Tatry Wysokie to potężne bloki skalnych szczytów, które budzą w nas duży respekt. Jednak to właśnie te najtrudniejsze szlaki dają nam najwięcej satysfakcji ze zdobycia. A z ich monumentalnych grani mamy kapitalne widoki. Jak wygląda szlak na Świnicę i czy każdy może ją zdobyć?

Świnica to jeden z chętniej zdobywanych szczytów w Tatrach Wysokich. Wznosi się aż 2301 m n.p.m. Zdecydowanie do wejścia na Świnicę trzeba się odpowiednio przygotować kondycyjnie, jednak sam szlak nie jest aż tak wymagający, szczególnie jeśli często chodzisz po tatrzańskich szlakach.

Jedno jest jednak pewne, problemy będą tu miały osoby początkujące, czy dzieci. Na szlaku mamy też kilka łańcuchów do pokonania i sporo miejsc z dużą ekspozycją. Jednak jeśli tylko trafisz na odpowiednia pogodę z pewnością z łatwością zdobędziesz Świnicę.

Tatry szlaki – 15 najpiękniejszych tras dla początkujących i zaawansowanych

Kuźnice – dojazd i parkingi

Jeśli zastanawiasz się gdzie najlepiej zaparkować swój samochód w Zakopanem, to najwygodniej będzie na ulicy Bronisława Czecha, znajdziesz tu ciąg parkingów, oczywiście płatnych jak przystało na stolicę Tatr. Nawet o 6 rano spotkacie tu parkingowego, który ochoczo podbiegnie z kwitkiem do zapłaty. Są też jednak i parkomaty.

Do szlaku wejściowego TPN w Kuźnicach mamy około 2 km z parkingu. Droga nie jest trudna bo idziemy cały czas chodnikiem, który prowadzi prosto do kolejki linowej Kuźnice-Kasprowy. Jeśli jednak chcecie zaoszczędzić nieco sił to można skorzystać z busika, który za kilka złotych podwiezie Was prawie pod sam szlak. Jeśli wolicie nieco rozruchu z rana to w około 20 minut dotrzecie tam pieszo.

Najciekawszy szlak na Świnicę przez Halę Gąsienicową

Wędrówkę na Świnicę rozpoczynamy z Kuźnic. Przy wejściu na szlak kupujemy bilecik do Tatrzańskiego Parku Narodowego (można też kupić on-line) i ruszamy w kierunku Doliny Gąsienicowej. Do wyboru mamy dwa warianty trasy, możemy iść niebieskim szlakiem przez Boczań, albo żółtym przez Dolinę Jaworzynka.


My polecamy szlak przez Boczań, gdyż jest bardziej widokowy, chociaż na Polanie Jaworzynka możecie spotkać klimatyczne pasterskie szałasy. Wybór zatem należy już tylko do Was. Oba szlaki zajmą nam czasowo nieco ponad 2 godziny, po tym czasie docieramy do jednej z najpiękniejszych tatrzańskich dolin.

Hala Gąsienicowa

Idąc na Świnicę mamy pewność, że towarzyszyć nam będą obłędne widoki. Już od Doliny Gąsienicowej panoramy tatrzańskich szczytów umilają wędrówkę. Wychodząc ponad granicę lasu na Halę Gąsienicową naszym oczom ukazuje się bajkowy widok. Klimatyczne szałasy góralskie w otoczeniu kolorowej i kwitnącej łąki. Małe drewniane chatki, jakie tu zobaczymy, to między innymi Leśniczówka Księżówka oraz słynny budynek, który służy jako ośrodek szkoleń dla Taterników, czyli Betlejemka.

Na Hali możemy również odpocząć w schronisku Murowaniec. Służy turystom już prawie 100 lat, a do jego budowy użyto granitowych głazów spod ścian Kościelca. Oprócz tego na Hali Gąsienicowej jest też budynek Stacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak na tatrzańskie warunki Hala Gąsienicowa to takie małe osiedle.

Hala Gąsienicowa – najpiękniejszy szlak w Tatrach zimą i latem

Szlak na Świnicką Przełęcz z Doliny Gąsienicowej

Z Hali Gąsienicowej ruszamy czarnym szlakiem do Świnickiej Przełęczy. To bardzo widokowa i klimatyczna trasa. Czy jest trudna? Niespecjalnie, ale ten odcinek zajmie nam dobre dwie godziny marszu, a serducho na pewno zacznie bić mocniej, jednak sam szlak nie ma większych utrudnień.

Dodatkowo na trasie mijamy kilka pięknych stawów, a pod naszymi nogami szumieć będą tatrzańskie potoki. Następnie docieramy do Doliny Zielonej Gąsienicowej, a na niej piękny Zielony Staw Gąsienicowy.

Szlak przez chwilę biegnie jego brzegiem, więc mamy świetny widok na odbijające się w tafli stawu szczyty. Im bardziej pniemy się w górę tym więcej widzimy ukrytych w dolinie stawów. Można się tu dopatrzeć aż 9 kolorowych jeziorek.

Świnica 2301 m n.p.m. – najtrudniejsze momenty

Szlak ze Świnickiej Przełęczy, prowadzi nas polsko-słowacką granicą, a nawet większość czerwonego szlaku na Świnicę leży jednak na Słowacji. Z przełęczy zaczyna się ostre podejście na szczyt. Jest dość stromo, mocno pod górę i z dużym przewyższeniem. Chociaż idziemy cały czas po ułożonych dużych kamieniach, jednak czasem bardzo śliskich.

Na szlaku spotkamy też sporo łańcuchów, które dają nam większe poczucie bezpieczeństwa, szczególnie w miejscach gdzie są duże przepaści albo ostre podejścia. Ten szlak nie jest bardzo trudny, spokojnie można go bezpiecznie przejść. Ze Świnickiej Przełęcz, potrzebujemy dobrej godziny, żeby wejść na szczyt Świnicy. Szlak daje w kość, ale widoki ze szczytu to prawdziwa petarda.

Panorama Tatr, czyli co widać ze Świnicy?

Panorama ze Szczytu Świnicy zachwyci każdego. Po trudach wspinaczki mamy okazję usiąść na jej skalnym wierzchołku i delektować się Tatrami. Jak na dłoni widzimy całą Dolinę Gąsienicową oraz Dolinę Pięciu Stawów z ich błyszczącymi w słońcu, niczym diamenty stawami.

Można powiedzieć, że Świnica leży w samym sercu Tatr. Jest pierwszym szczytem, który oddziela Tatry Zachodnie od Wysokich. Dzięki temu z wysokości 2301 m n.p.m. możemy dostrzec bez problemu Kasprowy Wierch, Giewont i Czerwone Wierchy. Co więcej, pięknie się tu prezentuje Kościelec, cały szlak Orlej Perci, Rysy, a nawet najwyższy szczyt Tatr, czyli Gerlach.

Szlak ze Świnicy na Kasprowy Wierch

Ze szczytu do Przełęczy Świnickiej musimy zejść tą samą drogą, gdyż szlak na Zawrat jest jednokierunkowy i można nim tylko wejść na Świnicę. Powrót do Kuźnic możemy zaplanować przez Przełęcz Liliowe do Doliny Gąsienicowej. Jeśli lubisz długodystansowe górskie wędrówki, to ciekawą trasą dla urozmaicenia będzie dalsza wędrówka na Kasprowy. Tutaj trasa już biegnie przyjemnie graniami tatrzańskich szczytów.

Kasprowy Wierch – najkrótszy i najciekawszy szlak na szczyt

Na czerwonym szlaku zdobywamy jeszcze Skrajną Turnię 2097 m n.p.m. i Beskid 2012 m n.p.m. Oczywiście na Kasprowym Wierchu trzeba się przygotować na dzikie tłumy turystów. W razie niepogody można jednak zawsze skorzystać z kolejki, która w ekspresowym tempie zabierze nas na dół. Jeśli jednak wolicie pieszą wędrówkę, to na zejście do Kuźnic trzeba przeznaczyć około 4 godziny.

Świnica – jak się przygotować na zdobycie szczytu?

Szlak na Świnicę, aż do Świnickiej Przełęczy nie jest ekstremalny. Najbardziej wymagający odcinek to czerwony szlak z przełęczy na samą Świnicę. Ten etap jest trudny technicznie i z pewnością będzie zmorą do przejścia dla osób nieprzygotowanych, zarówno mentalnie jak i fizycznie.

Ta trasa będzie najciekawszą atrakcją dla osób, które lubią wyzwania i nie boją się dużych przepaści, jakie towarzyszą nam dookoła szczytu Świnicy. Pamiętaj również, aby dobrze rozłożyć swoje siły, na całą trasę w dwie strony potrzebujemy około 10 godzin. Zatem upoluj piękną pogodę, spakuj dużo smakołyków do plecaka i ruszaj na ten pasjonujący szlak, bo zdecydowanie warto.

Świnica to zdecydowanie szczyt w Tatrach, którego nie trzeba się obawiać. Wystarczy, że odpowiedni się przygotujesz kondycyjnie do jej zdobycia. Jeśli chcesz znacznie skrócić sobie trasę to zawsze możesz wyjechać kolejką z Kuźnic na Kasprowy Wierch, skąd na szczyt już mamy zaledwie 2 godziny. Panorama ze szczytu Świnicy jest jedną z piękniejszych w Tatrach.

Plan Wypadu na Świnicę

Dojazd: ul. Bronisława Czecha Zakopane

Parking: płatny parking pod hotelem Murowanica – 30 zł/dzień

Bilety Wstępu:

  • Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego – 9 zł/os bilet normalny, 4,50 zł/os bilet ulgowy

Czas przejścia szlaku: 10 godz.

Dystans: 18 km trasa w dwie strony, poziom trudności – trasa trudna, na szlaku łańcuchy

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

4.7 25 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments