Nosal to bardzo widokowy szczyt, na który dostaniemy się łatwym szlakiem z Zakopanego. Ten krótki spacer jest idealną propozycją dla początkujących turystów oraz rodzin z dziećmi. Zatem jeśli zastanawiasz się gdzie warto iść w Tatry z dzieckiem, to wybierz się na Nosal.

Nosal to jeden z bardzo popularnych szczytów w Tatrach, jest łatwy do zdobycia, a szlak w pętli przejdziesz bez problemu w niecałe 2 godziny. Dlatego to idealna trasa zarówno dla początkujących, jak i rodzin z dziećmi. Co więcej, szlak dostarcza nam zachwycających widoków na Tatry Wysokie, Zachodnie, Bielskie, a także na Gubałówkę i Zakopane, dodatkowo przy dobrej widoczności zobaczymy Beskidy z Babią Górą. Dzięki takim widokom wcale nie musimy zapuszczać się na wysokogórskie szlaki, by oglądać piękne panoramy. To również dobra propozycja na bezpieczny spacer w góry zimą.

Tatry szlaki – 15 najpiękniejszych tras dla początkujących i zaawansowanych

Szlak na Nosal z Zakopanego – dojazd, parking, mapa

Gdzie najwygodniej zacząć szlak na Nosal? Nasz spacer na Nosal możemy rozpocząć z Zakopanego, a dokładniej z dzielnicy Kuźnice. Z centrum można tutaj dojechać busem, albo swoim samochodem. Zaparkować nasz pojazd możemy na ulicy Bronisława Czecha, albo ruszyć nieco dalej w stronę kolejki na Kasprowy Wierch.

Ostatni parking w Kuźnicach dla osobówek jest na ul. Przewodników Tatrzańskich przed hotelem Murowanica. Stąd mamy też najbliżej na szlak. Dodatkowo na szczyt możemy również ruszyć z ulicy Bulwary Słowackiego.

Tatry zimą – najciekawsze szlaki i atrakcje, 10 łatwych i bezpiecznych tras

Szlak na Nosal z Zakopanego

Z ostatniego parkingu w Kuźnicach ruszamy drogą w kierunku kolejki na Kasprowy. Już po 300 metrach dochodzimy do zielonego szlaku na Kuźnickiej Polanie. Przechodzimy przez polane, gdzie mijamy potok Bystra z małą kamienną zaporą. Przy potoku jest też kasa Tatrzańskiego Parku Narodowego, w której kupimy bilet, jednak możemy również zrobić to wcześniej online.

Dalej zaczyna się nasze podejście na szczyt. Od strony Zakopanego szlak jest dość stromy, dodatkowo chodzimy po kamieniach, jednak mamy też zabezpieczające barierki, a w trudniejszych miejscach są nawet ułożone schody. Na Nosal dotrzemy w około 45 minut.


Po drodze mamy kilka genialnych punktów widokowych na Giewont, Czerwone Wierchy oraz całą kuźnicką dolinę. Oprócz tego mijamy też na szlaku stację wyciągu narciarskiego na Nosalu. To najtrudniejsza trasa narciarska w Polsce, jednak obecnie jest nieczynna, chociaż są plany jej ponownego uruchomienia.

Nosal 1206 m n.p.m.

Szczyt Nosala pięknie góruje nad Kuźnicami i jest bardzo dobrze widoczny z Zakopanego. Leży pomiędzy doliną Bystrej od zachodu, a doliną Olczyską od wschodu i jest zakończeniem jednej z grani Kasprowego Wierchu.

Nazwa Nosal nawiązuje do jego charakterystycznego wyglądu i wystających skał, które przypominają nosy. Te skały są bardzo strome, liczą nawet 50 metrów wysokości i opadają ku dolinie Bystrej. W zboczu Nosala jest również jaskinia Dziura pod Nosalem, która ma 12 metrów długości, jednak nie jest dostępna do zwiedzania.

Szlak z Kuźnic na Nosalową Przełęcz

Ze szczytu Nosala możemy zejść już łagodniejszym szlakiem do Nosalowej Przełęczy. Dalej możemy kierować się zielonym szlakiem do Kuźnic, który jest najlepszym wariantem szlaku na Nosal z dzieckiem. Zejście z Nosala do Kuźnic zielonym szlakiem zajmuje zaledwie 30 minut. Jednak możemy też wybrać nieco dłuższy wariant trasy, czyli żółty szlak do Doliny Olczyskiej i dalej na przykład w kierunku Kopieńca Wielkiego.

Ile się wchodzi na Nosal? Najkrótszy zielony szlak z Kuźnic zajmie na około 45 minut. Warto zrobić sobie pętelkę i wejść na szlak przy ostatnim parkingu na Nosal, a zejść przy stacji kolejki na Kasprowy. Szlak na Nosal w dwie strony zajmie nam wtedy 1,5-2 godzin. Czy trasa na Nosal jest trudna? Zdecydowanie nie, zatem na Nosal można iść śmiało z dzieckiem.

Nosal zimą – szlak z Kuźnic

Na szczyt Nosala można również wybrać się zimą. Zdecydowanie jednak trzeba pamiętać żeby koniecznie zabrać na szlak raczki. Szlak na Nosal zimą jest dość oblodzony, a że chodzimy po skałach to jest ślisko. Jednak jeśli tylko zaopatrzysz się w raczki, to nie będziesz mieć problemu z bezpiecznym przejściem szlaku. Co więcej trasa jest widokowa i nie ma tutaj zagrożenia lawinowego, więc jak najbardziej nadaje się na zimowy spacer po Tatrach.

Wyrusz również do pięknej doliny Strążyskiej, która leży u podnóża Giewontu i zobacz malowniczy wodospad Siklawica, skałę Sfinks i drewniane szałasy.

Dolina Strążyska – szlak na Wodospad Siklawica

Tatry to najpiękniejsze góry Polski, warto jednak pamiętać żeby wybierać bezpieczne szlaki, dostosowane do naszych możliwości. Zdecydowanie jedną z łatwiejszych tras w Tatrach jest właśnie szlak na Nosal. To kierunek idealny dla początkujących i dzieci. A widoki ze szczytu dają nam mały przedsmak wysokogórskich tras.

Plan wypadu na Nosal

Dojazd: Zakopane – Kuźnice

Parking: płatny parking w Kuźnicach przy hotelu Murowanica – 30 zł/ dzień

Bilety wstępów:

  • Tatrzański Park Narodowy – 9 zł/os bilet normalny, 4,50 zł/os bilet ulgowy

Czas przejścia zielonego szlaku na Nosal: 1,5 – 2 godz. w dwie strony

Dystans: 4,5 km trasa w dwie strony, poziom trudności – trasa łatwa

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 5 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments