Czy wiesz, że w Polsce mamy aż 47 miejscowości uzdrowiskowych. Na pewno znasz te najpopularniejsze jak Krynicę-Zdrój, Kołobrzeg, Szczawnicę czy Polańczyk. Jednak czy słyszałeś kiedyś o Wapiennym, czyli najmniejszym uzdrowisku w Polsce? Wapienne ukryte jest wśród wzgórz Beskidu Niskiego z krystalicznie czystym powietrzem, bajkowymi lasami Magurskiego Parku Narodowego i słynnymi borowinami. Poznaj najciekawsze atrakcje i wyrusz w klimatyczną, leczniczą podróż.
Wapienne – gdzie leży i jak dojechać?
Gdzie leży uzdrowisko Wapienne? Miejscowość Wapienne leży na obszarze województwa małopolskiego, w powiecie gorlickim i gminie Sękowa. To mała wioska położona u stóp szczytu Ferdel oraz bajecznych wzgórz Beskidu Niskiego. Na stałe mieszka tutaj zaledwie 150 osób.
Jak dojechać do uzdrowiska Wapienne? Dotrzeć tutaj możemy zarówno drogą nr 977 z Gorlic na Konieczną (skręt na Wapienne w Sękowej), jak i drogą nr 933 kierunek Gorlice-Nowy Żmigród (skręt na Wapienne w Rozdzielu).
Gdzie zaparkować samochód? Spory bezpłatny parking jest w centrum uzdrowiska Wapienne, zaparkować możesz chociażby przy tężni solankowej, naprzeciwko domu zdrojowego.
Mapa atrakcji uzdrowiska Wapienne
Historia najmniejszego uzdrowiska w Polsce – Wapienne
Oficjalnie Wapienne status uzdrowiska uzyskał w 1986 roku. Jednak z jego leczniczych wód korzystano już od 1810 roku. Co ciekawe, na leczenie przyjeżdżali tu nawet żołnierze armii Napoleona, leczyć między innymi… choroby weneryczne.
Niestety historia uzdrowiska nie była łatwa, bo podczas wojen Wapienne było niszczone aż 4 krotnie. Najpierw nawiedziły go dwa pożary, pierwszy w 1878 roku, kolejny zaledwie 16 lat później. Po odbudowie uzdrowisko przeszło w ręce prywatne i przyjmowało kuracjuszy aż do wybuchu I wojny światowej. Jednak bliskość frontu Operacji Gorlickiej znów nie sprzyjała uzdrowisku.
W okresie międzywojennym ponownie przyjmowano kuracjuszy, a że Wapienne było skromnym i małym uzdrowiskiem, więc było tu też taniej. Dzięki temu mogli się tutaj leczyć również chłopi i mniej zamożne osoby. Jak na owe czasy było to fenomenem, bo na pobyt w sanatorium pozwalali sobie jedynie zamożni ludzie, z wyższych sfer.
Wybuch II wojny światowej po raz czwarty doprowadził do zniszczenia uzdrowiska. Ostatnia odbudowa trwała długo i dopiero w 1986 roku Wapienne uzyskało oficjalnie status uzdrowiska.
Wapienne – atrakcje, co warto zobaczyć?
Z czego słynie Wapienne? Uzdrowisko Wapienne może pochwalić się krystalicznie czystym powietrzem, które zawdzięcza otoczeniu wzgórz Beskidu Niskiego i lasów Magurskiego Parku Narodowego. Wielkim skarbem są również wody borowinowe i siarczkowe, w których kąpiele świetnie wpływają na problemy z narządami ruchu czy choroby skóry.
Co warto zobaczyć w uzdrowisku Wapienne? Przespaceruj się koniecznie 500 m deptakiem, który ciągnie się przez wioskę, usiądź przy tężni solankowej, a później odwiedź Dom Zdrojowy z wyśmienitą pierogarnią. Wapienne to idealny kierunek dla osób, które nie lubią dzikich tłumów, a raczej cenią sobie ciszę i spokój oraz przyrodnicze atrakcje.
Wapienne to świetna baza wypadowa na szlaki Beskidu Niskiego oraz Magurskiego Parku Narodowego.
Wieża widokowa Ferdel w Wapiennym – szlak ścieżki przyrodniczej “Buczynowa”
Szczyt Ferdel z wieżą widokową wznosi się ponad uzdrowiskiem Wapienne, więc to najlepsza górska atrakcja Wapiennego. Trasa w pętli prowadzi ścieżką przyrodniczą “Buczynowa”. Na szlaku mamy kilkanaście edukacyjnych tablic, dzięki czemu możemy poznać nieco przyrodniczych skarbów i ciekawostek.
Ile się idzie na Ferdel? Szlak ścieżki przyrodniczej liczy w pętli 5,2 km. Trasa jest mało wymagająca, a zatem to świetny plan na wypady dla całych rodzin, również z mniejszymi dziećmi. Czas przejścia szlaku na Ferdel w pętli to około 1h 45 min.
Tuż pod szczytem góry Ferdel (648 m n.p.m.) mamy okazję wspiąć się na wysoką 25 m drewnianą wieżę widokową, która pojawiła się tu w 2019 roku. Z najwyższego tarasu mamy okazję zobaczyć panoramę Beskidu Niskiego i Sądeckiego, a przy dobrej widoczności dostrzeżesz stąd też Tatry.
Koniecznie zwróć uwagę, że wieża nie stoi na samym szczycie wzgórza Ferdel! Dlaczego? Bo na nim znajduje się specjalny obszar, na którym żyją chronione tutaj orliki. Swoją drogą to właśnie one są symbolem logo Magurskiego Parku Narodowego.
Opis trasy i jej atrakcji znajdziesz w osobnym artykule.
Ścieżka Przyrodnicza Folusz – Magurski Wodospad i Diabli Kamień
Zaledwie 10 km od uzdrowiska Wapienne, czyli po drugiej stronie szczytu Ferdel jest Folusz. To kolejna urocza wioska Beskidu Niskiego z ciekawymi atrakcjami. Warto się wybrać na spacer ścieżką przyrodniczą Folusz żeby zobaczyć na własne oczy owianą legendami skałę Kamień, a także niezwykły Magurski Wodospad.
Ile liczy szlak ścieżki Folusz? Dystans trasy w pętli liczy 5,5 km, a zatem na przejście trasy wolnym krokiem potrzebujemy mniej więcej 2,5 godziny.
Opis trasy i jej atrakcji znajdziesz w osobnym artykule.
Ścieżka Przyrodnicza Folusz – Magurski Wodospad i Diabli Kamień
Atrakcje, jakie warto zobaczyć w okolicy uzdrowiska Wapienne
- Szymbark skrywa w sobie niezwykle ciekawe atrakcje, jakimi są nieszablonowy kasztel, a także przepełniony uroczymi chatami Skansen Wsi Pogórzańskiej. Dlaczego warto tu przyjechać? Żeby zachwycić się fenomenalną konstrukcją renesansowego dworu obronnego Gładyszów z pięknymi dekoracjami. A do tego przenieść się w czasie do niezwykłej pogórzańskiej wioski z uroczymi drewnianymi chatami, regionalną tradycją i sielskim klimatem.
Szymbark atrakcje – Skansen Wsi Pogórzańskiej i kasztel dwór Gładyszów
- Beskid Niski to niezwykła kraina malowniczych wzgórz, jakie porastają buczynowe lasy, a także przepełnionych ciszą doliny dawnych Łemkowskich wsi i cerkwi. Magurski Park Narodowy to idealny kierunek zarówno na górskie wypady po niezadeptanych szlakach, jak i rowerowe wycieczki przez przepełnione wzruszającą historią wsie Beskidu Niskiego.
Magurski Park Narodowy – najciekawsze szlaki i atrakcje, 15 miejsc jakie warto zobaczyć
- Perła Beskidu Niskiego tak często nazywany jest kościół św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej. To najpiękniejszy drewniany kościół Małopolski, który zachwyca nietypową konstrukcją, zaskakującą historią, a także zjawiskowym otoczeniem wzgórz Beskidu Niskiego. Co więcej, świątynia zbudowana w 1520 roku do dziś wyróżnia się sięgającym ziemi dachem. Ten nieszablonowy zabytek trafił również na listę UNESCO.
Sękowa – kościół UNESCO, atrakcje jakie warto zobaczyć w Beskidzie Niskim
Buty trekkingowe od Chiruca
Jakie szczyty warto zdobyć w Beskidzie Niskim?
- Łysula 551 m n.p.m. to szczyt Beskidu Niskiego, który od niedawna stał się największą atrakcją okolic Gorlic i wielkim turystycznym hitem. Wszystko za sprawą wieży widokowej i to nie byle jakiej. Oprócz zjawiskowych widoków jakie serwuje nam wysoka na 32 metrów wieża, mamy tu również 56 m zjeżdżalnię! 160 schodów w górę, świetna panorama i ekstremalny zjazd w dół. A to wszystko bezpłatnie! Czy nie brzmi zachęcająco? Dorzucam jeszcze łatwy szlak i giga ławkę.
Łysula – wieża widokowa ze zjeżdżalnią koło Gorlic w Beskidzie Niskim
- Lackowa 997 m n.p.m. jest najwyższym szczytem Beskidu Niskiego, żartobliwie nazwany szczytem policyjnym, gdyż jej wysokość wynosi 997 m n.p.m. Szlak na Lackową to sentymentalny wypad przez opuszczone Łemkowskie wioski i ukryte w cieniu dolin cerkwie.