Tatry to najpiękniejsze i najwyższe góry w Polsce. Mamy tu mnóstwo ciekawych szlaków, wysokich szczytów i widokowych miejsc, które zapierają dech swoimi panoramami. Jednak jeśli zaczynasz dopiero przygodę z górskimi wędrówkami, albo chcesz iść na szlak z małymi dziećmi, wybierz trasę jedną z dolin. Z pewnością Dolina Strążyska będzie idealnym wyborem. Zobacz sam jaka jest urocza.
Dolina Strążyska jest malowniczo położona u stóp potężnego Giewontu, zwanego też Śpiącym Rycerzem, którego możemy podziwiać przez większość trasy spacerowej. Oprócz tatrzańskich szczytów i skał towarzyszy nam również obłędnie pachnący las i melodyjnie szumiący Strążyski Potok. Trasa Doliną Strążyską to około 2,4 km szlaku, który zaprowadzi nas do pięknego wodospadu Siklawica. Krótki 2 – 3 godzinny spacer będzie świetną zabawą dla rodzin z małymi dziećmi, które pierwszy raz ruszają na szlak. To też świetna alternatywa w razie gorszej pogody w wyższych partiach gór. Co więcej w dolinie możemy równie przyjemnie spędzić czas, odpoczywając przy szałasie Herbaciarnia.
Dolina Strążyska – ciekawostki na szlaku
Wypad rozpoczynamy z Zakopanego, na miejsce z centrum możemy dojechać komunikacją publiczną. Jednak na ulicy Strążyskiej znajdziesz też 3 płatne parkingi, na których można zostawić samochód. Tuż przy wejściu do Tatrzańskiego Parku Narodowego kupujemy bilet i ruszamy na szlak. Wędrujemy szeroką kamienistą drogą w towarzystwie szumiącego górskiego potoku. Już na początku szlaku mijamy Polanę Młyniska z drewnianą leśniczówką, a tuż za nią mamy małą ciekawostkę. W sztucznym zbiorniku wodnym możemy podejrzeć sekretne życie płazów. Szczególnie wiosną możemy tu spotkać setki kumających wokoło żab.
Tatry – szlak z dziećmi
Idziemy dalej malowniczą Doliną Strążyską, kilka razy na trasie przechodzimy przez potok po drewnianym mostku. Gdy pokonamy pierwszy kilometr leśnego szlaku, dotrzemy do intrygujących skał. Mijamy na trasie strzelistą skałę Jelinka, a na niej tablica poświęcona osobie czeskiego działacza Edwarda Jelinka, który walczył o przyjazne stosunki Czechów z Polakami. W tym miejscu tablica z popiersiem działacza wisi od ponad 120 lat. Zza drzew widoczne są również imponujące, ostro zakończone skały, to Kominy Strążyskie. Po około 2 kilometrach spaceru docieramy do Polany Strążyskiej. A na niej imponujący widok na potężną kilkuset metrową ścianę Giewontu, który budzi grozę i podziw.
Polana Strążyska
Na tej uroczej polanie warto zatrzymać się nieco dłużej na piknik. Gdy tylko wejdziemy na polanę, mamy okazję zobaczyć potężny głaz o nazwie Sfinks, który wygląda jakby oderwał się ze szczytu góry. Na polanie znajdziemy dwa szałasy pasterskie. Co ciekawe swoją nazwę dolina Strążyska zawdzięcza słowu strąga, które na Podhalu oznacza miejsce do dojenia owiec. W jednej z drewnianych chatek na polanie zwanej Herbaciarnią jest dziś bufet z pyszną szarlotką. Wokół jest sporo ławeczek i stolików, a nawet i prowizoryczne toalety. Polana Strążyska jest miejscem gdzie możemy ruszyć dalej w wyższe partie gór. Szlaki prowadzą zarówno w stronę Sarniej Skały jak i na Giewont, czy Czerwone Wierchy.
Wodospad Siklawica
Po krótkim odpoczynku na polanie ruszamy dalej do Wodospadu Siklawica, którego nie możecie pominąć. Spacer z polany zajmie zaledwie 15 minut. Tutaj szlak jest już bardzo wąski i kamienisty, trzeba też uważać na śliskie kamienie po opadach deszczu. Jednak widok kaskad wodospadu z pewnością przypadnie Wam do gustu. Siklawica liczy łącznie 23 metry wysokości i składa się z 2 pionowych ścian wodospadu. Gdy na nią patrzymy wydaje się jakby wypływała prosto z Giewontu, który dumnie prezentuje się w tle. Siklawica jest bardzo chętnie odwiedzana i fotografowana przez turystów. Z wypadu do wodospadu wracamy tą samą drogą. Powrót na parking zajmie nam około 1 godzinki spaceru.
Dolina Strążyska to urocze miejsce na mapie Tatr. Warto tu przyjść o każdej porze roku, zarówno latem gdy wodospad i potoki szumią jak i zimą gdy tworzą się lodospady. Ta trasa jest nie tylko świetnym miejscem wypadowym na dalsze szlaki, ale i ciekawym docelowym miejscem na spacer szczególnie z małymi dziećmi. Zatem ruszaj na szlak i odkryj sam wszystkie piękne miejsca Doliny Strążyskiej.
Plan Wypadu do Doliny Strążyskiej
Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem lub busem z Zakopanego
Parking: płatne parkingi na ul. Strążyska
Bilety Wstępu:
- Wstęp na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego – 7 zł/os bilet normalny, 3,50 zł/os bilet ulgowy
Czas przejścia szlaku do wodospadu Siklawica: 2 – 3 godz.
Dystans: 4,5 km trasa w dwie strony, poziom trudności – trasa łatwa, dostępna dla rodzin z dziećmi