Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Radziejowa to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, który mierzy aż 1262 m n.p.m. Najszybszy i najłatwiejszy szlak prowadzi z Obidzy, trasa jest dodatkowo bardzo widokowa i malownicza. Na szczycie Radziejowej od 2019 roku stoi piękna wieża widokowa, z której mamy okazję podziwiać zjawiskowe panoramy Tatr, Pienin, Gorców i Beskidów.

Marzą Ci się przepiękne panoramy z oszołamiającymi widokami, przyjemne leśne szlaki, na których nie spotkasz wielu turystów, a do tego prawdziwa dzika przyroda? Świetnie się składa, bo właśnie to wszystko znajdziesz w Beskidzie Sądeckim. To potężne pasmo górskie porastają prastare lasy puszczy karpackiej, a okoliczne doliny poprzecinane są górskimi potokami.

Czy nie brzmi to ciekawe? Dorzucam jeszcze do tego wieże widokowe, dzięki którym możemy do woli chłonąć do woli przepiękne widoki, a także łapać bajkowe wschody i zachody słońca.

Zdecydowanie obowiązkowym szczytem do zdobycia jest królowa Beskidu Sądeckiego, czyli Radziejowa. Możesz na nią wejść jednym z ponad 10 szlaków, które zaczynają się w leżących u jej podnóża miejscowościach. Wybór jest spory, ale który szlak będzie najciekawszy? Podrzucamy Ci kilka propozycji topowych szlaków. Ty decydujesz, który odpowiada Ci najbardziej.

Beskid Sądecki – atrakcje, najpiękniejsze szlaki i szczyty, TOP 20 miejsc, jakie warto zobaczyć

Radziejowa – gdzie się znajduje? Dojazd, parking, mapa

Jak dojechać na Radziejową? Radziejowa to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, jej potężny masyw leży na terenie województwa małopolskiego, pomiędzy dolinami Popradu i Dunajca. Na Radziejową najwygodniej jest dojechać kierując się do Piwnicznej-Zdrój, stąd rusza sporo pieszych szlaków. Najkrótszy szlak prowadzi z miejscowości Obidza. Jednak równie popularne są trasy z Rytra, albo nieco dłuższe szlaki ze Szczawnicy i Jaworek.


Gdzie zaparkować samochód blisko szlaku na Radziejową? Jeśli wybierasz trasę z Obidzy to śmiało możesz zaparkować na przełęczy, jednak zimą dojazd jest tu utrudniony więc polecam parking w Suchej Dolinie lub pod Obidzą.

Małopolska – 25 najciekawsze atrakcje, co warto zobaczyć, gdzie pojechać na jeden dzień, weekend i we dwoje?

Najkrótszy, najbardziej widokowy i najciekawszy szlak na Radziejową z Obidzy – ile się idzie?

Trasa: Sucha Dolina – Obidza – Radziejowa, dystans 8,6 km, czas przejścia 3 h (w dwie strony).

Trekking na Radziejową rozpoczynamy na przestronnym parkingu w Obidzy, gdzie znajdziesz też miejsce z wiatami turystycznymi oraz paleniskiem. Tutaj kończy się droga asfaltowa i dalej ruszamy już czerwonym szlakiem po górskich łąkach. ten wariant szlaku to najlepsza opcja dla rodzin z dzieckiem!

W zimie dojazd na górny parking w Obidzy jest trudny, więc jeśli nie masz napędu 4×4, dobrych zimowych opon lub łańcuchów na kołach, to zdecydowanie lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie dotrzeć tu pieszo z Suchej Doliny.

Z Obidzy na Radziejową jest nieco ponad 4 km w jedną stronę, czyli w 2 godzinki powinniśmy dotrzeć na szczyt. Idziemy w malowniczej beskidzkiej scenerii, towarzyszą nam też i Tatry, na końcu polany odbijamy na niebieski szlak w kierunku Radziejowej. Tutaj trzeba się pilnować, bo czerwony szlak doprowadziłby nas dalej do Jaworek.

Kolejno na trasie mijamy szczyty Mały Rogacz 1162 m n.p.m. i Wielki Rogacz 1182 m n.p.m. To świetne punkty widokowe na szlaku, ale znacznie ciekawiej będzie na wieży. Ostatni odcinek szlaku idziemy przez Przełęcz Żłobki, aż na Radziejową, to dość intensywne podejście leśną ścieżką, jednak w zimie szlak prezentuje się jak z bajki.

Powrót z Radziejowej do Obidzy to 1 godzinka marszu, natomiast do Suchej Doliny niecałe 2 godziny. Jednak wtedy wracamy tą samą drogą, którą szliśmy na szczyt.

Gdzie w góry zimą? 20 najciekawszych zimowych szlaków w Tatrach, Bieszczadach i Beskidach

Szlaki na Radziejową – jaki wybrać, skąd najlepiej wejść? Najciekawsza trasa

Jeśli chcesz zafundować sobie nieco dłuższy spacer na Radziejową to polecam kilka ciekawych szlaków, idealnych na całodzienny wypad.

  • Szlak w pętli z Piwnicznej na Radziejową liczy 24,3 km, a na jego przejście trzeba zaplanować około 8h. Trasę najlepiej zacząć od czerwonego szlaku przez Suchą Dolinę i Obidzę, natomiast z Radziejowej wrócić do Piwnicznej żółtym. Na trasie mamy okazję zobaczyć Chatę pod Groniem i kultową Chatkę pod Niemcową.
  • Trasa na Radziejową z Rytra to również długodystansowa pętla. Wypad możemy zacząć od czerwonego szlaku przez Niemcową, natomiast wrócić żółtym szlakiem przez przełęcz Maćkowską. Pętla liczy 22,7 km, a czas jej przejścia to prawie 8h.
  • Ze Szczawnicy na Radziejową możemy się dostać niebieskim szlakiem przez Przehybę, gdzie jest również schronisko, stąd do wieży na Radziejowej biegnie już czerwony szlak. Trasa w dwie strony to już jednak 28,7 km, a czas jej przejścia wynosi ponad 9h.
  • Przyjemna i widokowa trasa prowadzi na Radziejową z Jaworek. Czerwony szlak w dwie strony liczy 17,7 km, a na jego przejście potrzebujemy 6h. Dodatkowo w Jaworkach warto zobaczyć malowniczy rezerwat Biała Woda.
Rezerwat Biała Woda – szlak w Pieninach

Radziejowa 1262 m n.p.m. – najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, Korona Gór Polski – wieża widokowa

A gdy już dotrzesz na szczyt Radziejowej… co ciekawego tutaj można zobaczyć? Na zalesionym wierzchołku Radziejowej jest między innymi betonowy obelisk, który upamiętnia 1000-lecie Polski, są tu również ławeczki oraz tablice informacyjne. Jednak zdecydowanie najważniejszą i najnowszą atrakcją jest wieża widokowa. Wdrapując się wysoko ponad czubki świerkowych lasów możemy podziwiać z Radziejowej piękne widoki Beskidów, Pienin i Tatr.

Jak się okazuje wieża na Radziejowej nie jest pierwszą, jaka stanęła na szczycie. Prawdopodobnie w pierwszą drewnianą konstrukcję wieży uderzył piorun, a jej późniejszy stan techniczny pozostawiał wiele do życzenia. Dlatego też wieża została wymieniona na nowszy, lepszy i znacznie bezpieczniejszy model.

Wieża na Radziejowej powstała w 2019 roku, liczy 22 metry wysokości, a sama platforma widokowa jest zawieszona na 17 metrach. Z jej tarasu widokowego mamy panoramę jak z bajki! Z takiej wysokości jak na dłoni zobaczycie tu Tatry, Pieniny, Gorce i inne pasma Beskidu Sądeckiego i Niskiego.

Ciekawostki o Radziejowej

Radziejowa znajduje się na liście Korony Gór Polski, jako najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. Jej wysokość 1262 m n.p.m. plasuje ją na 7 pozycji na 28 szczytów. Co więcej przez Radziejową przebiega też Główny Szlak Beskidzki (GSB), który biegnie od Bieszczad, aż po Beskid Śląski. Szlak oznaczony jest kolorem czerwonym. Radziejowa leży też na obszarze Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

Nazwa Radziejowa nawiązuje do lokalnego nazwiska lub też może bardziej przydomku Radziej. Możliwe, że tak nazywano też pierwszego właściciela okolicznych lasów. Północne stoki Radziejowej należą do rezerwatu Baniska, na jego terenie jest ciekawa, choć niedostępna dla turystów jaskinia Bania. Obszar jest też ostoją nietypowego ptaka – Głuszca, którego populację niestety coraz rzadziej możemy spotkać w Polsce.

https://plannawypad.pl/piwniczna-zdroj-malopolska/

Co warto zobaczyć w Beskidzie Sądeckim?

  • Na polsko-słowackiej granicy, na krańcach Beskidu Sądeckiego, na wysokości 1023 m n.p.m. wznosi się szczyt Eliaszówka, który jest najwyższym wzniesieniem Gór Lubowelskich. Czeka tu na nas sporo przyrodniczych ciekawostek, klimatyczna bacówka i wieża widokowa z piękną panoramą Beskidów.
Eliaszówka – wieża widokowa w Beskidzie Sądeckim, najkrótszy szlak z Obidzy
  • Lecznicze wody zdrojowe, niezliczone ilości górskich szlaków i wyjątkowy mikroklimat. Dodaj do tego kojący szum Popradu i zapach lasów Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Piwniczna Zdrój to popularne uzdrowisko Doliny Popradu.
Piwniczna Zdrój – atrakcje uzdrowiska w dolinie Popradu, zwiedzanie TOP 10 miejsc, które warto zobaczyć
  • Dolina Popradu to niezwykle malowniczy zakątek Małopolski. Otulona przez przepiękne wzgórza Beskidu Sądeckiego serwuje zapierające dech panoramy. W zacisznych dolinach odnajdziemy piękne miasteczka, jak chociażby Stary Sącz, w którym zatrzymał się czas. Ruiny zamku w Rytrze opowiadają wielowiekową historię tych ziem, a klimatyczne uzdrowiska dodają sił witalnych.
Dolina Popradu – atrakcje, TOP 10 ciekawych miejsc, które warto zobaczyć
  • Koziarz 943 m n.p.m. to szczyt Beskidu Sądeckiego, na którym stanęła drewniana wieża widokowa. To dzięki niej możemy zachwycić się genialną panoramą Doliny Dunajca, wzgórz Beskidu Sądeckiego, Gorców, Pienin, a także Tatr. Co więcej, najkrótszy szlak do wieży możesz przejść w zaledwie 20 minut! Koziarz to najlepsze miejsce w Beskidach do podziwiania zarówno wschodów jak i zachodów słońca.
Koziarz wieża widokowa Beskid Sądecki – najkrótszy szlak
  • Otoczona przez wzgórza Beskidu Sądeckiego i rzekę Poprad Muszyna jest jednym z najchętniej odwiedzanych uzdrowisk Małopolski. Przepiękne Ogrody Sensoryczne, widokowe ruiny zamku, lecznicze wody mineralne i wyjątkowy klimat to wszystko czeka na Ciebie w Muszynie Zdrój.
Muszyna – atrakcje i zabytki, zwiedzanie TOP 10 miejsc, jakie warto zobaczyć w małopolskim uzdrowisku nad Popradem

Teren Beskidu Sądeckiego to wyjątkowo atrakcyjny obszar dla turystów. Leśne górskie szlaki, szumiące potoki i zachwycające widoki dają nam wyjątkową wolność i bezpośredni kontakt z naturą. Oczywiście Radziejowa jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków, nic dziwnego, bo oferuje nam wszystko. Szlak z Obidzy jest najkrótszym wariantem trasy na Radziejową! To też świetna opcja na wypady z mniejszymi turystami, bo sama trasa nie jest aż tak bardzo wymagająca, a zimą można zabrać ze sobą skitury, bądź sanki.

Plan wypadu na Radziejową

Dojazd: woj. małopolskie, 33-350 Piwniczna-Zdrój, kierunek Obidza

Parking: bezpłatny parking przy szlaku na Radziejową, współrzędne 49.419487, 20.618717

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na wieżę widokową na Radziejowej jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku w dwie strony: 3 godz., dystans 8,6 km

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
4.9 11 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments