Tatry Wysokie to potężne bloki skalnych szczytów, które budzą w nas duży respekt. Jednak to właśnie te najtrudniejsze szlaki dają nam najwięcej satysfakcji ze zdobycia. A z ich monumentalnych grani mamy kapitalne widoki. Jak wygląda szlak na Świnicę i czy każdy może ją zdobyć?
Na Świnicę z Kuźnic
Jeśli zastanawiacie się gdzie najlepiej zakotwiczyć swój samochód to podpowiadamy. Na ulicy Bronisława Czecha w Zakopanem znajdziecie ciąg parkingów, oczywiście płatnych jak przystało na stolicę Tatr. Nawet o 6 rano spotkacie tu parkingowego, który ochoczo podbiegnie z kwitkiem do zapłaty. Są też jednak i parkomaty. Do szlaku wejściowego TPN w Kuźnicach mamy około 2 km z parkingu. Droga nie jest trudna bo idziemy cały czas chodnikiem, który prowadzi prosto do kolejki linowej Kuźnice – Kasprowy. Jeśli jednak chcecie zaoszczędzić nieco sił to można skorzystać z busika, który za kilka złotych podwiezie Was prawie pod sam szlak. Jeśli wolicie nieco rozruchu z rana to w około 20 minut dotrzecie tam pieszo.
Najciekawszy szlak na Świnicę
Wędrówkę na Świnicę rozpoczynamy z Kuźnic. Przy wejściu na szlak kupujemy bilecik do Tatrzańskiego Parku Narodowego (można też kupić on-line) i ruszamy w kierunku Doliny Gąsienicowej. Do wyboru mamy dwa warianty trasy, możemy iść niebieskim szlakiem przez Boczań, albo żółtym przez Dolinę Jaworzynka. My polecamy szlak przez Boczań, gdyż jest bardziej widokowy, chociaż na Polanie Jaworzynka możecie spotkać klimatyczne pasterskie szałasy. Wybór zatem należy już tylko do Was. Oba szlaki zajmą nam czasowo nieco ponad 2 godziny, po tym czasie docieramy do jednej z najpiękniejszych tatrzańskich dolin.
Hala Gąsienicowa
Idąc na Świnicę mamy pewność, że towarzyszyć nam będą obłędne widoki. Już od Doliny Gąsienicowej panoramy tatrzańskich szczytów umilają wędrówkę. Wychodząc ponad granicę lasu na Halę Gąsienicową naszym oczom ukazuje się bajkowy widok. Klimatyczne szałasy góralskie w otoczeniu kolorowej i kwitnącej łąki. Małe drewniane chatki, jakie tu zobaczymy, to między innymi Leśniczówka Księżówka oraz słynny budynek, który służy jako ośrodek szkoleń dla Taterników, czyli Betlejemka. Na Hali możemy również odpocząć w klimatycznym schronisku Murowaniec. Służy turystom już prawie 100 lat, a do jego budowy użyto granitowych głazów spod ścian Kościelca. Oprócz tego na Hali Gąsienicowej jest też budynek Stacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak na tatrzańskie warunki Hala Gąsienicowa to takie małe osiedle.
Szlak na Świnicką Przełęcz
Z Hali Gąsienicowej ruszamy czarnym szlakiem do Świnickiej Przełęczy. To bardzo widokowa i klimatyczna trasa. Czy jest trudna? Niespecjalnie, ale ten odcinek zajmie nam dobre dwie godziny marszu, a serducho na pewno zacznie bić mocniej, jednak sam szlak nie ma większych utrudnień. Dodatkowo na szlaku spotkamy kilka przeuroczych stawów, które umilają nam trudy wędrówki. Pod naszymi nogami szumieć będą tatrzańskie potoki, w końcu docieramy do Doliny Zielonej Gąsienicowej, a na niej piękny Zielony Staw Gąsienicowy. Szlak przez chwilę biegnie jego brzegiem, więc mamy świetny widok na odbijające się w tafli stawu szczyty. Im bardziej pniemy się w górę tym więcej widzimy ukrytych w dolinie stawów. Można się tu dopatrzeć aż 9 kolorowych jeziorek.
Świnica 2301 m n.p.m.
Szlak ze Świnickiej Przełęczy, prowadzi nas granicą Polsko – Słowacką a nawet większość czerwonego szlaku na Świnicę leży jednak po Słowackiej stronie. Z przełęczy zaczyna się ostre podejście na szczyt. Jest dość stromo, mocno pod górę i z dużym przewyższeniem. Chociaż idziemy cały czas po ułożonych dużych kamieniach, jednak czasem śliskich. Na szlaku spotkamy też sporo łańcuchów, które dają nam większe poczucie bezpieczeństwa, szczególnie w miejscach gdzie są duże przepaści albo ostre podejścia. Ten szlak nie jest bardzo trudny, spokojnie można go bezpiecznie przejść. Ze Świnickiej Przełęcz, potrzebujemy dobrej godziny, żeby wejść na szczyt Świnicy. Szlak daje w kość, ale widoki ze szczytu to prawdziwa petarda.
Co widać ze Świnicy?
Panorama ze Szczytu Świnicy zachwyci każdego. Po trudach wspinaczki mamy okazję usiąść na jej skalnym wierzchołku i delektować się Tatrami. Jak na dłoni widzimy całą Dolinę Gąsienicową oraz Dolinę Pięciu Stawów z ich błyszczącymi w słońcu, niczym diamenty stawami. Można powiedzieć, że Świnica leży w samym sercu Tatr. Jest pierwszym szczytem, który oddziela Tatry Zachodnie od Wysokich. Dzięki temu z wysokości 2301 m n.p.m. możemy dostrzec bez problemu Kasprowy Wierch, Giewont i Czerwone Wierchy. Co więcej pięknie się tu prezentuje Kościelec, cały szlak Orlej Perci, Rysy, a nawet najwyższy szczyt Tatr Gerlach.
Świnica ma dwa wierzchołki, sam szczyt jest niewielki i przy wzmożonym ruchy czasami jest tu ciasno.
Ze Świnicy na Kasprowy
Ze szczytu do Przełęczy Świnickiej musimy zejść tą samą drogą, gdyż szlak na Zawrat jest zamknięty. Powrót do Kuźnic możemy zaplanować przez Przełęcz Liliowe do Doliny Gąsienicowej. Jeśli lubisz długodystansowe górskie wędrówki, to ciekawą trasą dla urozmaicenia będzie dalsza wędrówka na Kasprowy. Tutaj, trasa już biegnie przyjemnie graniami tatrzańskich szczytów.
Na czerwonym szlaku zdobywamy jeszcze Skrajną Turnię 2097 m n.p.m. i Beskid 2012 m n.p.m. Oczywiście na Kasprowym Wierchu trzeba się przygotować na dzikie tłumy turystów. W razie niepogody można jednak zawsze skorzystać z kolejki, która w ekspresowym tempie zabierze nas na dół. Jeśli jednak wolicie pełną wrażeń pieszą wędrówkę, to na zejście do Kuźnic trzeba przeznaczyć około 4 godzin.
Świnica – jak się przygotować
Szlak na Świnicę, aż do Świnickiej Przełęczy nie jest trudny. Najbardziej wymagający odcinek to czerwony szlak z przełęczy na samą Świnicę. Ten etap jest trudny technicznie i z pewnością będzie zmorą do przejścia dla osób nieprzygotowanych, zarówno mentalnie jak i fizycznie. Ta trasa będzie najciekawszą atrakcją dla osób, które lubią wyzwania i nie boją się dużych przepaści, które są dookoła Świnicy. Pamiętaj również, aby dobrze rozłożyć swoje siły, na całą trasę w dwie strony potrzebujemy około 10 godzin. Zatem upoluj piękną pogodę, spakuj dużo smakołyków do plecaka i ruszaj na ten pasjonujący szlak, bo zdecydowanie warto.
Plan Wypadu na Świnicę
Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem
Parking: płatny parking w Zakopanem – 25 zł/ dzień
Bilety Wstępu:
- Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego – 7 zł/os bilet normalny, 3,50 zł/os bilet ulgowy
Czas przejścia szlaku: 10 godz.
Dystans: 18 km trasa w dwie strony, poziom trudności – trasa trudna, na szlaku łańcuchy
Koszt wypadu dla 2 osób: np. z Krakowa – 120 zł