Najpiękniejsza dolina w Tatrach? Zdecydowanie Dolina Gąsienicowa nie ma sobie równych! Drewniane szałasy stoją wśród kwitnącej łąki, szczyty Orlej Perci przeglądają się w stawach, a schronisko Murowaniec oferuje klimatyczne noclegi w sercu Tatr. Ruszaj śmiało odkryć wszystkie atrakcje Hali Gąsienicowej.
Hala Gąsienicowa zachwyca o każdej porze roku. Wiosną można tu zobaczyć kwitnące krokusy, latem hale zalewa fioletowa wierzbówka kiprzyca, a zimą dolinę przykrywa miękka puchowa kołdra śniegu. Paleta barw jest wyjątkowo duża, a błękitne niebo cudownie kontrastuje z ostrymi graniami Świnicy, Kościelca i szczytów Orlej Perci.
Takie połączenie daje nam niesamowite wizualne przeżycie. A co najważniejsze, do doliny Gąsienicowej możemy dotrzeć kilkoma szlakami. To jedna z naszych ulubionych łatwych tras w Tatrach.
1. Najkrótszy szlak na Halę Gąsienicową z Kuźnic przez Boczań – łatwa trasa z dzieckiem, mapa
Skąd najlepiej iść na Halę Gąsienicową? Najwygodniejszy i najszybszy szlak na halę Gąsienicową to wariant trasy z Kuźnic.
Ile się idzie na halę Gąsienicową z Kuźnic? Z Kuźnic do doliny Gąsienicowej możemy wybrać niebieski szlak przez Boczań. Na Halę Gąsienicową dotrzemy w około 2 godz. 15 min.
Czy szlak na Halę Gąsienicową jest trudny? Niebieski szlak przez Boczań na Hale Gąsienicową to najłatwiejszy wariant trasy. Do pokonania mamy dystans około 4,5 km. Pierwszy odcinek szlaku biegnie wśród lasu świerkowego, idziemy tutaj szeroką ścieżką po drobnych kamykach, która cały czas łagodnie pnie się pod górę.
Już po godzinie spaceru wychodzimy z lasu na widokowe zbocze Skupniów Upłaz. Stąd mamy panoramę na Nosal, Kopieniec Wielki, Giewont, czy Kasprowy. Z takimi widokami docieramy do przełęczy Między Kopami. Stąd mamy już tylko 20 minut łagodnej trasy na Halę Gąsienicową.
2. Najpiękniejszy szlak przez dolinę Jaworzynki do Hali Gąsienicowej
Wąska i długa dolina ciągnie się od Kuźnic, aż do Przełęczy Między Kopami. Przez Dolinę Jaworzynka przebiega żółty szlak w kierunku Doliny Gąsienicowej. Przepływa tu również potok Jaworzynka, jednak w lecie bardzo często wysycha, a sama dolina jest jednym z najbardziej cichych i spokojnych miejsc w Tatrach.
Oprócz tego jej dolną część zajmuje rozległa Polana Jaworzynka, która ciągnie na odcinku 800 metrów. Na Hali Jaworzynka również wypasane były owce, a pozostałością po nich są 4 drewniane pasterskie szałasy. Wybierając ten szlak musimy pamiętać, że jest nieco wymagający, podejście do przełęczy jest strome, idziemy wąską ścieżką po kamieniach.
Jednak w porównaniu ze szlakiem przez Boczań, szlak przez Jaworzynkę jest nieco bardziej wymagający, ale i zarazem bardziej urozmaicony, a przez to mniej monotonny.
3. Hala Gąsienicowa – najciekawszy szlak w pętli
Wybierając się na Halę Gąsienicową zdecydowanie polecamy zrobić pętelkę, czyli z Kuźnic ruszyć niebieskim szlakiem przez Boczań, który jest dość łagodny. Natomiast wrócić możemy już żółtym szlakiem przez Dolinę Jaworzynki.
W dół zdecydowanie jest go łatwiej pokonać. Na cały wypad do Doliny Gąsienicowej musimy przeznaczyć około 4,5 godz. w dwie strony. Dodatkowo trzeba doliczyć przerwę na odpoczynek w schronisku Murowaniec.
4. Trasa na Halę Gąsienicową z Kasprowego Wierchu
Kasprowy Wierch to jeden z najpopularniejszych szczytów w Tatrach. Łatwy szlak na Kasprowy Wierch prowadzi z Kuźnic, jednak na szczyt możesz się też dostać w kilka minut kolejką linową. Na szczycie znajdziemy dwa najwyżej położone budynki w Polsce. W jednym mieści się restauracja, a w drugim Obserwatorium Meteorologiczne IMGW, które stoi na szczycie już ponad 80 lat!
Z Kasprowego warto ruszyć na najpiękniejszy szlak do Doliny Gąsienicowej. Wybierając żółty szlak już w godzinę dotrzesz do schroniska Murowaniec. Natomiast do Kuźnic możesz zejść przez Boczań lub Dolinę Jaworzynka, obie trasy od schroniska pokonasz w niecałe 2 godz.
Dolina Gąsienicowa i schronisko Murowaniec – atrakcje, co warto zobaczyć?
- Dolina Gąsienicowa swoją nazwę zawdzięcza góralskiemu rodowi Gąsieniców, którzy właśnie na tutejszej hali wypasali owce. Szczyt Kościelca rozdziela dolinę Gąsienicową na dwie części. Czarna Dolina Gąsienicowa ciągnie się przez Czarny i Zamarzły Staw, aż po szczyt grani Świnicy. Natomiast Zielona Dolina Gąsienicowa słynie z 19 stawów, a wśród nich najpiękniejszy Zielony Stawa Gąsienicowy, niestety często w lecie mniejsze stawy całkowicie wysychają.
- Na hali możemy zobaczyć jedno z najsłynniejszych tatrzańskich schronisk, czyli schronisko Murowaniec. Leży na wysokości 1500 m n.p.m. Pierwsze schronisko stanęło w tym miejscu już 100 lat temu, a jego budowa trwała 3 lata i 11 miesięcy. Niestety w latach 60- tych budynek częściowo spłonął. Obecnie budynek jest po remoncie i ma aż 110 miejsc noclegowych. Dodatkowo mamy tu restaurację z bufetem.
- Hali Gąsienicowej jest również leśniczówka, strażnicówka TPN Gawra, pierwsza w Polsce górska Stacja Meteorologiczna, baza taterników, tzw. Betlejemka, a także małe drewniane szałasy.
Czarny Staw Gąsienicowy – łatwa trasa z Murowańca
Największym stawem w Dolinie Gąsienicowej jest Czarny Staw Gąsienicowy, który zajmuje powierzchnię prawie 18 ha, leży 1624 m n.p.m. i ma aż 51 metrów głębokości. W rankingu tatrzańskich stawów zajmuje 5 miejsce. Staw ma wyjątkowo ciemny kolor, który zawdzięcza sinicom, czyli glonom jakie porastają skały.
Wokół stawu góruje wysoki szczyt Kościelca, który dodatkowo przyciemnia taflę wody. Ze stawu wypływa Czarny Potok Gąsienicowy. Na stawie jest również mała wysepka, którą porasta kosodrzewina. Co ciekawe 150 lat temu staw został sztucznie zarybiony pstrągami.
Najkrótsza trasa nad Czarny Staw Gąsienicowy to niebieski szlak spod schroniska Murowaniec, który w 40 minut doprowadzi nas do celu.
A jeśli lubisz wymagające trasy to możesz śmiało ruszyć szlakiem na Świnicę, albo przemierzyć również trasę Orlej Perci z Granatami.
Hala Gąsienicowa zimą – jak się przygotować?
Szlak zimą na Halę Gąsienicową to piękna trasa w bajkowej scenerii. Trzeba jednak pamiętać, że zarówno na Boczaniu jak i w dolinie Jaworzynki występuje zagrożenie lawinowe. Jednak jeśli tylko warunki na to pozwalają, to jest tu zdecydowanie bezpiecznie. Warto mieć przy sobie raczki, bo choć szlaki są zazwyczaj wydeptane, to jednak przy zejściu może być ślisko.
Zimą Hala Gąsienicowa również tętni życiem, a to za sprawą stoku narciarskiego. Tutaj miłośnicy białego szaleństwa z Kasprowego Wierchu mogą zjechać na nartach do Doliny Gąsienicowej. Natomiast z powrotem na szczyt wywozi ich wyciąg krzesełkowy.
Hala Gąsienicowa z dzieckiem i dla początkujących
Trasa na Halę Gąsienicową z Kuźnic to szlak, który pokonają również dzieci. Jeśli chcesz ruszyć na szlak w Tatry zimą, a jesteś początkujący to zdecydowanie możemy polecić ten wariant trasy. Pamiętaj jednak, że szlak z Kuźnic w dwie strony to 10 kilometrów. Zatem jeśli idziesz małym dzieckiem na Halę Gąsienicową, zaopatrz się w nosidełko, bo dla najmniejszych turystów taki dystans może okazać się zbyt wymagający.
Co jeszcze warto zobaczyć w górach zimą i gdzie pójść? Odkryj łatwe szlaki w górach zimą dla początkujących i rodzin z dzieckiem.
Bardzo rzeczowo:)