Zamek w Dębnie to do dziś zaskakująca budowla, jaka powstała na Pogórzu Wiśnickim w niezwykle nowatorskim stylu. A to wszystko dzięki bardzo bogatemu średniowiecznemu urzędnikowi, jakim był Jakub Dębiński. Zamek jest też jedyną prywatną XV-wieczną rezydencją Małopolski, która przetrwała w tak świetnym stanie i wciąż prezentuje piękne komnaty, ciekawe historie i tajemnicze legendy.

Dębno to niewielka miejscowość w Małopolsce, położona na Pogórzu Wiśnickim między Brzeskiem, a Tarnowem. Jej największym skarbem jest przepiękny zamek, a właściwie dawna rezydencja, jaka liczy już ponad 500 lat i do dziś zachwyca swoimi elegancko urządzonymi komnatami.

Zamek w Dębnie już z zewnątrz prezentuje się niebywale. Jego fundamenty zbudowane są z głazów narzutowych, a ściany z cegły, splendoru dodają mu eleganckie wykusze ozdobione witrażami oraz klimatyczny wewnętrzny dziedziniec. Zaglądając w tajemnicze zakamarki zamku możemy poznać też tajemnicze legendy jakimi jest owiany. Zapraszam Cię zatem na porywający wypad po naszej miejscowości!

Zamek w Dębnie – dojazd, parking, mapa

Jak dotrzeć na zamek w Dębnie? Dojazd jest niezwykle prosty, bo Dębno leży przy drodze krajowej nr 94 pomiędzy Brzeskiem, a Tarnowem. Wystarczy za znakami zboczyć z głównej drogi i po 400 metrach jesteś u celu.

Tuż przy zamkowym parku jest brukowany i bezpłatny parking, a na terenie zamku również stojak dla rowerów.

Zamek Dębno – godziny otwarcia, cennik biletów wstępu

Zamek w Dębnie jest dziś pod opieką Muzeum Okręgowego w Tarnowie, jako jedna z jego filii, dlatego też możemy go zwiedzać tak jak każde muzeum. Godziny otwarcia: wtorek – piątek 9:00-16:00, sobota i niedziela 11:00-16:00.


Cennik biletów wstępu na zamek w Dębnie: bilet normalny 20 zł, bilet ulgowy 14 zł, w cenę wliczona jest usługa przewodnika. czwartek jest dniem bezpłatnego zwiedzania zamku!

Zamek w Dębnie – ciekawa historia

Historia zamku rozpoczyna się około 540 lat temu, kiedy miejscowość Dębno trafia w ręce bogatego rodu Odrowążów. To oni właśnie tutaj rozpoczynają budowę murowanego zamku. Natomiast całą budową zarządza i zarazem finansuje ją Jakub z Dębna, czyli Kasztelan Krakowski i Kanclerz Wielki Koronny. Możemy się domyślać, że jak przystało na dziedzica wielkiego majątku oraz wysokiego rangą urzędnika, jego rezydencja będzie przyćmiewać swoim rozmachem i nowoczesnością. Tak też się stało.

Oczywiście na przestrzeni kilkuset lat zamek nie raz zmieniał właścicieli, mieszkali tu między innymi Tarłowie i Lanckorońscy. Natomiast ostatnimi właścicielami zamku w Dębnie byli Jastrzębscy. Przez wieki zmieniała się również moda i style architektoniczne, więc zamek przechodził ciągłe metamorfozy.

Niestety ogromnych spustoszeń na zamku dokonała I, a następnie II wojna światowa. Ostatni właściciel zamku Stanisław Jastrzębski opuścił go w 1939 roku. Zrujnowany i zdewastowany zamek niszczeje, a jego właściciele nie mają już środków na odbudowę tak potężnej rezydencji.

Ostatecznie z zamku w Dębnie zniknęło oryginalne wyposażenie, a sam budynek potrzebował gruntownego remontu. Po wojnie na zamku mieściła się szkoła rolnicza, posterunek policji, a nawet biblioteka. Obecnie po wielu inwestycjach i renowacji, zamek jest siedzibą oddziału Muzeum Okręgowego w Tarnowie i na nowo zachwyca sowim nieszablonowym wyglądem.

Zamek w Dębnie – zwiedzanie, atrakcje, co warto zobaczyć?

Już z zewnątrz zamek w Dębnie prezentuje się imponująco! Składa się z 4 części, które łączą się w nieregularny trapez i tworzą dzięki temu wewnętrzny dziedziniec ze studnią. Zamek stoi na niewielkim wzniesieniu, a wokół otacza go głęboka fosa. Na teren zamku wchodzimy dodatkowo przez drewniany most, który kiedyś był zwodzony.

Fundamenty zamku to potężne głazy narzutowe, których jasny kolor kontrastuje ze ścianami z czerwonej cegły, jakie dodatkowo zdobią wieżyczki, wzory geometryczne z herbami, czy też wykusze z witrażami. Niestety z zamku zniknęła część murów dawnej kaplicy, ale był to efekt nowoczesnej przebudowy jednego z właścicieli zamku.

Na zamkowy dziedziniec wchodzimy przez elegancki portal. Zwiedzanie wnętrz zaczynamy od pomieszczeń na parterze, czyli zamkowej kuchni i spiżarni z domową apteką. Zobaczymy tu między innymi panaceum na wszystkie choroby, złożone z 89 składników. Najciekawsze z nich to skóra żaby, ząb z dzika, czy opium z maka. Na parterze jest również sala historyczna z makietą zamku, ciekawostkami o jego właścicielach i mieszkańcach Dębna.

Komnaty na zamku w Dębnie

Z gospodarczej części zamku przechodzimy już na komnaty mieszkalne. Pomieszczenia zdobią piękne meble z różnych epok, które są zbiorami głównie rodziny Sanguszków. Duże wrażenie robi kolekcja czarnych mebli oraz bogaty zbiór porcelany. W niektórych miejscach zamku zachowały się nawet oryginalne malowidła ścienne.

Ciekawie prezentuje się również sień Myśliwska, czy też największa na zamku Sala Koncertowa, gdzie organizowane są wydarzenia artystyczne i prywatne ceremonie. W Sali Rycerskiej zachwycają wykusze z polichromiami oraz kolekcja portretów. Spore wrażenie robi też ogromne drzewo genealogiczne rodu Tarłów, które namalowane na płótnie zajmuje pół zamkowej ściany.

Park zamku w Dębnie

Teren jaki otacza zamek w Dębnie to rozległy park, jego główne aleje obsadzone są jesionami, grabami i lipami. Kiedyś głęboka fosa była zalana wodą, a między groblami znajdowały się stawy rybne. W spokojnej tafli wody niczym w lustrze przeglądały się wtedy kolorowe rabaty kwitnących róż.

Do dziś możemy przespacerować się starą aleją jesionów do ukrytej w parku figury św. Kingi, która według legend ochroniła przed najazdem Tatarów mieszkankę zamku, czyli Annę Tarłową. W alei stoi też ponad 250 letnia figura św. Jana Nepomucena. Dziś teren parku upodobały sobie w szczególności gawrony, które zbudowały w koronach drzew setki gniazd. Dlatego spacerując tu wieczorem możemy poczuć się nieco jak w strasznym filmie.

Zamek Dębno w legendach

Najpopularniejszą legendą związaną z zamkiem w Dębnie jest opowieść o Białej Damie. Dramatyczna historia rozegrała się gdy młoda Tarłówna, czyli córka właściciela zamku, sprzeciwiła się woli ojca wydania jej za bogatego szlachcica. Dziewczyna przyznała, że kocha ubogiego służącego i nie wyjdzie za mąż dla pieniędzy.

W akcie zemsty za nieposłuszeństwo córki, ojciec żywcem zamurował ją w zamkowej wieży ubraną w białą suknie ślubną. Podobno do dziś w ciemną noc i o pełni księżyca duch Białej Damy nawiedza mury zamku. Kiedy po latach rozebrano zamurowane wejście do baszty, okazało się że w tym miejscu został jedynie złoty warkocz Tarłówny. Na pamiątkę tego wydarzenia do dziś organizowany jest w Dębnie Turniej Rycerki o Złoty Warkocz.

Zamek w Dębnie to wyjątkowa perełka Małopolski, którą zdecydowanie trzeba odwiedzić. Zarówno ciekawie urządzone wnętrza zamku, jak i stary park są warte odkrycia. Z pewnością nie będziecie się tutaj nudzić, a duch Białej Damy z chęcią wita i oprowadza zaglądających w progi zamku gości.

Plan wypadu na zamek w Dębnie

Dojazd: woj. małopolskie, Dębno 189, 32-852 Dębno

Parking: bezpłatny parking przy zamku, współrzędne 49.964040, 20.717004

Bilety Wstępu:

  • Zamek w Dębnie – 20 zł bilet normalny, 14 zł bilet ulgowy

Czas zwiedzania: 1-1,5 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 4 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments