Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Tatry to najpiękniejsze i najwyższe góry w Polsce. Mamy tu mnóstwo ciekawych szlaków, wysokich szczytów i widokowych miejsc, które zapierają dech swoimi panoramami. Jednak jeśli zaczynasz dopiero przygodę z górskimi wędrówkami, albo chcesz iść na łatwy szlak z małymi dziećmi, wybierz trasę jedną z dolin. Z pewnością Dolina Strążyska będzie idealnym wyborem.

Dolina Strążyska jest malowniczo położona u stóp potężnego Giewontu, zwanego też Śpiącym Rycerzem. Co więcej, możemy go podziwiać przez większość trasy, spacerując szlakiem doliny Strążyskiej. Oprócz zjawiskowych tatrzańskich szczytów i skał towarzyszy nam również obłędnie pachnący las i melodyjnie szumiący Strążyski Potok.

Szlak przez dolinę Strążyską liczy 2,4 km w jedną stronę. Na końcu trasy czeka na nas malowniczy wodospad Siklawica. Krótki 2-3 godzinny spacer będzie świetną zabawą dla rodzin z małymi dziećmi, które pierwszy raz ruszają na szlak. To też świetna alternatywa w razie gorszej pogody w wyższych partiach gór. Co więcej, w dolinie możemy równie przyjemnie spędzić czas, odpoczywając przy szałasie Herbaciarnia.

Tatry szlaki – 15 najpiękniejszych tras dla początkujących i zaawansowanych

Dolina Strążyska – dojazd, parking, cennik

Jak dojechać do doliny Strążyskiej z Zakopanego? Do wyboru mamy tak naprawdę trzy opcje, dojazd własnym samochodem jest oczywiście najwygodniejszy. Najtańszą opcją jest dojazd z centrum Zakopanego kursowym busem lub spacer pieszo. Z Krupówek do wejścia na szlak mamy niecałe 2,5 km.

Gdzie zaparkować? Przy wejściu na szlak są 3 płatne parkingi, gdzie za dzień postoju zapłacimy 35 zł.

Tuż przy wejściu na czerwony szlak doliny Strążyskiej jest budka z kasą. Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatny, a cennik biletów wygląda następująco: 9 zł bilet normalny, 4,50 zł bilet ulgowy. Nieco dalej są bezpłatne toalety (nie toi-toi) z bieżącą wodą.

Tatry zimą – najciekawsze szlaki i atrakcje, 10 łatwych i bezpiecznych tras

Dolina Strążyska szlak – ile się idzie? Dystans, czas przejścia i trudność szlaku, mapa

Skąd zacząć szlak przez dolinę Strążyską? Wejście jest na końcu ulicy Strążyskiej, przy czarnym szlaku Droga pod Reglami. Natomiast przez dolinę Strążyską biegnie czerwony szlak pieszy (zakaz wjazdu rowerów oraz wprowadzania psów), który do polany Strążyskiej liczy 2 km w jedną stronę. Wędrujemy cały czas szeroką kamienistą drogą w towarzystwie szumiącego górskiego potoku, który nie mogło być inaczej, zwie się oczywiście Strążyskim potokiem.

Trasę od wejścia do polany możemy pokonać z dziecięcym wózkiem. Czas przejścia szlaku to około 1 godz. w jedną stronę. Warto nieco wydłużyć sobie spacer i przy okazje zajrzeć do wodospadu Siklawica. To niecałe 10 minut więcej do pokonania.

Jednak tutaj szlak jest już typowo górski i wąski, a po opadach deszczy kamienne bloki są dość śliskie. Zatem małe dzieci mogą mieć tu nieco trudniej. Mimo wszystko cały szlak jest jednym z najłatwiejszych w Tatrach na rodzinny wypad z dziećmi.

Dolina Strążyska – łatwy szlak z dziećmi, atrakcje i ciekawostki

Już na początku szlaku doliny Strążyskiej mijamy Polanę Młyniska z drewnianą leśniczówką, a tuż za nią mamy małą ciekawostkę. W sztucznym zbiorniku wodnym możemy podejrzeć sekretne życie płazów. Szczególnie wiosną spotkamy tu setki kumających wokoło żab.

Idziemy dalej malowniczą Doliną Strążyską, kilka razy na trasie przechodzimy przez potok po drewnianym mostku. Gdy pokonamy pierwszy kilometr leśnego szlaku, dotrzemy do intrygujących skał. Na strzelistej skale Jelinka wisi tablica poświęcona osobie czeskiego działacza Edwarda Jelinka, który walczył o przyjazne stosunki Czechów z Polakami. Co ciekawe, w tym miejscu tablica z popiersiem działacza wisi już od ponad 120 lat.

Zza drzew wyłaniają się również imponujące, ostro zakończone skały, czyli Kominy Strążyskie. Po około 2 kilometrach spaceru docieramy do Polany Strążyskiej. Widzimy stąd przepiękną panoramę na potężną, aż kilkuset metrową pionową ścianę Giewontu, który budzi jednocześnie grozę i podziw.

Polana Strążyska – schronisko Herbaciarnia, widokowe miejsce u stóp Giewontu

Na tej uroczej polanie Strążyskiej warto zatrzymać się nieco dłużej, chociażby na piknik. Wokół jest sporo ławeczek i stolików, a nawet i prowizoryczne toalety (toi toi). Co ciekawe, swoją nazwę dolina Strążyska zawdzięcza słowu strąga, które na Podhalu oznacza miejsce do dojenia owiec.

Na polanie warto jeszcze zwrócić uwagę na potężny głaz o nazwie Sfinks, który wygląda jakby oderwał się ze szczytu góry. Znajdziemy tu też dwa szałasy pasterskie. W kolejnej drewnianej chacie działa dziś Herbaciarnia, czyli mały bufet, który słynie z wybornej szarlotki.

Gdzie możemy iść dalej szlakiem w Tatry z doliny Strążyskiej? Polana Strążyska jest miejscem, z którego możemy śmiało ruszyć dalej w wyższe partie gór. Szlaki prowadzą zarówno w stronę Sarniej Skały, jak i na Giewont, czy Czerwone Wierchy.

Wodospad Siklawica – szlak

Po krótkim odpoczynku na polanie koniecznie trzeba ruszyć dalej do Wodospadu Siklawica. Spacer z polany zajmuje zaledwie 10-15 minut. Tutaj szlak jest już bardzo wąski i kamienisty, trzeba też uważać na śliskie kamienie. Jednak widok kaskad wodospadu z pewnością przypadnie Wam do gustu.

Siklawica liczy łącznie 23 metry wysokości i składa się z 2 pionowych ścian wodospadu. Gdy patrzymy na wodospad wydaje się jakby wypływał prosto z Giewontu, który niezwykle dumnie prezentuje się nam w tle.

Siklawica jest bardzo chętnie odwiedzaną przez turystów atrakcją Tatr, dlatego żeby uniknąć dzikich tłumów warto na szlak ruszyć wczesnym rankiem. Zarówno szlak do wodospadu jest oznaczony żółtym kolorem, na polanę wracamy więc tą samą trasą.

Szlak doliną ku Dziurze – łatwa trasa w Tatrach

Zwykła jaskinia, czy może miejsce kryjówki najsłynniejszego zakopiańskiego zbója? Dolina ku Dziurze z pewnością Cię zaskoczy! Tutaj masz okazję poznać tajemnicze tatrzańskie legendy i zaglądnąć do wnętrza mrocznej jaskini, a to wszystko w pięknej górskiej scenerii i w dodatku parę kroków od wejścia do doliny Strążyskiej.

Dolina ku Dziurze – szlak w Tatrach

Dolina Strążyska to urocze miejsce na mapie Tatr. Warto tu przyjść o każdej porze roku, zarówno latem gdy wodospad, potoki szumią i lasy kojąco szumią, jak i zimą gdy tworzą się lodospady. Ta trasa jest nie tylko świetnym miejscem wypadowym na dalsze szlaki Tatr, ale i ciekawym docelowym miejscem na spacer szczególnie z małymi dziećmi. Zatem ruszaj na szlak i odkryj sam wszystkie piękne miejsca Doliny Strążyskiej.

Plan Wypadu na szlak doliną Strążyską

Dojazd: Strążyska 39, 34-500 Zakopane

Parking: płatne parkingi na ul. Strążyskiej – 35 zł/dzień

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego – 9 zł/os bilet normalny, 4,50 zł/os bilet ulgowy

Czas przejścia najkrótszego szlaku: 2 godz. 30 minut w dwie strony, dystans 4,5 km

4.5 22 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments