Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Łysula 551 m n.p.m. to szczyt Beskidu Niskiego, który od niedawna stał się największą atrakcją okolic Gorlic i wielkim turystycznym hitem. Wszystko za sprawą wieży widokowej i to nie byle jakiej. Oprócz zjawiskowych widoków jakie serwuje nam wysoka na 32 metrów wieża, mamy tu również 56 m zjeżdżalnię! 160 schodów w górę, świetna panorama i ekstremalny zjazd w dół. A to wszystko bezpłatnie! Czy nie brzmi zachęcająco? Dorzucam jeszcze łatwy szlak i giga ławkę. Zaplanuj z nami swój wypad na Łysulę.

Mapa – gdzie jest Łysula?

Łysula to jeden ze wzgórz pasma Beskidu Niskiego, który mierzy 551 m n.p.m. Szczyt wznosi się w miejscowości Dominikowice, która położona jest w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Gorlice. Z Gorlic na Łysulę jest zaledwie 8 km.

Jak dojechać do wieży na Łysuli – parking

Jeśli wybierasz się samochodem do wieży widokowej Łysula najwygodniej jest kierować się od Gorlic drogą nr 933 do miejscowości Dominikowice. A następnie skręcić za znakami “do wieży” w kierunku wioski Męcina Mała. Dojazd jest wygodny asfaltową, choć wąską drogą.

Gdzie zaparkować blisko wieży na Łysuli? Szutrowy parking wieży znajduje się na przełęczy około 900 m od szczytu. Ilość miejsc jest ograniczona więc wtedy zjedź niżej na dolny parking 1,4 km od wieży. Oba są darmowe.

Wieża widokowa na Łysuli – cennik i godziny otwarcia

Wieża widokowa na Łysuli to darmowa atrakcja! Nie ma tu biletów wstępu, więc zarówno za wejście na wieżę jak i wielokrotny zjazd zjeżdżalnią nie zapłacisz nic! Z drugiej jednak strony wszyscy dołożyliśmy już swój wkład w budowę wieży finansowanej przecież z publicznych pieniędzy, która pochłonęła aż 4,6 mln złotych!


Wieża na Łysuli jest czynna całą dobę, możesz śmiało się na nią wybrać nawet po zmroku żeby zobaczyć chociażby oświetlone nocą Gorlice. Droga do wieży ma również swoje oświetlenie.

Łysula – łatwa trasa do wieży widokowej

Jak dojść na Łysulę? Szlak do wieży na Łysuli to prawdziwa bułka z masłem. Dla nas wielbicieli górskich szlaków to nawet za mało i aż chciałoby się więcej! Jednak trasa do wieży jest tak przygotowana żeby poradzili z nią sobie również i młodsi i starsi turyści.

W zasadzie 1 km zielonego szlaku to szeroka szutrowa droga (z oświetleniem). Podejście jest bardzo łagodne, zaledwie 76 m! Można się nawet pokusić o wózek dziecięcy.

Ile wchodzi się na Łysulę? Nawet wolny, rekreacyjnym tempem do wieży dotrzesz w 20 minut.

Po drodze są ławeczki z wiatami, jest też gigantyczna ławka na pamiątkowe zdjęcie, a w lecie na polanie działa mini bufet z lodami i słodkimi przekąskami.

Wieża Łysula i zjeżdżalnia – atrakcje nie tylko dla dzieci

Wieża widokowa na Łysuli ma aż 32 m wysokości, a górny taras jest na 28 m. Roztacza się z niego zjawiskowa panorama na Beskid Niski i Pogórze Ciężkowickie, a nawet Tatry. Dodatkowo na barierkach są panoramiczne zdjęcia z opisem najważniejszych punktów jakie widać ze szczytu Łysula.

Zjeżdżalnia na wieży to HIT Łysuli. Wejście do niej jest tuż pod górnym tarasem widokowym. Metalowa rura liczy 54 m długości, a zjazd w dół trwa 8 szalonych sekund. Nad bezpieczeństwem czuwa elektroniczny system, który steruje ruchem zjazdów. Jest sygnalizacja świetlna i głosowy instruktaż lektora. Pod wieżą są również piknikowe ławeczki.

Beskid Niski atrakcje – co warto zobaczyć w okolicy?

Beskid Niski to niezwykła kraina malowniczych wzgórz, jakie porastają buczynowe lasy, a także przepełnionych ciszą doliny dawnych Łemkowskich wsi, po których nie został ślad. Magurski Park Narodowy to idealny kierunek zarówno na górskie wypady po niezadeptanych szlakach, jak i rowerowe wycieczki przez przepełnione wzruszającą historią wsie Beskidu Niskiego. Co warto tutaj zobaczyć niedaleko wieży na szczycie Łysula?

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
  • Kościół UNESCO w Sękowej

Sękowa – kościół UNESCO, atrakcje jakie warto zobaczyć w Beskidzie Niskim

  • Magurski Park Narodowy: Wodospad i Dabli Kamień, ścieżka przyrodnicza Kiczera z atrakcjami dla dzieci, Muzeum Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej, Wieża na Desznickiej Górze
  • Dawne Łemkowskie cerkwie UNESCO
  • Wieża widokowa Ferdel i najmniejsze uzdrowisko w Polsce

Magurski Park Narodowy – najciekawsze szlaki i atrakcje, 15 miejsc jakie warto zobaczyć

5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments