Na południu Małopolski w malowniczej dolinie rzeki Poprad, dumnie prezentują swój urok ruiny zamku w Rytrze. Ta pięknie położona warownia serwuje nam zarówno piękne widoki, jak i sporą dawkę ciekawej historii zamku.

Już 8 wieków temu na wysokim wzgórzu 463 m n.p.m. w niewielkiej osadzie Rytro nad Popradem, powstaje sporych rozmiarów zamek. Do dziś z potężnej twierdzy zostało niewiele, choć i tak ruiny zamku w Rytrze prezentują się bardzo interesująco.

Po ostatniej renowacji możemy wejść na dziedziniec zamku, obejść jego mury, czy stanąć przy zamkowej wieży. Ale najpiękniejsze są jednak te zachwycające widoki z zamku. Piękna dolina Popradu i szczyty Beskidu Sądeckiego tworzą idylliczny krajobraz, w którym można się zakochać.

Beskid Sądecki – atrakcje, najpiękniejsze szlaki i szczyty, TOP 20 miejsc, jakie warto zobaczyć

Zamek Rytro – dojazd, parking, mapa

Jak dojechać na zamek Rytro i gdzie zaparkować? Dotrzeć na zamek w Rytrze możemy z 2 stron. Pierwsza opcja, to dolny prywatny i płatny parking przy Popradzie, stąd ruszamy pieszo na wzgórze zamkowe. Trasa jest dość intensywna, ostro pod górkę wąską leśną ścieżką. Na szczyt powinniśmy dotrzeć w około 20 – 30 minut.

Przy ruinach zamku jest drugi, tzw. górny parking. Dojazd do niego początkowo prowadzi nas po asfaltowej drodze, dość ostro pod górę, później musimy pokonać ułożony z betonów przejazd przez potok, a na końcu kamienne płyty. Górny parking jest darmowy, jednak w porze zimowej bez napędu 4×4 lepiej ruszyć z doliny pieszo.

Dolina Popradu – atrakcje, TOP 10 ciekawych miejsc, które warto zobaczyć

Zamek Rytro – historia, legendy i ciekawostki

Niestety do dzisiejszych czasów nie ostał się żaden dokument, który potwierdziłby dokładny termin budowy zamku. Dlatego, czas jego powstania owiany jest tajemnicą, choć historycy twierdzą, że było to jeszcze przed 1312 roku. Rąbka tajemnicy uchylają nam lokalne legendy. Według jednej z nich założycielem zamku był zbłąkany rycerz, który przybył do Rytra aż z Niemiec.


Kolejna legenda powiada, że założycielem zamku był czeski książę Wacław II, który właśnie w tym czasie zasiadał na tronie Krakowa. Jeszcze inna wersja głosi, iż mógł to być kasztelan sądecki Piotr Wydżga. Jednego jesteśmy jednak pewni, według dokumentów klaryski ze Starego Sącza, miały prawo pobierania cła od kupców za przeprawę doliną Popradu, zatem były też jego właścicielkami.

Zamek Rytro – zwiedzanie i najciekawsze atrakcje

Dzisiejszy kształt zamku w Rytrze jest dość nietypowy. Przypomina wielokąt, choć w pewnych miejscach jego mury są zaokrąglone. A to dlatego, że zamek był dostosowany do terenu wzgórza, a przez to trudniej go było też zdobyć. To co ostało się do dziś, to tylko jego niewielka część z basztą obronną i domem mieszkalnym. Reszta zamku znajdowała się w miejscu dzisiejszej ścieżki przez polanę.

Samo wejście na teren zamku jest bezpłatne. Zatem z pięknych widoków, możemy korzystać o każdej porze dnia. I co ważne, dość tłumnie, szczególnie w weekendy korzystają z tego turyści. Świetnym pomysłem jest wypad na zamek w Rytrze o zachodzie słońca. Wtedy mamy bajkowy widok, na chowające się za wzgórzami Beskidu Sądeckiego czerwone słońce. Natomiast na zwiedzanie zamku, razem z przejściem szlaku z dolnego parkingu, potrzebujemy około 1 godziny czasu.

Legendy o zamku w Rytrze

Według jednej z zamkowych legend w jego podziemnych korytarzach, ukryty jest skarb, który strzeże tajemnicza postać groźnego psa. Jednak ten wierny zwierzak przyjął niewinną postać koguta i skrzętnie ukrywa się w ryterskich labiryntach. Oczywiście, jak w większości zamków, również i w Rytrze pojawia się nocą tajemnicza zjawa, czyli Biała Dama.

Ostatnia z legend głosi, iż w nieodległym kamieniołomie doszło do osunięcia się skał. Jeden z górników, który pracował przy wydobyciu kamieni do budowy zamku, zniknął bez śladu w ogromnej przepaści. Do dziś chodzą głosy, że w miejscu zaginięcia nieszczęśnika, słychać jęki. Podobno jego cierpienie się skończy dopiero, gdy zostanie odnaleziony.

Piwniczna Zdrój – atrakcje uzdrowiska w dolinie Popradu, zwiedzanie TOP 10 miejsc, które warto zobaczyć

Zamek w Rytrze to zdecydowanie miejsce, które warto odwiedzić, żeby poznać nieco historii związanej z małopolskim traktem handlowym na Węgry, jak i po mocną dawkę onieśmielających panoram. A zmierzając doliną Popradu, koniecznie zajrzyj również do uroczego uzdrowiska Piwniczna – Zdrój. Jej najciekawsze atrakcje poznasz w osobnym wpisie.

Plan wypadu na zamek w Rytrze

Dojazd: DK 87 kierunek Nowy Sącz – Piwniczna

Parking: bezpłatny górny parking przy zamku

Bilety wstępów:

  • Zamek w Rytrze – wstęp na teren zamku jest bezpłatny

Czas zwiedzania:

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

  • Na zwiedzanie zamku Rytro trzeba poświęcić około 1 godz.
5 6 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments