Dolina Kościeliska przez wielu turystów uważana jest za najpiękniejszą z tatrzańskich dolin. Trudno się z tym nie zgodzić, jeśli zobaczymy tutaj niezwykłe jaskinie, tajemniczy Wąwóz Kraków, uroczy Smreczyński Staw, czy widokową polanę Stoły. Na dodatek wędrówkę doliną możemy zakończyć na pysznej szarlotce w schronisku Ornak.

O Dolinie Kościeliskiej zapewne słyszał każdy, dlatego też cieszy się największą popularnością wśród turystów. To druga najdłuższa dolina polskich Tatr, która liczy prawie 9 km. Spacerując wzdłuż szumiącego potoku Kościeliskiego możemy zachwycić się finezyjnymi formami wapiennych skał, zagłębić w tajemniczych otchłaniach jaskiń, wejść w labirynt wąwozów, czy też napawać niezwykłym widokiem tatrzańskich szczytów.

Dolina Kościeliska skrywa naprawdę wiele niezwykłych atrakcji, a szlak, który prowadzi przez dolinę można pokonać nawet z małymi dziećmi. Co więcej, na końcu wędrówki czeka na nas przyjemne Schronisko na Hali Ornak, jakie jest głównym celem wielu piechurów. Ale to nie wszystko, my znaleźliśmy aż 10 powodów, dla których warto przejść Dolinę Kościeliską. Poznaj zatem wszystkie atrakcje, najciekawsze zakątki i niepowtarzalne miejsca, które powinieneś koniecznie zobaczyć.

Tatry szlaki – 15 najpiękniejszych tras dla początkujących i zaawansowanych

Dolina Kościeliska – gdzie leży? Dojazd, parking, szlak

Gdzie najlepiej zacząć szlak przez Dolinę Kościeliską i skąd wyruszyć? Punktem startu jest są Kiry, czyli część miejscowości Kościelisko. Tutaj znajdziesz sporo płatnych (i nie najtańszych) parkingów. Dojechać tutaj możesz bez problemu zarówno od strony Zakopanego jak i Chochołowa.

Ile ma długości Dolina Kościeliska? Cała dolina liczy prawie 9 km, jednak szlak jakim możemy dojść najdalej ma 6,6 km.

Jak długo się idzie przez Dolinę Kościeliską? Na przejście szlaku z Kir do Smreczyńskiego Stawu trzeba zaplanować około 2 godzin, jednak po drodze mamy dodatkowe atrakcje jak chociażby Jaskinia Mroźna i Mylna, Wąwóz Kraków, czy schronisko na Hali Ornak. Zatem w Dolinie Kościeliskiej możesz spędzić nawet cały dzień.


Wejście do Doliny Kościeliskiej jest płatne. Bilety na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego możesz kupić online lub w budce z kasą na początku szlaku.

Czy Dolina Kościeliska jest trudna? Zdecydowanie prowadzi przez nią jeden z najłatwiejszych szlaków w Tatrach, zatem to idealny kierunek zarówno dla osób początkujących, jak i rodzin z dziećmi, na szlak można też zabrać dziecięcy wózek.

Tatry zimą – najciekawsze szlaki i atrakcje, 10 łatwych i bezpiecznych tras

Dolina Kościeliska – mapa atrakcji, co warto zobaczyć?

Na poniższej mapie zaznaczyliśmy wszystkie atrakcje Doliny Kościeliskiej. Znajdziesz tutaj najbliższy parking w Kirach, punkt poboru opłat za wejście na szlak, czy też lokalizację schroniska.

Zimowe atrakcje Małopolski – 13 miejsc, które warto zobaczyć podczas ferii w Małopolsce

1. Polana na Stołach – widokowa atrakcja Doliny Kościeliskiej

Najlepsze widokowe miejsce w Dolinie Kościeliskiej, a raczej nieco ponad nią to Polana na Stołach. Tutaj Roztacza się malownicza panorama na Giewont, Czerwone Wierchy i Kominiarski Wierch. Kiedyś na polanie było kilkanaście szałasów pasterskich, jednak do dziś przetrwały tylko 3. Chociaż obecnie doczekały się wpisu do rejestru zabytków i podlegają ochronie.

Czas jaki musisz poświęcić żeby tu dotrzeć z Kir to 2 godziny trekkingu. Warto ruszyć w to zaciszne miejsce, bo widoki są powalające, a turystów w porównaniu ze szlakiem poniżej jest tutaj zawsze niewielu.

2. Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej

Jaskinia Mroźna to jedyna oświetlona jaskinia w polskich tatrach, jej trasa turystyczna ma długość 480 m i prowadzi przez Cmentarzysko Nacieków, Zawalisko, Biały Chodnik, Wielką Komorę i Sabałowe Jeziorko. We wnętrzu spotkamy stalagmity i nacieki skalne.

Trasa jest otwarta sezonowo (maj – październik), szlak jest jednokierunkowy, więc wychodzimy z jaskini w innym miejscu Doliny Kościeliskiej. W niektórych miejscach w jaskini jest bardzo ciasno, więc trzeba się prześlizgiwać między skałami. Ta trasa z pewnością przypadnie do gustu zarówno dużym i małym podróżnikom. Czas przejścia jaskini oraz dotarcia do niej to 1,5 godziny.

3. Szlak na Smreczyński Staw w Dolinie Kościeliskiej

Smreczyński Staw to malownicze polodowcowe jezioro otoczone świerkowym lasem. Co więcej jest to jedyny staw, jaki zobaczycie w Dolinie Kościeliskiej. W tle jeziora zobaczymy otaczające go szczyty Tatr Zachodnich. Ponadto jezioro leży u zbiegu dolin Pyszniańskiej i Tomanowej, a jego głębokość sięga 5m.

Ponieważ staw leży w rezerwacie ochrony ścisłej, dla turystów wyznaczono tu jedynie niewielką przestrzeń z podestem i ławkami, a udostępniony teren ogrodzony jest barierkami. Czas przejścia trasy z Kir zajmie 2 godziny.

4. Wąwóz Kraków w Tatrach

Malowniczy kanion skalny z drabinką, łańcuchami i jaskinią zwaną Smoczą Jamą. To świetna atrakcja doliny Kościeliskiej z małym dreszczykiem emocji. Zdecydowanie ten szlak nie jest dla każdego, częściowo trasa jest jednokierunkowa (z pewnością odradzamy tam spacer z małymi dziećmi). Nazwa wąwozu związana jest z wąskimi uliczkami krakowskiego starego miasta, które ten tatrzański kanion przypomina.

5. Schronisko na Hali Ornak w Dolinie Kościeliskiej

W swych progach gości turystów już ponad 70 lat. Budynek znajduje się na Małej Polanie Ornaczańskiej, skąd rozpościera się ciekawa panorama na Tatry Zachodnie z pasmem Ornaków. Schronisko jest zbudowane w stylu zakopiańskim i pięknie współgra z otoczeniem. W dodatku serwuje smaczne posiłki i pyszną szarlotkę! Możemy tu też skorzystać z oferty noclegowej i spać w samym sercu Tatr.

6. Jaskinia Mylna – Dolina Kościeliska

Przez ciemne zakamarki jaskini Mylnej prowadzi nieco ekstremalna trasa, czasami trzeba się czołgać przez skalny labirynt, żeby móc przejść dalej. Zdecydowanie dreszczyk emocji potęguje brak sztucznego oświetlenia, więc trzeba sobie jakoś radzić. Trasa jest jednokierunkowa i ma około 300 m długości, a temperatura w jaskini wynosi ok. 5⁰C. Sama nazwa jaskini odnosi się do „mylnego” labiryntu korytarzy. Góralskie legendy mówią, iż jaskinia była swego czasu schronieniem Janosika.

7. Lodowe Źródło

Tuż przy głównym szlaku jaki biegnie Doliną Kościeliską, przy odbiciu do Jaskini Mroźnej mamy okazję zobaczyć Lodowe Źródło. Znajdziemy tu wygodny pomost do obserwacji tego niezwykłego wywierzyska. Temperatura w źródle jest stała przez cały rok i wynosi ok. 4,5 °C. Ten niepozorny zbiornik może wyrzucić ponad 600 litrów wody na sekundę.

Źródło odwania Dolinę Małej Łąki, Dolinę Miętusią i część masywu Czerwonych Wierchów. Potwierdziły to badania barwienia wody w okolicznych jaskiniach oddalonych od źródła o 4 km, po kilku dniach zabarwiona woda pojawiła się w Lodowym Źródle w Dolinie Kościeliskiej.

8. Kapliczka Zbójnicka

Malutka kryta gontem kapliczka według legend została ufundowana przez grasujących i rabujących na tych terenach zbójników. W rzeczywistości powstała dzięki pracującym w pobliskich sztolniach górnikom i hutnikom. Wejścia do kapliczki pilnują dwie drewniane postaci Zbójnik i Górnik.

9. Ruiny pieca hutniczego w Dolinie Kościeliskiej

Kopalnie w tatrach popularniejsze niż pasterstwo? Czy wiesz, że do XIX wieku w Dolinie Kościeliskiej wydobywano żelazo, srebro i miedź. Właśnie tu funkcjonowała huta zatrudniająca górników, którzy trudnili się przetapianiem rud żelaza. Dodatkowo w dolinie wybudowano nawet osiedle mieszkaniowe oraz karczmę.

Dziś dobrze wiemy, że cała dolina Kościeliska to wielki przyrodniczy skarb. Obecnie dawną hutę upamiętnia tablica zamontowana na fragmencie fundamentów fabryki.

10. Bacówka w Dolinie Kościeliskiej

W Dolinie Kościeliskiej prowadzony jest kulturowy wypas owiec. Tuż po wejściu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego możemy zaglądnąć do jednego z pasterskich szałasów. Tutaj mamy okazję skosztować pysznych serków z mleka owczego serwowanych na ciepło. Dla nas jest to zawsze świetna nagroda na zakończenie wycieczki.

Czerwone Wierchy szlak – Ciemniak, Krzesanica, Małołączniak, Kopa Kondracka

Dolina Kościeliska to zdecydowanie jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Tatrach. Na szlak śmiało możesz ruszyć z dziećmi, a na przejście całej doliny w dwie strony musisz zaplanować około 4 – 5 godzin. Pamiętaj, że wstęp na teren Tatrzańskiego PN jest płatny, a bilet kupujesz w Kirach, czyli u wejścia do doliny. Naszą listę atrakcji możesz śmiało zrealizować w jeden dzień, albo podzielić na kilka wypadów. Jedno jest pewne atrakcji tutaj nie brakuje.

Plan wypadu na szlak do Doliny Kościeliskiej

Dojazd: Zakopane – Kiry

Parking: płatne parkingi w Kirach u wejścia do Doliny Kościeliskiej, ok. 30 zł za dzień

Bilety wstępów:

  • Tatrzański Park Narodowy – 8 zł/os bilet normalny, 4 zł/os bilet ulgowy

Czas przejścia szlaków Doliny Kościeliskiej:

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

  • Kiry – Polana na Stołach, 4 km – czas przejścia w dwie strony 2 godz.
  • Dolina Kościeliska – Smreczyński Staw, 13 km – czas przejścia w dwie strony 5 godz.
  • Kiry – Jaskinia Mroźna, 7 km – czas przejścia w dwie strony 2 godz. 30 min.
4.8 8 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments