Góry

Kasprowy Wierch 1987 m n.p.m. – opis szlaku

Kasprowy Wierch cieszy się uznaniem wśród wielu turystów, a zatem jest bardzo oblegany. Żeby go zdobyć, niekoniecznie trzeba się jednak namęczyć…

Na Kasprowy Wierch prowadzi jedyna w polskich Tatrach kolej linowa. Dzięki niej na szczyt możesz się dostać w zaledwie 12 minut. Nie licząc oczywiście czasu stania w kolejce w Kuźnicach…

Kolejka linowa na Kasprowy Wierch powstała w latach 1935-36. Dzięki temu Kasprowy jest najczęściej odwiedzanym szczytem. Rocznie odwiedza go około 1 miliona osób! Co ciekawe kolejka na Kasprowy miała być jedną z 3 w polskich Tatrach. Oprócz tego były plany budowy kolejki na Czerwone Wierchy i Świnicę.

Trasa jaką pokonuje kolejka to prawie 4 300 m, różnica wysokości to 936 m, co więcej 4 wagoniki są w stanie przewieźć aż 360 osób w godzinę!

Zielony szlak z Kuźnic

Trasę standardowo rozpoczynamy z Kuźnic przy dolnej stacji kolejki kierujemy się na zielony szlak. Jest najszybszym i popularnym szlakiem na Kasprowy, dotrzemy tam w nieco ponad 3 godz.. W jedną stronę pokonujemy ok. 6 km oraz ponad 950 m przewyższenia. Początkowo szlak prowadzi nas łagodnie tuż nad brzegami potoku Bystra, który dwa razy przecinamy. Pniemy się coraz bardziej pod górę, głębiej w świerkowy pachnący las, aż po 1 godz. 20 min. docieramy do pośredniej stacji kolejki jest to punkt przesiadkowy na drugi wagonik.

Idąc dalej przez ok. 30 min. szlak wygodnie doprowadzi nas na Myślenickie Turnie. Mijamy krawędź lasu i ukazuje nam się kilka ciekawych punktów widokowych z pięknymi panoramami Tatr. Przed nami sporo zakosów i kilkaset metrów przewyższenia do pokonani, ale im jesteśmy wyżej, tym piękniejsze widzimy krajobrazy. Po kolejnych 30 minutach marszu mijamy Suchą Czubę, a po następnych 40 minutach docieramy już na szczyt Kasprowy Wierch.

Co na Szczycie Kasprowego?

Na szczycie Kasprowego znajdziemy dwa najwyżej położone budynki w Polsce, w jednym mieści się restauracja, a w drugim Obserwatorium Meteorologiczne IMGW, które stoi na szczycie już ponad 80 lat!

Na Kasprowym znajdziemy też mały dzwon, który w przypadku złych warunków pogodowych służył do ratunkowej sygnalizacji. Kasprowy to mekka sportów zimowych. Mamy tu dwie trasy narciarskie z kolejkami krzesełkowymi w kotle Goryczkowym i Gąsienicowym (trasy trudne – czarne). A także nartostradę, która prowadzi do samych Kuźnic.

Nie lubimy wracać tym samym szlakiem

Powrócić ze szczytu Kasprowego do Kuźnic możemy tym samym zielonym szlakiem, czas zejścia (2 godz. 20 min.). Lub nieco sobie urozmaicić trasę ruszając żółtym szlakiem na Halę Gąsienicową (1 godz. 20 min.). Albo nieco dalej szlakiem czerwonym graniami przez Beskid 2012 m n.p.m. do przełęczy Lilowe i na Halę Gąsienicową wariant dłuższy o 20 min. Dalej wędrując przez polanę Jaworzynka po 1 godz. 50 min. docieramy do Kuźnic. Dłuższe warianty zajmą nam ponad 3 godz., ale piękne widoki nas z pewnością nie zanudzą.

Jeśli zastanawiacie się czy piesze wędrówki na Kasprowy są warte zachodu, to odpowiedź brzmi zdecydowanie TAK! Szlak jest przystępny dla dorosłych i dzieci, choć oczywiście podejście może trochę zmęczyć, jednak satysfakcja ze zdobycia najpopularniejszego szczytu w Tatrach będzie ogromna!

Plan wypadu na Kasprowy

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem

Czas Przejazdu: Kraków 2 godz., Lublin 5 godz. 20 min., Rzeszów 3 godz., Warszawa 5 godz.

Parking: ogólnodostępne płatne w Zakopanym na ul. Bronisława Czecha – 30 zł/dzień

Bilety Wstępu: Tatrzański Park Narodowy 6 zł/os bilet normalny, 3 zł/os bilet ulgowy. Kolejka na Kasprowy w dwie strony w sezonie wysokim – 89 zł bilet normalny, 75 zł bilet ulgowy

Czas przejścia szlaku: zielony szlak na Kasprowy, czas przejścia w dwie strony – 7 godz., trasa 16,5 km

Koszt wypadu dla 2 osób: np. z Krakowa – 85 zł