Zwykła jaskinia, czy może miejsce kryjówki najsłynniejszego zakopiańskiego zbója? Dolina ku Dziurze z pewnością Cię zaskoczy! Tutaj masz okazję poznać tajemnicze tatrzańskie legendy i zaglądnąć do wnętrza mrocznej jaskini, a to wszystko w pięknej górskiej scenerii.

Bardzo blisko Zakopanego, pomiędzy słynną Doliną Strążyską i Doliną Białego leży mała, często pomijana przez turystów, a dzięki temu wyjątkowo spokojna Dolina ku Dziurze. Już sama jej nazwa intryguje, dlaczego warto się nią przespacerować? Po pierwsze to zaciszne miejsce w Tatrach.

Po drugie spacer doliną zajmuje zaledwie 25 minut w jedną stronę. A po trzecie na końcu doliny czeka na nas ciekawa jaskinia Dziura, której dolina zawdzięcza swoją nazwę. Co najważniejsze możemy sami zajrzeć do mrocznego wnętrza jaskini i poznać historię najsłynniejszego zbójnika z Zakopanego.

Tatry zimą – najciekawsze szlaki i atrakcje, 10 łatwych i bezpiecznych tras

Dolina ku Dziurze – dojazd i parking

Dotrzeć do Doliny ku Dziurze możemy z kilku stron. Spacer z centrum Zakopanego do wejścia na szlak to około 2,5 km. Możemy jednak podjechać bliżej komunikacją miejską, albo swoim samochodem. Najbliższy parking mamy przy wejściu do Doliny Strążyskiej, stąd kierujemy się czarnym szlakiem Ścieżką pod Reglami. Kolejna opcja to spacer z przeciwnej strony również czarnym szlakiem, czyli z parkingu spod skoczni na Wielkiej Krokwi.

Dolina ku Dziurze – szlak, ile się idzie?

Na końcu Doliny ku Dziurze możemy zaglądnąć do wnętrza tajemniczej jaskini, którą miejscowi nazwali Zbójecką Jamą. To jedna z 6 jaskiń w Tatrach, do których możemy wejść. Do jaskini Dziura wchodzimy przez niewielki 2 metrowy otwór, którym przeciskamy się niczym małe myszki. Wejście wydrążone jest w potężnym skalnym murze, którego wysokość sięga ponad 50 metrów. Jaskinia ma 175 metrów długości, jednak do zwiedzania udostępnionych jest jedynie 50 metrowy odcinek.

Na początku jaskini wchodzimy w wąski i ciemny tunel, którym stopniowo schodzimy w dół do szerokiej komory. Do wnętrza jaskini Dziura wpada trochę światła przez skalne okno. Jednak im chcemy się zapuścić w głąb jaskini, tym jest coraz ciemniej, dlatego warto mieć swoją latarkę.


Szczególnie magicznie jaskinia prezentuje się zimą, kiedy ze skał zwisają sople lodu. Wchodząc do jaskini musisz pamiętać, że jest tutaj ślisko, ciemno i bardzo chłodno. Z jaskinią związana jest również legenda. Podobno w ciemnych zakątkach jaskini ukrywał się wraz ze swoimi łupami ostatni zbój z Zakopanego, czyli Wojciech Mateja.

Wędrując po Tatrzańskich dolinach odwiedź koniecznie malowniczą Dolinę Strążyska z pięknym wodospadem Siklawica, Herbaciarnią i bajecznym widokiem na Giewont.

Dolina Strążyska – szlak na Wodospad Siklawica

Chata Wojtka Mateja – ostatniego zbójnika Tatr

Tuż przy wejściu na szlak do Doliny ku Dziurze mijamy drewnianą chatę, wokół której na wiosnę tworzy się fioletowy dywan z krokusów. To chata Wojciecha Matei, ostatniego zbója Tatr. Jego chałupa stała blisko lasu, tak, żeby szybko mógł skryć się w pobliskiej jaskini Dziura. Według powiadań właśnie w niej ukrywał zrabowane kosztowności.

Mateja związał się z Katarzyną Kacką, która była miłością jego życia. Choć jej ojciec planował wydać ją kilkakrotnie za mąż, to dziwnym trafem wszyscy jej narzeczeni ginęli w tragicznych okolicznościach. Zbój Mateja został schwytany i skazany na 10 lat, trafił do więzienia w Nowym Wiśniczu, gdzie zmarł. Po jego śmierci o rękę Katarzyny i domniemane kosztowności, jakie zostawił jej Mateja, toczyły się krwawe bójki wśród zakopiańskich młodzieńców.

Szlak Doliną ku Dziurze to świetny pomysł na krótki spacer po Tatrach dla początkujących turystów. Oprócz przyjemnej tatrzańskiej przyrody czekają tu na nas zbójeckie ciekawostki i tajemnicza jaskinia. Nasz spacer śmiało możemy wydłużyć o piękną Dolinę Strążyską, albo Dolinę Białego i w ten sposób spędzić w górach cały dzień.

Plan wypadu do jaskini Dziura

Dojazd: Zakopane – kierunek ul. Strążyska

Parking: płatny parking przy wejściu do Doliny Strążyskiej – 35 zł/ dzień

Bilety wstępów:

  • Tatrzański Park Narodowy – 9 zł/os bilet normalny, 4,50 zł/os bilet ulgowy

Czas przejścia niebieskiego szlaku do jaskini Dziura: 30 min.

Dystans: 1,3 km trasa w jedną stronę, poziom trudności – trasa bardzo łatwa

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

4.8 6 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments