Zdobywamy najwyższy szczyt Beskidu Niskiego, żartobliwie nazwany szczytem policyjnym, gdyż jego wysokość wynosi 997 m n.p.m.

Trasa na Lackową: Izby – Bieliczna – Przełęcz Pułaskiego – Lackowa – Izby


Wędrówkę rozpoczynamy od wsi Izby leżącej przy granicy ze Słowacją. Taka trasa zajmie nam ok. 10 km, a pokonamy je w 4 godz. Lackowa jest dość stromym szczytem, więc podejście z pewnością da się we znaki. Nieco łagodniej jest jednak od strony wschodniej, czyli Przełęczy Pułaskiego. Więc jeśli nie chcesz się bardzo zasapać (choć i tak to zrobisz) to jednak wybierz nieco lżejszą trasę.

Bieliczna – nieistniejąca dawna wieś Łemkowska

W 1900 roku we wsi były 32 domy, które zamieszkiwało 211 osób, niestety w trakcie akcji „Wisła” w 1947 r. przesiedlono wszystkich mieszkańców. Potem wieś całkowicie opustoszała, pozostała jedynie samotna cerkiew i maleńki cmentarz.

Cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Bielicznej pochodzi z 1796 roku. Tymczasem dziś przy pięknej białej cerkwi rosną potężne kilkuset letnie lipy, a na zboczu pastwiska znajdziemy opuszczony maleńki cmentarz z kilkoma prawosławnymi krzyżami. Cerkiew w Bielicznej, to wyjątkowa świątynia i jedyna w Beskidzie Niskim, zawsze otwarta dla zwiedzających, dlatego warto do niej zajrzeć. W dodatku tuż obok cerkwi płynie niewielkich rozmiarów potoczek, jest to rzeka Biała (dopływ Dunajca), która nieopodal ma swoje źródła.

Idziemy na Lackową

Podążając na szczyt Lackowej ku źródłom rzeki Biała warto zaopatrzyć się w wodoodporne obuwie. Dlatego że kilkanaście razy trzeba przechodzić przez potok. Na trasie spotkamy też kilka tam i żeremi zbudowanych przez bobry. Dodatkowo gdzieniegdzie można wypatrzeć owocowe drzewa oraz kamienne piwnice, w których można było przechowywać żywność.


Uwaga! Trasa z Izb do Belicznej nie jest oznaczona szlakiem, ale po około 1,5 h marszu dotrzemy do Przełęczy Pułaskiego. Potem na szczyt Lackowej podążamy już czerwonym szlakiem i granicą ze Słowacją.

Lackowa jest w całości zalesionym szczytem. Wędrówka na szczyt będzie świetnym pomysłem w słoneczną jesień, kiedy las bukowy się złoci. Chociaż i mroźny zimowy dzień jest piękny, gdy świat spowija mgła, a las nabiera tajemniczości.

Z Lackowej możemy zejść szlakiem czerwonym do Izb jednak trzeba uważać, zejście jest bardzo strome. Jest też inna opcja, bez szlaku, możesz wybrać jedną z leśnych dróg służących do wycinki i zwózki drzew.

Plan Wypadu na najwyższy szczyt Beskidu Niskiego – Lackową

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem

Parking: bezpłatny parking w miejscowości Izby

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku Izby – Bieliczna – Lackowa – Izby : 4 godz.

Dystans: 10km trasa w pętelce, poziom trudności – trasa średnio trudna, kilka stromych podejść

0 0 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments