Magurski Park Narodowy to świetny kierunek dla wielbicieli przyrody, pasjonatów historycznych opowieści oraz rodzin z dziećmi. Krempna to główna miejscowość w parku, która odkrywa przed nami ciekawe atrakcje. Multimedialne muzeum przyrodnicze, zabytkowa cerkiew i malownicza trasa ścieżki przyrodniczej „Kiczera” to kilka z powodów, dla których warto tu przyjechać.

Beskid Niski to zdecydowanie region, który każdy powinien odwiedzić chociaż raz w życiu. Tutejsze doliny przepełnione są wzruszającymi historiami Łemków, którzy zostali wysiedleni. Opuszczone cerkwie są dziś niezwykłym historycznym skarbem, a pozostawiona w spokoju przyroda zaskakuje nas swoimi cudami. Magurski Park Narodowy chroni najcenniejsze przyrodnicze zbiorowiska, a dzięki świetnym ścieżkom możemy zajrzeć do jego serca.

Krempna jest miejscowością, w której znajduje się główna siedziba dyrekcji Magurskiego Parku Narodowego. To tutaj mamy okazję zajrzeć w progi nowoczesnego muzeum przyrodniczego, by poznać tajemnice parku. Wioska jest również świetnym miejscem do odpoczynku, a w upalne dni wytchnienie znajdziesz nad zalewem w Krempnej. Natomiast wielbiciele górskich wędrówek koniecznie muszą przemierzyć ścieżkę przyrodniczą Kiczera oraz zdobyć widokowy szczyt Wysokie.

Magurski Park Narodowy – najciekawsze szlaki i atrakcje, 15 miejsc jakie warto zobaczyć

Krempna – Muzeum Magurskiego Parku Narodowego, atrakcje dla dzieci

Ośrodek Edukacyjno – Muzealny im. Jana Szafrańskiego Magurskiego Parku Narodowego to miejsce, od którego warto zacząć zwiedzanie parku, by lepiej poznać jego specyfikę, a także atrakcje, jakie czekają na nas na szlakach. Wystawa składa się z kilku poziomów, bezpłatnie możemy zwiedzić 3 korytarze z interaktywnymi stanowiskami. Natomiast po głównej ekspozycji oprowadza nas lektor. Opowiada o zwierzętach jakie możemy spotkać w Magurskim Parku Narodowym oraz o niezwykłych roślinach. Zwiedzanie trwa około 45 minut.

Godziny otwarcia:

  • maj-październik: poniedziałek (nieczynne), wtorek-piątek 7:00-17:00, sobota-niedziela 9:00-17:00.
  • listopad-kwiecień: poniedziałek, sobota i niedziela (nieczynne), wtorek-piątek 7:00-15:00.

Cennik biletów wstępu: bilet normalny 10 zł, bilet ulgowy 8 zł.


Ścieżka przyrodnicza Kiczera w Magurskim Parku Narodowym – dojazd i parking, czas przejścia szlaku, mapa

W Magurskim Parku Narodowym mamy 8 przyrodniczych ścieżek idealnych na kilkugodzinny wypad na szlak, czy też trasę z dzieckiem. Jedną z najciekawszych w Krempnej jest ścieżka Kiczera, która opowiada zarówno o przyrodniczych walorach parku, zawiłych historycznie losach Łemków, a na dodatek serwuje nam zjawiskową panoramę.

Szlak ścieżki przyrodniczej Kiczera rozpoczynamy z parkingu przy asfaltowej drodze z Krempnej do Ożennej. Warto wiedzieć, że od 1 kwietnia do 31 sierpnia na tej drodze obowiązuje zakaz wjazdu samochodem. Wtedy ten odcinek trasy możemy pokonać jedynie pieszo lub rowerem.

Trasa w pętli liczy 3,4 km, a na jej przejście potrzebujemy około 1h 30 minut.

Magurski Park Narodowy – nieistniejąca wieś Żydowskie

Ścieżka “Kiczera” składa się w sumie z 11 edukacyjnych przystanków. Pierwszym ciekawym miejscem jakie mijamy jest nieistniejąca już łemkowska wioska Żydowskie z ruinami cerkwi oraz cmentarzem, na którym zachowały się kamienne nagrobki. Co ciekawe, była to jedna z najstarszych miejscowości w Beskidzie Niskim.

Spalona podczas I wojny światowej wieś odrodziła się na nowo, a mieszkańcy wybudowali nawet nową cerkiew. W okresie międzywojennym mieszkało tutaj 500 osób, część mieszkańców przeszła z grekokatolicyzmu na prawosławie i przez to we wsi powstała jeszcze jedna cerkiew.

Kolejny trudny czas przyniosła II wojna światowa, wtedy też wysiedlono znaczną część mieszkańców na ziemie ukraińskie, rodziny jakie pozostały w Żydowskim po 1947 roku przesiedlono na ziemie odzyskane podczas akcji Wisła. 

Wioska opustoszała na zawsze, choć jeszcze w latach 50-tych gospodarował tutaj PGR. Później przez chwilę działał nawet wyciąg narciarki. Dziś zobaczymy tu jedynie gdzieniegdzie zdziczałe sady oraz porzucone cmentarze, które jako jedyne pamiętają jeszcze czasy, gdy dolina potoku Krempna tętniła życiem.

Wysokie – Magurski Park Narodowy, ciekawostki

Z nieistniejącej już wsi Żydowskie prowadzi zielony szlak na szczyt Wysokie 657 m n.p.m. Trasa z doliny liczy 1,6 km i biegnie skrajem lasu przez widokowe pastwiska. Na szczycie stoi niewielka drewniana platforma widokowa z lunetą.

Roztacza się stąd świetny widok na szczyty Beskidu Niskiego, warto tu przysiąść na chwilę na ławeczce i delektować się rozległą panoramą. Ze szczytu Wysokie wracamy tą samą trasą do doliny potoku Krempna.

Następnie na trasie mijamy piękną łąkę, na której można zobaczyć kwitnące w maju i czerwcu storczyki, mieczyki, czy wełniankę. Natomiast w szumiących trawach często skrywa się derkacz, ciężko się go dopatrzeć, ale za to łatwo usłyszeć. Przechodząc przez drewniany mostek nad potokiem Krempna docieramy do sztucznie utworzonego oczka wodnego, w którym możemy podejrzeć sekretne życie płazów.

Później wspinamy się na pastwiska, skąd również rozpościera się piękna panorama na dolinę oraz dawną wioskę Żydowskie. Na specjalnej makiecie mamy opisane szczyty, które nas otaczają, jak chociażby Niedźwiedzie, Jaworzyna, Żydowska Góra, czy Wysokie.

Z widokowych pastwisk wchodzimy już w granicę lasu, najstarsze bukowe drzewa żyją tutaj według naturalnego cyklu, a wywrócone martwe drzewo naturalnie samo się rozkłada dając przy tym nowe życie innym organizmom. Buczyna karpacka najpiękniej prezentuje się jesienią, kiedy liście buka nabierają czerwonych barw.

Ostatnim punktem na trasie ścieżki przyrodniczej Kiczera jest śródleśna polana z zadaszonymi altanami oraz ławeczkami. Stąd na parking wracamy już asfaltową drogą.

Cerkiew w Krempnej

Największym zabytkiem podkarpackiej miejscowości Krempna jest cerkiew pw. św. Kosmy i Damiana. Ta dawna łemkowska świątynia została zbudowana w latach 1778-82. Po wysiedleniu Łemków z ziem Beskidu Niskiego w 1947 roku cerkiew została opuszczona przez grekokatolików, wtedy też trafiła pod opiekę kościoła rzymskokatolickiego, dzięki temu przetrwała do dzisiejszych czasów w świetnym stanie.

Cerkiew składa się z 3 części babińca z wieżą, nawy i prezbiterium. Choć z zewnątrz świątynia wygląda na sporą, to jednak wnętrze jest niewielkie, gdyż nawę otacza dodatkowo chór w formie galerii. Zachował się tutaj piękny prawie 200 letni ikonostas, warto też zwrócić uwagę na nietypowy feretron figurki Matki Bożej z prawdziwymi włosami.

Krempna to pewnego rodzaju brama Magurskiego Parku Narodowego, odwiedzając muzeum przyrodnicze, zabytkową cerkiew oraz szlak ścieżki przyrodniczej Kiczera mamy okazję poznać jej najciekawsze atrakcje. To również świetny kierunek dla rodzin z dziećmi. Beskid Niski odkrywa tutaj przed nami swoje największe skarby.

Plan Wypadu do Krempnej

Dojazd: Krempna 59, 38-232 Krempna, woj. podkarpackie

Parking: bezpłatny parking przy kościele parafialnym oraz Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na teren Magurskiego Parku Narodowego – 8 zł bilet normalny, 4 zł bilet ulgowy
  • Muzeum Przyrodnicze w Krempnej – 10 zł bilet normalny, 8 zł bilet ulgowy

Czas przejścia szlaku ścieżki Kiczera: 1h 30 min, dystans 3,4 km

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 4 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments