Na wzgórzu ponad miastem Nowy Wiśnicz i w otoczeniu Lipnicko-Wiśnickiego Parku Krajobrazowego wznosi się jeden z najpiękniejszych zamków Małopolski. Zamek Wiśnicz to prawdziwa perełka, która zachwyca swoim bajkowym wyglądem, zjawiskową złotą salą, tajemniczymi lochami oraz niezwykłą panoramą Pogórza Wiśnickiego jaka roztacza się z balkonów sali balowej.

Zamek w Nowym Wiśniczu to niezwykły zabytek Małopolski, którego historia związana jest z najbogatszymi rodami Polski. Początki Nowego Wiśnicza sięgają czasów Kmitów, którzy jako pierwsi już ponad 400 lat temu zbudowali tutaj pierwszy obronny zamek. Posiadłość później kupili Lubomirscy i to za ich rządów Nowy Wiśnicz przeżywał największy rozkwit.

W 1616 roku Stanisław Lubomirski buduje miasto z ratuszem, kościołem farnym i klasztorem karmelitów bosych. Osada rozwija się, powstają nowe budynki, kwitnie handel i odbywają się jarmarki. Na zamku w Nowym Wiśniczu goszczą polscy królowie, przyjeżdżają też znani artyści. Niestety czas świetności przerywa potop szwedzki, rozbiory Polski, a później I i II wojna światowa.

Do dziś Zamek Wiśnicz jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji Małopolski. Co warto zobaczyć na Zamku Wiśnicz?  Zjawiskową salę plafonową z pozłacanym sufitem, niezwykłe wrażenie robi również kaplica zamkowa z kryptami i sala akustyczna wykorzystywana do spowiedzi.

Nie brakuje tu również atrakcji z dreszczykiem emocji, gdyż zwiedzić możemy także zamkowe podziemia z salą tortur. Najnowszą atrakcją zamku w Nowym Wiśniczu jest Bastion VR, w którym wcielamy się w nietoperza i wirtualnie poznajemy zamkowe zakamarki.

Nowy Wiśnicz atrakcje i zabytki – 10 miejsc, które warto zobaczyć

Zamek Wiśnicz – dojazd, parking, cennik, godziny otwarcia

Niewielkie miasteczko jakim jest Nowy Wiśnicz leży w województwie małopolskim na malowniczym Pogórzu Wiśnickim zaledwie 8 km na południe od Bochni. Przez miasto przebiega droga nr 965 Limanowa-Bochnia.


Bezpłatny parking dla samochodów jest tuż przy murach zamku.

Godziny otwarcia zamku w Nowym Wiśniczu:

  • Kwiecień – październik: od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:00, wejścia z przewodnikiem co godzinę od 8:30 do 16:30. Soboty, niedziele i święta w godz. 10:00-18:00, wejścia z przewodnikiem co godzinę od 10:30 do 16:30.
  • Listopad – marzec: od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-16:00, wejścia z przewodnikiem co godzinę od 8:30 do 14:30. Soboty, niedziele i święta w godz. 10:00-16:00, wejścia z przewodnikiem co godzinę od 10:30 do 14:30.

Zamek Wiśnicz możemy zwiedzać z przewodnikiem lub audioprzewodnikiem. Czas zwiedzania to około 1-2 godz. w zależności od wyboru trasy. Ceny biletów wstępu:

  • Zwiedzanie zamku Wiśnicz: bilet normalny 25 zł, bilet ulgowy 19 zł (przewodnik wliczony w cenę), audioprzewodnik + 2 zł do biletu
  • Zwiedzanie zamku + Bastion VR: bilet normalny 32 zł, bilet ulgowy 24 zł
  • Kaplica + krypta Lubomirskich: bilet normalny 12 zł, bilet ulgowy 8 zł
  • Sala Tortur + podziemne stajnie: bilet normalny 12 zł, bilet ulgowy 8 zł
Pogórze Wiśnickie – najciekawsze atrakcje, Zamek w Nowym Wiśniczu i Lipnica Murowana

Historia Zamku Wiśnicz – ród Kmitów i Lubomirskich, po Potockich i Zamojskich

Wszystko zaczęło się już ponad 600 lat temu, a zatem to już szmat czasu. Pierwszymi gospodarzami zamku Wiśnicz był ród Kmitów. Zamek w Nowym Wiśniczu miał być ich obronną rezydencją, a sama jego lokalizacja oczywiście nie była przypadkowa, gdyż Kmitowie zarządzali sporą ilością ziem wokół Wiśnicza.

Co więcej, głównym fundatorem zamku był Jan Kmita, który sprawował funkcję starosty krakowskiego, a dzięki temu władał też dużym majątkiem. W rękach Kmitów zamek pozostał przez prawie 100 lat, kolejnymi właścicielami byli Stadniccy, a kolejno bardzo słynny ród Lubomirskich. Sebastian Lubomirski dostał nawet od samego cesarza tytuł “hrabiego na Wiśniczu”. Lubomirscy założyli również miasto Nowy Wiśnicz.

Po stuletnim urzędowaniu Lubomirskich na zamku, przyszedł czas na Sanguszków, później Potockich, a następnie Zamojskich. Każda z bogatych rodzin, która zamieszkiwała zamek w Nowym Wiśniczu modernizowała go i wzbogacała. Jego wnętrza ociekały złotem i przepychem.

Drastyczny kres jego świetności przyniósł potop szwedzki. Szwedzi wywieźli z zamku co tylko mogli, podobno kosztowności wyjechały na 130 wozach zapakowanych po brzegi. Kolejnym trudnym wydarzeniem dla zamku był wielki pożar. Po tym wydarzeniu, opuszczony zamek już nigdy miał nie odzyskać swojego blasku i czekał bardzo długo, aż do zakończenia II wojny światowej na pierwsze renowacje.

Zamek Wiśnicz – zwiedzanie wnętrz największego po Wawelu zamku Małopolski

Zamek w Nowym Wiśniczu jest ciekawym przykładem, iż z twierdzy można zrobić również i piękną rezydencję. Z lotu ptaka widać wyraźnie, że zamek otacza wysoki mur z 5 bastionami. Na Zamek Wiśnicz wchodzimy przez bramę, która przypomina łuk triumfalny.

Choć wydawałoby się, że po wizycie Szwedów i wojnach, zamek wewnątrz jest pusty niczym wydmuszka, nic bardziej mylnego, już niejeden turysta był pod wrażeniem atrakcji, jakie czekają na zamku. Zamek w Nowym Wiśniczu ma również niewielki wewnętrzny dziedziniec, który przypomina w miniaturce ten Wawelski. Co więcej zdobi go nawet piękna arkadowa loggia. 

Jednym z ciekawszych miejsc na zamku w Nowym Wiśniczu jest kaplica zamkowa zwieńczona kopułą i pięknie ozdobiona freskami. I piętro zamku to dawne mieszkalne komnaty jakie zdobią XIX wieczne meble, tutaj mamy też okazję zobaczyć jak na przestrzeni lat zmieniał się wygląd zamku w Nowym Wiśniczu.

Intrygująca jest niewielka komnata szeptów, w której stojąc po jej dwóch przeciwległych kątach możemy wyraźnie usłyszeć cichy szept, zdecydowanie warto to sprawdzić podczas zwiedzania. Podobno za czasów Lubomirskich w komnacie była sala spowiedzi, w której zazdrosny mąż mógł podsłuchiwać spowiadającą się żonę i dowiedzieć się czy na pewno jest mu wierna.

II piętro zamku skrywa najbardziej okazałą salę ze zdobionym złotym plafonem na suficie, czyli finezyjnymi rzeźbami i elementami nieba. Na tym piętrze jest również największa sala balowa, gdzie dziś organizowane są duże uroczystości, a nawet śluby. Tuż przy sali jest wyjście na taras widokowy. Z niego możemy podziwiać piękną panoramę Nowego Wiśnicza.

Zamek Wiśnicz – atrakcje, Bastion VR, sala tortur

Jedną z najnowszych atrakcji zamku Wiśnicz jest zabawa z okularami VR, w specjalnej sali zasiadamy wygodnie w fotelu i ruszamy w komputerową podróż 3D. Niczym mieszkańcy zamku przemierzamy jego komnaty, a nawet wznosimy się wraz z nietoperzem ponad jego mury. Widok zamku z lotu ptaka robi duże wrażenie, a my mamy wrażenie jakbyśmy brali udział w prawdziwym spektaklu.

Nieco inne atrakcje czekają na nas w podziemiach zamku, gdzie spotkamy salę tortur. Tutaj poznamy czym była tortura wody, do czego służył kozioł czarownic, albo łoże Madejowe. Zwiedzanie wystawy średniowiecznych narzędzi tortur dostarcza nie lada dreszczyku emocji.

Atrakcji na zamku w Nowym Wiśniczu nie brakuje. Na jego pełne zwiedzanie wnętrz i lochów trzeba poświęcić około 2-2,5 godziny. Dodatkowo na terenie zewnętrznego dziedzińca przy jednym z bastionów jest kawiarnia i restauracja. Odpoczynek w takim miejscu i z widokiem na bajkowy zamek to świetny plan na wypad dla całych rodzin.

Zamek w Dębnie – atrakcja Małopolski

Odwiedź również kolejną ciekawą atrakcję Małopolski jaką jest zamek w Dębnie. Fundamenty z głazów narzutowych, ściany z cegły, a do tego eleganckie wykusze ozdobione witrażami. Już sam widok z zewnątrz zamku w Dębnie nas zachwyca.

To niesamowite, że ta rezydencja przetrwała w tak dobrym stanie już ponad 500 lat i dodatkowo dziś możemy zajrzeć w najciekawsze zakamarki zamku. A do zwiedzania jest zarówno stary park, jak i ciekawie urządzone wnętrza z eleganckimi komnatami.

Zamek w Dębnie – ciekawe atrakcje w okolicy Tarnowa

Zamek Wiśnicz to niezwykły zabytek Małopolski i ciekawa atrakcja, którą warto zobaczyć. Wypad do Nowego Wiśnicza możemy dodatkowo połączyć ze zwiedzaniem dworku Koryznówka, gdzie zobaczymy sporo pamiątek po słynnym malarzu Janie Matejko. Jednak Pogórze Wiśnickie to też region z ciekawymi ścieżkami przyrodniczymi jak chociażby Kamienie Brodzińskiego, a także malowniczymi szlakami. Zdecydowanie to idealny kierunek zarówno dla wielbicieli zabytków, jak i rodzin z dziećmi, które chcą poznać nieco historii w nowoczesnym wydaniu.

Plan wypadu na Zamek Wiśnicz

Dojazd: Zamkowa 13, 32-720 Nowy Wiśnicz

Parking: bezpłatny parking pod murami zamku Wiśnicz

Bilety Wstępu:

  • Zwiedzanie zamku + Bastion VR: bilet normalny 32 zł, bilet ulgowy 24 zł
  • Kaplica + krypta Lubomirskich: bilet normalny 12 zł, bilet ulgowy 8 zł
  • Sala Tortur + podziemne stajnie: bilet normalny 12 zł, bilet ulgowy 8 zł

Czas zwiedzania: 1 – 2 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 6 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments