W sercu Pogórza Wiśnickiego w województwie małopolskim leży niezwykle malownicza miejscowość, przesiąknięta ciekawymi zabytkami i przyrodniczymi skarbami. Lipnica Murowana słynie z corocznego konkursu palm wielkanocnych, grona świętych i błogosławionych, a także kościoła UNESCO. Jednak to nie koniec atrakcji, bo znajdziemy tu również park krajobrazowy, rezerwat przyrody i świetne górskie szlaki.

Lipnica Murowana to idealny kierunek do zwiedzania atrakcji małopolski w rytmie slow. Przemierzając nieśpiesznie brukowane lipnickie uliczki odkrywamy na każdym kroku zabytkowe kościoły z najważniejszą świątynią UNESCO, czyli kościołem św. Leonarda. Poznajemy też niezwykłe historie ludzi, którzy stąd pochodzili z Lipnicy, jak chociażby św. Szymon, czy Urszula i Teresa Ledóchowskie.

Jednak Lipnica Murowana to również świetny kierunek dla pasjonatów przyrody, czy wielbicieli górskich szlaków. Stąd możemy wyruszyć chociażby na wieżę widokową na Szpilówce, skąd mamy genialną panoramę na całe Pogórze Wiśnickie oraz Beskidy. Dodatkowo warto też odwiedzić niezwykły rezerwat przyrody Kamienie Brodzińskiego, gdzie zobaczymy zjawiskowe formacje skalne.

Ciekawych atrakcji w Lipnicy Murowanej nie brakuje, zdecydowanie to fajne miejsce dla całych rodzin. Co więcej, na klimatycznym rynku możemy skosztować rzemieślniczych lodów, czy regionalnych wyrobów. A to wszystko wśród zapachu drewnianych podcieniowych domów, potężnych lip oraz największego święta Lipnicy, czyli konkursu palm.

Nowy Wiśnicz atrakcje i zabytki – 10 miejsc, które warto zobaczyć

Lipnica Murowana – gdzie leży? Dojazd, parking, zwiedzanie

Lipnica Murowana to niewielka miejscowość, która leży nad rzeką Uszwica w Małopolsce na Pogórzu Wiśnickim. Dodatkowo Lipnica znajduje się na terenie Lipnicko-Wiśnickiego Parku Krajobrazowego, dokładnie jest to powiat bocheński. Przed laty Lipnica Murowana była prężnie działającym miastem, jednak prawa miejskie utraciła i dziś jest miejscowością gminną.

Jak dojechać do Lipnicy Murowanej? Do Lipnicy możemy dotrzeć od strony Nowego Wiśnicza, Tymowej lub Muchówki.


Wizytę w Lipnicy warto zacząć od rynku z zabytkowymi podcieniowymi kamieniczkami, który przecina główna droga, właśnie tutaj możemy zaparkować samochód i następnie już ruszyć pieszo na zwiedzanie najciekawszych atrakcji.

Małopolska – 25 najciekawsze atrakcje, co warto zobaczyć, gdzie pojechać na jeden dzień, weekend i we dwoje?

Lipnica Murowana – TOP 10 miejsc, jakie warto zwiedzić, mapa atrakcji

Atrakcje Lipnicy Murowanej najlepiej odkrywać podążając szlakiem św. Szymona, który prowadzi nas po najważniejszych zabytkowych miejscach w samym sercu Lipnicy. Jednak na Pogórzu Wiśnickim koniecznie trzeba też odwiedzić przyrodnicze atrakcje, jakie również tutaj opisaliśmy.

1. Rynek w Lipnicy Murowanej – atrakcje i zabytki Pogórza Wiśnickiego

Zwiedzanie Lipnicy Murowanej zaczynamy od Rynku, który zachował swój średniowieczny wygląd. Kiedyś pełnił funkcję placu targowego, natomiast dziś jest gwarnym miejscem w Lipnicy, jaki otaczają piękne podcieniowe domy.

Co ciekawe fundamenty kamieniczek zbudowane są z kamieni piaskowca, jakie mieszkańcy pozyskali z dawnych murów miasta, zresztą to im Lipnica zawdzięcza przydomek Murowana. Najstarszy dom starościński pochodzi z 1686 roku. Na rynku znajdziemy również lodziarnie, która serwuje kultowe lody “u Szymona”, żaden łasuch nie przejdzie obok nich obojętnie.

2. Kolumna św. Szymona w Lipnicy Murowanej

Na środku rynku stoi kolumna św. Szymona z Lipnicy, który pokazany jest w dość nietypowej pozie, bo podczas żywiołowego głoszenia kazania. Rzeźba świętego pochodzi z 1913 roku. U doły pomnika, czyli na cokole znajdziemy 4 płaskorzeźby, w tym herb miasta Lipnica Murowana.

To właśnie pomnik św. Szymona jest obstawiony przez wielkanocne palmy, podczas corocznego konkursu. Z lipnickiego rynku kierujemy się w stronę pomnika króla Władysława Łokietka, który oficjalnie założył miasto już w 1326 roku.

3. Palmy z Lipnicy Murowanej

Lipnica Murowana słynie z corocznego konkursu palm, jaki odbywa się w niedzielę wielkanocną, czyli tydzień przed świętem Wielkiej Nocy. Ta niepowtarzalna tradycja sięga 1958 roku, obecnie rekord najwyższej palmy to 37,78 m.

Co ciekawe, każda palma musi być w całości zrobiona z naturalnych surowców, bez plastikowych czy metalowych elementów. Natomiast żeby ją postawić trzeba wykorzystać siłę ludzkich rąk, w przeciwnym razie zostanie zdyskwalifikowana. Zdecydowanie konkurs palm w Lipnicy to wydarzenia, jakie ściąga tysiące osób z całej polski, dodatkowo na rynku odbywa się również targ z rękodziełem i regionalnymi potrawami.

4. Kościół św. Szymona z Lipnicy

Tuż za pomnikiem Łokietka stoi kościół św. Szymona, co ciekawe został zbudowany w miejscu dawnej piekarni, jaką prowadzili rodzice świętego. Szymon urodził się właśnie w Lipnicy prawie 600 lat temu, natomiast zasłynął ze swojej dobroci i pobożności. Według legend swoją modlitwą ugasił pożar miasta, a biednych wykarmił chlebem z piekarni swojego ojca.

Dziś w Lipnicy Murowanej możemy zobaczyć jedyne sanktuarium pw. św. Szymona, które jest już prawie 400 letnim zabytkiem. Przed świątynią warto jeszcze zwrócić uwagę na studnię z cudowną wodą przy której usiadł patron kościoła. Słynny odpust w Lipnicy odbywa się w niedzielę po 18 lipca.

5. Kościół św. Leonarda UNESCO Lipnica Murowana

Najważniejszą i zarazem najstarszą świątynią Lipnicy Murowanej jest wpisany na listę UNESCO kościół św. Leonarda, który pochodzi 1141 roku. To jeden z najcenniejszych drewnianych kościołów, jakie możemy zobaczyć w Małopolsce. Z zewnątrz otoczony jest charakterystycznymi sobotami, czyli podcieniami wspartymi na słupach, które dawniej pełniły funkcję ochronną dla pielgrzymów zmierzających na mszę z najdalszych zakątków Pogórza Wiśnickiego.

Wewnątrz kościoła zobaczymy piękne kolorowe polichromie, które zdobią sufit, ściany, chór, a także ambonę oraz trzy ołtarze tryptykowe. Niestety świątyni nie omijały trudne wydarzenia, jednym z nich była kradzież słynnych ołtarzy tryptykowych. Co prawda udało się je odzyskać, jednak dziś oglądamy w kościele ich kopie, a oryginały przeniesiono do Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.

Natomiast podczas powodzi w 1997 roku płynąca tuż obok rzeka Uszwica wylała podmywając fundamenty kościoła, wniosła też do świątyni szlam i zmyła część cennych malowideł.

Godziny otwarcia kościoła św. Leonarda w Lipnicy Murowanej: świątynie można zwiedzać od maja do października dni powszednie 9:00-17:00, niedziele i święta 13:00-17:00.

6. Izba Regionalna w Lipnicy Murowanej

Co jeszcze można zwiedzić w Lipnicy Murowanej? Ciekawym miejscem, jakie warto odwiedzić jest Izba Regionalna w Lipnicy Murowanej. Kiedyś mieściła się tutaj dawna szkoła parafialna, a nauki w niej pobierał sam św. Szymon oraz słynny poeta Kazimierz Brodziński.

Dziś to niewielkie muzeum jest skarbnicą starych dokumentów, fotografii i pamiątek po mieszkańcach. Zobaczymy tu również stare narzędzia rolnicze i zapomniane już przedmioty używane przez nasze prababcie.

7. Kościół św. Andrzeja Apostoła Lipnica Murowana

Zdecydowanie Lipnica Murowana to miejscowość, która słynie z zabytkowych kościołów. Niespełna 900 mieszkańców Lipnicy ma do wyboru aż 3 świątynie. 650 letni kościół parafialny pw. św. Andrzeja Apostoła wygląda dość niepozornie, jakby był współczesną świątynią.

Charakterystycznym elementem jest tutaj wieża z zegarem. W przedsionku kościoła stoi naczynie na święconą wodę, które kiedyś pełniło rolę chrzcielnicy. Wnętrze nawy zdobią kolorowe polichromie i bogato zdobione ołtarze.

8. Święci i błogosławieni z Lipnicy Murowanej

Na placu kościoła parafialnego możemy dodatkowo zobaczyć pomniki świętych i błogosławionych, którzy pochodzili z Lipnicy Murowanej. Św. Szymon, św. Urszula Ledóchowska oraz bł. Maria Teresa Ledóchowska. Figury wykonane zostały przez uczniów wiśnickiego liceum plastycznego.

Dodatkowo warto zawędrować pod XIX wieczny dwór Ledóchowskich, który swoim stylem przypomina skromny, wiejski pałac francuski. Właścicielem tutejszego majątku stał się ojciec Urszuli i Marią Teresą, który wraz z całą rodzina przybył tutaj z Austrii.

Bł. Maria Teresa zasłynęła z pomocy misjonarzom w Afryce. Natomiast jej siostra św. Urszula wstąpiła do klasztoru urszulanek, gdzie przez lata prowadziła katolickie ochronki oraz tworzyła nowe domy zakonne, pomagając ubogim.

9. Wieża widokowa Szpilówka – szlaki Pogórza Wiśnickiego

Szpilówka 516 m n.p.m. to szczyt Pogórza Wiśnickiego, który góruje nad Lipnicą Murowaną. Największą popularność Szpilówka zdobyła w 2019 roku, kiedy na jej szczycie pojawiła się 34 m wieża. Widokowa platforma serwuje nam zjawiskowe panoramy Beskidu Sądeckiego, Wyspowego, a także Pogórza Rożnowskiego.

Z Lipnicy Murowanej biegnie niebieski i czarny szlak, oba zaczynają się na lipnickim rynku i łączą z zielonym szlakiem do wieży na Szpilówce. Trasa w pętli liczy 12,2 km, natomiast na jej przejście potrzebujemy 4 godz.

Szpilówka – wieża widokowa w Iwkowej, szlak Pogórza Wiśnickiego

10. Kamienie Brodzińskiego, szlak przez Lipnicko-Wiśnicki Park Krajobrazowy

Zaledwie 4 km od centrum Lipnicy znajduje się kilometrowa ścieżka przyrodnicza Kamienie Brodzińskiego. To malownicza grupa formacji 9 skał, które są pomnikami przyrody i leżą na wzniesieniu Paprotna. Co ciekawe, swoim wyglądem przypominają baszty albo grzyby skalne. Nadano im również ciekawe nazwy jak Okręt, Ambona i Wielki Kamień.

Nazwa ścieżki nawiązuje do Kazimierza Brodzińskiego. Ten słynny poeta i historyk urodził się w położonej nieopodal Lipnicy Murowanej wsi Królówka. Poeta niejednokrotnie w swoich utworach opisywał piękno przyrody swojej rodzinnej okolicy, która nie raz była dla niego natchnieniem.

Ścieżka przyrodnicza w pętli liczy zaledwie 1,2 km, a na jej przejście potrzebujemy około 20 minut.

Lipnica Murowana to niezwykle różnorodny i zaskakujący kierunek. Lipnicko-Wiśnicki Park Krajobrazowy czaruje nas tutaj swoimi przyrodniczymi skarbami, a dawne miasteczko zdradza garść historycznych ciekawostek z niezwykłymi zabytkami, jakie przetrwały do dziś. Wypad do Lipnicy to świetny pomysł na przyjemne spędzenie weekendu w pięknej Małopolsce.

Plan Wypadu do Lipnicy Murowanej

Dojazd: droga nr 966, 32-724 Lipnica Murowana

Parking: bezpłatny parking na lipnickim rynku

Bilety Wstępu:

  • Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej – dobrowolna cegiełka

Czas przejścia szlaku na Szpilówkę: 4 godz. w dwie strony, dystans 12,2 km

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments