Kasprowy Wierch cieszy się uznaniem wśród wielu turystów, a zatem jest bardzo oblegany. Żeby go zdobyć, niekoniecznie trzeba się jednak namęczyć. Podpowiemy Ci, jaki szlak na Kasprowy wybrać.

Kasprowy Wierch to jeden z najpopularniejszych szczytów w Tatrach. Większość turystów wybiera go, bo na szczyt można wjechać kolejką linową, jednak sieć szlaków pieszych jest również spora. Do wyboru mamy szlaki z Kuźnic przez dolinę Gąsienicową, albo przez halę Kondratową. Jednak najkrótszy jest widokowy szlak z Kuźnic przez Myślenickie Turnie. Który szlak na Kasprowy Wierch wybrać? Podrzucimy Ci kilka fajnych wariantów szlaków o różnym stopniu trudności.

Kolej linowa na Kasprowy Wierch

Na Kasprowy Wierch możemy wjechać przez cały rok jedyną w polskich Tatrach, wysokogórską kolejką linową. Ile się wjeżdża kolejką na Kasprowy? Na szczyt możesz się dostać w zaledwie 12 minut. Nie licząc oczywiście czasu stania w kolejce po bilety w Kuźnicach… Kolej linowa na Kasprowy Wierch powstała w latach 1935-36. Dzięki temu Kasprowy jest najczęściej odwiedzanym szczytem w Tatrach. Rocznie zdobywa go około 1 miliona osób!

Co ciekawe kolej na Kasprowy miała być jedną z 3 w polskich Tatrach. Oprócz tego były plany budowy kolejki na Czerwone Wierchy i Świnicę, które nie doszły do skutku. Trasa jaką pokonuje kolejka to prawie 4 300 m, różnica wysokości wynosi 936 m, co więcej 4 wagoniki są w stanie przewieźć aż 360 osób w godzinę!

Szlak na Kasprowy Wierch z Kuźnic

Trasę standardowo rozpoczynamy z Kuźnic, gdzie przy dolnej stacji kolejki kierujemy się na zielony szlak. To najszybszy i najbardziej popularny szlak na Kasprowy. Na szczyt dotrzemy w nieco ponad 3 godz. W jedną stronę pokonujemy dystans ok. 6 km oraz ponad 950 m przewyższenia. Początkowo szlak jest łagodny i biegnie wzdłuż szumiącego potoku Bystra, który dwa razy przecinamy. Następnie pniemy się coraz bardziej pod górę, głębiej w świerkowy pachnący las, aż po 1 godz. 20 min. docieramy do pośredniej stacji kolejki na Kasprowy, jest to punkt przesiadkowy na drugi wagonik.

Idziemy dalej zielonym szlakiem, który doprowadza nas na Myślenickie Turnie. Mijamy krawędź lasu i ukazuje nam się kilka ciekawych punktów widokowych z pięknymi panoramami Tatr. Przed nami sporo zakosów i kilkaset metrów przewyższenia do pokonani, ale im jesteśmy wyżej, tym piękniejsze widzimy krajobrazy. Po kolejnych 30 minutach marszu mijamy Suchą Czubę, a stąd już rzut beretem na szczyt Kasprowego Wierchu.


Ciekawostki i atrakcje na Kasprowym

Na szczycie Kasprowego znajdziemy dwa najwyżej położone budynki w Polsce, w jednym mieści się restauracja, a w drugim Obserwatorium Meteorologiczne IMGW, które stoi na szczycie już ponad 80 lat! Na Kasprowym znajdziemy też mały dzwon, który w przypadku złych warunków pogodowych służył do ratunkowej sygnalizacji. Kasprowy to mekka sportów zimowych. Mamy tu dwie trasy narciarskie z kolejkami krzesełkowymi w kotle Goryczkowym i Gąsienicowym, są to trasy trudne – czarne. Z Kasprowego prowadzi także nartostrada, która kończy się w Kuźnicach.

Szlak na Kasprowy Wierch przez Halę Gąsienicową

Na Kasprowy możemy wybrać również nieco dłuższy wariant szlaku przez Halę Gąsienicową. Ruszamy wtedy z Kuźnic przez Boczań (szlak niebieski) lub Dolinę Jaworzynka (szlak żółty) w kierunku pięknej o każdej porze roku Hali Gąsienicowej. Dalej kierujemy się żółtym szlakiem na Kasprowy. Trasa z Kuźnic przez Halę Gąsienicową na Kasprowy zajmie nam 4 godziny spaceru na szczyt. A do pokonania mamy około 7,5 km w jedną stronę.

Najkrótszy i najciekawszy szlak na Kasprowy

Wybierając się na Kasprowy warto zrobić pętelkę i nie iść dwa razy tym samym szlakiem. Zdecydowanie polecamy wybrać najpierw zielony szlak z Kuźnic przez Myślenickie Turnie, którym w 3 godziny dojdziemy na szczyt. Natomiast wrócić ze szczytu Kasprowego możemy żółtym szlakiem na Halę Gąsienicową, którym do Kuźnic dotrzemy w 3 godziny. Tutaj możemy też wydłużyć nasz spacer o zaledwie 20 minut i dodatkowo zdobyć szczyt Beskid 2012 m n.p.m. Wtedy z Kasprowego Wierchu kierujemy się widokowym czerwonym szlakiem do przełęczy Liliowe, skąd schodzimy zielonym łącznikiem na Halę Gąsienicową.

Kasprowy Wierch z dzieckiem

Jeśli chcesz wyruszyć na Kasprowy z małym dzieckiem to musisz się dobrze przygotować. Najkrótszy szlak na Kasprowy z Kuźnic ma łącznie w dwie strony 13 km. Dodatkowo suma podejść to ponad 1000 metrów. Dla dzieci może to być zbyt wymagająca trasa. Jednak możemy ją nieco skrócić na przykład wjeżdżając na szczyt kolejką linową, a wracając pieszo. Wtedy omijamy najtrudniejszy etap wędrówki, ale schodząc szlakiem pokazujemy dzieciom magię gór.

Jeśli zastanawiacie się czy na Kasprowy iść szlakiem, czy wjechać kolejką, to zdecydowanie szlaki są bardziej ciekawe! Do wyboru mamy kilka wariantów tras, a rozsądnie je dobierając możemy wybrać przystępny szlak zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Oczywiście zdobycie Kasprowego może nas trochę zmęczyć, jednak satysfakcja z pieszego wejścia na najpopularniejszy szczyt w Tatrach będzie ogromna!

Plan wypadu na Kasprowy Wierch

Dojazd: kierunek Zakopane – Kuźnice

Parking: płatny parking w Zakopanem na ul. Bronisława Czecha – 30 zł/dzień, lub najbliżej szlaku w Kuźnicach pod hotelem Murowanica

Bilety Wstępu:

 • Tatrzański Park Narodowy – 8 zł/os bilet normalny, 4 zł/os bilet ulgowy
 • Kolej na Kasprowy w dwie strony w sezonie wysokim – 99 zł bilet normalny, 79 zł bilet ulgowy
 • Czas przejścia zielonego szlaku z Kuźnic na Kasprowy Wierch: 3 godz. w jedną stronę

  Dystans: 13 km trasa w jedną stronę, poziom trudności – trasa średnia

  4.7 11 votes
  Oceń naszą pracę
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments