Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Trasa z Kasprowego Wierchu przez Goryczkową Czubę w kierunku Kopy Kondrackiej to niezwykle widokowy szlak, który prowadzi nas granią szczytów oraz polsko – słowacką granicą. To idealny kierunek zarówno dla wielbicieli rozległych panoram, jak i zwolenników bezpiecznych i łatwych górskich wędrówek po Tatrach.

W Tatrach nie brakuje widokowych tras, jednak jest jeden szlak, który złapał nas mocno za serce. To trasa z Kasprowego Wierchu do Przełęczy pod Kopą Kondracką. Ta przyjemna i mało wymagająca jak na Tatry wędrówka, sprawiła nam osobiście wiele zachwytów. W połączeniu z nieprzewidywalną pogodą w górach zadziała się tutaj magia, jaką z przyjemnością Wam pokażemy i zachęcimy do zaplanowania swojego wypadu.

Tatry szlaki – 15 najpiękniejszych tras dla początkujących i zaawansowanych

Kuźnice – Kasprowy Wierch – Goryczkowa Czuba – Suche Czuby – Suchy Wierch Kondracki – Przełęcz pod Kopą Kondracką – Hala Kondratowa – Polana Kalatówki – Kuźnice

Dystans – 15,7 km, czas przejścia szlaku – 7 godzin

Na powyższej mapie zaznaczyliśmy najciekawszą i najwygodniejszą według nas opcję szlaku przez Goryczkową Czubę z Kasprowego w kierunku Kopy Kondrackiej.


Kuźnice – dojazd i parking

Całodzienny wypad po Tatrach rozpoczynamy standardowo z Kuźnic, skąd kierujemy się zielonym szlakiem na Kasprowy Wierch. Jak dotrzeć do Kuźnic? Samochodem nie możemy podjechać pod samo wejście na szlak. Ostatni parking w Kuźnicach jest tuż przed hotelem Murowanica.

Osobiście bardzo często  z niego korzystamy, dodatkowo stąd mamy tylko 1,4 km do wejścia na szlak. Jeśli nie znajdziesz tutaj wolnych miejsc, to możesz zaparkować przy ulicy Bronisława Czecha. Trasa się jednak wtedy wydłuża do ponad 2 km. Jednak do Kuźnic możesz również podjechać busem z centrum Zakopanego i nieco zaoszczędzić czasu oraz sił.

Nasz autorski przewodnik po górach.

Zielony szlak na Kasprowy Wierch z Kuźnic

Z Kuźnic ruszamy najpopularniejszym, najłatwiejszym i zarazem najszybszym zielonym szlakiem na Kasprowy Wierch. Trasa na szczyt to ponad 3 godziny spaceru i prawie 1000 metrów przewyższenia do pokonania.

Czy szlak jest trudny? Zdecydowanie nie, idziemy cały czas wytyczoną ścieżką, a w trudniejszych miejscach mamy dodatkowo ułożone kamienne schody, które ułatwiają nam wejście na Kasprowy Wierch.

Dodatkowo po drodze mijamy stację przesiadkową kolejki linowej na Myślenickich Turniach oraz kilka świetnych widokowych punktów, które dają nam przedsmak tego, co czeka nas na szczycie. Jeśli nie masz zbyt dobrej kondycji, którą na tej trasie warto mieć, możesz zawsze skorzystać z kolejki linowej na Kasprowy i wędrówkę zacząć od szczytu. Szczegółowy opis szlaku na Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) znajdziesz dodatkowo w osobnym wpisie.

Kasprowy Wierch – najkrótszy i najciekawszy szlak na szczyt

Szlak Kasprowy Wierch – Goryczkowa Czuba

Z Kasprowego Wierchu ruszamy czerwonym szlakiem w kierunku szczytu Goryczkowa Czuba. To mega widokowy i przyjemny szlak. Zaczynamy krótkim zejściem z Kasprowego i cały czas podążamy widokową granią. Z jednej strony mamy Słowację z uroczą Cichą Doliną, a z drugiej Polskę.

W tym miejscu szlak biegnie granicą państw. Po prawie 40 minutach trekkingu z Kasprowego mijamy Pośredni Goryczkowy Wierch (1874 m n.p.m.), który trawersujemy jego zboczem. Kilkanaście minut później czeka już na nas Goryczkowa Czuba (1912 m n.p.m.). Tutaj również szlak nie prowadzi nas przez szczyt, a tuż pod nim. Swoją nazwę Goryczkowa Czuba zawdzięcza słynnemu góralskiemu nazwisku Goryczka. Co więcej, juhasi z Podhala bardzo często właśnie w tym miejscu na rozległej hali wypasali owce.

Suche Czuby

Przez dłuższą chwilę przemierzamy czerwony szlak z Kasprowego w kierunku Kopy Kondrackiej po Słowackiej stronie. Gdy już miniemy Goryczkową Czubę mamy przed sobą do zdobycia 3 szczyty Suchych Czub. Pierwszym z nich jest najwyższa Wysoka Sucha Czuba Kondracka (1876 m n.p.m.), kolejno Pośrednia Sucha Czuba Kondracka (1844 m n.p.m.) oraz Mała Sucha Czuba Kondracka (1832 m n.p.m.).

Szlak przez Suche Czuby jest w jednym miejscu wyposażony w metalowe klamry, które ułatwiają nam zejście po kamieniach. Nie ma się jednak czego obawiać, jest ich tylko kilka i są bardzo łatwe do przejścia. Dalej trasa trawersuje pod Suchym Wierchem Kondrackim (1839 m n.p.m.) i docieramy na Przełęcz pod Kopą Kondracką. Stąd możemy ruszyć na Kopę Kondracką, albo zejść do Doliny Kondratowej. Ile zajmuje przejście szlaki z Kasprowego do Przełęczy pod Kopą Kondracką? Nam z wieloma postojami na zdjęcia przejście trasy zajęło 1h 30min.

Szlak Kasprowy Wierch – Kopa Kondracka

Z Kasprowego Wierchu na Kopę Kondracką, czyli jeden ze szczytów Czerwonych Wierchów dotrzemy w 1h 40 minut, dystans jaki przemierzymy to ponad 4 km. Jednak na pokonanie odwrotnej trasy szlaku, czyli z Kopy Kondrackiej na Kasprowy potrzebujemy już ponad 2 godzin.

Natomiast z samej Przełęczy pod Kopą Kondracką na jej szczyt dotrzemy w zaledwie 15 minut. Zatem nawet jeśli planujesz zejście do Doliny Kondratowej, warto jeszcze dodatkowo zdobyć Kopę Kondracką.

Czerwone Wierchy szlak – Ciemniak, Krzesanica, Małołączniak, Kopa Kondracka

Z Hali Kondratowej na Przełęcz pod Kopą Kondracką

Dolina Kondratowa to przyjemna i widokowa tatrzańska dolina. Z jednej strony mamy piękny widok na Giewont, a z drugiej na Kopę Kondracką i Suche Czuby. W dolinie leży również najmniejsze schronisko w Tatrach, czyli schronisko na Hali Kondratowej. Żeby do niego dotrzeć z Przełęczy pod Kopą Kondracką musimy pokonać 2,3 km odcinek szlaku.

Trasa wije się tutaj niczym serpentyny, na samo zejście musimy przeznaczyć ponad 1 godzinę. Jeśli chcesz pokonać szlak odwrotnie, czyli z Hali Kondratowej na Przełęcz pod Kopą Kondracką, to czeka Cię ponad 1h 30 min ciągłego podejścia. Ten etap szlaku jest dość wymagający kondycyjnie, jednak łatwy technicznie.

Giewont – najciekawszy i najłatwiejszy szlak, TOP 3 trasy, jaką wybrać i ile się idzie?

Kalatówki i Hala Kondratowa – szlak z Kuźnic

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak dotrzeć z Kuźnic na Halę Kondratową przez Kalatówki, to zaglądnij do wpisu powyżej. Opisaliśmy tutaj przebieg trasy i kilka ciekawostek, jakie możesz dodatkowo zobaczyć na szlaku, między innymi klasztor Albertynów, czy też pustelnię brata Alberta przy klasztorze Albertynek.

Goryczkowa Czuba z Kuźnic II wariant

Drugą opcją spaceru na Goryczkową Czubę jest niebieski szlak z Kuźnic przez Polanę Kalatówki i Halę Kondratową. Z Polany Kondratowej kierujemy się na zielony szlak w kierunku Przełęczy pod Kopą Kondracką. Ten odcinek szlaku z Kuźnic do Przełęczy pod Kopą Kondracką liczy 5,7 km, a pokonamy go w nieco ponad 3 godziny.

Z Przełęczy pod Kopą Kondracką kierujemy się już czerwonym szlakiem na Suche Czuby i Goryczkową Czubę, aż do Kasprowego Wierchu. Pewnie teraz zastanawiasz się, którym szlakiem ruszyć na Goryczkową Czubę, żeby było łatwiej i przyjemniej…

Prawdę mówiąc nie ma dużej różnicy, czy zaczniesz od zielonego szlaku z Kuźnic na Kasprowy Wierch, czy też z Doliny Kondratowej do Przełęczy pod Kopą Kondracką. W obu przypadkach suma podejść i czas przejścia szlaku jest bardzo podobny. My jednak wybraliśmy się najpierw na Kasprowy, bo lubimy na powrocie zaglądnąć do schroniska, by w nagrodę za wędrówkę zjeść chociażby pyszne ciacho.

Goryczkowa Czuba oraz Suche Czuby to świetny i bardzo widokowy szlak w Tatrach. Warto go przemierzyć i zachwycić się niezwykłą panoramą górskich szczytów i uroczych dolin. Szlak Kasprowy Wierch – Kopa Kondracka to jedna z fajniejszych tras również na rodzinne odkrywanie Tatr, czy też przyjemny wariant dla początkujących na tatrzańskich szlakach.

Plan wypadu szlakiem na Goryczkową Czubę i Suche Czuby

Dojazd: Zakopane – Kuźnice

Parking: płatny parking na ul. Przewodników Tatrzańskich

Bilety wstępów:

  • Tatrzański Park Narodowy – bilet normalny 8 zł/os, bilet ulgowy 4 zł/os

Czas przejścia szlaku Kuźnice – Kasprowy – Goryczkowe Czuby – Hala Kondratowa: 7 godz.

Dystans: 15,7 km w pętli, poziom trudności – trasa średnia

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
4.6 10 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments