Zwiedzając Pogórze Wiśnickie warto poświęcić jeden dzień na odkrywanie zakątków małych miasteczek. Tym razem polecamy wizytę na zamku w Nowym Wiśniczu oraz słynącej z konkursu palm Lipnicy Murowanej
Lipnica Murowana to miejscowość z duża ilością zabytków, klimatycznych domów podcieniowych oraz świętych osobistości. Ta mała kilkusetosobowa wioska ma aż 3 zabytkowe kościoły: św. Leonarda, św. Szymona oraz św. Andrzeja Apostoła.
Najważniejszą ze świątyń jest Kościół św. Leonarda. W dodatku ma on już prawię 600 lat i doczekał się wpisania na listę Unesco. To jeden z najstarszych gotyckich kościołów w Polsce, co więcej do dziś stoi w praktycznie niezmienionym stanie. Z zewnątrz otoczony jest charakterystycznymi sobotami, czyli podcieniami wokół świątyni, wspartymi na słupach. Dawniej pełniły funkcję ochronną dla pielgrzymów zmierzających na mszę. Niejednokrotnie wiązało się to z pokonaniem znacznych odległości, dlatego wierni, którzy docierali na miejsce już dzień wcześniej mieli gdzie się schronić przed deszczem i wiatrem.
Wewnątrz kościoła zobaczymy ciekawe polichromie oraz trzy ołtarze tryptykowe. Niestety świątyni nie omijały próby czasu. Jedną z nich była kradzież słynnych ołtarzy tryptykowych, na szczęście udało się je odzyskać. Jednak dziś oglądamy w kościele ich kopie, bo oryginały przeniesiono do Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. Natomiast podczas powodzi w 1997 roku, płynąca obok rzeczka Uszwica wylewając podmyła fundamenty kościoła. Co więcej wniosła też do świątyni szlam i zmyła część malowideł.
Atrakcje Lipnicy Murowanej
Lipnica Murowana ma bardzo ciekawy średniowieczny układ miejscowości. Pośrodku małego brukowanego rynku stoi kolumna przedstawiająca postać pochodzącego z Lipnicy św. Szymona. Podążając na wschód od Rynku dotrzemy do murowanego Dworu Ledóchowskich, w którym mieszkały święta Urszula i błogosławiona Maria Teresa.
Najważniejszym wydarzeniem w Lipnicy Murowanej jest konkurs na najwyższą palmę wielkanocną, organizowany corocznie od 1958 roku. Obecnie rekord najwyższej palmy to 37,78 m. Co ciekawe każda palma musi być w całości zrobiona z naturalnych surowców (bez plastikowych czy metalowych elementów). Natomiast żeby ją postawić trzeba wykorzystać siłę ludzkich rąk, w przeciwnym razie zostanie zdyskwalifikowana. Pogórze Wiśnickie oferuje nam wiele wyjątkowych atrakcji, a w ciepłe dni polecany wybrać się na tradycyjne domowe lody do Kawalec – Lody Tradycyjne u Szymona.
Kamienie Brodzińskiego – Pogórze Wiśnickie
Zaledwie 4 km od centrum Lipnicy znajduje się niespełna kilometrowa ścieżka przyrodnicza Kamienie Brodzińskiego.
To malownicza grupa formacji 9 skał, położonych na wzniesieniu Paprotna. Co ciekawe swoim wyglądem przypominają baszty czy grzyby skalne, nadano im ciekawe nazwy jak Okręt, Ambona, czy Wielki Kamień. Skały są pomnikami przyrody. Nazwa ścieżki nawiązuje do Kazimierza Brodzińskiego, to słynny poeta i historyk, który urodził się w położonej nieopodal wsi Królówka. Poeta niejednokrotnie w swoich utworach opisywał piękno przyrody swojej rodzinnej okolicy, która nie raz była dla niego natchnieniem.
Zamek w Nowym Wiśniczu i najciekawsze atrakcje miasteczka
Zwiedzanie miasteczka najlepiej rozpocząć w jego sercu, czyli rynku. Spotkacie tu zabytkowy ratusz z charakterystyczną wieżą, przed przed nim znajdziecie 2 pomniki, hetmana Stanisława Lubomirskiego, czyli założyciela miasta oraz Jana Matejki, który był częstym gościem Wiśnicza.
Poniżej rynku zmierzając w stronę wzgórza zamkowego mijamy Muzeum Ziemi Wiśnickiej, to dawny budynek szpitala i przytułku dla ubogich. Obecnie można tu oglądać dzieła wiśnickich artystów, przed muzeum znajduje się pomnik urodzonego w Nowym Wiśniczu Juliusza Kossaka.
Rozpoczynając podejście na wzgórze zamkowe, po drodze warto odwiedzić jedną z nowszych atrakcji Wiśnicza – Park 400- lecia. Zobaczymy tu między innymi ciekawą ekspozycję na świeżym powietrzu z makietami zamków z terenów Polski oraz krajów ościennych.
Zamek w Nowym Wiśniczu to dawna siedziba Kmitów i Lubomirskich, niegdyś wspaniała rezydencja magnacka z wysokim murem, 4 basztami i wewnętrznym dziedzińcem. Dziś możemy zwiedzać kaplicę z kryptą Lubomirskich, salę balową, XIX- i XX-wieczne meble, salę plafonową z pozłacanym sufitem, czy salę akustyczną wykorzystywaną, jako miejsce spowiedzi. Oprócz tego możemy przejść się trasą Nietoperzy – tajemne podziemne przejście, gdzie spotkamy wystawę narzędzi tortur. Nowością jest projekcja filmu Bastion VR, gdzie odbywamy lot po wnętrzach zamku, spotykając również jego mieszkańców. Wszystko odbywa się za pomocą nowoczesnego przekazu wykorzystującego urządzenie zwane wirtualnymi okularami.
Tuż obok zamku w Nowym Wiśniczu znajdziecie urokliwy mały dworek „Koryznówka”, w którym mieści się muzeum pamiątek po Janie Matejce. Jednak do zwiedzania udostępniony jest tylko malutki salonik i gabinet.
Na wzgórzu mieszczą się także zabudowanie dawnego klasztoru Karmelitów Bosych. Po jego kasacie utworzono tu więzienie, które funkcjonuje do dziś jako zakład karny dla recydywistów.
Plan wypadu na Pogórze Wiśnickie
Dojazd – najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem
Parking – ogólnodostępne bezpłatne parkingi
Bilety Wstępu – Zamek w Nowym Wiśniczu – 18zł/os bilet normalny, 12zł/os bilet ulgowy
Dworek Koryznówka – 6zł/os bilet normalny, 4zł/os bilet ulgowy, przewodnik – 30zł
Czas zwiedzania – ścieżka edukacyjna Kamienie Brodzińskiego – 1km, spacer ok. 30min,
zwiedzanie Nowego Wiśnicza i zamku 1,5-2h