Na polsko-słowackiej granicy, na krańcach Beskidu Sądeckiego, na wysokości 1023 m n.p.m. wznosi się szczyt Eliaszówka, który jest najwyższym wzniesieniem Gór Lubowelskich. Szlak z przełęczy Obidza to dziecinnie łatwa i zarazem najkrótsza trasa na Eliaszówkę. Co więcej, czeka tu na nas sporo przyrodniczych ciekawostek, klimatyczna bacówka i wieża widokowa z piękną panoramą Beskidów.

Eliaszówka to dość niepozorny szczyt w Beskidzie Sądeckim, który jednak cieszy się dość sporą popularnością, szczególnie wśród rodzin z dziećmi, czy osób początkujących. Wszystko za sprawą łatwej trasy z Obidzy, jaką pod wieżę na Eliaszówce dojdziemy w niecałą godzinę.

Jednak równie ciekawy jest sam szlak, który biegnie polsko-słowacką granicą. Znajdziemy na nim edukacyjne tablice z przyrodniczymi ciekawostkami, punkty widokowe na Suchą Dolinę z popularnym ośrodkiem narciarskim, a już na szczycie zadaszoną altanę z miejscem na ognisko oraz wieżę widokową.

A to nie koniec atrakcji, bo Eliaszówka wznosi się nad pięknym małopolskim uzdrowiskiem, jakim jest Piwniczna-Zdrój. To kolejny świetny przystanek na trasie jaki warto odwiedzić. Malownicza dolina Popradu, pijalnia wód mineralnych, park Zaskalnik, a do tego świetna regionalna kuchnia! Ruszaj czym prędzej poznawać skarby Beskidu Sądeckiego.

Beskid Sądecki – atrakcje, najpiękniejsze szlaki i szczyty, TOP 20 miejsc, jakie warto zobaczyć

Eliaszówka Beskid Sądecki – dojazd, parking, mapa

Gdzie leży Eliaszówka? 1023 m n.p.m. to wysokość jaką osiąga Eliaszówka, czyli jeden ze szczytów Beskidu Sądeckiego. Przez wzgórze przebiega polsko-słowacka granica, więc Eliaszówka leży na krańcach Polski, a dokładnie województwa małopolskiego.

Jak dojechać do wieży na Eliaszówce? Najkrótszy szlak na szczyt Eliaszówka prowadzi z przełęczy Obidza, która jest częścią miasta Piwniczna-Zdrój. Z centrum Piwnicznej trzeba się kierować ulicą Szczawnicką przez dzielnice Czercz i Kosarzyska aż do Obidzy.


Największy parking na Eliaszówkę znajdziesz pod Obidzą w Suchej Dolinie, nieco wyżej jest mniejszy parking (stromy dojazd). Ostatni parking jest już na przełęczy Obidza, jednak dojazd tutaj zimą jest możliwy tylko z łańcuchami na kołach, co więcej, tuż przed parkingiem jest znak… “zakaz ruchu”, ale na przestronnym placu zawsze parkuje sporo samochodów. Jest tu również punkt obsługi rowerzystów i altana z ławkami.

Małopolska – 25 najciekawsze atrakcje, co warto zobaczyć, gdzie pojechać na jeden dzień, weekend i we dwoje?

Eliaszówka – najkrótszy szlak na szczyt Beskidu Sądeckiego, opis trasy, skąd ruszyć?

Trasę na Eliaszówkę zaczynamy z przełęczy Obidza. Stąd kierujemy się już na zielony szlak, którym dotrzemy prosto na wieżę widokową. Z drogi przez Obidzę skręcamy w leśny trakt. Idziemy na zmianę wąskim szlakiem albo leśną drogą. Po opadach deszczu jest tutaj sporo błota, więc warto ubrać buty z grubszą podeszwą. Szlak jest naprawdę bardzo łagodny i przyjemny. Bez problemu poradzą sobie na nim dzieciaki.

Po 25 minutach wychodzimy na rozległą polanę, co ciekawe są tu również zamieszkałe domki. Ta potężna łąka to częściowo stok narciarski, który zaczyna się w Suchej Dolinie. Parę kroków dalej mamy punkt widokowy z panoramicznym zdjęciem szczytów jakie widzimy w oddali. Na szlaku są też tablice z przyrodniczymi ciekawostkami.

Idziemy dalej wzdłuż granicy, mijamy kolejną polanę i znów wchodzimy do lasu. Teraz czeka nas już tylko krótkie podejście i jesteśmy na szczycie Eliaszówka 1023 m n.p.m.

Ile się idzie na Eliaszówkę? Najkrótszy szlak z Obidzy liczy 3,1 km w jedną stronę, a na jego przejście potrzebujemy około 1 godz. Suma podejść to zaledwie 150 m.

Szlak na Eliaszówkę z Piwnicznej-Zdrój przez schronisko Chata Magury

Nieco bardziej ambitna, choć ciekawa i widokowa jest trasa na Eliaszówkę z Piwnicznej-Zdrój. Z centrum uzdrowiska kierujemy się wtedy niebieskim szlakiem. Po drodze mijamy park Węgielnik-Skałki z punktem widokowym i wojennymi okopami. Później szlak biegnie zboczem dawnych beskidzkich pastwisk, więc świetne widoki są tutaj gwarantowane.

Dodatkowo przy niebieskim szlaku na Eliaszówkę mijamy prywatne schronisko Chata Magury, które oferuje klimatyczne noclegi. Działa tu również ośrodek jazdy konnej, a w sezonie bufet. Wpadnij tutaj koniecznie na pyszne domowe ciasto, pierogi z pokrzywą, czy regionalne piwko.

Ile się idzie na Eliaszówkę z Piwnicznej? Trasa w jedną stronę liczy 7,8 km, czas przejścia szlaku na Eliaszówkę to około 3 godz.

Eliaszówka Beskid Sądecki 1023 m n.p.m. – szczyt i wieża widokowa

Dawniej stoki Eliaszówki były bezleśne i służyły jako wielkie pastwisko. Dziś sytuacja wygląda już nieco inaczej, bo choć faktycznie zbocza są dalej rozległą łąką, to jednak sam szczyt Eliaszówki jest zalesiony. Na szczęście pojawiła się tutaj wysoka na 20 metrów drewniana wieża widokowa.

Z jej panoramicznego tarasu mamy świetny widok na sąsiednią Radziejową, czyli najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, pasmo Hali Łabowskiej, w oddali przebijają się też szczyty Pienin. Niestety z wieży na Eliaszówce nie widać Tatr, gdyż czubki drzew zasłaniają widok na stronę słowacką.

Tuż pod wieżą na Eliaszówce jest zadaszona wiata z ławkami i miejscem na ognisko, zatem to fajna miejscówka na piknik w gronie znajomych. Jest tu również kilka tablic z przyrodniczymi ciekawostkami. Przez szczyt przebiega też droga św. Jakuba, skąd do Santiago de Compostela jest jedynie 4068 km.

Natomiast po słowackiej stronie szczytu znajdziemy informację o polskich kurierach. Jak się okazuje właśnie Eliaszówka była miejscem, w którym podczas II wojny światowej kurierzy przekraczali granicę.

Beskid Sądecki – atrakcje, co warto zobaczyć w okolicy Ealiszówki?

  • Radziejowa to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, który mierzy aż 1262 m n.p.m. Najszybszy i najłatwiejszy szlak prowadzi z Obidzy, trasa jest dodatkowo bardzo widokowa i malownicza. Na szczycie Radziejowej od 2019 roku stoi piękna wieża widokowa, z której mamy okazję podziwiać zjawiskowe panoramy Tatr, Pienin, Gorców i Beskidów.
Radziejowa – szlak na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego
  • Lecznicze wody zdrojowe, niezliczone ilości górskich szlaków i wyjątkowy mikroklimat. Dodaj do tego kojący szum Popradu i zapach lasów Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Piwniczna Zdrój to uzdrowisko, w którym możemy uleczyć nasze ciało oraz odnowić ducha przez bezpośredni kontakt z dziką przyrodą i zjawiskowymi widokami.
Piwniczna Zdrój – atrakcje, zwiedzanie uzdrowiska w dolinie Popradu
  • Dolina Popradu to niezwykle malowniczy zakątek Małopolski. Otulona przez przepiękne wzgórza Beskidu Sądeckiego serwuje zapierające dech panoramy. W zacisznych dolinach odnajdziemy piękne miasteczka, jak chociażby Stary Sącz, w którym zatrzymał się czas. Ruiny zamku w Rytrze opowiadają wielowiekową historię tych ziem, a klimatyczne uzdrowiska dodają sił witalnych.
Dolina Popradu – atrakcje, TOP 10 ciekawych miejsc, które warto zobaczyć
  • Otoczona przez wzgórza Beskidu Sądeckiego i rzekę Poprad Muszyna jest jednym z najchętniej odwiedzanych uzdrowisk Małopolski. Przepiękne Ogrody Sensoryczne, widokowe ruiny zamku, lecznicze wody mineralne i wyjątkowy klimat to wszystko czeka na Ciebie w Muszynie Zdrój.
Muszyna – atrakcje i zabytki, zwiedzanie małopolskiego uzdrowiska nad Popradem

Jeśli szukasz pomysłu na ciekawy, widokowy i łatwy wypad w góry, to Eliaszówka będzie idealnym kierunkiem. Panorama Beskidu Sądeckiego, przyjemny szlak przez beskidzkie polany i świetne atrakcje w okolicy to tylko kilka z powodów, dla których warto tutaj przyjechać.

Plan wypadu na Eliaszówkę

Dojazd: województwo małopolskie, 33-350 Piwniczna-Zdrój

Parking: bezpłatny parking Sucha Dolina

Bilety Wstępu:

  • Eliaszówka – wstęp na wieżę widokową jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku z Obidzy w dwie strony: 2h, dystans 6,2 km

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments