Lecznicze wody zdrojowe, niezliczone ilości górskich szlaków i wyjątkowy mikroklimat. Dodaj do tego kojący szum Popradu i zapach lasów Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Piwniczna Zdrój to uzdrowisko, w którym możemy uleczyć nasze ciało oraz odnowić ducha przez bezpośredni kontakt z dziką przyrodą i zjawiskowymi widokami.

Na południu Małopolski, tuż przy granicy ze Słowacją leży niewielkie uzdrowisko Piwniczna Zdrój. To typowo górskie miasteczko, które malowniczo wkomponowało się w dolinę wijącej się rzeki Poprad i otaczających ją dookoła zalesionych szczytów Beskidu Sądeckiego ze wzgórzem Kicarz na czele.

Miasto rozwija się po obu stronach rzeki, od zachodniej strony jest maleńki rynek z kościołem, urzędem miasta, szkołą i wszystkimi ważnymi administracyjnie i handlowymi miejscówkami. Natomiast po wschodniej stronie Popradu mamy bardziej zaciszną część Piwnicznej z Pijalnią Artystyczną, klimatycznymi ogrodami i ujęciami wody mineralnej z rozlewnią Piwniczanki.

Dolina Popradu – atrakcje, TOP 10 ciekawych miejsc, które warto zobaczyć

Piwniczna Zdrój – jak dojechać, gdzie leży? Mapa

Piwniczna-Zdrój to jedno z mniejszych uzdrowisk jakie znajdziesz w Małopolsce. To niezwykle urocze miasteczko leży w dolinie rzeki Poprad, na krańcu Polski w sąsiedztwie granicy ze Słowacją.

Jak dojechać do Piwnicznej? Jeśli wybierasz się tutaj swoim samochodem to wystarczy kierować się drogą nr 87 z Nowego Sącza. Natomiast bez większych problemów dojedziesz tu również pociągiem, albo autobusem.

Gdzie zaparkować w Piwnicznej-Zdrój? W mieście jest sporo bezpłatnych parkingów, śmiało możesz zaparkować na Rynku, czy też przy Pijalni Artystycznej w sąsiedztwie Popradu.


Na powyższej mapie zaznaczyliśmy wszystkie najciekawsze atrakcje Piwnicznej-Zdrój, dzięki temu łatwiej znajdziesz parking, pijalnię wód, czy widokowe punkty.

Piwniczna – Zdrój atrakcje wokół Rynku, zwiedzanie

Zwiedzanie uzdrowiska Piwniczna Zdrój najlepiej rozpocząć od gwarnej części miast, czyli od Rynku. Już w jego centralnym punkcie mamy okazję zobaczyć ciekawą zabytkową studnię, która pamięta jeszcze czasy Kazimierza Wielkiego. Dawniej służyła za cysternę na wodę pitną oraz zbiornik do gaszenia pożarów, z którymi często zmagała się Piwniczna. Dziś nad studnią góruje oczywiście figurka św. Floriana, która jako jedyna oryginalna część studni ocalała z pożaru.

Sam rynek w Piwnicznej jest też ciekawy, bo wciąż zdobią go kamienie tzw. otoczaki, czyli “kocie łby”. Wokół Rynku znajdziemy też XIX wieczne mieszczańskie domy, a w pod jednym z nich są nawet gotyckie piwnice, w których mieszkańcy przechowywali węgierskie wino. Na Rynku jest również Ratusz z pomnikiem upamiętniającym poległych podczas II wojny światowej mieszkańców Piwnicznej oraz klimatyczne kawiarenki.

Muzeum Regionalne prezentuje nam wystawę narciarstwa. Tuż obok warto zaglądnąć do punktu Informacji Turystycznej po przydatne mapki i darmowe przewodniki. Na tle małych domków miasta wyróżnia się Kościół w Piwnicznej, który liczy już ponad 130 lat. Niestety wcześniejsze zabytkowe świątynie spłonęły w pożarze. Tuż za kościołem na łagodnym zboczu jest punkt widokowy i park religijno – turystyczny z figurami świętych i patronów miasta oraz sporą wiatą turystyczną.

Uzdrowisko Piwniczna – Zdrój, pijalnia i lecznicze wody

Po wschodniej stronie Popradu z dala od gwarnego Rynku, jest prawdziwa oaza spokoju. Tutaj znajdziemy między innymi Park Zdrojowy i elegancką Pijalnię Artystyczną z podświetlaną fontanną. Swoim wyglądem pijalnia przypomina dworek, wewnątrz możemy zobaczyć rozmaite wystawy, a nawet wziąć udział w koncercie. Oprócz tego działa tutaj restauracja, a na środku sali dostojnie płynie zdrój darmowej wody źródlanej.

Nieco dalej w otoczeniu gustownych ogrodów jest druga, tzw. Mała Pijalnia na świeżym powietrzu, której źródełko ozdabia ażurowa altana. Wody Piwnicznej to głównie szczawy, czyli wysokozmineralizowane i kwaśne zdroje. Szczególnie polecane w leczeniu chorób układu trawiennego i oddechowego, a na taki leczniczy pobyt możemy się wybrać do sanatorium Limba. W tej części Piwnicznej, która nazywa się Zawodzie, jest również rozlewnia słynnej butelkowanej wody Piwniczanka.

Park Węgielnik Skałki w Piwnicznej Zdrój

Zaledwie kilometr od centrum Piwnicznej jest Park Węgielnik – Skałki. Co ciekawe na jego wzgórzu możemy wejść do zrekonstruowanych okopów z czasów II wojny światowej. Oprócz tego spacerując po leśnych ścieżkach, możemy dotrzeć do drewnianej wieży widokowej i leśnego placu zabaw z boiskiem. Jednak największe wrażenie robi metalowa platforma widokowa na skałkach, która wydaje się być zawieszona nad przepaścią.

Z doliny możemy do niej dotrzeć po drewnianych schodkach. Albo wybrać nieco bardziej ekstremalne wejście, czyli wspinaczkę po łańcuchach na specjalnie przygotowanej trasie. My oczywiście wybraliśmy bardziej wymagającą ścieżkę. Kolejnym punktem widokowym, jest południowe zbocze parku, przy figurce Matki Boskiej. Tutaj mamy piękną panoramę na wijący się w dolinie Poprad i towarzyszące mu tory kolejowe.

Szlaki turystyczne – górskie wędrówki z Piwnicznej – Zdrój

Piwniczna Zdrój to nie tylko uzdrowisko z leczniczymi wodami, czy dawne zabytkowe miasteczko na szlaku handlowym. Piwniczna to też świetna baza wypadowa na szlaki turystyczne w Beskid Sądecki. Najbliżej z centrum miasta mamy na szczyt Kicarz, który widać z każdego miejsca w Piwnicznej. Trasa z Rynku na szczyt to około 2 km w jedną stronę. Na dłuższą wędrówkę polecamy spacer szlakiem na Niemcową, na tą trasę musimy poświęcić już około 4 godzin marszu w dwie strony.

Ciekawym pomysłem jest również wypad na wieżę widokową Eliaszówka, najkrótszy szlak z Obidzy na szczyt doprowadzi nas w zaledwie 1 godzinę spaceru. Natomiast fajną wycieczkę możemy sobie zafundować na królową Beskidu Sądeckiego, czyli Radziejową. Najkrótszym szlakiem z Obidzy dojdziemy na szczyt w 2 godziny. Ale można też się wybrać na całodzienną wycieczkę z Piwnicznej Zdrój.

Radziejowa – szlak na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego

Popradzki Park Krajobrazowy – atrakcje nad rzeką Poprad

Popradzki PK to jeden z największych i najstarszych PK w Polsce i największy w Małopolsce. Powstał w 1987 roku jako drugi w Karpatach, dziś obejmuje sporą część Beskidu Sądeckiego. Przez środek parku przepływa rzeka Poprad, od której park zaczerpnął swoją nazwę.

Poprad to intrygująca rzeka, która swoje źródła ma po słowackiej stronie Tatr. Co ciekawe jej bieg jest dość nietypowy. Okrąża słowackie kotliny, przekracza polską granicę, płynie m.in. przez Piwniczną i w okolicy Starego Sącza wpada do Dunajca. Jaka w tym wyjątkowość? A no taka, że skoro rzeka wypływa z Tatr Słowackich to powinna uchodzić na południe do morza Czarnego. Tymczasem Poprad wybrał kierunek na północ i uchodzi do Bałtyku.

Piwniczna Zdrój to wyjątkowe małopolskie uzdrowisko, w którym można odnaleźć dosłownie wszystko. Jeśli szukasz chwili wytchnienia, tutaj ją zdecydowani znajdziesz. To kameralne miasteczko, może pochwalić się bogactwem zdrowotnych wód mineralnych, wyjątkowym krajobrazem i ciekawymi atrakcjami. Zatem Piwniczna to dobry kierunek na udany wypad.

Plan wypadu do Piwnicznej Zdrój

Dojazd: kierunek Nowy Sącz – Piwniczna Zdrój, DK 87

Parking: parking wokół rynku

Bilety Wstępu:

  • Pijalnia Artystyczna w Piwnicznej – wstęp bezpłatny
  • Platforma widokowa w parku Węgielnik – wstęp bezpłatny

Czas zwiedzania Piwnicznej Zdrój: około 4 – 5 godz.

5 6 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments