Wieża widokowa Szpilówka – świetny plan na aktywny wypad dla dużych i małych!

Gdzie jest Szpilówka i jak tam dotrzeć? Znajdziecie ją w miejscowości Iwkowa, która leży w województwie małopolskim. Ta mała wioska malowniczo wkomponowała się w Pogórze Wiśnickie, a więc zachęca turystów do górskich spacerów.

Szpilówka to szczyt o wysokości 516m n.p.m. Została rozsławiona w 2018 r. dlatego że na jej szczycie powstała 34 metrowa stalowa wieża widokowa. Jej taras widokowy sięga dużo ponad korony drzew.

Ze szczytu zobaczymy bardzo rozległą panoramę na Pogórze Rożnowskie, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Beskid Nisko, Gorce oraz okoliczne małe miejscowości. Przy wieży znajduje się też zadaszona altana z ławeczkami.

Na szczyt można dotrzeć na kilka sposobów, najkrótsza trasa z parkingu pod wieżą w Iwkowej zajmie Wam zaledwie 20 minut. To dobra opcja szczególnie dla rodzin z dziećmi, gdyż biegnie tedy ścieżka dydaktyczna. Drugi wariant jest nieco dłuższy i prowadzi Doliną Piekarskiego Potoku, choć trasa wcale nie jest wymagająca. Szlak biegnie przez szczyt Piekarska Góra, dodatkowo po drodze można zobaczyć symboliczny krzyż powstańców. Trzecia wersja to szlak z miejscowości Tymowa Górna, który biegnie przez Rezerwat Bukowiec, oba warianty to nieco ponad godzinka przyjemnego spaceru zielonym szlakiem, który prowadzi przez las. Co więcej, zarówno Szpilówka jak i okoliczne wzgórza znajdują się w Wiśniko – Lipnickim Parku Krajobrazowym.

Kapliczka św. Urbana

Szczególnie polecamy na trasie wizytę w Kapliczce św. Urbana, która jest jednym z najstarszych i najcenniejszych zabytków w Iwkowej. Leży na stoku góry Bukowiec, według legend wybudowano ją w miejscu dawnej pustelni św. Urbana. Kapliczka powstała w XVIII w. Jej mury mają aż 80 cm grubości! Choć sama jest niewielkich rozmiarów i zmieści się w niej zaledwie kilka osób. W ołtarzyku znajduje się olejny obraz namalowany na desce, który przedstawia postać św. Urbana papieża.


Spacer po terenach Pogórza Wiśnickiego, z pewnością sprawi Wam wiele przyjemności. Jeżeli nie mięliście nigdy okazji złapać zachód słońca na wieży widokowej, to Szpilówka będzie idealnym miejscem. Co więcej w sezonie letnim w centrum Iwkowej otwarte są ogródki gastronomiczne. Najsłynniejszym produktem regionalnym Iwkowej jest suszona śliwka, co roku obywa się tu jej święto. Na jednej z imprez pobito nawet rekordu Guinnessa w lepieniu na czas pierogów, nadzianych oczywiście suszonymi śliwkami!

Plan wypadu do wieży widokowej na Szpilówce

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem

Czas Przejazdu: Kraków 1 godz. 20 min., Lublin 4 godz., Rzeszów 1 godz. 30 min., Katowice 2 godz.

Parking: ogólnodostępny bezpłatny parking pod wieżą, albo w centrum Iwkowej

Bilety Wstępu: wstęp bezpłatny

Czas zwiedzania: spacer na wieżę 3,5 km, czas przejścia w dwie strony 40 min.

Koszt wypadu dla 2 osób: np. z Krakowa – 40 zł

4 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments