Beskid Sądecki

Radziejowa – Królowa Beskidu Sądeckiego

Radziejowa to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, mierzy aż 1262 m n.p.m. Żeby ją zdobyć trzeba się trochę namęczyć, ale trasa za to jest widokowa i malownicza. Na szczycie Radziejowej od 2019 stoi piękna nowa wieża widokowa, z której możemy podziwiać panoramę Tatr, Pienin, Gorców i inne Beskidy.

Trasa: Sucha Dolina – Obidza – Radziejowa, dystans 14 km, czas przejścia 5h

Treking na Radziejową rozpoczynamy na przestronnym parkingu w Suchej Dolinie (bezpłatny). Dalej ruszamy czerwonym szlakiem, który biegnie cały czas drogą asfaltową przez miejscowość Obidza. Po około 7 km marszu docieramy do miejsca gdzie kończy się asfalt i zaczyna przyjemny szlak po górskich łąkach. Tutaj też jest kolejny bezpłatny parking i miejsce z wiatami oraz paleniskiem. W zimie dojazd na górny parking w Obidzy jest trudny, więc jeśli nie macie łańcuchów na koła to lepszym rozwiązaniem będzie dotrzeć tu pieszo z Suchej Doliny.

Jeden z najbardziej widokowych szlaków w Beskidach

Idziemy dalej już niebieskim szlakiem w malowniczej beskidzkiej scenerii. Co więcej towarzyszą nam też i Tatry, które pięknie się tu prezentują. Z Obidzy na Radziejową jest nieco ponad 4 km w jedną stronę, czyli w 2 godzinki powinniśmy dotrzeć na szczyt. Po drodze mijamy Mały Rogacz 1162 m n.p.m. i Wielki Rogacz 1182 m n.p.m. oraz Przełęcz Żłobki.

Na szczycie Radziejowej znajdziecie tablice informacyjne, ławeczki i najważniejszą atrakcję, czyli wieżę widokową. Radziejowa jest całkowicie zalesiona, głównie rosną tu wysokie świerki. Zatem żeby móc podziwiać piękne widoki, trzeba się wspiąć ponad korony drzew. A na najwyższym tarasie wieży mamy widoki jak z bajki! Jak na dłoni zobaczycie tu Tatry, Pieniny, Gorce i inne pasma Beskidów.

Powrót z Radziejowej do Obidzy to 1 godzinka marszu, natomiast do Suchej Doliny niecałe 2 godzinki.

Jeżeli nie lubicie wracać tą samą drogą, można zejść innymi szlakami np. do Rytra, Jaworek czy do Szczawnicy. Wtedy taka trasa to już całodzienna wędrówka na ok. 8-9 godzin marszu.

Szlak z Obidzy jest najkrótszym wariantem trasy na Radziejową! Zatem jeśli tylko jest ładna pogoda, to ruch na szlaku jest spory. To też świetna opcja na rodzinne wypady z mniejszymi turystami.

Plan wypadu na Radziejową

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem

Czas Przejazdu: Kraków 2 godz., Lublin 5 godz., Rzeszów 2 godz. 30 min., Warszawa 5 godz.

Parking: ogólnodostępny bezpłatny parking w Obidzy

Bilety Wstępu: wstęp bezpłatny

Czas przejścia szlaku: czas przejścia w dwie strony z Suchej Doliny – 5 godz., trasa 14 km

Koszt wypadu dla 2 osób: np. z Krakowa – 60 zł