Zima to również świetny czas żeby poznać najciekawsze atrakcje Tatr. Przykryte śnieżnym puchem szlaki dolin wyglądają jak magiczna kraina Narni, kultowe schroniska oferują świetne rozgrzewające smakołyki, a widokowe punkty serwują zjawiskowe panoramy. Co warto zobaczyć w Tatrach zimą, jak się przygotować do wędrówki i który szlak wybrać? Łap inspirację na najpiękniejsze zimowe szlaki Tatr.

Tatry zimą to idealny pomysł na spędzenie zimowych ferii, czy przerwy świątecznej i to w bajkowej scenerii. Tatrzańskie doliny są idealnym kierunkiem dla osób początkujących, czy rodzin z dziećmi, którym marzy się łatwy szlak. Jednak również niektóre tatrzańskie szczyty są dobrym pomysłem na bezpieczny zimowy wypad z pięknymi widokami.

Oczywiście podczas zimowego wyjścia na szlak trzeba się odpowiednio przygotować, zabrać najpotrzebniejsze rzeczy i trafić na świetną pogodę. Wtedy każdy wypad z pewnością będzie udany. Gdzie warto pójść zimą w Tatry? Na jaki szczyt można wejść bez raków? Dokąd pójść na spacer w Tatry z dzieckiem i to blisko Zakopanego? Co wziąć ze sobą na szlak zimą? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w naszym wpisie. Przygotuj się dobrze do zimowego wyjścia na szlak w Tatry!

Tatry zimą – najciekawsze atrakcje, schroniska i szlaki – mapa

1. Rusinowa Polana i Gęsia Szyja – Tatry zimą, łatwy szlak dla początkujących

Rusinowa Polana to świetny kierunek na wypad w Tatry dla osób, które zaczynają swoją przygodę z górami, rodzin z dziećmi, czy też wielbicieli bajecznych widoków. Co więcej, na Rusinową Polanę śmiało możesz wybrać się też zimą, szlak jest bezpieczny i bardzo malowniczy.

Rusinowa Polana to też świetne wypadowe miejsce, skąd możemy ruszyć na wyższy szczyt, czyli Gęsią Szyję, która liczy 1489 m n.p.m. Choć jej wysokość jak na Tatry może nie jest powalająca, to jednak ze skalistego wierzchołka roztacza się genialna panorama na Tatry Wysokie z Gerlachem i Rysami na czele.

W tej części Tatr zdecydowanie nie brakuje świetnych atrakcji. Latem na polanie możemy zobaczyć setkę pasących się tutaj owiec, a zimą zabrać dzieciaki na sanki. Dodatkowo zaledwie parę kroków od Rusinowej Polany jest ukryte w gęstym świerkowych lesie sanktuarium na Wiktorówkach. Właśnie tutaj masz okazję zajrzeć w progi drewnianej świątyni i odwiedzić symboliczny cmentarz ofiar gór, który jest idealnym miejscem zadumy.


Trasa: Palenica Białczańska – Rusinowa Polana – Gęsia Szyja – Palenica Białczańska

Dystans: 6,9 km w dwie strony, czas przejścia szlaku 3 godz.

Rusinowa Polana i Gęsia Szyja – najciekawszy szlak w Tatrach

2. Dolina Kościeliska – góry zimą dla rodzin z dziećmi

Dolina Kościeliska przez wielu turystów uważana jest za najpiękniejszą z tatrzańskich dolin. Trudno się z tym nie zgodzić jeśli zobaczymy tutaj niezwykłą jaskinię Mroźną, tajemniczy Wąwóz Kraków, uroczy Smreczyński Staw, czy widokową polanę Stoły. Na dodatek wędrówkę doliną możemy zakończyć na pysznej szarlotce w schronisku Ornak.

Dolina Kościeliska to druga najdłuższa dolina polskich Tatr, która liczy prawie 9 km. Spacerując wzdłuż szumiącego potoku Kościeliskiego możemy zachwycić się finezyjnymi formami wapiennych skał, czy też napawać niezwykłym widokiem tatrzańskich szczytów.

Dolina Kościeliska skrywa naprawdę wiele niezwykłych atrakcji. Szlak, który prowadzi przez dolinę może pokonać zimą każdy, nawet osoby początkujące, czy rodziny z małymi dziećmi. Nie trzeba tutaj żadnego specjalistycznego sprzętu (jedynie na Polanę Stoły przydadzą się raczki).

Trasa: Kiry – Dolina Kościeliska – Schronisko na Hali Ornak – Smreczyński Staw – Kiry

Dystans: 13,5 km w dwie strony, czas przejścia szlaku 4 godz.

Dolina Kościeliska – szlak, 10 atrakcji najpiękniejszej doliny w Tatrach

3. Nosal – na jaki szczyt warto wybrać się w Tatrach zimą?

Nosal to bardzo widokowy szczyt, na który dostaniemy się łatwym szlakiem z Zakopanego. Ten krótki spacer jest idealną propozycją dla początkujących turystów oraz rodzin z dziećmi. Zatem jeśli zastanawiasz się gdzie warto iść w Tatry zimą z dzieckiem, to wybierz się na Nosal.

Nosal to jeden z bardzo popularnych szczytów w Tatrach, jest łatwy do zdobycia. Co więcej, szlak dostarcza nam zachwycających widoków na Tatry Wysokie, Zachodnie, Bielskie, a także na Gubałówkę i Zakopane, dodatkowo przy dobrej widoczności zobaczymy Beskidy z Babią Górą. Dzięki takim widokom wcale nie musimy zapuszczać się na wysokogórskie szlaki, by oglądać piękne panoramy. To zdecydowanie dobra propozycja na bezpieczny spacer w góry zimą, choć warto na szlak wziąć ze sobą raczki.

Trasa: Zakopane – Nosal – Nosalowa Przełęcz – Kuźnice -Zakopane

Dystans: 5,6 km w dwie strony, czas przejścia szlaku 2 godz.

Nosal – widokowy i łatwy szlak z Zakopanego w Tatry

4. Hala Gąsienicowa – najpiękniejszy szlak w Tatrach zimą

Gdzie warto pojechać w Tatry na weekend? Zdecydowanie Dolina Gąsienicowa to idealny kierunek na zimowy wypad w Tatry. Właśnie tutaj zobaczysz ogromne tatrzańskie szczyty z Kościelcem, Świnicą i Kozim Wierchem na czele, które przysypane są miękką kołdrą śnieżnego puchu.

Wyjątkowo urocza jest Hala Gąsienicowa z drewnianymi chatami i schroniskiem Murowaniec, jakie serwuje niezapomniany nocleg w samym sercu Tatr. Najpiękniejsza i najbardziej fotogeniczna dolina Gąsienicowa jest naszym ulubionym miejscem w Tatrach. Jak do niej dotrzeć zimą?

Wybór szlaków jest całkiem spory i mamy kilka wariantów tras w kierunku doliny Gąsienicowej. Najkrótsze są dwa szlaki z Kuźnic, czyli niebieski przez Boczań i żółty przez dolinę Jaworzynka. Nieco dłuższy jest czarny szlak na halę Gąsienicową z Brzezin. Podejście nie jest długie, ale zdecydowanie bardziej intensywne niż w innych dolinach, dlatego warto zabrać ze sobą raczki.

Trasa: Kuźnice – Boczań – Hala Gąsienicowa – Schronisko Murowaniec – Dolina Jaworzynki – Kuźnice

Dystans: 9,5 km w dwie strony, czas przejścia szlaku 4 godz.

Hala Gąsienicowa – najpiękniejszy szlak w Tatrach zimą i latem

5. Polana Kalatówki i Hala Kondratowa – gdzie na spacer w Zakopanem zimą?

Idealna propozycja na krótki spacer w Tatry z dzieckiem, albo przyjemny szlak zimą? Zdecydowanie szlak na Kalatówki i do Hali Kondratowej to świetny kierunek. Czeka tu na nas kilka atrakcji, jak widokowa polana ukryta w sercu Tatr, dwa klasztory i najmniejsze tatrzańskie schronisko.

Jednym z łatwiejszych szlaków w Tatrach jest spacer do Polany Kalatówki z Kuźnic. Na tym przyjemnym i mało wymagającym szlaku mamy okazję poznać nieco historycznych ciekawostek. Zaglądając do Klasztoru Albertynek na Kalatówkach, znajdziemy również Pustelnię Brata Alberta.

Nasz spacer możemy wydłużyć także o kolejne zaciszne i mistyczne miejsce, czyli Klasztor Albertynów na Śpiącej Górze. Jednak najpiękniejsze widoki czekają nas na Polanie Kalatówki oraz przy na Hali Kondratowej.

Trasa: Kuźnice – Pustelnia Brata Alberta – Polana Kalatówki – Hala Kondratowa – Kuźnice

Dystans: 7 km w dwie strony, czas przejścia szlaku 3 godz.

Kalatówki i Hala Kondratowa – szlak z Kuźnic

6. Dolina Pięciu Stawów – zimowy szlak Tatr dla zaawansowanych

Dolina Pięciu Stawów Polskich to niezwykłe miejsce w Tatrach. Tworzy ją 5 tatrzańskich jezior, największy jest Wielki Staw Polski (to najgłębsze jezioro w Tatrach), Zadni Staw Polski (najwyżej położone jezioro w Polsce), a także Czarny, Przedni i Mały Staw Polski. Najpopularniejsza trasa, jaką możemy tutaj dotrzeć to szlak przez malowniczą Dolinę Roztoki, gdzie oprócz szumiącego górskiego potoku towarzyszą nam wręcz pionowe i monumentalne ściany tatrzańskich szczytów.

Dodatkową atrakcją jest najwyższy w polskich Tatrach wodospad Siklawa, który dwiema a nawet trzema strugami opada z wysokości prawie 70 metrów. Zimą na wodospadzie tworzą się zjawiskowe lodospady! Nad brzegiem Przedniego Stawu, na wysokości 1670 m n.p.m. stoi najwyżej położone schronisko w polskich Tatrach.

Jednak zimą szlak do Doliny Pięciu Stawów to już nie bułka z masłem, ale propozycja dla wytrwałych. Warto mieć ze sobą raki, a także dobrą termiczną odzież, bo wiatr i mróz nie mają tutaj litości. Zdecydowanie szlak do Doliny 5 Stawów polecamy zaawansowanym turystom z doświadczeniem.

Trasa: Palenica Białczańska – Dolina Roztoki – Dolina Pięciu Stawów – Palenica Białczańska

Dystans: 15,1 km w dwie strony, czas przejścia szlaku 5 godz. 30 min.

Dolina Pięciu Stawów – szlak zimą do schroniska

7. Dolina ku Dziurze – gdzie wejść zimą w Tatry?

Bardzo blisko Zakopanego, pomiędzy słynną Doliną Strążyską i Doliną Białego leży mała, często pomijana przez turystów, a dzięki temu wyjątkowo spokojna Dolina ku Dziurze. Już sama jej nazwa intryguje, dlaczego warto się nią przespacerować?

Po pierwsze to zaciszne miejsce w Tatrach. Po drugie spacer doliną zajmuje zaledwie 25 minut w jedną stronę. A po trzecie na końcu doliny czeka na nas ciekawa jaskinia Dziura, której dolina zawdzięcza swoją nazwę. Co najważniejsze możemy sami zajrzeć do mrocznego wnętrza jaskini i poznać historię najsłynniejszego zbójnika z Zakopanego.

Zwykła jaskinia, czy może miejsce kryjówki najsłynniejszego zakopiańskiego zbója? Dolina ku Dziurze z pewnością Cię zaskoczy! To idealny szlak na krótki spacer z Zakopanego dla całych rodzin, również z mniejszymi dziećmi.

Trasa: Dolina Ku Dziurze – Jaskinia Dziura – Dolina Ku Dziurze

Dystans: 1,8 km w dwie strony, czas przejścia szlaku 45 min.

Dolina ku Dziurze – szlak w Tatrach

8. Dolina Strążyska i Sarnia Skała – co warto zobaczyć w Zakopanem zimą?

Dolina Strążyska położona jest u stóp potężnego Giewontu, zwanego też Śpiącym Rycerzem. Co więcej, możemy go podziwiać przez większość trasy, spacerując szlakiem przez dolinę! Oprócz zjawiskowych tatrzańskich szczytów i skał towarzyszy nam również obłędnie pachnący las i melodyjnie szumiący Strążyski Potok.

Na końcu trasy czeka na nas malowniczy wodospad Siklawica. Krótki spacer zimową doliną będzie świetną zabawą dla rodzin z małymi dziećmi, które pierwszy raz ruszają na szlak. To też dobra alternatywa w razie gorszej pogody w wyższych partiach gór. Co więcej, w dolinie możemy równie przyjemnie spędzić czas, odpoczywając przy szałasie Herbaciarnia.

A jeśli chcesz nieco spróbować swoich sił w zimowym zdobywania tatrzańskich szczytów to z Doliny Strążyskiej możesz ruszyć na Sarnią Skałę. Ten niewysoki szczyt liczy 1378 m n.p.m. i serwuje świetną panoramę na Zakopane i Giewont, a także Tatry Zachodnie. Szlak z doliny to dodatkowa godzina, koniecznie trzeba tu mieć ze sobą raczki, bo zejście zimą jest śliskie.

Trasa: Dolina Strążyska – Wodospad Siklawica – Sarnia Skała – Dolina Strążyska

Dystans: 7,4 km w dwie strony, czas przejścia szlaku 3h 10 min.

Dolina Strążyska – szlak na Wodospad Siklawica

9. Morskie Oko – kiedy najlepiej w Tatry zimą?

Zimowy szlak nad Morskie Oko to jedna z najłatwiejszych tras w Tatrach. Wszystko dlatego, że szlak możemy skrócić do minimum i z Palenicy Białczańskiej ruszyć aż na Włosienicę konnym zaprzęgiem. Wtedy do przejścia pod największe jezioro w Tatrach zostaje nam zaledwie 30 minut spaceru. Jednak przejażdżka fasiągiem nie należy do najtańszych atrakcji Tatr.

Jeśli chcesz przemierzyć szlak nad Morskie Oko na piechotę, to czeka Cię 7,7 km do przejścia w jedną stronę, czyli 2h 30 minut na szlaku. Trasa na Morskie Oko prowadzi cały czas szeroką asfaltową drogą, więc nie jest trudna, ale dystans może okazać się wymagający dla mniejszych dzieci.

Po drodze mijamy też słynne wodospady Wodogrzmoty Mickiewicza. Tuż nad Morskim Okiem stoi kultowe schronisko górskie. A jeśli masz jeszcze siłę to śmiało możesz wydłużyć swój spacer chociażby okrążając staw kamiennym szlakiem (tu już przydają się raczki), albo dalszą wędrówkę na Czarny Staw pod Rysami.

Trasa: Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Morskie Oko – Palenica Białczańska

Dystans: 15,5 km w dwie strony, czas przejścia szlaku 4h 30 min.

10. Kopieniec Wielki – gdzie w Tatry dla początkujących?

Jeśli szukasz pomysłu na łatwy szlak zimą w Tatrach dla początkujących i to z pięknymi widokami to Kopieniec Wielki powinien się znaleźć na Twojej liście. Trasa jest bardzo łatwa, przyjemna i bezpieczna. Szlak możesz zacząć w Toporowej Cyrhli. Trasa na szczyt liczy 2,3 km, a więc to przyjemna godzina na szlaku bez tłumów.

Śmiało na tym zimowym szlaku Tatr poradzą sobie nawet dzieci. Co więcej, trasę możemy przejść w pętli przez Dolinę Olczyska i dodatkowo zobaczyć piękną kaplicę na Jaszczurówce. Zdecydowanie pod względem panoramy Kopieniec Wielki jest jednym z najciekawszych łatwych szczytów. Jak na dłoni możesz tutaj podziwiać Giewont, Kasprowy Wierch, Świnicę, a także szczyty Tatr Wysokich i Orlej Perci.

Trasa: Toporowa Cyrhla –

Dystans: 7,7 km w dwie strony, czas przejścia szlaku 3h

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments