
Lackowa 997 m n.p.m. to najwyższy szczyt Beskidu Niskiego, który znajduje się w Koronie Gór Polski. Przez swoją wysokość jest żartobliwie nazwana szczytem policyjnym. Szlak na Lackową to sentymentalny wypad przez opuszczone Łemkowskie wioski, ukryte w cieniu dolin cerkwie i widokowe polany.
Jak dotrzeć na Lackową i skąd najlepiej zacząć szlak?
Lackowa to najwyższy szczyt Beskidu Niskiego. Przez jej wierzchołek przechodzi polsko-słowacka granica. Trasę najwygodniej jest rozpocząć z miejscowości Izby. Tu możesz przemierzyć najkrótszy szlak na Lackową, przejść najciekawszą trasę w pętli i przemierzyć dodatkowo słynną “ścianę płaczu”.
Jednak jeśli nie straszne Ci są długodystansowe trasy to śmiało możesz wyruszyć z uzdrowiska Wysowa-Zdrój.
TOP 1: najciekawszy szlak na Lackową w pętli z Izb – mapa
Wędrówkę na Lackową zaczynamy w malowniczej wiosce Izby, położonej na południowym krańcu Beskidu Niskiego, tuż przy granicy ze Słowacją. Samochód możesz zostawić na poboczu przy skręcie na Bieliczną lub nieco dalej w sąsiedztwie stadniny koni.
Trasa na Lackową: Izby – Bieliczna – Przełęcz Pułaskiego – Lackowa – “ściana płaczu” – Izby
Dystans: 10 km, czas przejścia: 4 godziny
Początkowy etap prowadzi szeroką, wygodną drogą gruntową wzdłuż rzeki Biała, która właśnie u podnóża Lackowej ma swoje źródła. Za znakami kierujemy się do dawnej, nieistniejącej już Łemkowskiej wioski Bieliczna. Po tętniącej kiedyś życiem osadzie nie pozostał prawie żaden ślad. Wyjątkiem jest przepiękna cerkiew i stary cmentarz z kamiennymi nagrobkami. Dotrzesz tu po przejściu 2,5 km trasy.
Następnie szlak pnie się już nieco bardziej w kierunku Przełęczy Pułaskiego. Od Przełęczy Pułaskiego ruszamy w górę czerwonym szlakiem granicznym. Podejście od tej strony jest dużo łagodniejsze niż słynna „ściana płaczu” od Izb i bardziej rozłożone, choć również potrafi zmęczyć.
To około 1 km solidnego podejścia przez bukowy las. Po drodze granica polsko-słowacka, o czym przypominają słupki graniczne. Szlak cały czas wiedzie lasem, więc nie ma spektakularnych widoków, ale za to panuje tu wyjątkowa cisza. To najlżejszy wariant trasy na Lackową, który polecam osobom początkującym czy też rodzinom z dziećmi.
Z Lackowej do Izb wracamy trasą w pętli kierując się już na słynną “ścianę płaczu”. To bardzo strome zbocze z mnóstwem kamieni, korzeni i dużym przewyższeniem. Ścieżka pnie się niemal pionowo przez bukowy las. Szczególnie w deszczowe dni lub zimą bywa ślisko. Zdecydowanie polecam zejście w tym kierunku niż podejście! Dopiero od Przełęczy Beskid szlak się wypłaszcza i do Izb prowadzi już szeroką drogą.
Cerkiew w Bielicznej – nieistniejąca wieś Łemkowska
Wyobraź sobie, że w 1900 roku we wsi Bieliczna były 32 domy, które zamieszkiwało 211 osób. Niestety w trakcie akcji „Wisła” w 1947 r. przymusowo przesiedlono wszystkich jej mieszkańców. Wieś całkowicie opustoszała, pozostała jedynie samotna cerkiew i maleńki cmentarz.
Cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Bielicznej pochodzi z 1796 roku. Do dziś przy pięknej białej cerkwi rosną potężne kilkuset letnie lipy, które z pewnością pamiętają jeszcze gwarną dolinę. Dodatkowo na zboczu pastwiska jest opuszczony, maleńki cmentarz z kilkoma prawosławnymi krzyżami. Cerkiew w Bielicznej, to wyjątkowa świątynia, jedyna w Beskidzie Niskim, zawsze otwarta dla zwiedzających, zatem warto do niej zajrzeć.
TOP 2: szlak na Lackową z Wysowej
Trasa na Lackową: Wysowa – Cegiełka – Przełęcz Pułaskiego – Lackowa – Koci Zamek – Wysowa
Dystans: 15,8 km, czas przejścia: 5:20 h
Ciekawy szlak na Lackową w nieco dłuższym wydaniu prowadzi z uzdrowiska Wysowa-Zdrój. Trasę można przejść w pętli, kierując się najpierw niebieskim szlakiem w kierunku polsko-słowackiej granicy, a następnie czerwonym przez szczyt Cegiełka i rozdroże pod Ostrym Wierchem.
Podczas wędrówki możesz też nieco zboczyć z trasy i odwiedzić ciekawą kapliczkę na górze Jaworz. Na Lackową z Wysowej dotrzesz w nieco ponad 3h. Żeby nie wracać tą samą trasą możesz leśną drogą dojść do niebieskiego szlaku i nim wrócić na start.
Ta trasa jest długodystansowa i ma sporo podejść, więc to propozycja dla zaawansowanych piechurów.
Szczyt Lackowa 997 m n.p.m.
Szczyt Lackowej (997 m n.p.m.) to najwyższy punkt polskiej części Beskidu Niskiego i jeden z mniej oczywistych, ale bardzo satysfakcjonujących celów w Koronie Gór Polski. Wierzchołek jest zalesiony, więc nie znajdziesz tu szerokich panoram, ale i tak ma to swój urok – cicho, dziko, bez tłumów.
Szczyt oznaczony jest drewnianym słupkiem z nazwą i wysokością oraz tablicą informacyjną. Jest tu również skrytka z pieczątką i ławeczki. Lackowa szczególnie pięknie prezentuje się jesienią kiedy bukowy las przybiera złote kolory. Chociaż i mroźny zimowy dzień jest piękny, gdy świat spowija mgła, a las nabiera tajemniczości. Trasa na Lackową to idealna propozycja dla tych, którzy szukają spokoju i gór bez komercji.
TOP 3: najciekawsza pętla na Lackową, trzy szczyty w jeden dzień
Trasa na Lackową: Izby – Bieliczna – Biała Skała – Wysoki Wierch – Przełęcz Pułaskiego – Lackowa – “ściana płaczu” – Izby
Dystans: 12 km, czas przejścia: 5 godz.
Zdecydowanie najciekawsza trasa na Lackową to szlak w pętli, który prowadzi przez szczyt Biała Skała i Ostry Wierch. Wędrówkę najlepiej zacząć w Izbach skąd kieruj się do cerkwi w Bielicznej. Tutaj polną drogą przez widokowe pastwisko dojdziesz do żółtego szlaku i Przełęczy Prehyba. Tu zaczyna się nieco strome podejście na szczyt Biała Skała 921 m n.p.m.
Następnie trasa prowadzi łagodnie granią przez bukowy las aż na kolejny szczyt Ostry Wierch 938 m n.p.m. Kolejno schodzimy dość stromym szlakiem do Przełęczy Pułaskiego, a następnie wspinamy się na Lackową. Ze szczytu wracamy do Izb przez słynną “ścianę płaczu”.
Co warto zobaczyć w Beskidzie Niskim?
Cały Beskid Niski to niezwykle dzika kraina w której rządzi natura. Jedna znajdziesz tu również skarby jakimi są dawne Łemkowskie cerkwie, które trafiły na listę UNESCO. Koniecznie zobacz najpiękniejszą cerkiew w Kwiatoniu, zachwyć się wnętrzem uroczej cerkwi w Brunarach i odkryj historię cerkwi w Owczarach.
Śmiało odwiedź też najmniejsze w Polsce uzdrowisko Wapienne, skąd możesz ruszyć szlakiem do wieży widokowej Ferdel. Nieopodal znajdziesz również kościół w Sękowej, który też widnieje na liście UNESCO. Nietypową atrakcją Beskidu Niskiego jest stadnina koni w Regietowie, a mnóstwo przyrodniczych skarbów znajdziesz w Magurskim Parku Narodowym.