda w Tatrach jest bardzo dynamiczna.


Co oznacza kolor szlaku pieszego w Tatrach? Jaki kolor jest najłatwiejszy? Uwaga, oznaczenie kolorystyczne górskich szlaków nie ma nic wspólnego z poziomem trudności! Standardowo do oznaczania szlaków używa się 5 kolorów. Czerwonego, czarnego, żółtego, niebieskiego i zielonego. Dla przykładu czarny szlak może być dużo łatwiejszy niż zielony.

Kiedy najlepiej iść w Tatry? Wędrówki po tatrzańskich szlakach najlepiej zaczynać o poranku, szczególnie jeśli wybierasz się w wyższe partie gór. Ile zajmuje wyjście w Tatry? Spacer szlakami dolin, czy reglanowymi trasami zajmuje średnio 3-5 godzin, w zależności jaką dolinę wybierzemy. Jednak wypad na szczyty Tatr Zachodnich, czy Wysokich to już całodzienna wędrówka, na jaką trzeba poświęcić około 8-12 godzin.

Do każdego tatrzańskiego szlaku odpowiednio się przygotuj! Niezależnie czy idziesz sam, z przyjaciółmi, czy dziećmi. Ubierz odpowiednie buty górskie, zabierz softshell, czapkę, a zimą raczki. Spakuj dużą butelkę wody/ ciepłej herbaty oraz prowiant i słodkie przekąski.

Na co uważać w Tatrach? Na szlakach obowiązuje ruch prawostronny! Od marca do listopada Tatry i ich szlaki według przepisów są nieczynne od zmierzchu do świtu, ze względu na ochronę przyrody i zwierząt. Zimą zamykane są tylko niektóre szlaki Tatr, szczególnie narażone na lawiny. Wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego jest biletowane.

Tatry – najpiękniejsze i najbardziej widokowe szlaki, mapa atrakcji

1. Dolina Strążyska i Wodospad Siklawica – łatwy szlak w Tatrach dla początkujących

Od czego zacząć naszą przygodę na szlakach Tatr? Oczywiście od spaceru jedną z łatwych i niezwykle malowniczych dolin. Bez obaw na ten szlak możesz się wybrać z mniejszym dzieckiem. Co więcej, spacer Doliną Strążyską jest również widokowy i ciekawy, bo atrakcji też tutaj nie brakuje.

Dolina Strążyska położona jest u stóp potężnego Giewontu, zwanego też Śpiącym Rycerzem. Co więcej, możemy go podziwiać przez większość trasy, spacerując szlakiem przez dolinę! Oprócz zjawiskowych tatrzańskich szczytów i skał towarzyszy nam również obłędnie pachnący las i melodyjnie szumiący Strążyski Potok.

Na końcu trasy czeka na nas malowniczy wodospad Siklawica. Krótki spacer doliną będzie świetną zabawą dla rodzin z małymi dziećmi, które pierwszy raz ruszają na szlak. To też dobra alternatywa w razie gorszej pogody w wyższych partiach gór. Co więcej, w dolinie możemy równie przyjemnie spędzić czas, odpoczywając przy szałasie Herbaciarnia.

A jeśli chcesz nieco spróbować swoich sił w zdobywaniu tatrzańskich szczytów to z Doliny Strążyskiej możesz ruszyć na Sarnią Skałę. Ten niewysoki szczyt liczy 1378 m n.p.m. i serwuje świetną panoramę na Zakopane i Giewont, a także Tatry Zachodnie.

Trasa: Dolina Strążyska – Wodospad Siklawica – Sarnia Skała – Dolina Strążyska

Dystans: 7,4 km w dwie strony, czas przejścia szlaku 3h 10 min.

Dolina Strążyska – szlak na Wodospad Siklawica

2. Rusinowa Polana i Gęsia Szyja – widokowy szlak i łatwy do zdobycia szczyt w Tatrach

Skąd mamy najpiękniejsze widoki na Tatry? Oczywiście z Rusinowej Polany. Ta potężna licząca 20 ha łąka jaka serwuje nam bajeczną panoramę na Tatry Wysokie z Rysami i Gerlachem na czele. Co więcej Rusinowa Polana to świetny kierunek na wypad w Tatry dla osób, które zaczynają swoją przygodę z górami i rodzin z dziećmi. Nawet zimą szlak jest bezpieczny i bardzo malowniczy.

A jaki szczyt warto zdobyć w Tatrach jako pierwszy? Z Rusinowej Polany możemy ruszyć na bardzo widokowy szczyt, czyli Gęsią Szyję, która liczy 1489 m n.p.m. Choć jej wysokość jak na Tatry może nie jest powalająca, to jednak ze skalistego wierzchołka roztacza się genialna panorama!

W tej części Tatr zdecydowanie nie brakuje świetnych atrakcji. Latem na polanie możemy zobaczyć setkę pasących się tutaj owiec, a zimą zabrać dzieciaki na sanki. Dodatkowo zaledwie parę kroków od Rusinowej Polany jest ukryte w gęstym świerkowych lesie sanktuarium na Wiktorówkach. Właśnie tutaj masz okazję zajrzeć w progi drewnianej świątyni i odwiedzić symboliczny cmentarz ofiar gór, który jest idealnym miejscem zadumy.

Trasa: Palenica Białczańska – Rusinowa Polana – Gęsia Szyja – Palenica Białczańska

Dystans: 6,9 km w dwie strony, czas przejścia szlaku 3 godz.

Rusinowa Polana i Gęsia Szyja – najciekawszy szlak w Tatrach

3. Dolina Gąsienicowa i schronisko Murowaniec – najpiękniejszy szlak Tatr

Gdzie warto pojechać w Tatry na weekend i jakie szlaki wybrać? Zdecydowanie Dolina Gąsienicowa to idealny kierunek na wypad w Tatry. Właśnie tutaj zobaczysz ogromne tatrzańskie szczyty z Kościelcem, Świnicą i Kozim Wierchem na czele, które latem odbijają się w jednym z 21 stawów, a zimą przysypane są miękką kołdrą śnieżnego puchu.

Wyjątkowo urocza jest Hala Gąsienicowa z drewnianymi chatami i schroniskiem Murowaniec, jakie serwuje niezapomniany nocleg w samym sercu Tatr. Najpiękniejsza i najbardziej fotogeniczna Dolina Gąsienicowa jest naszym ulubionym miejscem w Tatrach i świetną bazą wypadową na wysokogórskie szlak jak chociażby Świnicę, Kościelec, czy Orlą Perć.

Jak dotrzeć do Hali Gąsienicowej? Wybór szlaków jest całkiem spory i mamy kilka wariantów tras w kierunku doliny Gąsienicowej. Najkrótsze są dwa szlaki prowadzą z Kuźnic, czyli niebieski przez Boczań i żółty przez dolinę Jaworzynka. Nieco dłuższy jest czarny szlak na Halę Gąsienicową z Brzezin.

Trasa: Kuźnice – Boczań – Hala Gąsienicowa – Schronisko Murowaniec – Dolina Jaworzynki – Kuźnice

Dystans: 9,5 km w dwie strony, czas przejścia szlaku 4 godz.

Hala Gąsienicowa – najpiękniejszy szlak w Tatrach zimą i latem

4. Dolina Pięciu Stawów i wodospad Siklawa – szlak Tatr dla średniozaawansowanych

Dolina Pięciu Stawów Polskich to niezwykłe miejsce w Tatrach. Tworzy ją 5 tatrzańskich jezior, a w zasadzie 6, jednak jedno pojawia się tylko okresowo. Największy jest Wielki Staw Polski, to też najgłębsze jezioro w Tatrach, natomiast Zadni Staw Polski to najwyżej położone jezioro w Polsce, dodatkowo w dolinie leży także Czarny, Przedni i Mały Staw Polski.

Najpopularniejsza trasa, jaką możemy tutaj dotrzeć to szlak przez malowniczą Dolinę Roztoki, gdzie oprócz szumiącego górskiego potoku towarzyszą nam wręcz pionowe i monumentalne ściany tatrzańskich szczytów.

Dodatkową atrakcją jest najwyższy w polskich Tatrach wodospad Siklawa, który dwiema a nawet trzema strugami opada z wysokości prawie 70 metrów. Zimą na wodospadzie tworzą się zjawiskowe lodospady! Nad brzegiem Przedniego Stawu, na wysokości 1670 m n.p.m. stoi najwyżej położone schronisko w polskich Tatrach.

Jednak zimą szlak do Doliny Pięciu Stawów to już nie bułka z masłem, ale propozycja dla wytrwałych. Warto mieć ze sobą raki, a także dobrą termiczną odzież, bo wiatr i mróz nie mają tutaj litości. Zdecydowanie szlak do Doliny 5 Stawów polecamy zaawansowanym turystom z doświadczeniem.

Trasa: Palenica Białczańska – Dolina Roztoki – Dolina Pięciu Stawów – Palenica Białczańska

Dystans: 15,1 km w dwie strony, czas przejścia szlaku 5 godz. 30 min.

Dolina Pięciu Stawów – szlak zimą do schroniska

5. Dolina Kościeliska, łatwy szlak Tatr z atrakcjami – Jaskinia Mroźna, Smreczyński Staw i schronisko Ornak

Dolina Kościeliska przez wielu turystów uważana jest za najpiękniejszą z tatrzańskich dolin. Trudno się z tym nie zgodzić jeśli zobaczymy tutaj niezwykłą jaskinię Mroźną, tajemniczy Wąwóz Kraków, uroczy Smreczyński Staw, czy widokową polanę Stoły. Na dodatek wędrówkę doliną możemy zakończyć na pysznej szarlotce w schronisku Ornak.

Dolina Kościeliska to druga najdłuższa dolina polskich Tatr, która liczy prawie 9 km. Spacerując wzdłuż szumiącego potoku Kościeliskiego możemy zachwycić się finezyjnymi formami wapiennych skał, czy też napawać niezwykłym widokiem tatrzańskich szczytów.

Dolina Kościeliska skrywa naprawdę wiele niezwykłych atrakcji. Szlak, jaki prowadzi przez dolinę może pokonać każdy, nawet osoby początkujące, czy rodziny z małymi dziećmi, które idą w Tatry pierwszy raz. Przy wejściu do doliny jest również bacówka, gdzie warto spróbować prawdziwego oscypka.

Trasa: Kiry – Dolina Kościeliska – Schronisko na Hali Ornak – Smreczyński Staw – Kiry

Dystans: 13,5 km w dwie strony, czas przejścia szlaku 4 godz.

Dolina Kościeliska – szlak, 10 atrakcji najpiękniejszej doliny w Tatrach

6. Nosal – łatwy szczyt w Tatrach z niezwykłymi widokami

Nosal to bardzo widokowy szczyt, na który dostaniemy się łatwym szlakiem z Zakopanego. Ten krótki spacer jest idealną propozycją dla początkujących turystów oraz rodzin z dziećmi. Zatem jeśli zastanawiasz się gdzie warto iść w Tatry z dzieckiem, to wybierz się na Nosal.

Nosal to jeden z bardzo popularnych szczytów w Tatrach, jest łatwy do zdobycia więc to super propozycja dla osób początkujących. Co więcej, szlak dostarcza nam zachwycających widoków na Tatry Wysokie, Zachodnie, Bielskie, a także na Gubałówkę i Zakopane, dodatkowo przy dobrej widoczności zobaczymy Beskidy z Babią Górą.

Dzięki takim widokom wcale nie musimy zapuszczać się na wysokogórskie szlaki, by oglądać piękne panoramy. To zdecydowanie dobra propozycja na bezpieczny spacer w góry również zimą, choć wtedy warto na szlak wziąć ze sobą raczki.

Trasa: Zakopane – Nosal – Nosalowa Przełęcz – Kuźnice -Zakopane

Dystans: 5,6 km w dwie strony, czas przejścia szlaku 2 godz.

Nosal – widokowy i łatwy szlak z Zakopanego w Tatry

7. Kasprowy Wierch – najkrótszy i najciekawszy szlak w Tatrach dla średniozaawansowanych

Kasprowy Wierch to jeden z najpopularniejszych szczytów w Tatrach. Większość turystów wybiera go, bo na szczyt można wjechać kolejką linową. Jednak sieć szlaków pieszych jest również spora i bardzo różnorodna. Do wyboru mamy najbardziej widokowe szlaki z Kuźnic przez dolinę Gąsienicową, albo przez halę Kondratową.

Najkrótszy szlak na Kasprowy to trasa z Kuźnic przez Myślenickie Turnie. To też najlepszy szlak na Kasprowy Wierch szczególnie jeśli nie masz najlepszej kondycji, albo chcesz zdobyć szczyt z dzieckiem. Jednak pamiętaj, że to już typowo górka i dość wymagająca trasa, w końcu Kasprowy mierzy 1987 m n.p.m.

Na szczycie Kasprowego Wierchu znajdziemy dwa najwyżej położone budynki w Polsce. W jednym mieści się restauracja, a w drugim Obserwatorium Meteorologiczne IMGW, które stoi na szczycie już ponad 80 lat!

Na Kasprowy Wierch możemy wjechać w zaledwie 12 minut jedyną w polskich Tatrach, wysokogórską kolejką. Kolej linowa na Kasprowy Wierch powstała w latach 1935-36. Dzięki niej Kasprowy jest najczęściej odwiedzanym szczytem w Tatrach. Rocznie zdobywa go aż 1 milion osób!

Trasa: Kuźnice – Myślenickie Turnie – Kasprowy Wierch – Kuźnice

Dystans: 13 km w dwie strony, czas przejścia szlaku 5 godz. 30 min.

Kasprowy Wierch – najkrótszy i najciekawszy szlak na szczyt

8. Czerwone Wierchy – najpiękniejsza trasa na jesienny szlak Tatr

Nadchodzi jesień, a Tatrzańskie szczyty nabierają zachwycających kolorowych barw. To najlepsza pora roku na przejście szlaku przez Czerwone Wierchy, które właśnie jesienią są najpiękniejsze. Trasa nie jest bardzo wymagająca, choć są momenty, na które trzeba szczególnie uważać, w końcu to Tatry, dlatego Czerwone Wierchy to już propozycja przynajmniej dla średniozaawansowanych.

Czerwone Wierchy tworzy grupa 4 szczytów dwutysięczniki. Ciemniak 2096 m n.p.m. jest wysunięty najbardziej na zachód, dawniej na Ciemniaku można było spotkać pasące się tu na hali owce, co ciekawe w jego żlebie funkcjonowały też kopalnie rud żelaza.

Krzesanica 2122 m n.p.m. to najwyższy szczyt Czerwonych Wierchów. Jej nazwa nawiązuje też do tej imponującej ściany, jak gdyby “skrzesanej”. Na szczycie Krzesanicy spotkamy kilkadziesiąt ułożonych kopczyków z kamieni. W Tatrach jest wiele takich miejsc z kopczykami, jednak ten na Krzesanicy jest najbardziej imponujący.

Małołączniak 2096 m n.p.m. jest przekornie nazywany bliźniakiem Ciemniaka. W północnych stokach Małołączniaka są najgłębsze jaskinie Tatr jak Jaskinia Wielka Śnieżna.

Najbardziej na wschód wysuniętym szczytem Czerwonych Wierchów jest Kopa Kondracka, to też najniższy szczyt w tym paśmie o wysokości 2005 m n.p.m. Dawniej Kopa służyła jako potężna hala, owce pasły się aż po sam wierzchołek.

Dlaczego Czerwone Wierchy są czerwone? Ich szczyty porasta wyjątkowa roślina o nazwie sit skucina. Wiosną jest soczyście zielona, a już od końca lata do jesieni nabiera złotych i czerwonych barw. To właśnie jej barwie zawdzięczamy nazwę masywu Czerwone Wierchy.

Trasa: Kiry – Dolina Kościeliska – Ciemniak – Krzesanica – Małołączniak – Przysłop Miętusi – Kiry

Dystans: 15,8 km w dwie strony, czas przejścia szlaku 8 godz. 30 min.

Czerwone Wierchy szlak – Ciemniak, Krzesanica, Małołączniak, Kopa Kondracka

9. Goryczkowa Czuba i Suche Czuby – widokowy i łatwy tatrzański szlak

Trasa przez Goryczkową Czubę w kierunku Kopy Kondrackiej to niezwykle widokowy szlak, który prowadzi nas granią szczytów oraz polsko-słowacką granicą. To idealny kierunek zarówno dla wielbicieli rozległych panoram, jak i zwolenników bezpiecznych i łatwych górskich wędrówek po Tatrach.

Całodzienny wypad na Goryczkową Czubę rozpoczynamy standardowo z Kuźnic, skąd kierujemy się zielonym szlakiem na Kasprowy Wierch. Natomiast z Kasprowego ruszamy czerwonym szlakiem w kierunku szczytu Goryczkowa Czuba. To mega widokowy i przyjemny szlak, który biegnie granicą państw.

Goryczkowa Czuba (1912 m n.p.m.) swoją nazwę zawdzięcza słynnemu góralskiemu nazwisku Goryczka. Co więcej, juhasi z Podhala bardzo często właśnie w tym miejscu na rozległej hali wypasali owce. Następnie mamy przed sobą do zdobycia 3 szczyty Suchych Czub. Szlak przez Suche Czuby jest w jednym miejscu wyposażony w metalowe klamry, które ułatwiają nam zejście po kamieniach. Nie ma się jednak czego obawiać, jest ich tylko kilka i są bardzo łatwe do przejścia.

Z Przełęczy pod Kopą Kondracką schodzimy zakosami do Doliny Kondratowej, gdzie zobaczysz najmniejsze schronisko w Tatrach. Dalej wpadamy już na Kalatówki, na której stoi hotel, a następnie przy szlaku mijamy pustelnię brata Alberta przy klasztorze Albertynek. Tą widokową trasę w pętli kończymy w Kuźnicach.

Trasa: Kuźnice – Kasprowy Wierch – Goryczkowa Czuba – Suche Czuby – Suchy Wierch Kondracki – Przełęcz pod Kopą Kondracką – Hala Kondratowa – Polana Kalatówki – Kuźnice

Dystans: 15,7 km w dwie strony, czas przejścia szlaku 7 godz.

Goryczkowa Czuba i Suche Czuby – szlak z Kasprowego Wierchu

10. Morskie Oko i Czarny Staw pod Rysami – najpopularniejszy szlak Tatr

Szlak nad Morskie Oko to jedna z najłatwiejszych tras w Tatrach. Wszystko dlatego, że szlak możemy skrócić do minimum i z Palenicy Białczańskiej ruszyć aż na Włosienicę konnym zaprzęgiem. Wtedy do przejścia pod największe jezioro w Tatrach zostaje nam zaledwie 30 minut spaceru. Jednak przejażdżka fasiągiem nie należy do najtańszych atrakcji Tatr.

Jeśli chcesz przemierzyć szlak nad Morskie Oko na piechotę, to czeka Cię 7,7 km do przejścia w jedną stronę, czyli 2h 30 minut na szlaku. Trasa na Morskie Oko prowadzi cały czas szeroką asfaltową drogą, więc nie jest trudna, ale dystans może okazać się wymagający dla mniejszych dzieci.

Po drodze mijamy też słynne wodospady Wodogrzmoty Mickiewicza. Tuż nad Morskim Okiem stoi kultowe schronisko górskie. A jeśli masz jeszcze siłę to śmiało możesz wydłużyć swój spacer chociażby okrążając staw kamiennym szlakiem. Albo wybrać się w dalszą wędrówkę już wąskim górskim szlakiem na Czarny Staw pod Rysami.

Trasa: Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Morskie Oko – Czarny Staw pod Rysami – Palenica Białczańska

Dystans: 19,1 km w dwie strony, czas przejścia szlaku 5h 50 min.

11. Świnica – trudny szlak Tatr dla zaawansowanych i ambitnych

Tatry Wysokie to potężne bloki skalnych szczytów, które budzą w nas duży respekt. Jednak to właśnie te najtrudniejsze szlaki dają nam najwięcej satysfakcji ze zdobycia. A z ich monumentalnych grani mamy kapitalne widoki. Jak wygląda szlak na Świnicę i czy każdy może ją zdobyć?

Świnica to jeden z chętniej zdobywanych szczytów w Tatrach Wysokich. Wznosi się aż 2301 m n.p.m. Zdecydowanie do wejścia na Świnicę trzeba się odpowiednio przygotować kondycyjnie, jednak sam szlak nie jest aż tak wymagający, szczególnie jeśli nie boisz się dużych ekspozycji. Jedno jest jednak pewne, problemy będą tu miały osoby początkujące, czy dzieci.

Przemierzając szlaki Świnicę mamy pewność, że towarzyszyć nam będą obłędne widoki na Tatry. Dodatkowo na trasie mijamy kilka pięknych stawów, a pod naszymi nogami szumieć będą tatrzańskie potoki. Najtrudniejszy odcinek trasy to czerwony szlak ze Świnickiej Przełęczy. Czeka nas tu ostre podejście na szczyt. Jest dość stromo, mocno pod górę i z dużym przewyższeniem. Chociaż idziemy cały czas po ułożonych dużych kamieniach.

Na szlaku spotkamy też sporo łańcuchów, które dają nam większe poczucie bezpieczeństwa, szczególnie w miejscach gdzie są duże przepaści albo ostre podejścia. Ten szlak nie jest bardzo trudny i jak najbardziej można go bezpiecznie przejść. Trasa daje w kość, ale widoki ze szczytu Świnicy to prawdziwa petarda!

Trasa: Kuźnice – Dolina Jaworzynka – Hala Gąsienicowa – Zielony Staw Gąsienicowy – Świnicka Przełęcz – Świnica – Kuźnice

Dystans: 18 km w dwie strony, czas przejścia szlaku 9h 30 min.

Świnica – najciekawszy szlak w Tatrach

12. Giewont – najciekawszy i najkrótszy szlak na słynny szczyt w Tatrach

Czy Giewont to szczyt w Tatrach dla początkujących? Zdecydowanie szlak na Giewont to propozycja przynajmniej dla średniozaawansowanych. Przy wejściu na Giewont 1985 m n.p.m. liczy się kondycja, bo najkrótszy szlak w dwie strony możemy przejść najszybciej w 6 godzin. Co więcej, szlak w szczytowej fazie to wąska, jednokierunkowa trasa z łańcuchami i sporą ekspozycją.

Skąd najlepiej zacząć szlak na Giewont? Najłatwiejsza trasa prowadzi niebieskim szlakiem z Kuźnic. Ten malowniczy szlak biegnie doliną potoku rzeki Bystra. Po drodze mamy okazję zajrzeć do mistycznego miejsca jakim jest pustelnia brata Alberta oraz klasztor Albertynek.

Nieco dalej przy szlaku mijamy hotel górski na Polanie Kalatówki, a następnie zaciszną Halę Kondratową, a na niej najmniejsze schronisko w Tatrach! Stąd zaczyna się już intensywne podejście na Kondracką Przełęcz, a następnie Wyżnią Kondracką Przełęcz. Parę kroków dalej szlak robi się już jednokierunkowy. Pojawiają się też łańcuchy i spore ekspozycje.

Czy ciężko jest wejść na Giewont? Zdecydowanie szlak dla osób, które już zdobywały inne tatrzańskie szczyty będzie łatwy, jednak dla dzieci i osób początkujących może okazać się trudny. A co na szczycie Giewontu? Na najwyższym wierzchołku Śpiącego Rycerza stoi 15 metrowy krzyż, który pojawił się tutaj w 1900 roku. Roztacza się stąd świetna panorama na całe Zakopane, a także Tatry Zachodnie i Wysokie.

Trasa: Kuźnice – Kalatówki – Hala Kondratowa – Kondracka Przełęcz – Giewont – Kuźnice

Dystans: 11,8 km w dwie strony, czas przejścia szlaku 6 godz.

13. Dolina Chochołowska – Grześ i Rakoń, czyli długodystansowy szlak Tatr Zachodnich

Dolina Chochołowska to największa z tatrzańskich dolin o długości aż 10 km! Przez całą dolinę biegnie zielony szlak, który zaczyna się w miejscowości Witów. Trasa Doliną Chochołowską nie jest trudna, szlak prowadzi nas wzdłuż szumiącego Chochołowskiego Potoku. Jednak dystans do przejścia jest spory, bo dopiero po 7,8 km docieramy do schroniska. Na trasie są oczywiście ławeczki chociażby na Polanie Huciska. Co więcej, Dolinę Chochołowską możemy przejechać rowerem, a w sezonie część doliny pokonać elektryczną ciuchcia albo konnym wozem.

Na Polanie Chochołowskiej, którą wiosną zalewa morze krokusów stoi kilka pasterskich szałasów, niewielka drewniana kapliczka oraz jedno z kultowych schronisk. Stąd też zaczyna się dwugodzinne podejście niebieskim szlakiem na Grzesia 1653 m n.p.m. Ten niepozorny szczyt serwuje świetne panoramy.

Trasę warto wydłużyć o Rakoń 1879 m n.p.m. To dodatkowa godzina spaceru mega widokową granią. Ze szczytu Rakonia mamy świetną panoramę a słowackie Rohacze, a także sąsiedni Wołowiec. Zdecydowanie ten długodystansowy szlak polecamy osobom z dobrą kondycją, choć sama trasa jest łatwa nawet dla osób początkujących. Natomiast rodzinom z dziećmi radzimy skończyć szlak doliną na schronisku.

Trasa: Witów – Dolina Chochołowska – Polana Chochołowska – Grześ – Rakoń – Dolina Chochołowska – Witów

Dystans: 25,8 km w dwie strony, czas przejścia szlaku 9 godz. 40 min.

14. Szpiglasowy Wierch – widokowa pętla w Tatrach Wysokich

Szpiglasowy Wierch to liczący 2172 m n.p.m. szczyt Tatr Wysokich, który serwuje nam zjawiskowe panoramy. Sama trasa na Szpiglas to propozycja dla średniozaawansowanych, szlak jest dość długi, ale łatwy do przejścia, zatem wystarczy dobra kondycja żeby móc podziwiać super widoki.

Szlak na Szpiglasowy Wierch najwygodniej jest zacząć z Palenicy Białczańskiej. Stąd kierujemy się czerwonym szlakiem do Wodogrzmotów Mickiewicza, a następnie odbijamy na zielony szlak przez Dolinę Roztoki. Na trasie mamy okazję zobaczyć największy w Tatrach wodospad Siklawa, a także uroczą Dolinę Pięciu Stawów.

Po 3 godzinach marszu wpadamy na niebieski szlak jaki okrążą największy Wielki Staw, a następnie kierujemy się już żółtym szlakiem prosto na Szpiglasowy Wierch. Ten odcinek trasy zajmuje około 2 godziny. Szlak wije się zakosami i tylko w jednym miejscu są łańcuchy. Co ciekawe, Szpiglasowy Wierch składa się z kilku wierzchołków, żółty szlak prowadzi na najwyższy szczyt o wysokości 2172 m n.p.m.

Ze Szpiglasa możemy zejść bardzo łatwym szlakiem, tak zwaną Ceprostradą do Doliny pod Mnichem, a następnie w stronę Morskiego Oka i szeroką asfaltową drogą wrócić do Palenicy Białczańskiej.

Trasa: Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Dolina Roztoki – Dolina Pięciu Stawów – Szpiglasowy Wierch – Dolina za Mnichem – Morskie Oko – Palenica Białczańska

Dystans: 23,8 km w dwie strony, czas przejścia szlaku 9 godz. 20 min.

15. Orla Perć – najtrudniejszy szlak w Tatrach, odcinek Granaty

O Orlej Perci marzy każdy tatromaniak. Ten szlak jest pełen zaskakujących widoków, choć nie należy do najłatwiejszych. Jednym z pierwszych odcinków na jaki warto się wybrać jest właśnie szlak na Granaty. To trzy potężne wierzchołki, które możemy zdobyć bez większych problemów i dodatkowych zabezpieczeń.

Szlak na Orlą Perć zaczynamy z Kuźnic, skąd kierujemy się niebieskim szlakiem przez Boczań, a następnie Dolinę Gąsienicową. Po 3 godzinach docieramy nad Czarny Staw Gąsienicowy, skąd zaczynamy ostre 2 godzinne podejście po ułożonych skalnych zakosach, idziemy żółtym szlakiem na Skrajny Granat.

Skrajny Granat jest najniższym z 3 wierzchołków i w sumie łatwo można go zdobyć. Szlak na Pośredni Granat zajmuje około 20 minut. Po drodze mijamy słynny Żleb Drège’a, który jest pułapką bez wyjścia dla turystów, którzy podczas złej pogody zgubią szlak. Dalej na szlaku mamy do pokonania słynną szczelinę nad przepaścią. Podejście na Pośredni Granat 2234 m n.p.m. jest nieco bardziej wymagające, ale do pomocy są łańcuchy.

Szlak kieruje nas ostro w dół po stromej skale, a zboczem szczytu wchodzimy na grań i zdobywamy już najwyższy z trzech Granatów, czyli Zadni Granat 2240 m n.p.m. Przejście szlaku Granatów na Orlej Perci zajęło nam około 35 minut. Teraz czeka nas już bezpieczne i mało wymagające zejście zielonym szlakiem do Koziej Dolinki, a następnie powrót na Halę Gąsienicową.

Trasa: Kuźnice – Dolina Jaworzynki – Dolina Gąsienicowa – Czarny Staw Gąsienicowy – Skrajny Granat – Pośredni Granat – Zadni Granat – Kozia Dolinka – Zmarzły Staw – Dolina Gąsienicowa – Boczań – Kuźnice

Dystans: 17,9 km w dwie strony, czas przejścia szlaku 9 godz. 50 min.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
Szlak na Granaty – Orla Perć
5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments