Czy wiesz, że w Polsce mamy aż 45 miejscowości uzdrowiskowych. Z czego najwięcej, bo 11 w województwie dolnośląskim. Ale które uzdrowisko jest najmniejszym w Polsce? Na pewno znasz Krynicę – Zdrój, Kołobrzeg, Szczawnicę czy Polańczyk, jednak czy słyszałeś o Wapiennym? Jeśli nie to zabieramy Cię w klimatyczną i leczniczą podróż.

Najmniejsze uzdrowisko w Polsce z dużą historią

Na krańcach małopolski, tuż przy granicy z Podkarpaciem, w otoczeniu wzgórz Beskidu Niskiego oraz Magurskiego Parku Narodowego, ukryła się malutka miejscowość Wapienne. Tutejsze wody borowinowe i siarczkowe świetnie wpływają na problemy z narządami ruchu czy choroby skóry. Oficjalnie Wapienne ma status uzdrowiska od 35 lat, jednak z jego leczniczych wód korzystamy już ponad 170 lat. Co ciekawe na leczenie przyjeżdżali tu nawet żołnierze armii Napoleona.

Niestety historia uzdrowiska nie była łatwa, był niszczony aż 4 razy. Najpierw nawiedziły go dwa pożary, pierwszy w 1878 roku, kolejny zaledwie 16 lat później. Po odbudowie uzdrowisko przeszło w ręce prywatne i przyjmowało kuracjuszy, aż do wybuchu I wojny światowej. Bliskość frontu Operacji Gorlickiej nie sprzyjała uzdrowisku. W okresie międzywojennym ponownie przyjmowano pacjentów. Co więcej Wapienne było skromnym i małym uzdrowiskiem, więc było tu też taniej. Dzięki temu mogli się tu leczyć również chłopi i mniej zamożne osoby. Na owe czasy było to fenomenem, bo na pobyt w sanatorium mogli sobie pozwolić jedynie zamożni ludzie, z wyższych sfer. Wybuch II wojny światowej po raz 4 doprowadził do zniszczenia uzdrowiska. Ostatnia odbudowa trwała długo i dopiero w 1986 roku Wapienne uzyskało oficjalnie status uzdrowiska.

Wapienne atrakcje małego uzdrowiska

Wapienne może pochwalić się jeszcze jednym istotnym walorem. A mianowicie krystalicznie czystym powietrzem! Zatem jeśli nie lubicie dzikich tłumów, a raczej cenicie sobie ciszę i spokój to pobyt tutaj z pewnością przypadnie Wam do gustu. W ostatnich latach Wapienne doczekało się wielu nowych atrakcji. Powstał deptak, który ciągnie się przez całą wioskę, są klimatyczne ogrody, fontanny czy nowy Dom Zdrojowy. Powstała tu również mała tężnia i ciekawy plac zabaw dla dzieci. Wapienne to też świetna baza wypadowa na szlaki Beskidu Niskiego oraz Magurskiego Parku Narodowego.

Wapienne Ścieżka Przyrodnicza Buczynowa

Zdecydowanie najciekawszym szlakiem, na jaki możecie ruszyć z Wapiennego jest nowa Ścieżka Przyrodnicza Buczynowa. Trasa jest mało wymagająca, a zatem to świetny plan na wypady dla całych rodzin. Długość trasy wynosi 5,2 km, więc pokonamy ją w około 3 godz. Dlaczego warto się nią przespacerować, przede wszystkim dla magicznych srebrnych jeźdźców, czyli bukowych lasów. Na trasie ścieżki znajdziemy kilka ciekawych tablic edukacyjnych, które opisują bukową dżunglę.


Ferdel wieża widokowa

Tuż pod szczytem góry Ferdel (648 m n.p.m.) mamy okazję wspiąć się na wysoką 25 metrową drewnianą wieżę widokową. Szlaki zarówno Beskidu Niskiego jak i Magurskiego PN są zalesione, więc dzięki wieży możemy podziwiać piękne widoki. Co więcej wieża stoi w tym miejscu dopiero od dwóch lat, zatem z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Dlaczego wieża nie stoi na samym szczycie wzgórza Ferdel? Bo tam znajduje się specjalny obszar, na którym żyją chronione tutaj Orliki. Co ciekawe to właśnie one są symbolem logo Magurskiego Parku Narodowego.

Jeśli wybieracie się w Beskid Niski to zdecydowanie polecamy odwiedzić Wapienne, można tu nieco odpocząć degustując wody mineralne. Ale można i nieco się zmęczyć próbując zdobyć wieżę widokową Ferdel. Jedno jest pewne, każdy z tych opcji będzie świetnym planem. A jeśli macie ochotę odkryć inne ciekawe miejsca w okolicy to zajrzyjcie koniecznie do Folusza. Tam znajdziecie tajemniczy Diabli Kamień i romantyczny Magurski Wodospad.

Plan wypadu do uzdrowiska Wapienne i na wieżę Ferdel

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem, lokalną drogą na południe od Gorlic

Parking: kilka ogólnodostępnych bezpłatnych parkingów w centrum Wapiennego

Bilety Wstępu:

  • Wstęp jest bezpłatny!

Czas przejścia Ścieżki Edukacyjnej Buczynowa do wieży Ferdel: 3 godz.

Dystans: 5,2 km trasa w pętelce, poziom trudności – łatwa

Koszt wypadu dla 2 osób: np. z Krakowa – 110 zł

5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments