Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Najpiękniejsza dolina w Tatrach? Zdecydowanie Dolina Gąsienicowa nie ma sobie równych. Tutaj zobaczysz ogromne tatrzańskie szczyty, które przeglądają się w aż kilkunastu stawach doliny. Wyjątkowo urocza jest Hala Gąsienicowa z drewnianymi chatami i schroniskiem Murowaniec.

Hala Gąsienicowa zachwyca o każdej porze roku. Wiosną można tu zobaczyć kwitnące krokusy, latem hale zalewa fioletowa wierzbówka kiprzyca, a zimą dolinę przykrywa miękka puchowa kołdra śniegu. Paleta barw jest wyjątkowo duża, a błękitne niebo cudownie kontrastuje z ostrymi graniami Świnicy, Kościelca i szczytów Orlej Perci. Takie połączenie daje nam niesamowite wizualne przeżycie. A co najważniejsze, do doliny Gąsienicowej możemy dotrzeć kilkoma szlakami.

Tatry szlaki – 15 najpiękniejszych tras dla początkujących i zaawansowanych

Dolina Gąsienicowa trasa, jak dojść?

Najpiękniejsza i najbardziej fotogeniczna dolina Gąsienicowa jest naszym ulubionym miejscem w Tatrach. Wybór szlaków jest całkiem spory i mamy kilka wariantów tras w kierunku doliny Gąsienicowej. Najkrótsze są dwa szlaki z Kuźnic, czyli niebieski przez Boczań i żółty przez dolinę Jaworzynka. Nieco dłuższy jest czarny szlak na halę Gąsienicową z Brzezin. A najdłuższy jest zielony szlak z Wierchu Poroniec. Jednak do doliny Gąsienicowej możemy się również dostać z Kasprowego Wierchu.

Tatry zimą – najciekawsze szlaki i atrakcje, 10 łatwych i bezpiecznych tras

Szlak na Halę Gąsienicową z Kuźnic

Najwygodniejszy i najszybszy szlak na halę Gąsienicową to wariant trasy z Kuźnic. Z Zakopanego kierujemy się do ostatniego parkingu w Kuźnicach przy hotelu Murowanica. Stąd mamy już tylko 1,4 km do wejścia na szlak w Tatrzańskim Parku Narodowym. Z Kuźnic do doliny Gąsienicowej możemy wybrać żółty szlak przez dolinę Jaworzynka, albo niebieski szlak przez Boczań. Oba szlaki zajmują nam około 2 godz. 15 min. na Halę Gąsienicową.

Gdzie w góry zimą? 20 najciekawszych zimowych szlaków w Tatrach, Bieszczadach i Beskidach

Szlak przez Boczań – najłatwiejsza trasa na Halę Gąsienicową

Niebieski szlak przez Boczań na Hale Gąsienicową to najłatwiejszy wariant trasy. Do pokonania mamy dystans około 4,5 km, który przejdziemy w nieco ponad 2 godziny. Pierwszy odcinek szlaku biegnie wśród lasu świerkowego. Idziemy tutaj szeroką ścieżką po drobnych kamykach, która cały czas łagodnie pnie się pod górę.


Już po godzinie spaceru wychodzimy z lasu na widokowe zbocze Skupniów Upłaz. Stąd mamy panoramę na Nosal, Kopieniec Wielki, Giewont, czy Kasprowy. Z takimi widokami docieramy do przełęczy Między Kopami. Stąd mamy już tylko 20 minut łagodnej trasy na Halę Gąsienicową.

Dolina Gąsienicowa

Swoją nazwę zawdzięcza góralskiemu rodowi Gąsieniców, którzy właśnie na Hali Gąsienicowej wypasali swoje owce. Szczyt Kościelca rozdziela dolinę Gąsienicową na dwie części. Czarna Dolina Gąsienicowa ciągnie się przez Czarny i Zamarzły Staw, aż po szczyt grani Świnicy. Zielona Dolina Gąsienicowa może pochwalić się aż 19 z 21 stawów, które zobaczymy w całej dolinie. Najpiękniejszy w tej części doliny jest Zielony Stawa Gąsienicowy, niestety często w lecie mniejsze stawy całkowicie wysychają,

Nasz autorski przewodnik po górach.

Hala Gąsienicowa ile się idzie?

Wybierając się na Halę Gąsienicową zdecydowanie polecamy zrobić pętelkę, czyli z Kuźnic ruszyć niebieskim szlakiem przez Boczań, który jest dość łagodny. Natomiast wrócić możemy już żółtym szlakiem przez Dolinę Jaworzynki. W dół zdecydowanie jest go łatwiej pokonać. Na cały wypad do Doliny Gąsienicowej musimy przeznaczyć około 4,5 godz. w dwie strony. Dodatkowo trzeba doliczyć przerwę na odpoczynek w schronisku Murowaniec.

Szlak z Hali Gąsienicowej na Kasprowy Wierch

Zdobądź również najpopularniejszy szczyt w Tatrach, czyli Kasprowy Wierch. Z Hali Gąsienicowej dotrzesz tam w 1 godz. 40 min. Na szczycie Kasprowego Wierchu znajdziemy dwa najwyżej położone budynki w Polsce. W jednym mieści się restauracja, a w drugim Obserwatorium Meteorologiczne IMGW, które stoi na szczycie już ponad 80 lat!

Na Kasprowym znajdziemy też mały dzwon, który w przypadku złych warunków pogodowych służył do ratunkowej sygnalizacji. Kasprowy to również mekka sportów zimowych. Mamy tu dwie trasy narciarskie z kolejkami krzesełkowymi w kotle Goryczkowym i Gąsienicowym, są to trasy czarne, więc dość trudne i przeznaczone dla zaawansowanych narciarzy. Z Kasprowego prowadzi także nartostrada, która kończy się w Kuźnicach.

Kasprowy Wierch – najkrótszy i najciekawszy szlak na szczyt

Hala Gąsienicowa – atrakcje

Najpopularniejszą częścią całej doliny Gąsienicowej jest widokowa hala, z której mamy panoramę na szpiczasty szczyt Kościelca, Kasprowy Wierch z kolejką oraz szlak Orlej Perci z Kozim Wierchem i Granatami. Na hali możemy zobaczyć jedno z najsłynniejszych tatrzańskich schronisk, czyli Murowaniec. Oprócz tego na Hali Gąsienicowej jest leśniczówka, strażnicówka TPN Gawra, pierwsza w Polsce górska Stacja Meteorologiczna, baza taterników, tzw. Betlejemka, a także małe drewniane szałasy.

Schronisko Murowaniec w Tatrach

Na wysokości 1500 m n.p.m. leży schronisko Murowaniec, które może pomieścić aż 110 osób. Dzisiejszy budynek jest po generalnym remoncie, a w jego wnętrzu mamy dodatkowo przestronną restaurację z bufetem. Jednak pierwsze schronisko stanęło  w tym miejscu już 100 lat temu. Budowa trwała 3 lata i 11 miesięcy. Niestety w latach 60- tych budynek częściowo spłonął. Do dziś jednym z najważniejszych plusów schroniska jest jego malownicze położenie i bliskość najciekawszych szlaków w Tatrach Wysokich.

Czarny Staw Gąsienicowy

Największym stawem w Dolinie Gąsienicowej jest Czarny Staw Gąsienicowy, który zajmuje powierzchnię prawie 18 ha, leży 1624 m n.p.m. i ma aż 51 metrów głębokości. W rankingu tatrzańskich stawów zajmuje 5 miejsce. Staw ma wyjątkowo ciemny kolor, który zawdzięcza sinicom, czyli glonom jakie porastają skały.

Wokół stawu góruje wysoki szczyt Kościelca, który dodatkowo przyciemnia taflę wody. Ze stawu wypływa Czarny Potok Gąsienicowy. Na stawie jest również mała wysepka, którą porasta kosodrzewina. Co ciekawe 150 lat temu staw został sztucznie zarybiony pstrągami. Najkrótsza trasa nad Czarny Staw Gąsienicowy to niebieski szlak spod schroniska Murowaniec, który w 40 minut doprowadzi nas do celu.

Szlak przez dolinę Jaworzynki

Wąska i długa dolina ciągnie się od Kuźnic, aż do Przełęczy Między Kopami. Przez Dolinę Jaworzynka przebiega żółty szlak w kierunku Doliny Gąsienicowej. Przepływa tu również potok Jaworzynka, jednak w lecie bardzo często wysycha, a sama dolina jest jednym z najbardziej cichych i spokojnych miejsc w Tatrach.

Oprócz tego jej dolną część zajmuje rozległa Polana Jaworzynka, która ciągnie na odcinku 800 metrów. Na Hali Jaworzynka również wypasane były owce, a pozostałością po nich są 4 drewniane pasterskie szałasy. Wybierając ten szlak musimy pamiętać, że jest nieco wymagający, podejście do przełęczy jest strome, idziemy wąską ścieżką po kamieniach. Jednak w porównaniu ze szlakiem przez Boczań, szlak przez Jaworzynkę jest nieco bardziej wymagający, ale i zarazem bardziej urozmaicony, a przez to mniej monotonny.

Hala Gąsienicowa zimą

Szlak zimą na Halę Gąsienicową to piękna trasa w bajkowej scenerii. Trzeba jednak pamiętać, że zarówno na Boczaniu jak i w dolinie Jaworzynki występuje zagrożenie lawinowe. Jednak jeśli tylko  warunki na to pozwalają, to jest tu zdecydowanie bezpiecznie. Warto mieć przy sobie raczki, bo choć szlaki są zazwyczaj wydeptane, to jednak przy zejściu może być ślisko.

Zimą Hala Gąsienicowa również tętni życiem, a to za sprawą stoku narciarskiego. Tutaj miłośnicy białego szaleństwa z Kasprowego Wierchu mogą zjechać na nartach do Doliny Gąsienicowej. Natomiast z powrotem na szczyt wywozi ich wyciąg krzesełkowy.

Hala Gąsienicowa z dzieckiem i dla początkujących

Trasa na Halę Gąsienicową z Kuźnic to szlak, który pokonają również dzieci. Jeśli chcesz ruszyć na szlak w Tatry zimą, a jesteś początkujący to zdecydowanie możemy polecić ten wariant trasy. Pamiętaj jednak, że szlak z Kuźnic w dwie strony to 10 kilometrów. Zatem jeśli idziesz małym dzieckiem na Halę Gąsienicową, zaopatrz się w nosidełko, bo dla najmniejszych turystów taki dystans może okazać się zbyt wymagający.

Trasa na Halę Gąsienicową to jedna z najciekawszych opcji szlaków w Tatrach zimą. To również fajna opcja dla początkujących oraz rodzin z dzieckiem. Czy wybierzesz szlak przez Boczań, czy może przez Dolinę Jaworzynka to piękne widoki będą umilać Ci spacer. Dodatkowo zimą i latem możemy zrobić sobie przerwę w schronisku Murowaniec, a co najważniejsze, wcale nie musimy wracać tą samą drogą.

Plan wypadu na Halę Gąsienicową

Dojazd: Zakopane – Kuźnice

Parking: płatny parking w Kuźnicach przy hotelu Murowanica – 30 zł/ dzień

Bilety wstępów:

  • Tatrzański Park Narodowy – 8 zł/os bilet normalny, 4 zł/os bilet ulgowy

Czas przejścia zielonego szlaku na Halę Gąsienicową: 2 godz. 40 min. w jedną stronę

Dystans: 6 km trasa w jedną stronę, poziom trudności – trasa łatwa

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
4.6 9 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zbigniew
Zbigniew
1 rok temu

Bardzo rzeczowo:)