Dolina Pięciu Stawów to najpiękniejsza z Tatrzańskich dolin. Malowniczy szlak przez dolinę Roztoki prowadzi do najwyżej położonego w polskich tatrach schroniska. Swoją drogą właśnie tutaj możesz skosztować kultowej szarlotki z bajeczną panoramą Tatr w tle. A to nie koniec atrakcji, bo trasa prowadzi również na najwyższy wodospad w Polsce, czyli szumiącą Wielką Siklawę.

Dolina Pięciu Stawów Polskich to niezwykłe miejsce, do którego prowadzi jeden z najpiękniejszych szlaków w Tatrach. Dolinę tworzy 5 tatrzańskich jezior, największy jest Wielki Staw Polski (to najgłębsze jezioro w Tatrach), Zadni Staw Polski (najwyżej położone jezioro w Polsce), a także Czarny, Przedni i Mały Staw Polski.

Najpopularniejsza trasa, jaką możemy się dostać do Doliny Pięciu Stawów to szlak przez malowniczą Dolinę Roztoki, gdzie oprócz szumiącego górskiego potoku towarzyszą nam wręcz pionowe i monumentalne ściany tatrzańskich szczytów.

Dodatkową atrakcją jest najwyższy w polskich Tatrach wodospad Wielka Siklawa. Co więcej, nad brzegiem Przedniego Stawu, na wysokości 1670 m n.p.m. stoi najwyżej położone schronisko w polskich Tatrach.

Jak dotrzeć do Doliny Pięciu Stawów, gdzie rozpocząć szlak, ile się idzie, czy można wybrać się z dzieckiem? Odpowiedź na wszystkie pytania znajdziesz właśnie tutaj!

Dolina Pięciu Stawów – dojazd i parking (Morskie Oko) Palenica Białczańska, skąd zacząć szlak?

Wypad do Doliny Pięciu Stawów najlepiej zacząć z parkingu w Palenicy Białczańskiej (parking Morskie Oko). Obowiązuje tutaj rezerwacja miejsc parkingowych, dokonać jej możesz tylko przez system internetowy na stronie TPN!

Uwaga! Parking w palenicy Białczańskiej ma ograniczoną ilość miejsc, więc najlepiej w sezonie bądź tutaj przed 7:00! Nawet jeśli masz wykupiony bilet parkingowy, może się okazać, że obsługa wyśle cię na inne parkingi np. na Łysej Polanie, a nawet na Głodówce!

Jak dojechać do Palenicy Białczańskiej komunikacją publiczną? Z centrum Zakopanego do Palenicy bez problemu dojedziesz kursującym tutaj bezpośrednio busem. Odjazd jest z dworca głównego i poszczególnych przystanków na trasie.

Dolina Pięciu Stawów – ile się idzie? Czas przejścia szlaku, dystans, mapa

Szlak do Doliny Pięciu Stawów z parkingu na Palenicy Białczańskiej liczy 7,7 km w jedną stronę. Jest to typowo górska trasa z szutrowym odcinkiem i wąską kamienistą ścieżką.

Ile się idzie do Doliny Pięciu Stawów? Czas przejścia szlaku na Piątkę to około 3h w jedną stronę z parkingu na Palenicy Białczańskiej.

Dolina Pięciu Stawów szlak z dzieckiem, czy to dobry pomysł? Zdecydowanie trasa na Dolinę Pięciu Stawów nie jest najłatwiejszym szlakiem w Tatrach, mimo iż idziemy do doliny, to i tak suma podejść to aż 724 m! Na ten szlak możesz się wybrać z dzieckiem tylko jeśli ma już jakieś doświadczenie we wcześniejszych górskich trasach!

Najłatwiejsza trasa do Doliny Pięciu Stawów – opis szlaku i jego atrakcje – Wodogrzmoty Mickiewicza

Z Palenicy Białczańskiej ruszamy czerwonym szlakiem, który biegnie asfaltową drogą w kierunku Morskiego Oka. Przed nami lekka rozgrzewka i na start 45 minutowy spacer. Po drodze mijamy drogowskaz z rozwidleniem również czerwonego szlaku na Równień Waksmundzka i Psią Trawkę, kawałek dalej jest drewniany budynek Informacji Turystycznej, mieści się tu również wystawa o Morskim Oku.

Następnie docieramy już pod Wodogrzmoty Mickiewicza, których szum słychać już z daleka. Ten niezwykle malowniczy wodospad składa się w sumie z trzech dużych oraz kilku mniejszych kaskad, jakie utworzyły się na potoku Roztoka, jaki zresztą wypływa właśnie z Doliny Pięciu Stawów.

Po przejściu 2,8 km i 45 minutach spaceru z Palenicy Białczańskiej docieramy do rozwidlenia szlaków. Tuż za Wodogrzmotami Mickiewicza skręcamy w prawo na zielony szlak przez Dolinę Roztoki.

Dolina Roztoki – najpiękniejszy szlak do Doliny Pięciu Stawów

Jak szybko, łatwo i przyjemnie dotrzeć do Doliny Pięciu Stawów? Oczywiście przez Dolinę Roztoki! Biegnie przez nią zielony szlak, który od Wodogrzmotów Mickiewicza na Dolinę Piątki liczy 4,9 km, a jego przejście zajmuje 2h 15 minut.

Pierwszy odcinek szlaku do dość intensywne podejście, po stromych kamieniach. Jednak już po 10 minutach wchodzimy w samo serce bajkowej doliny. Tutaj z każdej strony towarzyszą nam wręcz pionowe ściany tatrzańskich szczytów, a w dolinie melodyjnie szumi potok Roztoka, który będzie nam towarzyszył przez najbliższą godzinę marszu. Dodatkowo dwa razy będziemy nad nim przechodzić po drewnianym mostku.

Często o poranku przejeżdża tędy traktor/quad, który dowozi zaopatrzenie pod linowy wyciąg na końcu doliny, jaki dostarcza ładunek do schroniska.

Szlak przez dolinę Roztoki jest bardzo malowniczy i klimatyczny. Co chwila wychodzimy z lasu na widokowe polanki, których jest tu aż 5. Mniej więcej w połowie doliny docieramy do niewielkiego drewnianego szałasu, jaki malowniczo wkomponował się w świerkowy las. Są tu również ławeczki, więc to idealne miejsce na odpoczynek.

Nieco dalej na szlaku mijamy potężny głaz o nazwie Dziadula, który wygląda jakby oderwał się od grani i spadł tuż obok szlaku. Nieco dalej dochodzimy do rozwidlenia szlaków w kierunku Doliny Pięciu Stawów. W tym miejscu zaczyna się najtrudniejszy odcinek szlaku do Doliny Piątki. Oba warianty to dość mocne i intensywne podejście na Dolinę Pięciu Stawów. Do wyboru mamy:

  • najkrótszy czarny szlak, jaki prowadzi prosto do schroniska (40 minut)
  • zielony szlak przez Wodospad Siklawa oraz nad Wielki Staw Polski (45 minut).

Tu polecam zdecydowanie iść dalej zielonym szlakiem (jest bardziej lajtowy). A wodospad Siklawica robi imponujące wrażenie. Natomiast zejść spod schroniska do Doliny Roztoki możesz już krótszym czarnym szlakiem.

Wielka Siklawa – najwyższy wodospad w Polsce

Wędrując szlakiem do Doliny Pięciu Stawów masz niepowtarzalną okazję zobaczyć najwyższy w Polsce wodospad Wielka Siklawa. To prawdziwe przyrodnicze dzieło sztuki! Wodospad Siklawa mierzy 70 m wysokości i spada z progu wysokiej skalnej półki, czyli ściany Stawiarskiej. Siklawa opada do doliny dwiema, a czasami nawet trzema strugami w zależności od ilości wody potoku Roztoka.

Co ciekawe, nad wodospadem Wielka Siklawa w słoneczne dni możesz zobaczyć tęczę. Krople wody, które roztrzaskują się z impetem o skały tworzą tutaj specyficzną mgiełkę. To wyjątkowo piękne zjawisko!

Do wodospadu Wielka Siklawa przez Dolinę Roztoki (zielony szlak) dotrzesz w 2h 45 minut (7,2 km).

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów – kultowa szarlotka, noclegi i ciekawa historia

Dolina 5 Stawów oprócz malowniczych polodowcowych jezior słynie z najwyżej położonego w polskich Tatrach schroniska górskiego. Jak się okazuje jest to już piąte z kolei schronisko, jakie powstało w dolinie.

Pierwszy budynek pojawił się tutaj w 1876 roku! Jednoizbowy drewniany schron bez ogrzewania nie był jednak zbyt komfortowy. Więc 20 lat później rozpoczęła się tutaj budowa większego schroniska z prawdziwego zdarzenia, jakie służyło aż do 1924 roku. Ze względu na spory ruch turystyczny zdecydowano się na postawienie jeszcze większego schroniska. Budowa trwała 7 lat i zakończyła się w 1932 roku. Budynek szczęśliwie ocalał czasy II wojny światowej, jednak z niewiadomych przyczyn spłonął doszczętnie końcem maja 1945 roku.

Po wojnie w Dolinie 5 Stawów znowu pojawił się niewielki drewniany budynek, który służył za schronisko aż do 1954 roku. Dziś natomiast mieści się w nim strażnicówka TPN. W 1954 roku ukończono budowę piątego z kolei schroniska w Dolinie Pięciu Stawów, które stanęło nad brzegiem Przedniego Stawu.

Schroniskiem od lat opiekuje się rodzina Krzeptowskich. To oni zapoczątkowali w schronisku fenomen górskiej szarlotki, jaki trwa tutaj do dziś. Receptura od lat jest ta sama, a smak nie ma sobie równych! Sezonowej pięciostawiańskiej szarlotce towarzyszy też wiosną ciasto z rabarbarem, latem ciasto z borówkami, a jesienią placek ze śliwkami.

Masz ochotę na nocleg w Dolinie Pięciu Stawów? Dziś schronisko oferuje 13 pokoi 2,4,7,8 i 10 osobowych, jakie są w stanie pomieścić 67 turystów.

Dolina Pięciu Stawów – szlak w pętli przez Świstówkę i Morskie Oko, mapa

Jeśli chcesz zdobyć Dolinę Pięciu Stawów i nie koniecznie wracać tą samą trasą, to polecam najciekawszy szlak w pętli na Piątkę. Trasę wtedy i tak rozpoczynamy na parkingu Morskie Oko, czyli w Palenicy Białczańskiej. Następnie kierujemy się malowniczą Doliną Roztoki (opis trasy zielonym szlakiem powyżej) przez wodospad Siklawa, aż do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów.

Co ważne ten szlak jest zamykany zimą ze względu na zagrożenie lawinowe!

Spod schroniska wybieramy już niebieski szlak nad Morskie Oko. Trasa prowadzi przez Świstową Kopę 1875 m n.p.m. Zejście do Morskiego Oka zajmuje 1h 40 min.

Stąd na parking Palenicy Białczańskiej możesz zejść słynna asfaltówką w 1h 50 min (7,7 km). Albo skorzystać z opcji zjazdu fasiągiem, czyli konnym zaprzęgiem – koszt 60 zł/os.

Ten wariant trasy to jednak szlak długodystansowy, który liczy 20,2 km, a czas jego przejścia to 7 godzin.

Dolina Pięciu Stawów szlak zimą do schroniska

Zimą szlak do Doliny Pięciu Stawów to już nie bułka z masłem, ale propozycja dla wytrwałych. Jak się przygotować do trasy żeby przejść ją bezpiecznie? Łap nasz krótki przewodnik i poradnik po zimowych szlakach Tatr.

Ciekawe szlaki z Doliny Pięciu Stawów: Szpiglasowy Wierch – trasa z łańcuchami

Szpiglasowy Wierch 2 172 m n.p.m. to jeden z tatrzańskich szczytów, który dostarcza nam nieco adrenaliny na odcinku z łańcuchami i mnóstwa pięknych widoków. Szlak na Szpiglasowy Wierch to propozycja dla ambitnych i nieco doświadczonych osób. Zatem jeśli nie boisz się wyzwań, długodystansowego szlaku oraz ekspozycji, to śmiało ruszaj na ten genialny szczyt po bajkowe panoramy.

5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments