Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Idealna propozycja na krótki spacer w Tatry z dzieckiem, albo przyjemny szlak zimą? Zdecydowanie szlak na Kalatówki i do Hali Kondratowej to świetny kierunek. Czeka tu na nas kilka atrakcji, jak widokowa polana ukryta w sercu Tatr, dwa klasztory i najmniejsze tatrzańskie schronisko.

Jednym z łatwiejszych szlaków w Tatrach jest spacer do Polany Kalatówki z Kuźnic. Na tym przyjemnym i mało wymagającym szlaku mamy okazję poznać nieco historycznych ciekawostek. Zaglądając do Klasztoru Albertynek na Kalatówkach, znajdziemy również Pustelnię Brata Alberta. Nasz spacer możemy wydłużyć także o kolejne zaciszne i mistyczne miejsce, czyli Klasztor Albertynów na Śpiącej Górze. Jednak najpiękniejsze widoki czekają nas na Polanie Kalatówki oraz przy na Hali Kondratowej.

Tatry zimą – najciekawsze szlaki i atrakcje, 10 łatwych i bezpiecznych tras

Szlak na Kalatówki

Jak dojść na Polanę Kalatówki? Trasę na Kalatówki rozpoczynamy z Kuźnic, tutaj kierujemy się na niebieski szlak, który prowadzi nas szeroką brukowaną Drogą Brata Alberta. Tuż przy szlaku mijamy Klasztor Albertynek, do którego zdecydowanie warto zajrzeć, dopiero za klasztorem jest kasa TPN, gdzie kupujemy bilet wstępu do parku. Ile się idzie na Kalatówki? W jedną stronę zaledwie 50 minut, a dystans jaki pokonujemy to nieco ponad 1,5 km. Zatem szlak na Kalatówki możemy śmiało pokonać z dzieckiem, również zimą.

Polana Kalatówki

Kalatówki to dawna pasterska hala, na której wypasano owce. Jej właścicielami był góralski ród Kalatów, którym polana zawdzięcza swoją nazwę. Kiedyś na polanie stało aż 11 szałasów. Co ciekawe wiosną możemy na polanie zobaczyć pasące się owce oraz kwitnące krokusy.

Na Polanie Kalatówki stoi również murowany hotel Kalatówki. Sam budynek ma już prawie 85 lat i może pomieścić prawie 90 osób, oprócz pokoi jest tutaj również restauracja, sauna, czy siłownia. Obiekt działa jako hotel, a nie schronisko, dlatego ceny też są dość wysokie. Kalatówki są również popularne wśród narciarzy, na polanie działa wyciąg oraz szkółka narciarska. Właśnie na Kalatówkach powstał pierwszy w polskiej części Tatr ośrodek narciarski, co więcej już ponad 110 lat temu odbyły się tu nawet zawody.


Klasztor Albertynek na Kalatówkach

Wędrując na Polanę Kalatówki przy szlaku mijamy żeński klasztor Albertynek. To miejsce przepełnione jest wymowną ciszą i mistycyzmem. Klasztor zaprojektował Stanisław Witkiewicz, a budowę rozpoczęli wraz z miejscowymi góralami Albertyni w 1898 roku. Jako pierwsza powstała Pustelnia Brata Alberta i niewielka kaplica. Budowa trwała 3 lata, jednak po pewnym czasie zakonnicy przenieśli się do nowego klasztoru na Śpiącej Górze, a tutaj zamieszkały Albertynki.

Wejście na teren klasztoru Albertynek na Kalatówkach jest darmowe, możemy zatem nieco go pozwiedzać. Otworem stoi tutaj mała kaplica, która jest bardzo skromnie urządzona oraz Pustelnia Brata Alberta, czyli drewniany domek z izbą mieszkalną i salą pamięci. W kaplicy codziennie odprawiane są msze. Nie możemy jednak zaglądać do pokoi klasztornych sióstr Albertynek, gdyż jest to ich miejsce wyciszenia.

Klasztor Albertynów na Śpiącej Górze

Na Kalatówkach oprócz klasztoru żeńskiego, możemy również odwiedzić męski klasztor Albertynów. Żeby do niego dotrzeć trzeba z niebieskiego szlaku skręcić na żółty szlak. Do klasztoru dotrzemy w 20 minut przyjemną leśną ścieżką. Klasztor Albertynów zbudowany został 110 lat temu, stoi na szczycie Śpiąca Góra i z każdej strony otacza go las.

Klasztor jest pustelnią Albertynów i miejscem, gdzie przyszli zakonnicy przygotowują się do złożenia ślubów. Oprócz tego przy klasztorze jest kaplica Matki Bożej Nieustającej Pomocy. To już druga świątynia jaka stanęła w tym miejscu, wcześniejsza kaplica spłonęła w pożarze. Obecnie w niedziele odprawiane są w kaplicy msze dla turystów i pielgrzymów.

Szlak z Kuźnic zimą na Halę Kondratową

Spacer na Halę Kondratową rozpoczynamy z Kuźnic, stąd mamy do przejścia około 3,5 km. Trasę na halę pokonamy w około 1h 30min. Szlak nie jest trudny, więc śmiało można się wybrać z dzieckiem. Na końcu spaceru możemy odpocząć w schronisku na Hali Kondratowej.

Hala Kondratowa 

Od lat Hala Kondratowa słynęła z wypasu owiec. Co ciekawe swego czasu urzędował na niej zbójnik Wojciech Gał. W okresie międzywojennym na hali powstała nawet skocznia narciarska, a w 1936 roku, gdy na Wielkiej Krokwi nie było śniegu, to właśnie tutaj odbyły się Mistrzostwa Polski, zwyciężył wtedy Stanisław Marusarz. Niestety zarówno po skoczni jak i pasterskich szałasach nie pozostał żaden ślad. Jedynym budynkiem, jaki zobaczymy na hali jest niewielkie schronisko górskie.

Schronisko na Hali Kondratowej – najmniejsze schronisko w Tatrach

U stóp potężnego Giewontu, na wysokości 1333 m n.p.m. leży schronisko PTTK na Hali Kondratowej, które nosi imię Władysława Krygowskiego. Schronisko jest niewielkie, a przez to bardzo klimatyczne, przypomina nieco bacówkę. Mieści się w nim bufet, a na pięterku są wieloosobowe pokoje, w których może nocować łącznie zaledwie 20 osób. Ze schroniskiem związana jest zatrważająca historia. W latach 50-tych na bacówkę zeszła kamienna lawina, a 30 tonowy głaz wbił się w narożnik jadalni.

Dolina Bystrej

Dolina Bystrej to położona najbliżej Zakopanego dolina, która dochodzi do głównej grani Tatr. Na jej terenie położonych jest też kilka jaskiń. To właśnie Dolina Bystrej odgrywa najważniejszą rolę dla mieszkańców Zakopanego, bo z kilku jej źródeł czerpana jest woda, która zaopatruje miasto. Najpiękniejszymi miejscami doliny jest Polana Kalatówki, na której wciąż wypasane są owce oraz Hala Kondratowa z drewnianym schroniskiem. Z Doliny Bystrej prowadzi jeden z najpopularniejszych szlaków na Giewont.

Polana Kalatówki to świetny kierunek na spacer latem i zimą. Ten łatwy i przyjemny szlak zabierze nas w ciche zakątki Tatr. To również dobra baza wypadowa na wyższe partie Tatr jak Giewont, czy Kopa Kondracka. Kalatówki wraz z Halą Kondratową to miejsce w górach, które po prostu trzeba zobaczyć.

Plan wypadu na Kalatówki

Dojazd: Zakopane – Kuźnice

Parking: płatny parking w Kuźnicach przy hotelu Murowanica – 30 zł/ dzień

Bilety wstępów:

  • Tatrzański Park Narodowy – 8 zł/os bilet normalny, 4 zł/os bilet ulgowy

Czas przejścia zielonego szlaku na Kalatówki i Halę Kondratową: 3 godz. w dwie strony

Dystans: 7 km trasa w dwie strony, poziom trudności – trasa łatwa

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
4.2 5 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments