Radziejowa to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, który mierzy aż 1262 m n.p.m. Najszybszy i najłatwiejszy szlak prowadzi z Obidzy, trasa jest dodatkowo bardzo widokowa i malownicza. Na szczycie Radziejowej od 2019 roku stoi piękna wieża widokowa, z której mamy okazję podziwiać zjawiskowe panoramy Tatr, Pienin, Gorców i Beskidów.

Trasa: Sucha Dolina – Obidza – Radziejowa, dystans 14 km, czas przejścia 5h (w dwie strony)

Trekking na Radziejową rozpoczynamy na przestronnym parkingu w Suchej Dolinie (bezpłatny). Dalej ruszamy czerwonym szlakiem, który biegnie cały czas asfaltową drogą przez miejscowość Obidza. Jeśli macie ochotę na nocleg w górskim klimacie i z widokami, to w Obidzy jest kilka pensjonatów i kwater. A na wygłodniałych wędrowców czekają przyjemne knajpki z lokalną kuchnią.

Najkrótszy szlak na Radziejową z Obidzy

Po około 3 km marszu czerwonym szlakiem z parkingu, docieramy do Obidzy. Na końcu wioski kończy się asfalt i zaczyna przyjemny szlak po górskich łąkach. Tutaj znajdziecie też kolejny, bezpłatny parking i miejsce z wiatami turystycznymi oraz paleniskiem. W zimie dojazd na górny parking w Obidzy jest trudny, więc jeśli nie macie napędu 4×4, dobrych zimowych opon, lub łańcuchów na kołach, to zdecydowanie lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem, będzie dotrzeć tu pieszo z Suchej Doliny.

Najbardziej widokowy szlak na Radziejową

Idziemy dalej w malowniczej beskidzkiej scenerii. Co więcej towarzyszą nam też i Tatry, które pięknie się tu prezentują. Z Obidzy na Radziejową jest nieco ponad 4 km w jedną stronę, czyli w 2 godzinki powinniśmy dotrzeć na szczyt. Po drodze mijamy przyjemną polanę, na końcu której odbijamy na niebieski szlak w kierunku Radziejowej. Tutaj trzeba się pilnować, bo czerwony szlak doprowadziłby nas dalej do Jaworek.

Kolejno na trasie mijamy szczyty Mały Rogacz 1162 m n.p.m. i Wielki Rogacz 1182 m n.p.m. To kolejne piękne punkty widokowe na szlaku. Ostatni odcinek szlaku przez Przełęcz Żłobki, aż na Radziejową, to dość intensywne podejście leśną ścieżką, jednak w zimie szlak prezentuje się jak z bajki.


Radziejowa 1262 m n.p.m.

Na szczycie Radziejowej znajdziecie tablice informacyjne, ławeczki i betonowy obelisk, który upamiętnia 1000 – lecie Polski. Jednak zdecydowanie najważniejszą atrakcją jest wieża widokowa. Radziejowa jest całkowicie zalesiona, zarówno na jej zboczach jak i na szczycie rosną głównie wysokie świerki. Zatem, żeby móc podziwiać piękne widoki, trzeba się wspiąć ponad korony drzew. Właśnie dlatego powstała tu drewniana wieża widokowa.

Wieża widokowa na Radziejowej

Co ciekawie, nie jest to pierwsza wieża jaka stoi na Radziejowej. Prawdopodobnie w pierwszą wieżę uderzył piorun, a jej późniejszy stan techniczny pozostawiał wiele do życzenia. Na szczęście wieża została wymieniona na nowszy i bezpieczniejszy model. Nowa wieża na Radziejowej powstała w 2019 roku, ma 22 metry wysokości, a sama platforma widokowa jest na 17 metrach. Z jej tarasu widokowego mamy panoramę jak z bajki! Z takiej wysokości jak na dłoni zobaczycie tu Tatry, Pieniny, Gorce i inne pasma Beskidu Sądeckiego i Niskiego.

Radziejowa – najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego

Wędrówkę szlakami Beskidu Sądeckiego możemy kontynuować w różnych kierunkach. Powrót z Radziejowej do Obidzy to 1 godzinka marszu, natomiast do Suchej Doliny niecałe 2 godziny. Jednak wtedy wracamy tą samą drogą, którą szliśmy na szczyt. Zatem jeżeli nie lubicie wracać tą samą trasą, to można zejść innymi szlakami np. żółtym szlakiem do Rytra (3h), lub czerwonym w kierunku schroniska na Przehybie (1,5h). Dalej możecie też kontynuować trekking do Szczawnicy (4h), albo wybrać szlak do Jaworek (3h). Wtedy taka trasa to już całodzienna wędrówka na ok. 8-9 godzin marszu.

Ciekawostki o Radziejowej

Radziejowa znajduje się na liście Korony Gór Polski, jako najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. Jej wysokość 1262 m n.p.m. plasuje ją na 7 pozycji na 28 szczytów. Co więcej przez Radziejową przebiega też Główny Szlak Beskidzki (GSB), który biegnie od Bieszczad, aż po Beskid Śląski. Szlak oznaczony jest kolorem czerwonym. Radziejowa leży też na obszarze Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

Nazwa Radziejowa nawiązuje do lokalnego nazwiska lub też może bardziej przydomku Radziej. Możliwe, że tak nazywano też pierwszego właściciela okolicznych lasów. Północne stoki Radziejowej należą do rezerwatu Baniska, na jego terenie jest ciekawa, choć niedostępna dla turystów jaskinia Bania. Obszar jest też ostoją nietypowego ptaka – Głuszca, którego populację niestety coraz rzadziej możemy spotkać w Polsce.

Teren Beskidu Sądeckiego to wyjątkowo atrakcyjny obszar dla turystów. Leśne górskie szlaki, szumiące potoki i zachwycające widoki dają nam wyjątkową wolność i bezpośredni kontakt z naturą. Oczywiście Radziejowa jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków, nic dziwnego, bo oferuje nam wszystko. Szlak z Obidzy jest najkrótszym wariantem trasy na Radziejową! To też świetna opcja na wypady z mniejszymi turystami, bo sama trasa nie jest aż tak bardzo wymagająca, a zimą można nawet zabrać ze sobą skitury, bądź sanki.

Plan wypadu na Radziejową

Dojazd: kierunek Piwniczna – Obidza

Parking: bezpłatny parking w Suchej Dolinie oraz w Obidzy

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na wieżę widokową na Radziejowej jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku Obidza – Radziejowa: 5 godz.

Dystans: 14 km trasa w dwie strony, poziom trudności – średni

4.9 7 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments