Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Lackowa 997 m n.p.m. jest najwyższym szczytem Beskidu Niskiego, żartobliwie nazwany szczytem policyjnym, gdyż jej wysokość wynosi 997 m n.p.m. Szlak na Lackową to sentymentalny wypad przez opuszczone Łemkowskie wioski i ukryte w cieniu dolin cerkwie.

Wędrówkę na najwyższy szczyt Beskidu Niskiego rozpoczynamy od wsi Izby, która leży tuż przy granicy ze Słowacją. Trasa zajmie nam ok. 10 km, a pokonamy ją w około 4 godz. Lackowa jest dość stromym szczytem, więc podejście z pewnością da się we znaki. Nieco łagodniej jest jednak od strony wschodniej, czyli Przełęczy Pułaskiego. Jeśli nie chcesz się bardzo zasapać (choć i tak to zrobisz) to koniecznie wybierz wariant, jaki polecamy poniżej.

Trasa na Lackową: Izby – Bieliczna – Przełęcz Pułaskiego – Lackowa – Izby

Dystans: 10 km, czas przejścia – 4 godzin

Gdzie w góry zimą? 20 najciekawszych zimowych szlaków w Tatrach, Bieszczadach i Beskidach

Bieliczna – nieistniejąca dawna wieś Łemkowska

W 1900 roku we wsi były 32 domy, które zamieszkiwało 211 osób, niestety w trakcie akcji „Wisła” w 1947 r. przesiedlono wszystkich mieszkańców. Potem wieś całkowicie opustoszała, pozostała jedynie samotna cerkiew i maleńki cmentarz.

Cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Bielicznej pochodzi z 1796 roku. Tymczasem dziś przy pięknej białej cerkwi rosną potężne kilkuset letnie lipy, a na zboczu pastwiska znajdziemy opuszczony maleńki cmentarz z kilkoma prawosławnymi krzyżami. Cerkiew w Bielicznej, to wyjątkowa świątynia i jedyna w Beskidzie Niskim, zawsze otwarta dla zwiedzających, dlatego warto do niej zajrzeć. W dodatku tuż obok cerkwi płynie niewielkich rozmiarów potoczek, jest to rzeka Biała (dopływ Dunajca), która nieopodal ma swoje źródła.

Najkrótszy szlak na Lackową

Podążając na szczyt Lackowej, ku źródłom rzeki Biała, warto zaopatrzyć się w wodoodporne obuwie. Dlatego, że kilkanaście razy trzeba przechodzić przez potok. Na trasie spotkamy też kilka tam i żeremi zbudowanych przez bobry. Dodatkowo gdzieniegdzie można wypatrzeć owocowe drzewa oraz kamienne piwnice, jakie są pozostałością po opuszczonych przez Łemków gospodarstwach.

Uwaga! Trasa z Izb do Belicznej nie jest oznaczona szlakiem, ale po około 1,5 h marszu dotrzemy do Przełęczy Pułaskiego. Potem na szczyt Lackowej podążamy już czerwonym szlakiem i granicą ze Słowacją.

Lackowa jest w całości zalesionym szczytem. Wędrówka na szczyt będzie świetnym pomysłem w słoneczną jesień, kiedy las bukowy się złoci. Chociaż i mroźny zimowy dzień jest piękny, gdy świat spowija mgła, a las nabiera tajemniczości.

Z Lackowej możemy zejść szlakiem czerwonym do Izb jednak trzeba uważać, zejście jest bardzo strome. Jest też inna opcja, bez szlaku, możesz wybrać jedną z leśnych dróg służących do wycinki i zwózki drzew.

Beskid Niski to niezwykła kraina Polski, wędrując po tutejszych szlakach możesz naprawdę poczuć ducha gór. Co więcej nie spotkasz tu zbyt wielu turystów, więc zdecydowanie odpoczniesz od zgiełku miasta i złapiesz kojący wdech natury. Oprócz tego w Bielicznej możesz poznać nostalgiczną historię Łemków i spróbować odnaleźć opuszczone domy w dolinie rzeki Biała.

Plan Wypadu na najwyższy szczyt Beskidu Niskiego – Lackowa

Dojazd: kierunek Grybów – Brunary – Izby

Parking: bezpłatny parking w miejscowości Izby

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na szlaki Beskidu Niskiego, w tym na Lackową jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku: Izby – Bieliczna – Lackowa – Izby : 4 godz.

Dystans: 10 km trasa w pętelce, poziom trudności – trasa średnio trudna, kilka stromych podejść

5 5 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments